Öröklés - haszonélvezeti jog?


Stundi78 # 2014.11.17. 11:18

Tisztelt Cím!
Keresztapám (apukám testvére) meghalt a nyáron. Nős volt de a feleségével nem éltek együtt sokáig. Amíg együtt voltak addig a nő házában éltek. Az öröklés tárgya a családi ház, melyben soha nem laktak együtt a feleségével, a házat keresztapám az ő apjától örökölte (tehát nem ő vette).
Kérdésem az lenne, jár-e a nőnek haszonélvezeti jog?
Egyszer azt a választ kapom, hogy nem mivel a haszonélvezet közösen lakott/szerzett ingatlanra vonatkozik, ami ugye nem áll fenn.
Más forrás viszont azt mondja ági örökléssel megkapom a házat de a feleségnek haszonélvezeti joga lesz rajta és ennek megváltása kérhető.
Most akkor melyik az igaz?
Segítségüket előre is köszönöm.
Üdvözlettel.

ObudaFan # 2014.11.17. 15:28

Nem örökölhet az örökhagyó házastársa, ha az öröklés megnyílásakor a házastársak között életközösség nem állott fenn, és az eset körülményeiből nyilvánvaló, hogy az életközösség visszaállítására nem volt kilátás.

Rosco # 2014.11.17. 18:24

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Ha egy telek és a rajta levő ház 2 helyrajzi számon van és örököltem mind a kettőnek a felét, ki is fizettem az illetéket és kiderül, hogy tévedésből csak a telek felét írták a nevemre, jogos, hogy most megint ki akarja velem fizettetni a közjegyző az új eljárásban a már egyszer kifizetett illetéket külön a ház után? Esetleg vissza lehet igényelni a feleslegesen befizetettet?

Köszönettel.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.17. 18:50

Valamit rosszul mondasz el.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.11.17. 19:09

Esetleg vissza lehet igényelni a feleslegesen befizetett”et?

Nem volt felesleges. Abban a hagyatéki eljárásban az akkori hagyaték értéke után lett az illeték megállapítva. A mostani póthagyatéki eljárásban, a ház értéke után kell a közjegyzői díjat megfizetni.

Te hibáztál, amikor nem vetetted fel mindkét ingatlant a leltárba. Ezért kell most a közjegyzőnek kétszer dolgoznia.

Rosco # 2014.11.18. 05:05

Elnézést, tényleg rosszul írhattam. A hagyatéki leltárban szerepelt a telek is és a ház is. Külön- külön a területük is, sőt a megfogalmazásban is az benne van, hogy a telek és a rajta álló épület. Az illeték mértéke is a telek és a ház EGGYÜTES értéke után lett megállapítva és kifizetve. Ami viszont tényleg nem szerepel rajta, az a két helyrajzi szám. Csak a teleké van rajta. Pedig a leadott iratokban benne volt, hogy nem egy a hrsz. De mégegyszer hangsúlyozom, hogy akkor az illeték mindkettő után ki lett fizetve!!! Nos,ebben az esetben mit tudok tenni? Mert szerintem nem én hibáztam. Most már az is kezd gyanús lenni, hogy az ingóságokat is fel kellett volna venniük leltárba, de a kérésem ellenére sem tették meg, azt mondták "az nem érdekes" így a ház haszonélvezője el tudta adni ezeket, mert kitiltott onnan és így bizonyítani sem tudtam semmit. Vagy itt is jobban kellett volna tudnom a szabályokat, mint a hatóság embereinek?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.11.18. 05:29

A közjegyző nem fizettet illetéket. Munkadíjat kér a póthagyatéki eljárásért. Fellebbezd meg azzal, hogy az ő hibájából vált szükségessé a póthagyatéki eljárás, illetve, hogy egyszer már fizettél a hagyaték teljes értéke után.

Az ingókat főszabályként nem leltározzák.

Kr1980 # 2014.11.18. 06:17

Üdvözlet!
A családomtól kaptam ajándékba 14 éve egy ingatlant, telket és egy régi házat.(Mama, keresztanyám, nagybátyám, apám.)
A szerződésben le van írva hogy semmi követelésük nincs velem szemben és harmadik személynek sincs. Eddig senki sem vette észre hogy a mama mint haszonélvező szerepel a tul lapon, úgy hogy ő sem tudott róla.Erre apám vérszemet kapott és mivel éppen nincs hol laknia beköltözött mivel a mama aláírta neki a lakcímbejelentőt.Mikor rendezni akarom azzal fenyegetnek hogy visszaköveteli az ajándékot. A kérésem az hogy ügyvédi hiba történt e? Le tudom e vetetni a mamát? És hogy jogilag lehetséges hogy a tulajdonos beleegyezése nélkül beköltözzenek? És vissza tudják e követelni az ajándékot? Köszönöm.

ObudaFan # 2014.11.18. 10:07

Kr1980

A haszonélvező hozzájárulásával beköltözhet bárki az ingatlanba és a haszonélvező a tulajdonost is kizárhatja onnan.
A haszonélvezet megszűnéséhez a mama hozzájárulására lesz szükség.

A meglévő ajándékot az ajándékozó visszakövetelheti, ha arra a szerződéskötés után bekövetkezett változások miatt létfenntartása érdekében szüksége van, és az ajándék visszaadása a megajándékozott létfenntartását nem veszélyezteti. A megajándékozott nem köteles az ajándék visszaadására, ha az ajándékozó létfenntartását járadék vagy természetbeni tartás útján megfelelően biztosítja.
Ha a megajándékozott vagy vele együtt élő hozzátartozója az ajándékozó vagy közeli hozzátartozója rovására súlyos jogsértést követ el, az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket.
Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket akkor is, ha a szerződő felek számára a szerződéskötéskor ismert olyan feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékozó az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és e nélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
Visszakövetelésnek nincs helye, ha az ajándék vagy a helyébe lépett érték a jogsértés elkövetése időpontjában már nincs meg, továbbá ha az ajándékozó a sérelmet megbocsátotta; megbocsátásnak, illetve a visszakövetelésről való lemondásnak számít, ha az ajándékozó az ajándékot megfelelő ok nélkül hosszabb idő nélkül nem követeli vissza.

kisa6 # 2015.01.23. 13:40

Kedves fórumozók!
Nagyszülők évekkel ezelőtt kiskorú unokára iratták lakásukat.Nagyapa meghalt.Nagymama haszonélvezőként él a lakásba,közben nagykorúvá lett unokával régóta semmi kapcsolata nincs.Nem látogatja,nem is hívja.Ez az unoka már egy másik családhoz tartozik,nagymama nem szeretné,hogy a lakás idegen embereké legyen /nagymamának a fia az unoka apja/.A lakást részletre vásárolta,annó az önkormányzattól,amit a mai napig fizet a kis nyugdíjából.Panel lakás,magas a rezsiköltség.Van e lehetőség megváltoztatni ezt a helyzetet?
Köszönöm.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.23. 13:55

Van e lehetőség megváltoztatni ezt a helyzetet?
Úgy érted, visszakövetelni az ajándékot? Szerintem nincs, de ismerek ítéletet, amely szerint igen.

ObudaFan # 2015.01.23. 14:20

Mondjuk ami a nagypapa része volt, azt a nagymama aligha követelheti vissza.

lajcsó # 2015.01.23. 14:41

A nagymama ingyenesen vagy ellenérték fejében lemondhat a haszonélvezetéről.

kisa6 # 2015.01.23. 22:15

Köszönöm a válaszokat,sajnos nem jól fogalmaztam.Nagyinak két fia van.Egyiknek van egy gyereke,/unoka/ akinek a nevére lett irva a panel mikor nagyi és papi megvette.Szülők egy idő mulva elváltak,de unoka és anyukája dörzsöli kezét,hogy előbb vagy utóbb a lakás az övék lesz./ha nagyi meghal/.Ugyanakkor se az unoka, a volt meny nem foglalkozik nagyival,csak várnak mint a hiénák.Ugyanakkor nagyi másik fia /ahol van négy gyerek,/semmit nem fog kapni a szülői lakásból.Ez a kérdés,semmit em lehet tenni,hogy arra az egy szem unokára szálljon majd a lakás?

lajcsó # 2015.01.23. 22:36

"Ez a kérdés,semmit em lehet tenni,hogy arra az egy szem unokára szálljon majd a lakás?"
A leírásod alapján az unoka már most az lakás tulajdonosa. Szerintem annak is oka lehetett, hogy a nagyszülők ezen unoka nevére íratták a lakásukat.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.24. 08:01

Ami nem az örökhagyóé, az nem tartozik a hagyatékba, azt senki nem örökli.

kisa6 # 2015.01.24. 19:18

Lajcso
az édesapa/nagyi fia / is elment ügyvédhez hogy mit lehet tenni a rossz döntés ellen,pedig a saját lánya a tulajdonos a jelen felállás szerint,ezért kérdeztem hátha kapok valami ötletet az üggyel kapcsolatban.az unoka senkivel nincs kapcsolatban az apai ágon.sajnos.

ObudaFan # 2015.01.25. 12:31

Ha igazolható, hogy az ajándékozás valamiféle tartás, gondozás ígérete miatt történt, akkor az ajándék visszakövetelése iránt pert lehet indítani.

Bibger # 2015.01.25. 22:22

Tisztelt ügyvéd Úr!

Érdekelne, hogy apukám meghalt novemberben.
Volt a nevén
egy tömb lakás 50%-a (kb 4 millió Ft értékben),
egy kert (kb 800ezer Ft),
egy garázs (kb 900 ezer Ft.)
és egy autó (kb 400ezer Ft)
Rendezett családban éltünk,anya apa, két gyerek.
Hogy van a törvény, hogy fogunk örökölni?
Jobban jövünk ki anyagilag, ha lemondok a bátyám javára,akkor kevesebbet kér az állam mindannyiunktól?
A közjegyző mennyibe kerül, kb???
Kocsi átiratás??
Úgy szeretnénk, hogy a családból senki se járjon rosszul.minél olcsóbb legyen.
Mi nem marakodunk, csak spórolni szeretnénk.
Bármilyen információt szívesen veszünk , mert a jogban senki sem jártas nálunk, csak a netről próbálunk okosak lenni.
Előre is köszönöm!

Kíra 35éves. bibger@citromail.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2015.01.25. 23:20

Illetékmentes. (Ha nem az lenne, azon sem lehetne osztályos egyezséggel segíteni.)

AskThem # 2018.04.22. 17:41

Üdvözlet,

Férjem nevén van egy ingatlan ami a különvagyona, itt élünk a gyerekünkkel. Neki korábbi házasságából van két felnőtt gyereke, nem tartják a kapcsolatot.
Ha a férjem meghal, onnantól az örökösök a részükért megindíthatják a közös vagyon iránti megszüntetést és utcára tehetnek a közös gyerekkel olyan otthonban, ahol évek, esetleg évtizedek óta élünk?

drbjozsef # 2018.04.22. 18:26

Megindíthatják, persze, de utcára nem tehetnek, Te ebből a lakásból nem fogsz tulajdonrészt örökölni (minden másból egy gyerekrészt), viszont holtig tartó haszonélvezetet kapsz az utolsó közös lakáson és annak berendezési tárgyain.

makko # 2018.05.02. 10:26

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Ingatlanok öröklésével kapcsolatban lenne kérdésem.
Mikor édesapám meghalt megörököltem egy lakás negyed részét.A másik negyedét öcsém örökölte.Maradék fele édesanyám tulajdonában van és a haszonélvezeti jog.Én nem vagyok jóban velük.Kitagadhat-e a másik,tulajdonában lévő fele részből?És ha igen mivel a negyede most is az enyém a lakásnak,miben rendelkezhetek vele illetve később ha elhalálozik?Be sem engednek pedig elvileg jogom lenne hozzá.
A másik kérdés amiben szeretném a segítségét kérni:
Vettem egy kis garzont készpénzért.Az én nevemen van.Ha megházasodom és valamikor meghalok akkor azt automatikusan az egyetlen gyermekem örökli vagy akkor végrendeletet kell írnom ha ezt akarom.Leendő feleségemnek van egy léhűtő gyereke akit még ő sem fogad el és nem akarom hogy az belőlem is hasznot húzzon az én lányom kárára.
Előre is köszönöm a válaszát!
Szép napot! Kun László

drbjozsef # 2018.05.02. 12:05

makko,

Osztatlan közös tulajdonnál a tulajdonosok mindegyike jogosult tulajdona használatára, azonban ezt a jogot egyikőjük sem gyakorolhatja a többiek jogainak és a tulajdonukhoz fűződő törvényes érdekeinek sérelmére.

De ha haszonélvezet van, akkor amíg él, addig édesanyád használhatja és hasznosíthatja az ingatlant. Abba egyelőre nincs beleszólásod.

Eladhatod a részedet bárkinek, engedélye nélkül is, csak a többi tulajdonosnak elővásárlási joga lesz. Egy haszonélvezettel terhelt 1/4 részt mondjuk nem nagyon fog megvenni senki.

A kitagadásnak szigorú feltételei vannak, ha nem ártottál neki, akkor nemigen teheti meg. Viszont akár elajándékozhatja a részét, vagy végrendelkezhet róla, ezesetben csak a köteles részre leszel jogosult : az egyébként járó rész 1/3-ára. (Tehát pl. ha a testvérednek ajándékozza a felét, akkor az beleszámít a köteles rész alapjába, testvéredtől jár majd annak a fél résznek a hatoda).

De ha pl. eladja valakinek (akár a testvérednek), akkor az már nem számít a köteles részbe. Tehát a gyakorlatban ki tud semmizni az ő utána járó öröklésből, ha akar.

Egyszerűbb házasságnál egy házassági szerződést írni, és megnevezni benne különvagyonnak a lakást. Akkor a feleséged, így az ő gyereke sem örököl belőle.

shaloman # 2018.07.24. 11:04

Üdv,

A napokban elhunyt egy rokonom(nagyapám öccse). Felesége még él, gyermekük nem született.
A házuk adásvétellel került az elhunyt rokon tulajdonába. Később történt egy változtatás, a néni nevére szállt az ingatlan fele házastársi vagyonközösség, és ráépítés jogcímén.
A kérdésem az, hogy a bácsi halála után a néni mit fog örökölni? Mivel házastársak voltak felteszem nem csak haszonélvezeti jogot. Illetve, hogy a néni halála után ki fog örökölni? Az ő családja, oldalágon, vagy az ő családjának oldalági rokonai, és a mi családunk oldalági rokonai is?
A néni nagyon idős (85 éves), nagyon beteg, nem tudja magát egyedül ellátni, szeretne idősek otthonába menni, amit sajnos csak a ház eladásából tudnánk finanszírozni. Sajnos minkét család részéről vannak embereket, akiket csak a pénz érdekel, így fontos lenne tudnom kinek mihez van/lesz joga, hogy valamelyest lehessen képviselni a néni érdekeit, mert ő sajnos nincs abban a lelki, szellemi állapotban, hogy erre képes legyen.