Hagyaték


Gret49 # 2017.02.10. 22:35

Tisztelt fórum !

Az lenne a kérdésem : a hagyatéki tárgyalás előtt meghal az örökös -lezajlik a hagyaték -megtörténik az örökösödés?Vagy az A meghalt örökös hagyatéka elmarad -és az Ő örökösével zajlik a hagyatéki eljárás?Az örökös szeretett volna átruházni a testvérére-de lehet már nem tud a betegsége miatt. ilyenkor mi a az eljárás?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.11. 08:03

Olyankor egyben lefolytatják a két hagyatéki eljárást. Épp a napokban láttam egy ilyennek a papírjait.
De aligha ezek az eljárási érdekességek izgatnak. MI a konkrét problémád?

ObudaFan # 2017.02.11. 08:15

Ha az a kérdés, akkor először megnézi a közjegyző, ki örökölt volna az első örökhagyó után. Aki az örökösök között elhalálozott, az már nyilván nem tudja visszautasítani az öröklést, ilyenkor amit ő örökölt volna, annak az örökösei öröklik az ő részét, ők döntenek a visszautasításról, átruházásról, stb.

Gret49 # 2017.02.11. 11:25

Tisztelt Szakértő!

A konkrét ügy :az Anya meghalt 2 gyermek az örökös. A fiú átruházná a lány testvérre az örökséget./ennek biztos megvan az oka/ De nagyon beteg -a hagyatéki eljárást nem biztos megéli.Ha meghal a fiú- gyermeke is átruházhatja a nagynénire??Hányszor kell illetéket fizetni?

köszönöm a választ:Gréta

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.11. 11:53

Nem tud írni?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.11. 11:53

Milyen illetéket?

Gret49 # 2017.02.11. 12:12

Tud írni még-de problémás 2 tanút találni. Kell illetéket fizetni vagy nem? a hagyaték után.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.11. 12:51

Ne bosszantsatok már! Egyrészt mitől lenne nehéz két tanút találni (még a Déli-Sarkon is menne), másrészt nem is kellenek tanúk.

Ekkora alulinformáltságot.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.11. 12:52

Egyenesági rokonok közötti öröklés illetékmentes. De ha megvárjátok, amíg az unokaöcsnek vagy az unokahúgnak kell ajándékoznia, az már 9% lesz. Esetleg 18.

Gret49 # 2017.02.11. 13:52

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Azért fordultam a fórumhoz, mert tényleg alulinformált vagyok. Lehet nem volt a kérdésem sem egyértelmű, ezért elnézést kérek. Megköszönöm megtisztelő figyelmét és válaszát.

Üdvözlettel:Gréta

kárimama # 2017.02.14. 17:17

Az a kérdésem, hogy mit jelent a hagyaték megterhelése, ha a temetési költséget és a köujegyzői költségeket a túlélő házastárs kifizette. 3 gyermek örökös van.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.14. 18:11

Semmit.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.02.14. 18:11

Semmit.

Már-era # 2017.02.16. 07:29

Szeretném megkérdezni, hogy a közjegyzőnél letétben elhelyezett végrendelet hogyan kerül elő?

alfateam # 2017.02.16. 07:37
drbjozsef # 2017.02.16. 09:21

alfateam,

gugli masodik talalta se rossz, de azert neha olvass bele, hatha megse az amit kerdeznek.

Már-era

a hagyatékot intéző közjegyző lekéri a nyilvántartásból, hogy volt-e az elhaltnak bejegyzett végrendelete. Ha nem volt bejegyezve, akkor magától a közjegyző szerintem nem fog rátalálni.

alfateam # 2017.02.16. 09:55

Te nem olvastad el az egészet, sőt az utolsó mondat után nem lapoztál tovább!

drbjozsef # 2017.02.16. 12:22

Sőt, előre sem lapoztam.

teknőc # 2017.03.29. 10:42

Tisztelt Hozzáértők!
Halálozás okán megszünt (nem regisztrált) élettársi viszony hagyatéki eljárása ill. annak megegyezés híján eredménytelen volta akadályozhatja-e az öröklési eljárás lefolytatását.
Az öröklésből a törvény betűje szerint kizárt élettárs jogosult-e azon eszközök, berendezések, gépek és az autó- amelyet együttélésük alatt az elhalt élettárs korábbi, határozatlan idejű engedélye alapján használt- további használatára amelyek az örökség tárgyát képezik.
Válaszokat várva, tisztelettel: György

drbjozsef # 2017.03.29. 10:54

Mivel az élettárs nem örököl, az elhunyt minden tárgya az öröklés alá esik, de nem biztos, hogy minden öröklődik is, hiszen az élettársi életközösség miatt lehet, hogy jár abból a túlélő élettársnak is.

Ha egyértelműen az elhunyt tulajdonát, és különvagyonát képezik az ingóságok, akkor szerintem a tovább használat is csak a leendő örökösök beleegyezésével folytatódhat.

Ha az életközösség miatt nem különvagyon is van benne, akkor saját jogon is tovább használhatod, de innentől az állagának megóvására is köteles vagy, ha elromlik vagy amortizálódik valami azt utólag az örökösök követelhetik.

De én laikus hozzászóló vagyok, az ügyvéd urak majd mindjárt kijavítanak.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.29. 11:51

Ha vita van rajta, hogy mi tartozik a hagyatékba, mi nem, és a vitató határidőben megindítja a pert, akkor a legtöbb közjegyző felfüggeszti az eljárást, még ideiglenes hatállyal sem adja át az örökséget.

drbjozsef # 2017.03.29. 17:11

De a kérdés a használatra irányult. Azt pedig semmilyen módon nem vizsgálja a közjegyző. Amíg felfüggeszti az eljárást, addig használhat mindent, ugyanúgy tovább?

Kovács_Béla_Sándor # 2017.03.29. 17:30

A birtokosa. Hacsak nem helyezik zár alá.

teknőc # 2017.03.31. 08:46

Kissé késedelmesen, de köszönöm a választ.
A per még a jövő, a hagyatéki eljárásban a közjegyző megegyezést reményelve, s bízva annak sikerében halasztást adott. Megegyezés nem várható. A volt élettárs az együttélésük alatt az elhunyt és édesanyja közös tulajdonát képező ingatlan -amelyben hárman közösen laktak- részleges felújítására, mezőgazdasági gép- és eszközvásárlásra adott, bár számlákkal, pénzügyi hozzájárulást, kölcsönt nyugtató iratokkal nem igazolható teljes összegre igényt tart. Ezen felül a vagyonszaporulat megosztása szerint is részesülni kíván. Továbbra is használja az elhunyt autóját és az ingatlant, aminek vitathatatlan örökösei az édesanya és a testvér.

ObudaFan # 2017.03.31. 09:47

Öröösei, legalábbis az örökhagyó tulajdoni hányadának. De az kérdés lehet, hogy az élettársnak nem keletkezett-e tulajdonjoga, ha az ingatlannal kapcsolatos beruházásban anyagilag részt vett, ennek a megítéléséhez pontosan kellene ismerni a beruházás adatait. Az autó vonatkozásában pedig akkor merülhet fel, hogy ő is annak résztulajdonosa, ha az együttélés alatt vette az örökhagyó.