Végrendelet


vgabor # 2021.08.20. 16:26

Köszönöm szépen, ez nagy segítség. :)

Kogeza # 2021.08.20. 16:15

Elvileg igen [Hetv. 53. § (2) bek.].

drbjozsef # 2021.08.20. 16:15

vgabor,

Igen, de az nem baj, ha felveszed vele a kapcsolatot.

A mokk.hu oldalon van egy kereső, ha tudod a halál napját, és az elhunyt utolsó lakhelyét, akkor kiadja ki az illetékes közjegyző, simán felhívhatod, és érdeklődhetsz.

vgabor # 2021.08.20. 15:24

Értem. Akkor elvileg kapnom kell hivatalos értesítést a hagyatéki tárgyalás időpontjáról, ha jól gondolom.

Kogeza # 2021.08.20. 14:49

vgabor

A közjegyzőnek hivatalból meg kell keresnie a Végrendeletek Országos Nyilvántartását, amelyben szerepelnie kell az általad említett végrendeletnek is.

Vagyis elvileg a közjegyző tudomására kell jutnia a végrendelkezésnek, de azért jobb, ha te is odafigyelsz.

vgabor # 2021.08.20. 14:15

Az eredeti közjegyzői okirat a közjegyzőnél van, a hiteles kiadmány pedig nálam. Valószínűleg ugyanehhez a közjegyzőhöz fog kerülni a hagyatéki eljárás is.
Ebben az esetben is nekem kell jelentkeznem?

SolnesM # 2021.08.20. 13:47

Egy végrendelet sok helyen lehet !
Lehet letétben, lehet eldugva sifonban stb.
Nem fognak utána nyomozni .
Az érdeketeknek kell prezentálni !

vgabor # 2021.08.20. 13:27

A közjegyző nem néz annak utána, hogy az elhunyt végrendelkezett-e? Ha jól gondolom egy rendszerben ezt ők meg tudják nézni. A törvényes örökösök az elhunyt testvéreinek a gyerekei lennének. 5 személyről lenne szó. De ők ki vannak zárva az örökségből teljes mértékben. A közjegyző automatikusan küldi ennek az 5 személynek majd a levelet a hagyatéki eljárás megindításáról? Logikátlan, mivel ők nem örökölnek semmit.

SolnesM # 2021.08.20. 13:14

Talán annyit, hogy a halálmegállapítás közigazgatási ügy. Tehát előbb az önkorányzat megfelelő osztály és az adja tovább a közjegyzőnek.

vgabor -nak. Tehát a halottkém - önkormányzti vonalon tudsz becsatlakozni. Viszont ezek nem nyomoznak ... mindig az érdekelteknek kell jelentkezni. A megfelelő helyen

vgabor # 2021.08.20. 12:21

Értem. Ott még nem tartok, mert nemrég történt az elhalálozás. Viszont hogyan fogom azt megtudni, hogy ki jár el a hagyatéki tárgyalásban? Ugyanis én az elhunyt testvérének az unokája vagyok, így én nem vagyok törvényes örökös. Az elhunytnak nincsenek gyerekei, sem férje, testvérei már szintén elhunytak, viszont mindenkit ki akart zárni az örökségből, így kizárólagos örökösnek ingatlan és ingóság tekintetében is engem jelölt meg. Viszont én így nem fogok értesítést kapni a hagyatéki eljárás megindításáról, ha jól gondolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.08.20. 11:59

El kellene juttatni azt a végrendeletet a hagyatéki eljárásban eljáró közjegyzőhöz.
(Egyébként egy végrendelet bármikor módosítható, visszavonható.)

vgabor # 2021.08.20. 11:54

Üdv!

Kérdésem a következő lenne: adott egy közjegyző által hitelesített végrendelet, melyben egy ingatlant hagyott rám a végrendelet írója. A végrendelet készítője elhunyt. A végrendelet hiteles példánya nálam van. Kérdésem, hogy hogyan zajlik a végrendelet lebonyolítása, merre kell indulnom ez ügyben?

Előre is köszönöm a választ!

Zöldövezeti11 # 2021.08.09. 13:40

gizi39 !!

Elfogadják ezt a hagyatéki eljáráson?

Miért ne ?!!
Amúgy kell még rá dátum, laponként szignó és hogy hol készült.
De azért nem mindegy, hogy az az örökség 5,7 milla , 57 milla netán 570 milla.
Viszont ha megtámadja valaki, akkor részletesen vizsgálhatják.

Ezenkívűl az XY -nal sem árt megbeszélni hogy mit hagysz rá.

gizi39 # 2021.08.09. 11:57

T. Jogászok!
Az előző bejegyzéseket olvasva, elég, ha

  • megírom géppel,
  • azonosítom magam az adataimmal,
  • leírom, hogy tiszta tudattal végrendelkezem, minden ingó és ingatlan vagyonomat XY-ra hagyom indoklás nélkül? + Aláírás, tanúk.

Nincs pénzem ügyvédre, Elfogadják ezt a hagyatéki eljáráson?
Köszönettel: Gizi

Zöldövezeti11 # 2021.08.05. 09:29

Hát igen van bizonyos formai és egyéb követelmény.

Megnevezzük, hogy mi a neve.
Végrendelkezés
Azonosítjuk magunkat /alulírott Gipszes Jakab születtem itt és ekkor azon elhatározásra jutottam ,hogy végrendelkezem. Felsorolom a hagyatéki tárgyakat, ingatlanokat végül oda írom, hogy kit illet meg az örökség. Akár indokolhatom is . Pl. hogy a két szép szeméért illeti meg a fent felsorolt örökség.. Aztán a szabályoknak megfelelő dátum - hely és mikor készült . Aláírom, majd két tanú is. elvileg kézírásnál nem kell, de hát a magyar olyan hogy csak géppel írogat úgy hogy tanúk mindenképpen kellenek.
Hogy bonyolítsuk a dolgot, letétbe helyezzük. Megjegyezhetjük hogy hol , de ha rossz májúak vagyunk nem nevezzük meg. Had nyomozzanak az örökösök.
Ja több oldalnál minden oldalt szignálunk.
persze jelentős vagyonnál és ha a tulajdoni viszonyok bonyolultak, akkor jöhet a szakember.
Vigyázni kell azért néha maga a jóindulatú végrendelet okozhat viszályt.. Két gyerektelen tánti készíttetett végrendeletet. olyan tételek szerepeltek bennük mint japán fényképezőgép, orsós magnó és bélyeg gyűjtemény és faragott still bútor.
Nos a derék örökösök ezen jól összekaptak. Mind kacat lom... még a faragott bútor is.

Ezt őrízgettük évekig, majd jött a ószeres ránézett, mondja ád érte 1000 ft -ot. / egymasszív szék / mondom mester akkor inkább a tűz.

Úgyhogy a tántik jobban jártak volna ha egy ebédre hívják az örökösöket és ott elmondják hogyan gondolják. nem ők ügy védet fogadtak... a semmire.

drbjozsef # 2021.08.05. 05:34

Andras2225,

Egy végrendelet pont megfelelő lesz, és más nem is kell, mert ahogy előttem írták, az örökhagyó testvére nem kötelesrészi jogosult.
(Ptk. 7:75.§)
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Tanácsom, hogy ügyvédhez fordulj a végrendelet elkészítéséhez. Megéri a költséget, mert az érvényes végrendeletnek van pár alaki-formai követelménye, nem érdemes otthon barkácsolni.

Andras2225 # 2021.08.04. 20:53

"Más. Az egyedül állónak is lehet gyereke, akár egy tucat is."

Igaz... Gyerekem nincs.

Zöldövezeti11 # 2021.08.04. 20:11

Andras2225
Elsőnek készíteni kell egy végrendeletet.

Szvsz a köteles rész csak a szülő és gyermekkapcsolatnál áll fenn.- De lehet rosszul tudom.

Más. Az egyedül állónak is lehet gyereke, akár egy tucat is.

Andras2225 # 2021.08.04. 18:45

Egyedülálló vagyok, szüleim sem élnek már, és nem akarom azt hogy a féltestvéreim ha netán, valaha arra kerülne a sor, bármit is örököljenek utánam. Tervezem hogy csinálok végrendeletet, másik szülői ágról származó unokatestvéremre akarok mindent hagyni, cégrészt is beleértve.

Szeretném tudni hogy mit kell tennem azért, hogy ne legyenek jogosultak a féltestvéreim semmire, még kötelesrészre sem, a kedvezményezettemmel szemben.

A választ előre is köszönöm!

Csilla111 # 2021.03.30. 12:52

Értem! Köszönöm szépen.

papinianus88 # 2021.03.30. 12:51

KBS leírta, én tévedtem :) Lehet alapítani ingatlanon is, mivel a hagyaték tárgya.

Csilla111 # 2021.03.30. 12:50

Most olvasom a hozzászólást. Gyakorlatilag az ingatlant más örökli, az élettárs csak haszonélvezeti jogot. Akkor most a haszonélvezőnek is kellene egy bizonyos részt örökölnie?

Csilla111 # 2021.03.30. 12:46

Köszönöm. Akkor ingatlanon ezt nem lehet alapítani ha jól értelmezem. Nem szeretnék hülyének tűnni, de elég vegyes véleményt kaptam már. Amennyiben így nem lehetséges akkor megtámadható a végrendelet?

papinianus88 # 2021.03.30. 12:45

KBS, köszi valóban!

Haszonélvezeti jog alapítására végintézkedésben is sor kerülhet. Ebben az esetben a haszonélvezeti jog kötelezettje az az örökös, aki a haszonélvezet tárgyát örökli.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.03.30. 12:32

így hiába szeretné, nem lehetséges.
De igen. Az örökhagyó halála esetére rendelkezhet úgy, hogy valakinek a javára a hagyaték valamely tárgyán haszonélvezetet alapít.