Végrendelet


Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 09:16

Legyen azonosítható az örökös személye. Ennyi. Viszont a T/2.-ből lehet gond. Hogy mást ne mondjak, ketten egyszerre nem tudják saját kezűleg írni azt a végrendeletet.

Juti88 # 2020.10.18. 16:23

Jó napot kívánok!

Lenne egy kérdésem. Végrendeletben lehet említést tenni az élettársi kapcsolatról annak időtartamáról? Özvegyi nyugdíj igényléshez mint bizonyító tényállás.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.10.18. 16:50

Mindent lehet - legfeljebb nem lesz jelentősége. Ez például bizonyítéknak gyenge és elégtelen lesz.

Juti88 # 2020.10.18. 17:08

Értem. Akkor milyen igazolást fogadnak el? Közokiratba foglalva közjegyző előtt?

gerbera317 # 2020.10.18. 20:11

Özvegyi nyugdíjat a házastárs, a bejegyzett élettárs, az elvált házastárs és az élettárs kaphat a társadalombiztosítási nyugellátásról szóló törvényben meghatározott feltételek teljesülése esetén.
Az élettárs – a jogszerzőre előírt feltételek fennállása esetén – csak akkor jogosult özvegyi nyugdíjra, ha élettársával annak haláláig egy év óta megszakítás nélkül együtt élt és gyermekük született, vagy megszakítás nélkül tíz év óta együtt élt, feltéve, hogy az együttélésük (vagy annak akár csak egy része) alatt özvegyi nyugdíjban nem részesült.
Élettársi kapcsolat áll fenn két olyan házasságkötés vagy bejegyzett élettársi kapcsolat létesítése nélkül közös háztartásban érzelmi és gazdasági közösségben (életközösségben) együtt élő személy között, akik közül egyiknek sem áll fenn mással házassági életközössége, bejegyzett élettársi kapcsolata vagy élettársi kapcsolata, és akik nem állnak egymással egyenes ági rokonságban vagy testvéri, féltestvéri kapcsolatban.
Nem könnyű bizonyítani az élettársi kapcsolat fennállását. Lényegesen egyszerűbb a dolguk a házasságban vagy bejegyzett élettársi közösségben élőknek, mert minimum közokiratot tudnak felmutatni a családjogi státuszukról.

Grave7 # 2020.10.18. 20:46

Élettársi Nyilatkozatok Nyilvántartása (ÉNYNY)
https://www.mokk.hu/…ntartasa.php

Juti88 # 2020.10.18. 21:17

Igen. Értem. Mi 2011-ben ismerkedtek meg össze is költöztünk, szóval ez már így 9 év, még Székesfehérváron éltünk együtt, aztán ő Debrecenbe költözött, akkor volt közös lakcímünk, most nincs, mert a párom testvére nem akarta hogy be legyek jelentve a közös tulajdonú lakásba.Volt megszakítás az együtt élésünkben de ezt hogy lehet bizonyítani? Mi nyilatkozhatjuk hogy x ideje együtt vagyunk.. kissé érthetetlenek a jogszabályok

gerbera317 # 2020.10.18. 21:27

Mi nyilatkozhatjuk hogy x ideje együtt vagyunk
Nyilatkozhatjátok, de az állam, akit éppen lenyúlni készültök, nem köteles azt elhinni.

Juti88 # 2020.10.18. 21:37

Pedig ebben nincsen semmi hazugság. Tényleg 2011-ben ismerkedtek meg, most is együtt évek, csak a párom beteg lett és hazaköltözött oda ahonnan származik. Én meg vele tartottam, napi szinten ápolom,gondoskodom róla.

Juti88 # 2020.10.18. 21:38

*ismerkedtünk meg
*most is együtt élünk

Juti88 # 2020.10.18. 21:41

Úgy hogy még ápolási díjra sem vagyok valószínűleg jogosult mert nem egy lakcímen vagyunk, a párom testvére nem akarta hogy a közös tulajdonú lakásba költözzek.

wers # 2020.10.19. 04:23

Házasodjatok össze.

erdeklodo70 # 2021.02.08. 11:00

Érdeklődöm, hogy a végrendeletben szereplő vagyonelemek leírására vannak e szabályok, elég e az, ha egyértelmű, de nem felsoroló a leírás.

pl elég e következő vagyonelem megnevezés, leírás

xxx brókercégnél (név, cím) levő yyy néven, cimen zzz azonosító alatt levő számla (marginszámla) illetve a számlán levő értékpapírok, pozíciók, cash, mindösszesen,

vagy

az Angellist (angel.co) befektetési platformon keresztül eszközölt, az XXX név, azonosító számlához tartozó összes befektetés (amelyek egyenként kisöszegű, az USAban bejegyzett cégek részesedései)

Az oka ennek a leirásnak az, hogy az egyes értékpapírok, részesedések az idővel változnak, gyarapodnak vagy cserélődnek.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.08. 19:12

elég e az, ha
Mihez?

erdeklodo70 # 2021.02.09. 15:46

...elég-e ahhoz, hogy a végrendelet érvényes legyen ..

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.09. 16:25

Az nem ezen múlik. Sőt, ennek ahhoz alig van köze.

erdeklodo70 # 2021.02.10. 10:35

... feltételezve, hogy a végrendelet minden egyéb szempontból megfelel az érvényességi követelményeknek, az ily módon nem felsorolásszerűen, de egyértelműen meghatározott vagyonelemektől nem válik az egyébként érvényes végrendelet érvénytelenné?

...Vagyis: van szabály arra, hogyan kell definiálni az egyes vagyonelemeket a végrendeletben?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 14:37

Nem mondtam még, hogy ezen nem múlik?

wers # 2021.02.11. 06:43

Sziasztok, kérdésem lenne.

Végrendelet elkészülte után megismerkedik a végrendelkező valakivel és házasságot köt vele. Hogyan alakul az öröklés? Érvényes marad a végrendelet és az házastárs nem lesz örökös?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.11. 06:54

Azt mi nem tudjuk, mi van a végrendeletben. :)
De a végrendelet érvényes marad (ha addig az volt), ugyanakkor az özvegy törvényes örökös.

wers # 2021.02.11. 07:00

A végrendelkezőnek nincs saját gyereke. Testvére gyerekére végrendelkezett. Ekkor egyedül élt évek óta. Évekkel később ismerkedik meg és köt házasságot.

Ha érvényes marad a végrendelet és a házastárs örökös lesz akkor ki fog ténylegesen örökölni?

wers # 2021.02.11. 07:01

ismerkedik meg” azért tudok fájni magamnak

drbjozsef # 2021.02.11. 07:03

wers,

A végrendeleti örökös természetesen - a házastárs, mint törvényes örökös ebben az esetben mint köteles részre jogosult jelenik meg elsősorban. (esetleg, mint hagyatéki hitelező, ha igazolhatóan közös vagy saját vagyonából fordított egy végrendelet által érintett vagyontrágyra)

wers # 2021.02.11. 07:11

Köszi szépen mindkettőtöknek.

Mi lesz a haszonélvezettel az utolsó közösen lakott ingatlannál, az a végrendelkező tulajdona és említi a végrendelet.

drbjozsef # 2021.02.11. 07:27

Abból ugye tulajdonjogot egyébként sem örökölne, így akár törvényes, akár végrendeleti a tényleges örökös, azt szerintem azzal terhelten szerzi meg. Vagyis a haszonélvezetet megkapja a házastárs.

Szerintem, de KBS kijavít ha mégse - nem vagyon benne biztos.