Köteles rész


ati1969 # 2019.04.26. 08:47

Tanácsot, szeretnék kérni egy konkrét ügyben. Ajándékozási szerződéssel kapott a fiam egy ingatlant 2013.04.23.-án 2 m Ft értékben a nagypapájától, a papa 2019.08. hónapban elhunyt. Három örökös, közül egy személy kéri a kötelesrészt, a régi ptk vagy az új ptk alapján számolják ki, a kötelesrészt illetve mennyi lenne a kötelesrész összege? Az ingatlant a fiam értékesítette idén márciusban 2.5 m Ft értékben. A fiam saját tulajdonából az örökösnek adott 250 000 Ft értékben tüzifát illetve állatokat, takarmányt ezt be lehet-e számolni a kötelesrészbe? Ki mit tenne a fiam helyében, minden tanácsot előre is köszönök.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.26. 09:25

Jó kérdés. Szigorúan szó szerint értelmezve a törvényeket az új Ptk. De bono et equo, különös tekintettel a végrendelet analógiájára a régi.

ObudaFan # 2019.04.26. 15:39

Szerintem régi Ptk. , de valóban nem egyértelmű a szabályozás, erről bővebben: https://biroigyakorlat.blog.hu/…kapcsolatban

ati1969 # 2019.04.26. 16:45

Köszönöm, az eddigi hozzászólásokat, azonban ha valaki meg tudná tenni a leírt adatok alapján számszerűsítve a köteles rész összegét. Kérdésként merült fel hogy a betudás összegébe beleszámíthat, az örökhagyótól kapott 500 e Ft amit kapott az örökös aki a kötelesrészt követeli?

ObudaFan # 2019.04.27. 07:00

Ahhoz azért egy sor más adatot kellene tudni. Például hogy mit ért az ajándék ajándékozáskor, mit ér most, mi egyebet örökölt ez a kötelesrészre jogosult.

ati1969 # 2019.04.27. 08:47

Ajándékozási szerződéssel kapott a fiam egy ingatlant 2013.04.23.-án 2 m Ft szerepelt az ajándékozási szerződésben. Az ingatlan idén márciusban 2.5 m Ft-ért lett értékesítve.

Az örökös aki a köteles részt követeli hivatalosan 40.000 Ft értékben örökölt, a hagyatéki eljárás alapján.

A fiam a saját tulajdonából adott neki 250 000 Ft értékben tűzifát állatokat.

ObudaFan # 2019.04.29. 13:01

Vélhetően a törvényes örökrész felét kell kötelesrészként számításba venni, amiből ezek szerint 40.000 Ft + 250.000 Ft megtérült.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.04.29. 13:53

Arra a 250 ezerre nem vennék mérget. Nekem az nagyon ajándéknak tűnik. (Az esetleges titkos fenntartás figyelmen kívül marad.)

oroklo # 2019.04.29. 14:48

Szabályos végrendelettel egyedüli örökös vagyok.Kérdésem, hogy a hagyatéki eljárás ill. tárgyalás során átruházhatom-e az örökség 30 százalékát másra és ha igen akkor ez rám nézve milyen kötelezettséggel jár,

drbjozsef # 2019.04.29. 16:48

oroklo,

Ha egyedüli örökös vagy, akkor osztályos egyezséget nem köthetsz senkivel.

Akár a hagyatéki eljárásban (bár ilyenkor ez nem szokásos), akár azon kívül juttathatsz bárkinek bármit, amit ajándékozás jogcímen fog megszerezni a megajándékozott.
Házastársnak és egyenes ági rokonnak illetékmentes, másnak illetékköteles : 9% ingatlanra, és 18% minden másra. (Ez mondjuk a megajándékozott költsége, nem a tied).

ati1969 # 2019.04.30. 10:42

Köszönöm a segítséget, hasonlóképpen számoltunk, és a fiam tett egy tisztességes ajánlatot az örökösnek, várjuk a válaszát.

ObudaFan # 2019.05.01. 08:48

Azért foglalkoztat, mert amikor volt a hagyatéki akkor azt mondta a közjegyző hogy a köteles részt nagyon nehezen lehet érvényesíteni és rögös utja is van. Nem ajánlja.

Polgári pert kell indítani. Ehhez képest ha nagyobb összegről van szó és vélhetően be lehet hajtani, akkor megéri, egyéb esetekben meg nem.

vasnorbert # 2019.05.02. 09:50

Kedves fórumtagok.

Kérdeztem Már ezt a kérdést Dr szásztól és ezt a választ kaptam. Ez tényleg így van?

"Meddig igényelhető a köteles rész?

A köteles részt meddig igényelheti valaki, illetve igényelhető-e visszamenőlegesen, mivel én azt nem tudtam, hogy nekem kell igényelni a közjegyzőnél.

Van egy féltestvérem és édesapám rá íratta a házát. Én akkor ebbe belenyugodtam, de ha egyszer jár a köteles rész, akkor szeretném kérni.

A hagyatéki eljárás része a köteles részre jogosult megnyilatkoztatása.
Lassan 2,5 éve volt a hagyatéki tárgyalás, az akkor köteles rész kérése nélkül lezárult. Amugy én nem tudtam az ajándékról.

Ezt a választ kaptam Dr Úrtól.:

Ha Ön nem kért köteles részt a hagyatéki eljárásban, akkor ezt később sem igényelheti."

Most akkor ezt tényleg nem igényelhetem már?

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.02. 10:08

Miért ne?

vasnorbert # 2019.05.02. 10:54

Akkor miért mondta hogy nem?
s miért írják hogy minél előbb?

alfateam # 2019.05.02. 14:25

s miért írják hogy minél előbb?
azért mert 5 év múlva elévül, illetve most már csak 2.5 év. Ptk. 7.76§

vasnorbert # 2019.05.02. 18:22

Ha 2,5 évvel ezelőtt volt a hagyatéki tárgyalás ( tehát lezárult) akkor nem lehet követelni a köteles részt????

alfateam # 2019.05.02. 19:26

Hú-ha!
(lehet, hogy Te egy kalapács vagy(?),)

vasnorbert # 2019.05.02. 20:22

Ezt egyáltalán nem értem.

Ha 2017 nem volt a tárgyalás arra is a 2,5 év vonatkozik?

vasnorbert # 2019.05.02. 20:22

2017 ben.volt a.targyalas !

drbjozsef # 2019.05.03. 05:26

vasnorbert,

Igen, a köteles rész iránti igény 5 év alatt évül el, de nem a hagyatéki végzéstől, hanem az öröklés megnyíltától (ami az örökhagyó halálának napja).

Ha az örökhagyó 5 évnél nem régebben halt meg, akkor a köteles részi igény érvényesíthető. Indíts pert bíróságon (már ha az örökös nem ismeri el, és nem fizeti ki az igényedet).

Kovács_Béla_Sándor # 2019.05.03. 08:07

(Mint minden kötelmi jogi igénynek, a köteles részinek is nyugszik az elévülése, amíg a jogosult menthető okból nem tudja érvényesíteni. Tipikusan ilyen menthető ok, ha a jogosult nem tud róla, hogy lehet ilyen igénye. De itt nem a jogszabály nem tudásról van szó, hanem például arról, hogy nincs tudomása az ajándékozásról, az örökhagyó haláláról stb.)

Előfordulhat, hogy a kérdező elfelejti megemlíteni, hogy a hagyatéki eljárásban kifejezetten nyilatkozott, hogy nincs köteles részi igénye. Akkor pedig merőben más a leányzó fekvése.

vasnorbert # 2019.05.03. 09:19

"Előfordulhat, hogy a kérdező elfelejti megemlíteni, hogy a hagyatéki eljárásban kifejezetten nyilatkozott, hogy nincs köteles részi igénye. Akkor pedig merőben más a leányzó fekvése."

A hagyatéki idézésben benne van hogy ha a végrendelet érvényes akkor lehet hivatkozni a többi örökösnek köteles részi igényre.

Na most a végrendelet nem lett elfogadva.

Viszont fel sem merült a köteles rész ott több éve.

Ez jelentheti azt hogy lemondtak rola?

drbjozsef # 2019.05.03. 09:32

Na most a végrendelet nem lett elfogadva.

Ki által?

A köteles részi igényről lemondásnak kifejezettnek kell lennie.

vasnorbert # 2019.05.03. 09:36

drjozsef

az nincsen benne leírva hogy lemondanék az igényről.

Viszont mondom én nem fogadtam el a végrendeletet mert alaki hibás volt. igy végül el sem fogadták azt. törvényes öröklés zajlott le

Igy örököltük a hagyatékot mindannyian.
És az volt beleirva hogyha a végrendeletet elfogadnánk és az lenne a mérvadó akkor kérhetünk köt részt.