drbjozsef,
De nem egészen értem. Én pedig úgy tudtam, nekem ahhoz egyáltalán nincs közöm.
Aztán kiderült mégis. Most pedig, hogy mégsem..Kezdek elveszni, akkor hogy is van most ez?
Hagyaték
drbjozsef,
Bár így alakulna. Minél egyszerűbben szeretnénk ezen az egész hercehurcán túl lenni. Itt vagyon szinte nincs is, csak a tetemes adósság.
Megjegyzem, ha a gyerekek hivatkoznak az ági öröklésre, akkor Anyoca nem lesz örököse annak az 1/4 ingatlanrésznek, törvényes öröklés (visszautasítás nélkül is) esetén.
osztap,
Nagyon szépen köszönöm! Mennyi idő lehet a forgalomból kivonás, 1 hónap, 2 hónap vagy pár hét?
Ezt a számítást minden hagyatékin alkalmazzák a közjegyezők?
Már csak ez az adóstársi öröklés amire nem tudom mi lehetne megoldás, hogy azt ne örököljék. Tudom a bankon múlik, és az OTP elég merev, már voltam ez ügyben bent. Azt sem tudom elképzelni, hogy a három gyereket mindőjüket bevonják majd az édesapjuk helyett adóstársnak.
De visszaolvasom és elmentem a legelső posztot, nagyon nagy segítség nekem most ez. Köszönöm!
„Így végülis még érdemes az autókat átíratni?”
Szerintem igen. És egy érvényes szerződés alapján át is fogják írni, késedelemtől, halálesettől függetlenül. Pár tízezres büntetésre, és esetleg rövid időre forgalomból kivonásra számíts a késedelem miatt. Próbáld kimenteni magad, hivatkozva a halálesetre (halotti anyakönyvi kivonattal igazolva).
A szülői ingatlanról: az özvegy főszabály szerint egy gyerekrészt örököl mindenből. De bölcs dolog lehet, hogy nem kéred (visszautasítod az örökséget), főleg, ha nehezen tudnál a többi tulajdonossal megegyezni a kivásárlásodról a szülői házból. Mert egy perben lehet, hogy az ügyvédi díjra sem lenne elég az abból rád jutó érték. A stresszről nem is beszélve.
osztap,
Köszönöm, így már kezdem érteni.
Így végülis még érdemes az autókat átíratni? Bőven késedelmben vagyok a 15 napos határidővel, ez nem lesz gond? és így egyáltalán még átíraható, hogy elhunyt a férjem, azaz ajándékozó?
Még egy dolgot nem értek. A férjem szülői örökségéhez nekem mi közöm, én úgy tudtam az csak az övé, azt most csak az Ő leszármazottjai örökölhetik. Tényleg nem értem, nekem miért kellene azt örökölnöm. A gyerekeket is azzal nyugtattam idáig, hogy az csak is kizárólag az ő örökségük, tőlem az teljesen független. Az egy nagyszülői örökség végül is. Nem?
„Mit jelent pontosan ez a számítás, ha negatívak?”
A hagyaték tiszta értéke negatív: férjed nettó adósságot hagyott hátra.
A kötelesrész alapja negatív: a kötelesrészre jogosultaknak nem lehet kötelesrész iránti igénye. A kötelesrész értelme az, hogy ne lehessen a törvényes örököst a vagyonból kisemmizni, pl. a halál előtti ajándékozással. De itt nem volt miből. (Tudom, hogy ez elég durván hangzik, de a számok azok, amik.)
osztap,
Húha.
Nem lehet. A 2. és 3. is negatívra jön ki.
Férjem vagyona:
Szülői ingatlanból résztulajdon: 3.000.000 Ft.
Autók : 3.300.000 Ft
Közös hitel fele: 8.400.000 Ft.
4 örökös (3 gyerek + én)
Mit jelent pontosan ez a számítás, ha negatívak?
A kötelesrész akkor érdekes, ha több, mint a törvényes örökség. Azért, egy-egy örökösnél:
- Kötelesrész alapja: a férjed örökül hagyott vagyona, mínusz a közös hitel fele, plusz a két elajándékozott autó értéke. Ez lehet negatív szám.
- Kötelesrész mértéke: a fenti alap elosztva az örökösök számával (összes gyereke és Te), aztán elosztva hárommal
- A törvényes örökség értéke: a férjed vagyona az autók nélkül, mínusz a közös hitel fele, osztva csak az örökösök számával. Ez is lehet negatív.
Ha a 2. pozitív, és nagyobb, mint a 3., akkor lehet a gyerekeinek kötelesrész iránti igénye.
Lehet?
osztap,
A férjem szülői örökéségéhez azt hittem, nekem semmi közöm. Azt én nem örökölhetem. Nem is szeretném. Az a gyerekei nagyszülői öröksége lesz. Nem? Így is vissza kell utasítanom? Részemről végül is, ami enegm érint örökség, az egyedül csak a 2 autónk, ugye amit nem írattam át. De ha Kovács_Béla_Sándornak igaza van, akkor mindegy is, hogy mostmár átiratom utólag vagy nem, mert így is úgy is 4 felé fog osztódni, vagyis el kell az autókat adni? És osztozni..
Voltam már a bankban (OTP) de sajnos elküldtek azzal, hogy várjuk meg a hagyatékolást, addig nem tudom a férjem helyett a fiamat bevonni. Nem értem miért nem, de ezt mondták.
Az autó átírást így, hogy az ajándékozó elhunyt, a jelenléte nélkül tudom intézni?
Ha Kovács_Béla_Sándornak igaza van, akkor lehet inkább ne is írassam át az autókat és ne is adjam oda az ajándékozási szerződést a közjegyzőnek? Ha így sem, úgy sem tarthatom meg, négy felé kell osztani, akkor felesleges átiratni is a nevemre. Nem?
Kovács_Béla_Sándor,
Ezt nem értem. Nincs a tulajdonomban a 2 autó. Sajnos nem tudtam átíratni, az okokt leírtam miért, Sajnos :(
Akkor nem a férjem gyerekei az örökösök, és nekem öröklök köteles részt? És miért nem felel a tartozásért a köteles részes örökös, ezt sem értem. Én így is úgy is felelek a tartozásért, hiszen én vagyok az adós. A férjem volt az adóstárs. Nem értem de tényleg. Nem vagyok sajnos jogi szakember. Annyira joghoz értő sem.
osztap,
Köszönöm szépen
A köteles rész alapjába beleszámítanak azok az autók. És aki csak köteles részt kap, az nem felel az örökhagyó tartozásaiért.
Anyoca,
Te vagy az autók tulajdonosa már most. Autóknál a tulajdonjog a szerződéssel száll át, nem a nyilvántartásba bejegyzéssel. Pont fordítva, mintha ingatlan lenne. Be kell menned az okmányirodába és kérni az átírást a nevedre a szerződés alapján. Utána érdemes jelezned a jegyzőnek, közjegyzőnek, hogy az átírás folyamatban van, mert a férjed a halála előtt elajándékozta az autókat.
Ha a férjed hagyatékában nincs más, mint az apai örökségből származó 1/4 ingatlan és az a hitel, amiben Te is adós vagy, a legegyszerűbb, ha visszautasítod az örökséget. Ha van közös leszármazótok nekik is külön-külön is vissza kell utasítania. Ezután a nem tőled származó gyerekei örökölnek mindent.
Ha más is van a hagyatékában, akkor köthettek osztályos egyezséget, ahol úgy osztjátok el a vagyontárgyakat, ahogy meg tudtok állapodni. Egyetlen feltétel, hogy valamit, legalább egy kiskanalat, mindenki örököljön.
Ha viszont örököl valaki vagyont, akkor a tartozás alól nem bújhat ki. Az öröksége erejéig felel érte, de nem többel. De ha a hitelt rendesen fizetitek, az összege kisebb, mint az ingatlan értéke, és Neked meg a gyerekednek van rendszeres jövedelme, akkor a bank nem szokott azon problémázni, hogy kiengedje a kölcsönszerződésből az örökösöket a jogerős hagyagéki végzés után, a gyereked meg bevegye. Érdemes beszélni a bankkal erről már most, a hagyatéki előtt.
És persze jelezzétek előre a közjegyzőnek, hogy miben terveztek megállapodni, hogy ő a tárgyaláson már kész iratokkal érkezhessen, és gyorsuljon a folyamat.
Kedves fórum! 57 éves férjem 2023. december 16-án nekem ajándékozta a tulajdonában lévő de egyébként közösen vásárolt és fenntartott 2db személygépjárművet Ajándékozási szerződéssel. Sajnos december 18-án este a férjem kórházba került és december 26-án elhunyt. Ilyen körülmények között és lelki állapotban esélyem sem volt az ajándélozési szerződéssel és az autók átiratásával foglalkozni. Most viszont hagyatéki leltárt kérnek tőlem, van egy ajándékozási szerződésem, az autók viszont a váratlanul elhunyt férjem tulajdonában maradtak. Kérdésem, ha a hagyatéki eljáráshoz becsatolom az ajándékozási szerződést, azt a közjegyző figyelembe fogja-e venni, vagy az autók megoszlanak az örökösök között? Elhunyt férjemnek van három felnőtt gyermeke. Ingatlan nem volt a férjem nevén.
Illetve egy lakáshitelben én adós, az elhunyt férjem adóstárs volt. Milyen lehetőségem van arra, hogy ne az ő gyermekei öröküljék az adóstársi tartozását hanem az én gyermekem aki egy háztartásban él velem, és ezután ő segít a hitel törlesztésében, ő kerülne be adóstársnak? Továbbá elhunyt férjemnek volt a szülei ingatlanából 1/4-ed tulajdonrész örökésge elhunyt apukája után.
Röviden a kérdésem, hogy a hagyatéki tárgyaláson milyen lehetőségeink lehetnek, hogy az elhunyt férjem adóstársi tartozását ne örököljék meg a gyermeki, az autókat én örökölhetném, és az apai örökéségét pedig a férjem gyermekei. Köszönöm ha valaki tudna segíteni.
Heparin,
Ez egy ingatlan ajándékozási szerződése?
Ha igen, akkor sokkal egyszerűbb kikérni a földhivataltól.
Tisztelt Segítők!
Kérdésem az lenne, hogy kb 5 éve elhalálozott ügyvédnél kb 15 éve ellenjegyzett ajándékozási szerződét előlehetne e kutatni valahogy.
„A fizetési MH- mennyi idő után várható ( a követeléskezelő panasz visszautasító levelét 2024.01.16-án vettük át) ?”
Bármikor. Ha akarnak, küldenek.
„Mi várható a fizetési meghagyás kiküldését követően, ha a követelt tartozást nem fizetjük ki? ”
Ha nincs ellentmondás, jogerőssé és végrehajthatóvá válik.
„A testvér is kapja ugyanúgy az állandó lakcímére, ahol nem vesz át semmilyen postai küldeményt?”
Nem. Nem kötelező küldeni. Neki minek küldjék, ha tudják, hogy nem lehet behajtani tőle? Egyetemleges felelősségnél elég ha csak azt zaklatják, aki fizetőképesnek tűnik.
„A feleségem és a testvére 1/2-1/2 arányban örökölte a 32 M Ft értékű ingatlant ( hagyatéki végzés 1. része) majd osztályos egyezséggel átengedte azt a testvérének , akinek azt örökségként 1/1 arányban a közjegyző átadta ( hagyatéki végzés 2.része) .”
Szó szerint? Nem hinném.
Ez számomra értelmezhetetlen. Ha megörökölte, onnantól nincs osztályos egyezség. Ha osztályos egyezség van, akkor nincs olyan, hogy előtte megörökli. Vagy-vagy.
Lehet, a követeléskezelő a 2. részt ajándékozásnak értelmezi, ezért követeli egyetemlegesség alapján tőle az egész tartozást.
„És ha van gyermeketek, akkor azok következtek volna a sorban, nem a testvér.”
Nem. Az örökségről lemondáskor a leszármazókra kiterjedően is le lehet mondani az örökségről.
Mármint, ha tényleg erre gondol a kérdező, és nem az öröklés visszautasítására. Annál valóban nem lehet.
Attila1968
„ legnagyobb hiba az volt amit elkövettünk, hogy nem mondtunk le az örökségről”
És ha van gyermeketek, akkor azok következtek volna a sorban, nem a testvér.
Kedves Szomorú Örökös!
A 32 M Ft értékű ingatlanra, amit 17 M Ft jelzálog terhel és 1/1 tulajdonában van a feleségem testvérének matematikailag és jogilag is terhelhető lenne a jelenleg még 400.000 Ft majdnem elérő tartozás összege. A kölcsönt az anyósom vette fel és nem fizette vissza csak egy részét, ami tartozást a két örökösén ( aki közül az egyik az ingatlan örökséget osztályos egyezséggel átengedte a testvérének , a másik pedig a feleségem ) akarják behajtani mivel a tartozásért mindketten felelnek egyetemlegesen.Teljesen mindegy, hogy ki használta fel a kölcsönt a kölcsön felvétele és a belőle eredő tartozás bizonyított. legnagyobb hiba az volt amit elkövettünk, hogy nem mondtunk le az örökségről, hanem osztályos egyezséggel engedtük át.
Amint drbjózsef is írta a KK-nak atartozás fejében fel kellene ajánlani a megörökölt ingatlant, de kérdés hogy feleségem ezt megteheti-e, amikor már átengedte, a testvére pedig hallgat , mint a sír és eszébe sem jut ráterheltetni a tartozást. A feleségemet könnyebben sarokba tuja szorítani a követelés behajtással: havi fizetés, pozitív bankszámla egyenleg, 15 éves Suzuki van a tulajdonában. Tényleg semmilyen módon sem lehet a KK-t eltolni a 32 M Ft ingatan irányába, hogy arra terhelje a tartozást?
Kedves Szomorú Örökös!
A 32 M Ft értékű ingatlanra, amit 17 M Ft jelzálog terhel és 1/1 tulajdonában van a feleségem testvérének matematikailag és jogilag is terhelhető lenne a jelenleg még 400.000 Ft majdnem elérő tartozás összege. A kölcsönt az anyósom vette fel és nem fizette vissza csak egy részét, ami tartozást a két örökösén ( aki közül az egyik az ingatlan örökséget osztályos egyezséggel átengedte a testvérének , a másik pedig a feleségem ) akarják behajtani mivel a tartozásért mindketten felelnek egyetemlegesen.Teljesen mindegy, hogy ki használta fel a kölcsönt a kölcsön felvétele és a belőle eredő tartozás bizonyított. legnagyobb hiba az volt amit elkövettünk, hogy nem mondtunk le az örökségről, hanem osztályos egyezséggel engedtük át.
Amint drbjózsef is írta a KK-nak atartozás fejében fel kellene ajánlani a megörökölt ingatlant, de kérdés hogy feleségem ezt megteheti-e, amikor már átengedte, a testvére pedig hallgat , mint a sír és eszébe sem jut ráterheltetni a tartozást. A feleségemet könnyebben sarokba tuja szorítani a követelés behajtással: havi fizetés, pozitív bankszámla egyenleg, 15 éves Suzuki van a tulajdonában. Tényleg semmilyen módon sem lehet a KK-t eltolni a 32 M Ft ingatan irányába, hogy arra terhelje a tartozást?
Attila1968
„Ő hivatalosan bejelentett lakcímmel rendelkező tulajdonosa a megörökölt ingatlannak!
Miért nem terhelhető rá a tartozás az 1/1 arányban megörökölt ingatlanára?”
Te írtad: „az 1/1 arányban a testvér által megörökölt ingatlant még 17 M Ft jelzálog is terheli.”
Lehet tovább már nem igazán terhelhető az ingatlan.
„Amit egyébként az örökhagyó hagyott hátra egy kölcsönből, amit a kizárólag a feleségem testvére használt fel.”
Ezt már sokadjára írod le, de még mindig az a kérdés, hogy mennyire bizonyítható mindez?
Kedves drbjózsef!
A fizetési MH- mennyi idő után várható ( a követeléskezelő panasz visszautasító levelét 2024.01.16-án vettük át) ?
Mi várható a fizetési meghagyás kiküldését követően, ha a követelt tartozást nem fizetjük ki? Amit egyébként az örökhagyó hagyott hátra egy kölcsönből, amit a kizárólag a feleségem testvére használt fel.
A testvér is kapja ugyanúgy az állandó lakcímére, ahol nem vesz át semmilyen postai küldeményt?
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02