Mit jelent a közös szülői felügyelet?


Rapunzel # 2016.01.07. 21:40

Üdvözletem!

Szeretnék ismét kérdezni: amikor a férjem ügyvédet fogadott és elindította a válást, hozott egy levelet, amiben leírta, hogy mit szeretnénk, én ezt akkor aláírtam, a válás megindult. Az első tárgyalás megvolt, már ki van tűzve a második nap is, és szeretném tudni, hogy a levélben általam aláírtakat megváltoztathatom-e (jogi következmény nélkül).
Pl le volt írva benne, hogy a kapcsolattartást nem kívánjuk szabályozni, de időközben úgy gondoltam, hogy kívánnám. Ő ez alól ki akar térni, én viszont mindenképp szeretném, ha vállalna valamit a gyerekek terén. Illetve Önök szerint ha ez járható út, mondhatom azt, hogy amennyiben nem kíván részt vállalni, akkor mondjon le a közös szülői felügyeletről? Úgy értem esélyes, hogy ilyen indokkal a bíró mellettem dönt és a felügyeleti jogokat megkapom a közös helyett (az együttdöntési jog persze megmarad)?

Köszönettel:
Rapunzel

Rapunzel # 2015.12.06. 18:01

Kedves SzemeZsoka!

Köszönöm a válaszodat!
Én nem akartam semmit peres útra vinni, ezt (és naivságomat) bizonyítja, hogy első körön belementem, hogy azt mondjuk, mindent megosztottunk 50-50% alapon, pedig nagyon nem. Ő azt mondja, mindent ő vett a házasságunk alatt, a rezsi is az ő számlájáról lett fizetve. Ergo semmi nem illet engem. Vitt minden bútort, gépeket, az autót (amit az én végkielégítésemből vettünk), én meg mondtam, hogy OK, csak legyen vége. Lehet, hogy én nem tettem el a blokkokat az évek alatt, hogy mit fizettem, és nem hangoztattam, hogy nekem mennyi a fizetésem, de az én fizetésem is teljes egészében a közös életünkre ment. Nem tettem el több raklap pelenkát, a kinőtt gyerekholmikat, a különórákról a bizonylatokat, a leveshúsról a blokkot, hogy legyen nyoma én mire költöttem. De úgy tudom, nem is kell, mert a házasság alatti szerzemények közösek. Van a nevemen egy hitel, amit azért vettünk fel, hogy a házra az előleget befizessük. Azóta én fizetem, segítség nélkül. Ennek nem kérte a felét. A gyerekekre nem ad egy forintot se hónapok óta, de ő elég nagy lábon él. Közben azt mondja, neki kiadásai vannak, ezért nem fizet.
Én szabadulni szerettem volna, elfelejteni ezt a rémálmot, gyors tárgyalást, ellenvetés nélkül. Vigyen mindent, nem érdekelt. Mindenre bólogattam. De ma megint előjött belőle a vadállat, megfenyegetett, hogy hosszú pernek nézünk elébe. Mindezt azért, mert volt egy nézetkülönbség közöttünk, mert nem indultam el az 500m-re lévő lakásához a két gyerekkel, esőben, gyalog, hogy odaadhassa a Mikuláscsomagokat. Az nem volt opció, hogy kijön a meleg lakásból, beül az autóba és átgurul értük.
A lényeg, hogy nagyon meg fogom bánni. Kérdezem: lemondtam mindenről, mi lehet ennél rosszabb? Most akkor harcolni fogok a fele-fele összegért, legfeljebb elérem, hogy a semminél több jut. Úgy látom, neki van félteni valója, mert minden nála van, de ezt hiába mondtam, nem érdekli, szerinte most aztán elintéztem magam és ha harcolni akarok, akkor ő áll elébe.
Teljesen kiborultam a végére, és minden beszélgetésünk így végződik.
Ügyvédje van, és mégis akkora marhaságokat mond nekem, hogy elképesztő. Tudom, hogy kemény harc lesz, mert mindent be fog vetni, hazudni is - nem áll messze tőle, sajnos. Szóval nekem meg kell találnom az emberemet, aki jogilag képvisel a második tárgyaláson. Én hiszem, hogy nem úgy lesz, ahogy ő mondja, és, hogy jobban járhatok, mert megkapom, amiről egyébként lemondtam. De nekem nem is a pénz kell, hanem a nyugalom. Ha lemond a közös felügyeletről, és innentől nyugodtan hátat fordíthatok neki, kinevethetem a fenyegetéseit, akkor nem kell semmi tőle, mindent vihet, véglegesen lemondok mindenről. Csak a maihoz hasonló beszélgetéseket ne kelljen soha az életben többet végigszenvedem.

wers # 2015.12.05. 06:58

korrelál
Pedig a magyar nyelv kifejezetten választékos és árnyalt, kifejezhető vele sokféle gondolat. És még szebb is.

Egyszer egy kedves ismerősömet azzal fenyegettem (inkább ígéret volt), hogy vagy megharapom, vagy száz éves idegen nyelvű népi bölcseletekkel szórakoztatom, ha nem hajlandó velem magyarul társalogni. Ha jól emlékszem a harapást választotta :))

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 21:02

Respect. :)

wers # 2015.12.04. 20:13

én azért még mindíg annak örülnék, ha a gyermek és a kicsi lelke is benne maradna a fontossági sorrendben.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 19:01

Nocsak. Kivételesen nagyon egyetértek SzemeZsokával. Tudtam én, hogy van valami, amihez tényleg értesz. ;)

noilar # 2015.12.04. 18:27

Ha a két szülő meg tudná oldani akkor nem a bíróságon verekednének. Ha ez megtörténik attól a bíróság működése nem lesz jobb, csak megúsznak pár ügyet.

Az alapvető jogok megsértéséért az állam az intézményein keresztül felelős, a straszburgolás pont a magyar állam ellen folyik.

Érdekes gondolat hogy a bíróságokat is lehet perelni.
Mégis mire fel? Minden teljesen törvényes amit csinálnak nem?
Megaztán egyik bíró fog a másik ellen ítélni? Olyan lesz mint a kizárási kérelmek elbírálása vagy nem?


noilar

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 16:42

És ez sehol nem működik másként, mert nem is működhet.

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 16:42

Azoknak, akiknek egyszer kevés: „én nem apáról meg anyáról beszéltem, hanem a szülői felügyeleti jogokat gyakorló szülőről és külön élő szülőről.

noilar # 2015.12.04. 15:47

Hehe, ezeket a vélekedéseket összeszedve azért már eléggé kilóg a lóláb a magyar igazságszolgáltatás működésével kapcsolatosan.

Lassan ideje lenne egy apai jogokért valóban küzdő szervezetnek szétperelni a magyar államot mondjuk az európai bíróságon...


noilar

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 13:04

Nem maradt ki, csak nem tartozik a szülői felügyeleti jogok körébe.

noilar # 2015.12.04. 12:05

Egy fontos jog kimaradt ami azért létezik egy különélő szülőnek is: a kapcsolattartás joga

Ez ráadásul a gyerek joga is.


noilar

Kovács_Béla_Sándor # 2015.12.04. 08:48

Arra is válaszoltam: „De. Aztán ha nem tudtok megegyezni, akkor a gyámhatóság eldönti. Mit tippelsz, hogyan?

Sammrita # 2015.12.04. 08:21

Szerintem az itt leírtak nem a kérdésre adtak választ.
A felsorolt "lényeges kérdések köre" akkor van, ha a gondozó szülőé a felügyeleti jog, az apáé pedig mögötte nyugszik.
A közös felügyeleti jognál nincs ilyen felsorolás, akkor elvileg közösen gyakorolják azokat. Nem de?

Rapunzel # 2015.12.03. 13:52

Üdvözletem!

Közös szülői felügyeletet szeretne a férjem a válást követően. Alapvetően benne is lennék, de egy beszélgetés elbizonytalanított, hogy mennyire fogja ez a mindennapjainkat megkeseríteni.
Olvasgattam a témában, látom, hogy mibe lehet beleszólása (iskolaválasztás, névváltoztatás, stb, ez abszolúte rendben is van), a kérdésem az lenne, hogy olyan aprónak tűnő, ámde roppant bosszantó akadályokat gördíthet-e elém, mint hogy hova és mikor vihetem őket nyaralni, elfoglaltságom esetén rábízhatom-e őket a felnőtt, normális életet élő, a gyerekek által imádott unokahúgomra, stb.

Sajnos ilyenek előfordulnak már most is (nem élünk együtt jó ideje), de én inkább kötözködésnek érzem, hogy ilyenekben keresztbe tesz. Ha azt mondom, hogy elviszem a gyerekeket 10 napra a tengerhez, akkor ügyvéddel fenyegetőzik, szerinte a határt át nem léphetem velük az ő írásos engedélye nélkül. Így mi lesz később?

Azért sem érzem fair dolognak a viselkedését, mert kapcsolatot nem igazán tart a gyerekekkel, van, hogy hetekig nem látják, és így furcsa nekem, hogy mégis mindenbe bele akar szólni.

Engem megnyugtatna, ha tudnám, milyen fenyegetéseket nem kell komolyan vennem részéről, mert az ügyvédes monológok már nagyon kimerítőek.

Köszönettel:
Rapunzel

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.30. 19:52

Félreértés ne essék: én nem apáról meg anyáról beszéltem, hanem a szülői felügyeleti jogokat gyakorló szülőről és külön élő szülőről.

mamamacoka # 2015.11.30. 19:49

ez durva, - szerintem kultúrán múlik amivel a szülőpár rendelkezik, mindkettőn!

hókuszpók100 # 2015.11.30. 19:38

Igazad van Mamamacoka!

Teljesen igazad van.
Gyermek érdeke az első!

mamamacoka # 2015.11.30. 19:36

SzemeZsóka, ez nem így van, nagyon sarkított a véleményed, csak egy dolgot felejtenek el a házasságból kilépett felek, legyen az férfi, vagy nő, hogy a másiknak nem kell úgy táncolnia, ahogy ő fütyülni akar, nem a jogok betű szerinti alkalmazása a megoldás, hanem a békekötés, - elváltak, a közös életük lezárult, intézzék úgy a közös gyermek sorsát, hogy a gyermeknek, de mindkét félnek IS! jó legyen, - nem olyan nagy vaszizdasz az, de követelődzésből, hogy kinek mi a joga , még sosem lett béke, először próbálja meg mindkettő teljesíteni a kötelességét, és akkor nem az lesz a fő irányvonal, hogy a másikkal hogy tol ki, - életre szóló lelki-sérüléseket ejtenek a gyermeken, pedig azt hiszik, hogy a másikon ütnek nagyot, - szegény gyerek...

hókuszpók100 # 2015.11.30. 19:35

T SzemeZsoka!

Zsóka! Akkor te is nő vagy ugye?

A pénzt időre küldeni van jogod.

Egyet mondj még meg nekem ebben „a törvény előtt nincs nemi diszkrimináció és persze jogállamban élünk” világban.

Ok. Apuka küldi a pénzt.
Mi van akkor ha a nőnek évek óta nincs munkahelye két diplomával és három nyelvvizsgával?
Ekkor is ilyen elnéző a törvény a nőkkel szemben?

Idézet a csjt.-ből
Kiskorúak eltartása mindkét szülőnek a kötelessége.

mamamacoka # 2015.11.30. 19:28

hókuszpók100, ha átoperáltatod magad, akkor gyakorlatilag végleg megszűnne az apai jogod a gyermeked fölött, hiszen anyja már van, két anyára nincs szükség, de félretéve és komolyabban: próbáljatok megegyezni két normális emberként hiszen közös érdeketek a gyermek érdeke, - csak a feleségedtől váltál el, gyermekedtől nem, ezt a volt feleségednek is kell értenie, én mindig a gyermeket sajnálom, ő ártatlanul kerül ebbe a helyzetbe, - miért feltételezed, hogy jogfosztott lettél ? mondjuk, ha te látástól-mikulásig dolgozol akkor a válás eleve azt hozza magával, hogy nem tudsz vele lenni bármikor, - ha még együtt lennétek akkor is az ágyában látnád a legtöbbet, - ezért a hétvégékre és szünetekre koncentrálj, és a békére főleg, hogy bármikor vele lehess, amikor tudsz, de ha ti civakodtok akkor nem lehet megegyezni, és az kinek lesz jó? a gyermeknek biztosan nem ...

hókuszpók100 # 2015.11.30. 18:41

Ott 99.99%-ban nők ülnek ugye?
Akkor én ott nem rúghatok labdába apaként, kivéve ha átoperáltatom magam Nővé. Technikailag manapság minden lehetséges...

Kovács_Béla_Sándor!

Mikor szokta egyébként a gyámügy csökkenteni a közös szülői felügyeletből származó apai jogokat?

Nem vagyok sem alkoholista, sem drogfogyasztó, sem erőszakos, sem asszonyverő, sem idegbeteg.
Egy normális keresettel rendelkező hajnaltól sötétedésig dolgozó átlagapuka vagyok.

László

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.30. 18:26

De. Aztán, ha nem tudtok megegyezni, akkor a gyámhatóság eldönti. Mit tippelsz, hogyan?

hókuszpók100 # 2015.11.30. 18:25

T. Szeme Zsóka!

Csak a gyermek sorsát érintő lényeges kérdésben: a kiskorú gyermek nevének meghatározása, illetve nevének megváltoztatása, tartózkodási helyének kijelölése, továbbá iskolájának, valamint életpályájának megválasztása.

Tehát ezek lennének a közös szülői felügyeletből kiragadott jogok közül egy jogfosztott apa minimális jogai?

Mit jelent az hogy elméleti jellegű?
A pályaválasztásnál dönteni kell pl. melyik gimnáziumokat jelölje meg a gyerek és milyen sorrendben. Ez szerintem gyakorlati dolog. Apaként akkor ebbe beleszólhatok, javaslatot tehetek, vagy nem?

László

Kovács_Béla_Sándor # 2015.11.30. 18:08

Sőt, tulajdonképpen már a tartózkodási hely megválasztása sem számít a "gyermek sorsát érintő lényeges kérdésnek". Olyan kivételt tételez ugyanis a törvény, ami a gyakorlatban főszabály.