Végrendelet


erdeklodo70 # 2021.02.08. 11:00

Érdeklődöm, hogy a végrendeletben szereplő vagyonelemek leírására vannak e szabályok, elég e az, ha egyértelmű, de nem felsoroló a leírás.

pl elég e következő vagyonelem megnevezés, leírás

xxx brókercégnél (név, cím) levő yyy néven, cimen zzz azonosító alatt levő számla (marginszámla) illetve a számlán levő értékpapírok, pozíciók, cash, mindösszesen,

vagy

az Angellist (angel.co) befektetési platformon keresztül eszközölt, az XXX név, azonosító számlához tartozó összes befektetés (amelyek egyenként kisöszegű, az USAban bejegyzett cégek részesedései)

Az oka ennek a leirásnak az, hogy az egyes értékpapírok, részesedések az idővel változnak, gyarapodnak vagy cserélődnek.

wers # 2020.10.19. 04:23

Házasodjatok össze.

Juti88 # 2020.10.18. 21:41

Úgy hogy még ápolási díjra sem vagyok valószínűleg jogosult mert nem egy lakcímen vagyunk, a párom testvére nem akarta hogy a közös tulajdonú lakásba költözzek.

Juti88 # 2020.10.18. 21:38

*ismerkedtünk meg
*most is együtt élünk

Juti88 # 2020.10.18. 21:37

Pedig ebben nincsen semmi hazugság. Tényleg 2011-ben ismerkedtek meg, most is együtt évek, csak a párom beteg lett és hazaköltözött oda ahonnan származik. Én meg vele tartottam, napi szinten ápolom,gondoskodom róla.

gerbera317 # 2020.10.18. 21:27

Mi nyilatkozhatjuk hogy x ideje együtt vagyunk
Nyilatkozhatjátok, de az állam, akit éppen lenyúlni készültök, nem köteles azt elhinni.

Juti88 # 2020.10.18. 21:17

Igen. Értem. Mi 2011-ben ismerkedtek meg össze is költöztünk, szóval ez már így 9 év, még Székesfehérváron éltünk együtt, aztán ő Debrecenbe költözött, akkor volt közös lakcímünk, most nincs, mert a párom testvére nem akarta hogy be legyek jelentve a közös tulajdonú lakásba.Volt megszakítás az együtt élésünkben de ezt hogy lehet bizonyítani? Mi nyilatkozhatjuk hogy x ideje együtt vagyunk.. kissé érthetetlenek a jogszabályok

Grave7 # 2020.10.18. 20:46

Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása (ÉNYNY)
https://www.mokk.hu/…ntartasa.php

gerbera317 # 2020.10.18. 20:11

Özvegyi nyugdíjat a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén.
Az élettárs – a jogszerzőre előírt feltételek fennállása esetén – csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha élettársával annak haláláig egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt, feltéve, hogy az együttélésük (vagy annak akár csak egy része) alatt özvegyi nyugdíjban nem részesült.
Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nélkül közös háztartásban érzelmi és gazdasági közösségben (életközösségben) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi kapcsolata vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenes ági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatban.
Nem könnyű bizonyítani az élettársi kapcsolat fennállását. Lényegesen egyszerűbb a dolguk a házasságban vagy bejegyzett élettársi közösségben élőknek, mert minimum közokiratot tudnak felmutatni a családjogi státuszukról.

Juti88 # 2020.10.18. 17:08

Értem. Akkor milyen igazolást fogadnak el? Közokiratba foglalva közjegyző előtt?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 16:50

Mindent lehet - legfeljebb nem lesz jelentősége. Ez például bizonyítéknak gyenge és elégtelen lesz.

Juti88 # 2020.10.18. 16:23

Jó napot kívánok!

Lenne egy kérdésem. Végrendeletben lehet említést tenni az élettársi kapcsolatról annak időtartamáról? Özvegyi nyugdíj igényléshez mint bizonyító tényállás.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 09:16

Legyen azonosítható az örökös személye. Ennyi. Viszont a T/2.-ből lehet gond. Hogy mást ne mondjak, ketten egyszerre nem tudják saját kezűleg írni azt a végrendeletet.

budapestianiko # 2020.10.17. 17:16

Tisztelt Fórum!
végrendelet írása saját kezűleg virszont a kedvezményezett lakcímét címét nem tudni!
Végrendelet sajátkezűleg történő írása szabályairól keresgéltem, érdeklődtem, az öröklött személyek minden adatait tudjuk, kivétel a lakcímet nem tudtuk kideríteni, nem sikerült kinyomozni. Érdeklődtünk ügyvédi irodákban is személyesen ahol egy helyen voltak közlékenyek azt mondták ha minden adat szül év hó nap anyja neve szerepel, a lakcím nem fontos, mert az változhat! ez a lényeg, ezt szeretném kérdezni itt a fórumon, hogy igaz-e hogy nem kell az öröklött személyek lakcíme, nem tudjuk, az örökösöknek a végrendelkezést meglepetésnek szánjuk, a címüket nem tudjuk, az önkormányzatnál nem adják ki, az ügyvéd pedig nem vállalja, nem tudja a lakcímet beszerezni. köszönöm a választ, tehát a lényeg, fontos-e hogy az öröklött személyek lakcímét nem tudjuk így ez nem szerepel a végrendeletben. köszönöm szépen a választ. budapestianiko@gmail.com

derill # 2005.04.10. 13:07

Müködik.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

haniel (törölt felhasználó) # 2005.04.09. 20:40

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

derill # 2005.04.04. 11:45

Érvényes lehet a végrendelet igy, nem kell közjegyző előtt megkötni. Nem tudják sikerrel megtámadni, mert a köteles rész 1/10 rész, ehhez képest ők igy is 1/6-ot kapnak.

Mindennél erősebb, főleg, ha benne lakik és használja. Ez esetben nem tudja kikényszeriteni. Kérni lehet ugyan a haszonélvezet megváltását, de ha a napi életvitelhez szükséges örökségről van szó (tehát a lakás és annak használati tárgyai, amelyben eddig is lakott), kizárt, hogy helyt adnak a kérelmének. Nyaraló, vagy egyéb ingó és ingatlan esetén van rá esély.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Fügécske # 2005.04.04. 10:34

Kérdésem a következő
Nagymamám halálával gyermekei örökölnek.
Egy gyermeke már meghalt, ezért az unokája örökli a rá eső részt. Erről olvastam.
Azt is olvastam hogy az életben lévő házastársa örökli a haszonélvezetet.
A kérdés az hogy a haszonélvezet, mindennél erősebb jog-e, vagyis ha egy örököse a mamámnak mindenképp meg akarja kapni az örökségét ki tudja-e ezt kényszeríteni, és ha igen mit lehet tenni ez elenn?
Köszönettel.

Fügécske # 2005.04.04. 10:25

Érdeklődésem egyenlőre elméleti síkú.
Férjemék 5-en vannak testvérek. Anyósom sajátkezü végrendeletet készített, melyben az örökség felét egy gyermekére kívánja hagyni, a másik felét pedig örökölnék 3-an. ( Férjem szóban lemondott az őt megillető részről egy korábbi örökség miatt)
Kérdésem az lenne, hogy törvényes-e ha csak otthon írtak végrendeletet, persze két tanuval, vagy csak közjegyző előtt tett végrendelet hivatalos-e, és a másik része a kérdésnek az lenne, hogy anyósom szándékát a 3 másik testvér megtámadhatja-e, és ha igen milyen eséllyel?
Válaszukat előre is köszönöm

derill # 2005.03.27. 18:54

A kivonatokból nem is, de az anyakönyvből igen. Ott ugyanis nem kitörlik a volt szülőket, hanem bejegyzik az ujat, tehát visszakereshető.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

haniel (törölt felhasználó) # 2005.03.27. 15:24

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

derill # 2005.03.16. 20:39

Haniel: én az uj lakás adásvételijénél is belefoglalnám a szerződésbe, hogy a korábban eladott lakás vételárából vettem. Ugyanis a szándék még nem azonos a vétellel. Nehogy arra hivatkozzon, hogy igaz, ugy volt, hogy abból akartad venni, de közben a pénzt feléltétek, majd a közös pénzből vettétek az uj lakást.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

Zsolt_ # 2005.03.16. 11:08

Derill, természetesen! Középfokú informatikai végzettségem van és pár hónapja a szomszédom segítséget kért a tűzfallal kapcsolatban, hát én nem tudtam neki segíteni, mert sose tanultam azt...

haniel (törölt felhasználó) # 2005.03.15. 21:18

A hozzászólás a felhasználó kérésére törölve

derill # 2005.03.14. 22:00

Zsolt: nem kell feltétlenül ügyvédnek lenni ahhoz, hogy megtaláljon valaki egy jogszabályt, és értelmezni is tudja. Ezeket mi elvileg ugyan tanultuk, de sok minden mást is. Amivel pedig az ember kevesebbet foglalkozik, azt elfelejti. Csak példaként emlitem, hogy akkor, amikor ez zajlott, én épp a jogi egyetemen voltam. Megkérdeztem pár osztálytársamat, de mondták, hogy fogalmuk sincs. Egy srác osztotta a véleményemet. Ezután egy tanárt kérdeztem meg a családjogi tanszékről, de azt mondta, hogy ő öröklési joggal nem foglalkozik és megadta az öröklési jogos tanár nevét.

A jog nagyon kiterjedt, ha látjuk a jogszabályt, általában tudjuk értelmezni, de néha előfordul ilyenkor is, hogy 5 jogászból 6 féle értelmezés jön ki.

Ez olyasmi, mint az informatika. Sok informatikus haverom van, de ha kérdezek valamit, azt épp sosem tudja akitől kérdezem. Viszont a sok közül egy biztosan tudja.

Én szivesen tanulok mindenkitől - egy nem jogásztól is, márcsak azért is, mert ő tuti másképp gondolkodik, nem jogász szemszögből nézi, ezért lehetnek jó ötletei.

Azóta a topicban helyesbitettem - hála Neked:))

haniel: jobb, ha kötsz szerződést, ugyanis ha nem kötsz, elég nehéz lesz bizonyitani, hogy az eladott lakás árából veszitek az ujat - hacsak ezt nem foglaljátok valamilyen módon a szerződésbe. Egyébként itt a jó alkalom, ugyis menned kell ügyvédhez, mivel a lakás eladás anélkül nem megy. Tehát irasd meg vele ugy a szerződést, hogy ez kitünjön belőle.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu