ÖRÖKHAGYÓ TARTOZÁSA


Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.31. 10:01

Ha az a tartozás különvagyonba tartozott, vagy ha a közös vagyonba tartozó adósságot törlesztett a különvagyonából. Egyiknek sem látom egyértelmű jelét a vázolt tényállásban.

Ahogyan az ilyen eseteket ismerem, valójában az ingatlan tulajdonjogával lesz probléma, valószínűleg a ténylegestől eltérő arányok vannak bejegyezve a telekkönyvbe, és ezt szeretné a kérdező korrigálni. (Másképp minek emlegetne "vagyonmérleget"?)

ObudaFan # 2015.10.31. 09:53

A kifizetett hitel megtérítése az hagyatéki hitelezői igény lehet azért.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.31. 08:52

Ne mintát keress, hanem egy ügyvédet. Már csak azért is, mert valószínű, hogy már az első lépésnél eltévedtél. Nem hagyatéki hitelezői igény lesz ez.

favonat # 2015.10.31. 07:43

Szép reggelt kedves Szakértők!

Segítségeteket szeretném kérni abban, hogyan kell összeállítani vagyonmérleget. Hagyatéki hitelezői igényt szeretnék benyújtani. Van egy ingatlan, amit az élettársi kapcsolat alatt vásároltunk, felét igazoltan én fizettem, felét élettársam hitelből, amire még több milliós(nekem nagyon sok) tartozás áll fenn. Ő sajnos elhunyt. Az ingatlanon közösen végeztünk felújítást, mindkettőnk jövedelméből, édesanyám erre a célra nyújtott igazolható készpénz ajándékából, és az igazolható, a kapcsolatunk előtt meglévő külön vagyonomból. Kérdésem az, hogyan kell beállítani a vagyonmérlegbe a hitellel terhelt ingatlant, a közösen fizetett törlesztőrészleteket.

Ezen kívül az élettársam korábban felvett személyi hitelét is én törlesztettem, szintén igazolhatóan a saját bankszámlámról Kerestem ilyen mintát a neten, de sehol nem találtam. Ha valaki feltenne egy ilyet, azt nagyon megköszönném.

Klementina01 # 2015.10.30. 09:22

Tisztelt Válaszadó!

Köszönöm eddigi segítségét, mert nagyban hozzájárult a döntésem meghozatalához.
A hagyatéki eljárás lezárult. A bankszámlán szereplő összeg erejéig elismertük a temetési költség terheit és az azon szereplő összeget átadtuk.
Az ügy azzal folytatódig, hogy az a hitelező, aki a temetést állta pert indít, mert 60.000 forinttal tartozunk temetési költséggel. Illetve lesz egy másik per (másik hitelezővel) ápolási hitelezői igény címén.
És mintha ez még nem volna elég, az önkormányzat kéri a lakás használatáért az elmaradt lakbér/bérleti díjakat. Összesen 5 havi díjat. Illetve azt sem tudom, hogy ilyen esetben mi a teendő az elmaradt rezsi költségekkel?
Akkor, amikor a hagyatéki eljárás lezárult, akkor kaptunk a lakáshoz kulcsot, addig nem volt hozzá. Nyilván, ha tudatában vagyok azzal, hogy ez minket terhel, akkor minél előbb teszünk arról, hogy rendezzük a lakást és a rezsit.
Az önkormányzatnál a hagyatéki végzést lemásolták, és jelezték felém, hogy a magánynyugdíj megtakarításból ezekre a költségekre telik. Viszont a közjegyző tájékoztat, hogy a megtakarítás nem tartozik a hagyatéki vagyonba. Mi a teendő ebben az esetben/esetekben?

Kinek mit kell még fizetnünk és milyen sorrendben?
Mi a helyes eljárási sorrend? Mi a teendő az önkormányzati és a szolgáltatói követelésekkel?

Köszönöm mielőbbi válaszát.
V.

ObudaFan # 2015.10.26. 16:04

A halal napja szerinti egyenleg az hagyatek, de ha attol onhibajan kivul elesett az orokos, akkor abbol nem kell a terheket fizetni.

ObudaFan # 2015.10.26. 16:04

A halal napja szerinti egyenleg az hagyatek, de ha attol onhibajan kivul elesett az orokos, akkor abbol nem kell a terheket fizetni.

Klementina01 # 2015.10.23. 21:08

Tisztelt Válaszadó!

Szeretném megköszönni gyors válaszát.

Az üggyel kapcsolatban lenne még egy kérdésem.
A lakossági folyószámla egyenlege az örökhagyó halála napján több volt, mivel azt a halálát követő napon valaki bankautomatából felvette.
Ebben az esetben melyik összeg tekinthető hagyatéknak?
A halála napján kiadott egyenleg vagy az azt követő?
(A feljelentést ez ügyben megtörtént ismeretlen tettes ellen.)
Illetve a magánnyugdíj pénztári megtakarítás az hagyaték?
A közjegyző ugyanis tájékoztatja a megjelenteket arról, hogy a hagyatéki eljárást meg kell szüntetni erre a vagyontárgyra, mivel az nem tartozik a hagyatékba.
Ebben az esetben nem kell a hitelezői követeléseket kifizetni?(hiszen jelen esetben a hagyaték 0 forint?)
Jól értelmezem?

Várom mielőbbi válaszát.
Köszönettel:V.

ObudaFan # 2015.10.23. 07:16

A temetési költség, közjegyzői díj viszont megelőzi a többi hagyatéki tartozást, így a bérleti, rezsidíjat is.

ObudaFan # 2015.10.23. 07:16

A bérleti díj és rezsiköltség is hagyatéki tartozás, azokkal egy sorban kell kiegyenlíteni. Az örökös az örökrésze erejéig felel a hagyatéki tartozásokért. Visszautasíthatod az öröklést, a kiskorú gyermek nevében pedig ehhez gyámhatósági hozzájárulás szükséges.

Klementina01 # 2015.10.21. 23:51

Tisztelt Fórumozók!

Hagyatéki tárgyalás során a közjegyzői tájékoztat a következőkről: hagyatéki vagyon egy bankszámla, mely az örökhagyó halálát követően valaki bankkártyás készpénzfelvétellel leemeli a kártyán szereplő teljes összeget. Illetve egy önkéntes nyugdíjpénztárnál nyilvántartott összeg.
A hagyatéki hitelezői igény (sorrendben:közjegyzői díj, temetési költség, ápolási díj) a magánynyugdíj pénztárnál nyilvántartott összeggel megegyezik.
A tárgylás elhalasztására került sor.
A tárgylást követően kiderült, hogy az örökhagyó "tartozása" egy önkormányzati lakás bérleti díja és annak rezsi költségei. A tartozás a halálozás hónapjától halmozódik.
Kérdéseim: Milyen sorrendben kell a tartozásokat kifizetni? Előbb a hitelezői igényeket és utána az önkormányzati lakás bérleti díját illetve a szolgáltatói díjakat? Esetleg fordítva?
Az lakás bérleti díja és a rezsi költség tartozásnak minősül? Örökölhetem?
Abban az esetben, ha nem kívánok örökölni, de van agy kiskorú gyerekem mit tehetek?
Mekkora összegig felelek a tartozásokért? A örökhagyó halálának napján a bankkártyás egyenleg több volt, mint azt követően. Ennek kapcsán már a rendőrségi feljelentést megtettem. A felvett összeg felróható?

Várom mielőbbi válaszokat.
Köszönettel:V.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.10.19. 11:11

Igen.

peteka # 2015.10.19. 10:40

ha az örökhagyó adósságot is hagyott maga után az örökösök az örökölt vagyontárgyakkal, illetve örökség erejéig saját vagyonukkal felelnek a tartozásért. Az lenne a kérdésem, hogy a hitelezők honnan tudhatják meg, hogy kik az örökösök? Ha megkeresik a közjegyzőt, aki lefolytatta a hagyatéki eljárást, az köteles tájékoztatást adni erre vonatkozóan, esetleg a hagyatékátadó végzés egy példányát kiadni hitelező részére?