Hagyaték


maria valeria # 2024.02.19. 13:58

Tisztelt szakértők!
Nővérem fia 2 napja húnyt el /34 éves/
Elvált volt, 2 kiskorú gyermek után fizetett tartásdijat.
Kérésünk...ki köteles a temetést ilyen helyzetben fizetni?
Köszönöm szépen a válaszaikat..

drbjozsef # 2024.02.19. 18:20

maria valeria,

Ne kérdezz több helyen.
A temettetési kötelezettséget megírtam ott.
Hogy ki fizeti, az más kérdés. Annak kell, aki megrendeli a temetkezési vállalkozótól, de a hagyatéki törvény szerint (a helyben szokásos mértékig) a temettetés költsége az első a sorban a hagyatéki terhek között.Ha van hagyatéki vagyon, akkor abból a hitelezők előtt ezt kell kielégítani. Ha nincs, akkor sajnos a temetést fizető így jár. Rajta marad.

menyhart # 2024.02.27. 14:58

Tisztelt Válaszadó!
Édesanyám elhunyt : 2018.augusztus 31.-én
Hagyatéki tárgyalás dátuma: 2019.január 23.-án

Általam örökölt ingatlan eladása: 2023.szeptember 29.

Az a kérdésem, hogy melyik dátum számít öröklési adó szempontjából, mikortól számít az 5 év adómentesség az Állam felé?
( Több internetes felületen utánanéztem és van ahol a halál időpontját írják kiindulási számításnak, van ahol a Hagyatéki végzés dátumát, leszámítva az eladási árból az ingatlanost, az Energetikai tanúsítvány költségét stb. )

Szíves válaszát előre is köszönöm.

csuzii # 2024.02.27. 16:33

A hagyaték időpontja számít,
A hagyatékin leltárban vett ingatlan forgalmi érték lesz a szerzett érték
Ez alapján az eladási és szerzett érték különbözetének 15% SZJA 30%-át (4.5%) kell adóként kifizetned

osztap # 2024.02.27. 17:29

menyhart,

Szja-törvény 60. § (1) Az ingatlan (ingatlanrész), továbbá az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre kötelezett vagyoni értékű jog megszerzése időpontjának azt a napot kell tekinteni, amikor az erről szóló érvényes szerződést (okiratot, bírósági, hatósági határozatot) az ingatlanügyi hatósághoz benyújtották. Az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzésre nem kötelezett vagyoni értékű jog szerzési időpontjának az erről szóló szerződés szerinti időpontot kell tekinteni. Öröklés esetén az örökség megnyíltának napját kell a szerzés időpontjának tekinteni.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Esetedben ez 2018.08.31. Ezért nem kell szja-t fizetned.

Majordomus # 2024.02.27. 20:48

Vagyis a halál napját ha jól értem....

csuzii # 2024.02.27. 21:55

Öröklés esetén az örökség megnyíltának napja = elhalálozás napja
jogos, tévedtem

nem kell SZJA-t fizetni