köteles rész


agnes9999 # 2018.07.03. 08:43

Ertem. Koszonom a valaszt Ugyved Ur.
Milyen aranyban lehet kerni a koteles reszt az unokaknak? Az ingatlan 50%-a vagy 75%-a utan?
Agnes

agnes9999 # 2018.07.03. 08:49

Elnezest! 25%-a vagy 50%-a utan?

ObudaFan # 2018.07.03. 09:53

A kötelesrész annak az 1/3-a, amit örököltél volna.
Ha édesapádék ketten voltak testvérek, akkor az őrá eső örökség 1/2 lett volna, így ha édesapádnak pedig 4 gyermeke volt, akkor a te örökrészed az 1/8 lenne. Ennek az 1/3-a, vagyis 1/27 a kötelesrész. Persze, ha örököltél valamit nagymamád után, akkor azt be kell ebbe tudni.

Lyonee # 2018.07.03. 10:48

A helyes számítás:
te örökrészed az 1/8 lenne. Ennek az 1/3-a, vagyis 1/24 a kötelesrész.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.03. 11:28

Szerintem csak elírás volt. Egyébként igazad van.

ObudaFan # 2018.07.04. 05:00

Igen, 1/24

agnes9999 # 2018.07.04. 14:07

Koszonom szepen a valaszokat! :)

Milyen uton lehet a koteles resz iranti igenyt benyujtani? A hagyateki targyalason meg kell ehhez jelenni? Vagy azon kivul is lehet intezni?
Terheli barmilyen ado/illetek a koteles reszt?
Lemondhatok az egyik orokos javara a ram eso koteles reszrol papiron anelkul hogy elmennek a hagyateki targyalasra?

Elore is koszonom!
Szep napot!
Agnes

ObudaFan # 2018.07.05. 04:36

A kötelesrész iránti igényt érdemes a hagyatéki eljárásban előterjeszteni azért, hogy a hagyaték ne legyen teljes hatállyal átadva, de érvényesíteni vagy az örökössel való megegyezéssel, vagy perben lehet. Nincs akadálya annak, hogy az igényedet teljes bizonyító erejű magánokiratban engedményezd arra, akire szeretnéd.

agnes9999 # 2018.07.05. 08:32

Koszonom a gyors valaszt Obudafan!

Terheli barmilyen ado/illetek a koteles reszt?

Tisztelettel:
Agnes

ObudaFan # 2018.07.05. 16:11

Nem.

Tekni # 2018.07.20. 09:42

Üdvözlöm!

Érdeklődöm, hogy édesapám halála után (végrendelet volt, melyben két testvérem örökölt), köteles részt állapítottak meg. Ennek kifizetése megtörtént, és érdeklődöm, hogy ezután kell-e adóznom mert eltérő tájékoztatást kaptam mindenhonnan és nem szeretnék büntetést fizetni. A közjegyző azt mondta ő tájékoztatja az adóhivatalt, és kell fizetnem illetéket, illetve az ügyvéd is ezt mondta....de azóta eltelt lassan egy év és nem kaptam semmilyen tájékoztatást, vagy levelet a NAV-tól. Így ma érdeklődtem ismét illetékes embernél, aki azt mondta egyenes ági rokon esetében nem kell fizetni, ezért nem kaptam. Most nem tudom mi a teendő.
Válaszát előre is köszönöm!

drbjozsef # 2018.07.20. 10:13

Semmi teendő nincs.
A köteles rész kifizetése nem minősül se jövedelemnek, se ajándéknak, ha egyenes ági rokon után járt, akkor illetékmentes.

SaireyVMK # 2018.07.21. 14:17

Minek a kifizetése történt meg?? Te is örököltél és eladtad? A testvéreidnek? Vagy másnak?

Elég nehéz egyértelmű választ adni,ha így fogalmazod meg.

Tekni # 2018.07.23. 09:25

Köszönöm a választ!
Szerintem érthetően írtam, de akkor a magyarázat:
Hárman örököltünk ingatlanokat, amiből a köteles részt állapították meg nekem, mivel végrendelet szerint a két testvér örökölt. A hagyatéki tárgyaláson viszont abban állapodtunk meg, hogy ezt a köteles részt nekem kifizetik készpénzben, így én nem adtam el semmit, nem is került a nevemre semmi. A közjegyző által kítűzött időpontra nekem kifizették a rám eső részt készpénzben.

Tekni # 2018.07.23. 09:26

Köszönöm a választ drbjozsef!

SaireyVMK # 2018.07.23. 15:12

Értem.Máris értelmet nyert dr.bubó válasza. :D

drbjozsef # 2018.07.24. 05:32

Mondjuk ha szigorúan vesszük, az illetéktörvény ezt írja :

14. § A kötelesrész értékével a kiadásra kötelezett örökös örökrészének értékét csökkenteni kell. Az az örökös, aki a kötelesrészre jogosult követelését a hagyatékhoz nem tartozó készpénzzel vagy más ellenszolgáltatással elégíti ki, visszterhes vagyonátruházási, míg a kötelesrészre jogosult öröklési illetéket köteles fizetni.

Öröklési illeték továbbra sincs, ha maga az örökhagyó és a köteles részre jogosult egyenesági rokonok.

De hogy hogyan jön ide visszterhes vagyonátruházási illeték annak, aki KIFIZETI a köteles részt, vagyont nem szerez (ezzel legalábbis, az örökség maga más történet, ott öröklési illetéket fizet, ha kell), azt nem igazán értem. Pontosabban egyáltalán nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 05:42

Úgy veszik, mintha a köteles részre jogosult természetben kapta volna meg a jussát, a másik örökös pedig megvette volna tőle.

drbjozsef # 2018.07.24. 08:19

Nem értem. Aki örökös kifizeti kápében a köteles részt, az veszi meg? Azt meg hogy? Mit?

wers # 2018.07.24. 08:32

igen, azt a rész veszik meg a harmadik testvértől, amit köteles részként örökölt, így lesz csak az örökösöké az ingatlan.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 08:44

Aki örökös kifizeti kápében a köteles részt, az veszi meg?

Szerinted az, hogy valaki pénzt fizet egy dologért, mi más, ha nem adásvétel?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 08:44

Aki örökös kifizeti kápében a köteles részt, az veszi meg?

Szerinted az, hogy valaki pénzt fizet egy dologért, mi más, ha nem adásvétel?

drbjozsef # 2018.07.24. 08:49

Jogos. De milyen dologért? Mit szerzett meg? Egyszerűen nem látom. Törvény szerint jár a köteles rész, ki kell fizetni. A hagyaték értéke nyilván több, legalább 66%-kal, ugye, mint a köteles részként kifizetett összeg, akkor miért számít egyáltalán, hogy miből fizette ki az örökös? Kötelező lenne neki a hagyaték tárgyait juttatni elsősorban?

wers # 2018.07.24. 08:55

Azt irta, ingatlanokat örököltek, de ezeknek ő nem lett tulajdonosa. Kifizették az ingatlan(ok) kötelesrészként örökölt részét.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.07.24. 08:59

Nem szoktál te ilyen lassú lenni.

Hogy miből fizet az örökös, kardinális kérdés. Ha ugyanis a hagyatékba tartozó pénzből, akkor nem vesz semmit, csak pénzben adja ki a köteles részt.
Ha viszont a hagyatékon kívüli pénzből fizet, akkor - mint mondtam - úgy tekintik, hogy a jogosult természetben kapta meg a köteles részét. Tehát tulajdonosa lett a hagyatékba tartozó dolgoknak. (Vagy csak egyes dolgoknak, a lényeg szempontjából mindegy.) És ezt veszi meg az örökös a hagyatékba nem tartozó pénzért.