Öröklés


Kelemen Zs Attila # 2016.05.04. 14:35

Tisztelt Ügyvéd úr.
Nagybátyám halálozott el 2012-ben.
20ezer forint értékű adóssággal terhelt ingatlanrész örörkösödését szeretném visszautasítani.
Idén Áprilisban volt az első hagyatéki tárgyalás.
Sajnos a helyzetet bonyolítja hogy 10 éve külföldön élek és csak egy héttel a tárgyalás előtt kaptam meg az idézést így azon nem tudtam megjelenni.
Természetesen a levél kézbevétele után azonnal küldtem egy levelet a közjegyzőnek hogy nem tudok megjelenni a tárgyaláson és tájékoztattam lemondási szándékomról.
Évente csak egyszer megyek haza ami idén Márciusra esett.

A következő lenne a kérdésem:

1. van-e annak határideje hogy meddig kell visszautasítanom az örökséget ?

Erről a határidőről fog-e tájékoztatni a jegyző ?

2. az egyetlen lehetőségem hogy a konzulátuson hitelesítem a visszautasító nyilatkozatomat.
van-e annak esélye hogy az okirat és egyéb hitelesítéssel is foglalkozó Liverpooli konzulátusi hiteleítést a közjegyző nem fogadja el ?

Tényleg ha csak egy percre rá tud tekinteni az oldalukra ahol felsorolják milyen

szolgáltatásaik vannak :

http://www.hungarianconsulateliverpool.org.uk/!kereskedelmi-szolgaltatasok/c6r9

ez természetesen nem ingyenes és el is kell utaznom oda és ha nem fogják elfogatni a hitelesítést inkább megkímélném magam a költségektől.

3. Elvált vagyok volt feleségem Győrben él 16 éves fiammal és 14 ével lányommal.

Figyelembe véve a gyerekek korát megoldato-e az hogy :

  • megírom magam és feleségem nevében hogy visszautasítjuk gyermekeink nevében az örökséget
  • ezt alírom a konzulátuson majd elküldöm a feleségemnek
  • ő pedig aláírja közjegyző előtt

majd elpostázza a közjegyzőnek.

Előre is nagyon köszönöm a válaszukat

ObudaFan # 2016.05.03. 20:53

Azt nekik kell igazolni, de egyébként még ha ezt igazolják, akkor is az a valószínű, hogy a bíróság megosztja a költségeket, mert ez az általános szabály közös tulajdon megszüntetési perekben.

Hiszékeny # 2016.05.03. 18:53

Tisztelt fórumozók!

A közös tulajdon megszüntetésével kapcsolatban kaptam a bíróságtól egy idézővégzést (én vagyok az alperes), melyhez a felperes kéréseit csatolták:

  • a felperes kéri, hogy a bíróság kötelezze az alperest a teljes perköltség viselésére,
  • az alperes perindítás ténye kapcsán felmerülő földhivatali díj, valamint tulajdoni lap kapcsán felmerülő díj megfizetésére is stb.

Ezt a kérést azzal indokolják, hogy az ügyvéd ajánlott levelet küldött nekem 8 napos határidőre, hogy válaszoljak bizonyos kérdésekre, csak az a baj, hogy én nem emlékszem semmilyen ajánlott levélre, amire hivatkoznak. A bíróság előtt kinek kell bizonyítania az ajánlott levél meglétét/átvételét?
Kérhetem-e a bíróságot, hogy a földhivatalhoz benyújtott bírósági bejegyzést megszüntesse?

Költségmentesség:
Én nem értem el a normál nyugdíjkorhatárt, a munkaviszonyom tárgyalás előtt pár nappal lejár, kifutott az 1 év táppénzen való jogosultságom. Onnantól kaphatom a leszázalékolási járulékot(a leszázalékolási bizottság kiküldte a végzést, hogy nem vagyok alkalmas munkavégzésre, rehabilitációs munka nem javasolt).
Ez alapján jogosult vagyok-e az aktívkorúak ellátására jogosult költségmentességre?

A válaszokat előre is köszönöm.

balmis # 2016.04.27. 11:30

Tisztelettel érdeklődöm!

VALAKI NEM TUDNA AJÁNLANI MEGBÍZHATÓ FÉRFI PROFI CSALÁDJOGÁSZT?? BUDAPESTEN. CSAK NÉVVEL.

ÉN NEM TALÁLOK! ELŐRE IS KÖSZÖNÖM

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.25. 16:07

Ez tévedés. Kiskorú tulajdonostárssal szemben is meg lehet indítani a közös tulajdon megszüntetése iránti pert, és marasztalják is.

Immaculata # 2016.04.25. 15:52

Ajándékozd a fiadnak, ha kiskorú, nem fogják tudni elvenni Tőle.
A perköltséget mindenki a tulajdoni hányad szerint állja.

ObudaFan # 2016.04.25. 15:51

Hiszékeny

Bármelyik tulajdonostárs kérheti a kozos tulajdon megszüntetését, kerheti, hogy hadd valthassa magához a reszedet piaci áron. A perkoltseget majd megosztva fizetitek.

Hiszékeny # 2016.04.25. 15:17

Tisztelt Fórumozók!

Örököltem 1/15-öd részt házas ingatlant, melynek 3 tulajdonostársa van velem együtt. Többségi tulajdonnal rendelkező tulajdonosok arra akarnak kényszeríteni, hogy az 1/15-öd részemről mondjak le. Én megszeretném tartani az öröklésemet, továbbadás céljából(a fiamnak). Az örökhagyó éltében, szóban megígértette velem, hogy az a rész az unokájáé lesz. Megkaptam a bírósági tárgyalás időpontját is ezzel kapcsolatban, plusz 267 ezer forint pertárgyértéket felajánlottak (megfenyegettek az összes perköltség, plusz egyéb költségek megfizetésével, én csak az örökségemet szeretném megtartani).
Azt szeretném megtudni, hogy jogilag rákényszeríthetnek-e bírói ítélettel, hogy lemondjak az örökségemről, illetve a perköltségeket rám kényszeríthetik-e, jelenleg 51%-os egészségkárosodással vagyok leszázalékolva.
A tulajdoni hányad arányában vállaltam a kötelességeimet.

Előre is köszönöm a válaszokat.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 10:02

Ezt nem neki kell megbocsátania - hanem a sértettnek. Az meg pont az, aki az érdemtelenségre hivatkozik.
De mint mondtam, maga a cselekmény nem lesz megfelelő az érdemtelenségre hivatkozáshoz - így aztán nincs jelentősége a megbocsátásnak.

(Ne kötekedj. :-*)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.21. 09:37

Nem tudhatjuk, hogy az örökhagyó ezt még életében nem bocsátotta meg.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.21. 09:14

Az érdemtelenségre kitagadás nélkül is lehet hivatkozni. A kérdező meg is hivatkozta a pontos törvényhelyet.

Más kérdés, hogy a hivatkozás nemigen áll meg, ha az elkövetőt jogerősen súlyos testi sértésben marasztalták. Szerintem kellene legalább egy emberölés kísérlete. (Még az életveszélyt okozó súlyos testi sértés sem elég, mert itt a szándék a lényeg.)

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.03.21. 08:41

Az 59-es Ptk. nagyon szűk körben határozta meg a kitagadás lehetőségeit, nem is nagyon lehetett érvényesíteni. Azonban ha jól értem az örökhagyó nem is rendelkezett a kitagadásról, így a törvényes öröklést nem tudod megakadályozni.

Kérdező-007 # 2014.03.21. 00:05

Következő kérdésem lenne!
602§ 1. pontjának c bekezdése értelmében Örökségre vonatkozó érdemtelenség feltétele megállapítható-e a következő esetben?

Édesanyám a beteg nagyapámat ápolta, ennek céljából nála lakott 1 hónapon keresztül. Nagybátyámék rá sem néztek a papára.
Egy telefonbeszélgetést követően nagybátyám megjelent, megfenyegette édesanyámat, hogy pakolja össze a cuccait, hagyja el a házat, mert megöli. Édesanyámat több alkalommal megütötte, több bordája eltört, kórházba került.
Jogerősen súlyos testi sértés esetét állapították meg. (Életére törés esete megállapítható lenne? Egy asztallábat emelt-rá, és azt a kijelentést tette, hogy ha nem hagyod el a házat, ezzel öllek meg.)

Véleményem szerint nagyapám ápolását, gondozását is veszélyeztette, ellehetetlenítette. Közvetve a papát is veszélyeztette, aki így ellátás nélkül maradt. Ezt követően a nagyapámat ápolási osztályon helyezte el.

Nagyapám azóta már elhalálozott, nem tudunk arról, hogy kitagadta volna a nagybátyámat.

Esetleg van-e más jogszabály, ami alapján megállná a helyét az érdemtelenség?
Előre is köszönöm a válaszokat, fontos lenne.

ObudaFan # 2014.03.19. 09:43

Van joghatósága rá a magyar közjegyzőnek.

Szegedig # 2014.03.18. 17:48

Tisztelt Fórumozók!

Szeretnék tájékoztatást kérni.
Nagybátyám elhalálozott. Magyar állampolgár, magyarországi állandó és német ideiglenes lakcíme volt. Németországban volt a nevén egy autó és Magyarországon egy lakása és kisebb ingóságai voltak.
Az lenne a kérdésem, hogy az autóval kapcsolatban a magyar vagy a német közjegyző folytatja le a hagyatéki eljárást?

Köszönöm.

ObudaFan # 2014.03.18. 14:17
  1. Ha ott is laknak, akkor haszonélvezetet örököl az 50%-on. Ha nem, akkor egy gyerekrészt.
  2. Akkor nincs semmi, aki előbb hal meg, mint az örökhagyó, az nem tud örökölni.
sandor1989 # 2014.03.17. 19:18

Tisztelt fórumozók! Egy kis segítséget szeretnék kérni!

Van egy családi házunk. 50%-a anyámé, 25%-a az enyém és a másik 25%-a a húgomé.
Anyám két héttel ezelőtt összeházasodott egy férfival.
Kérdéseim:

  1. ha mondjuk anyám meghal 20-30 év múlva, és a férfi még él, akkor ő fog örökölni a házból? Vagy ha nem örököl, akkor megmarad a haszonélvezeti joga? Vagy hogy van ez?
  2. És mi van akkor, ha a férfi hal meg előbb?

Köszönöm előre is a választ!

ObudaFan # 2014.03.17. 13:10

Ha tudjátok, hol volt lekötve, lehet kérni a közjegyzőt, hogy keresse meg a bankot.

kode # 2014.03.17. 12:12

Nagyon köszönöm a segítséget!
Ma járt édesanyám a közjegyzőnél,aki azt mondta,hogy valószínű oszlani fog a vagyon.
Édesanyám 50%, a másik rokonok (egy testvérpár),akikről írtam 25-25%. Nem értem,hogy miért!
A másik kérdés,hogy elvileg volt a bankban lekötött pénze,de a kedves rokonok már feltúrták a lakást és lehet,hogy nem fogjuk megtalálni a lekötés bizonylatát. Mi tehetünk ebben az esetben?

SEgítségét előre is köszönöm!
kode

ObudaFan # 2014.03.14. 11:31

Leszármazók házastárs és bejegyzett élettárs hiányában az örökhagyó szülői örökölnek fejenként egyenlő részben. Az öröklésből kiesett szülő helyén ennek leszármazói örökölnek olyan módon, mint a gyermek helyén annak leszármazói. Ha a kiesett szülőnek nincs leszármazója, egyedül a másik szülő, illetőleg annak leszármazói örökölnek.

Mivel ebben az esetben az örökhagyó édesanyjának ezek szerint nincsenek leszármazói, édesapjának vannak, így a teljes örökséget az édesapa leszármazói öröklik.

Nem ért jelentkezni a közjegyzőnél, mert ilyen távoli rokoni kapcsolat eseté nem biztos, hogy megtalál titeket.
A helyi önkormányzat adó- és étékbizonyítványa alapján lesz az érték megállapítva.
Lehet kérni mérséklést, részletfizetést az illetékre.
A banknetéthet a hagyatékátadó végzéssel mindenképpen hozzá lehet jutni, tehát ennek nem feltétele az illeték megfizetése.

kode # 2014.03.14. 08:08

Kedves Fórumozók!
A következő helyzet megoldásában szeretném a segítségeteket kérni.
Édesanyám helyzetét szeretném tisztán látni.
Édesanyám édesanyjának a féltestvére (édesapjuk volt közös) a kiindulási pont a történetben. Innentől az egyszerűség kedvéért XY-nak fogom nevezni.
Szóval XY-nak a férje nem él, gyermeke nincsen. Már nagyon idős, kórházba került, az állapota nem túl bíztató.
Eddig édesanyám viselte gondját, bár napi ápolásra eddig nem szorult. Úgy tudom végrendelete nincs.
Most feltüntetek a színen rég nem látott rokonok, akik bejárnak hozzá a kórházba. Egyértelműen látszik, hogy az örökségre hajtanak. Ők úgy rokonok, hogy XY édesanyja és a rokonok édesapja testvérek voltak.
A kérdésem az, hogy ha tényleg nincs végrendelet, akkor mi az öröklés sorrendje?
Ha ők is örökösnek számítanak, akkor arányosan osztozni kell velük?
Ha tényleg bekövetkezik XY halála, akkor édesanyámnak kell jelentkezni valahol mint örökösnek vagy értesíteni fogják?
A örökölt ingó-és ingatlan vagyon értékét az adóhatóság állapítja meg?
Lehet az illetékre részletfizetést kérni?
Ha XY-nak van a bankban lekötött betéte, akkor az fel lehet használni az illeték kifizetésére vagy csak akkor lehet hozzájutni, ha már az illetéket megfizették?

Előre is nagyon köszönöm a segítséget!
Üdv:
kode

monalisa1 # 2014.03.12. 15:52

semmi, magdi59

Végső esetben bírósághoz lehet fordulni és kérni a közös tulajdon megszüntetését., a bírósági eljárás nincs ingyen és időbe telik, de jó esetben a bírósági árverezéssel /reális áron/ 15-20% olcsóbbért meg lehet venni a másik tulajdonrészét.

----
  • laikus hozzászóló
monalisa1 # 2014.03.12. 15:45

Éva12

Ha bemutatóra szóló akkor azé a nyeremény aki a szelvényt bemutatja.

semmi # 2014.03.12. 15:14

Tisztelt Fórumozók!

Segítséget illetve tanácsot szeretnék kérni.
Örököltünk egy ingatlan,három testvér.
Ketten elszeretnénk adni, de a harmadik testvérünk nem.Meddig teheti ezt meg.Van erre törvény?Tudunk ellene valami tenni?
A baj az, hogy a lakásnak költségei vannak,amit fizetni kell így is úgy is.

Segítségeket előre is köszönöm

magdi59 # 2014.03.12. 14:39

Èdesapám meghalt és a családi ház egy negyed részt én örököltem,egy negyed részt a testvérem, fele anyukámé és az egészre a haszonélvezet.A ház nagy anyukám egy nyugdijból nem tudja fenntartani és szeretné eladni.Èn egyetértek vele de a növérem nem akar beleegyezni pedig anyukám kifizetné a részét.Mit lehet ebben az esetbentenni?A választ elöre is köszönöm.