Hagyaték


Attila1968 # 2024.01.19. 17:52

Kedves drbjozsef!

Az ingatlant azért engedte át a feleségem, mert 17 M Ft jelzáloggal terhelt és a testvérének sok tartozásos ügye van, amit a követelők mindenképpen a nevén lévő vagyonra igyekeznek rátolni. Ha feleségem örökli egy ilyen ingatlan felét, akkor a testvére összes követelőjével is küzdenie kellene, a terheit ( rezsi stb) mind neki kellene állnia, mert a testvére csak költekezik de tartozást nem fizet vissza. Lelkiismereti okok miatt nem akarta, hogy a,szüleiktől örökölt ingatlant , a testvére által ráterhelt tartozások miatt kvázi feles tulajdonként ő alóla is elárverezzék és nem akarná végignézni, hogy a követelők a házban az ott lévő ingóságokon marakodnak .

A feleségem és a testvére 1/2-1/2 arányban örökölte a 32 M Ft értékű ingatlant ( hagyatéki végzés 1. része) majd osztályos egyezséggel átengedte azt a testvérének , akinek azt örökségként 1/1 arányban a közjegyző átadta ( hagyatéki végzés 2.része) . Akkor ezek szerint ez közbenső jogszerzés, amire a követeléskezelő hivatkozik és ami miatt a feleségemtől is jogosan követelheti a tartozás kifizetését?

Valóbban megoldás lenne az, hogy az általa megörökölt 1/2 arányú ingatlant , ami osztályos örökségként 1/1 arányban a testvéréhez került felajánlja a követeléskezelőnek a jelenleg alig 400.000 Ft tartozás fejében? Megállja a helyét vajon ez jogilag vagy közröhej tárgya ? Köszönettel és üdv, Attila

Attila1968 # 2024.01.19. 17:21

Kedves Szomorú örökös!

Teljesen igaz és nyilvánvaló, amit írtál a feleségem elérhető, van munkahelye, fizetése és elérhető, egyértelműen őt piszkálják!
Az osztályos egyezség alapján 1/1 arányban egy 32 M forint értékű ingatlant örökölt a testvérét pedig , aki a vagyonon ül nem tudják elérni, pedig az ingatlan simán fedezi az alig 400.000 HUF tartozást, amit a követelés kezelő be akar hajtani!
A dolggban van még egy csavar: az 1/1 arányban a testvér által megörökölt ingatlant még 17 M Ft jelzálog is terheli.

drbjozsef # 2024.01.19. 05:26

Tartozásai vannak, nem foglalkozik vele, elérhetetlen, és kezelhetetlen is a kedves sógor?
Igen okos döntésnek látszik, hogy neki átengedte az örökségét a feleséged...

Ahogy osztap írta : ha az osztályos egyezség stimmel, akkor kellett valamit örökölnie a feleségednek, AZT ajánlja fel a követeléskezelőnek, és hívja fel a figyelmét a Ptk. 7:96.§ (1) paragrafusra, miszerint többel nem köteles helytállni a tartozásért. Egyebekben hagyják békében.

Feltételezve, hogy a követeléskezelő maga követel még, és nincs még jogerős FMH mondjuk. Az már pech lenne.

Szomorú örökös # 2024.01.19. 05:15

Attila1968

A kedves rokontól nem lehet behajtani a fennálló örökölt tartozást , semmilyen írásbeli egyezséget nem hajlandó aláírni, önszántából nem fizet. Személyesen elérni szinte lehetetlen, minden találkozástól elzárkózik. Nem tartózkodik életvitelszerűen a megörökölt ingatlanban
azaz az állandó bejelentett lakcímén, a postáját nem veszi át . Ebből kifolyólag a követeléskezelő küldeményei sem jutnak el hozzá.

Talán pont ezért próbálja a követeléskezelő a párodon behajtani az adósságot.

osztap # 2024.01.18. 22:42

Attila1968,

A követeléskezelő közbenső jogszerzés miatt

Szerintem a kk keveri az osztályos és az átruházásos egyezséget. Az osztályos nem minősül élők közötti jogügyletnek, és az a hagyaték megnyíltára visszamenőleges hatályú, ezért közbenső szerzés nincs, Hetv. 6. § (1) k) és 94. § (1). Az átruházásosnál a 94. § (2) miatt van közbenső jogszerzés. Ekkor örökös előbb megszerzi a vagyontárgyat, majd azt ruházza át. Az osztályosnál meg sem szerzi.
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

Amit még mindig nem tudunk, hogy mit örökölt a feleséged. Eddig csak azt tudjuk, hogy az ingatlant nem örökölte. De osztályos egyezség csak akkor lehet, ha VALAMIT örököl. Abból kielégítést kereshet a kk a Ptk 7:96. § (1) alapján. De ha többet követel, azt joggal utasítja el a feleséged.
Nem kéne felhívni a közjegyzőt a feleségednek, hogy mint örökös, kérjen egy másolatot a hagyatékátadó végzésből? Ha szerencséje van, az ügyfélkapus tárhelyére még aznap megkapja. De legalább megtudja, hogyan kaphat.

Arra pedig nem lehet kényszeríteni a kk-t, hogy a feleséged testvérétől követeljen. Mindenki attól követel, akitől akar, és azt, amit akar. Csak elmagyarázni lehet neki a tévedését, meg ellentmondani FMH-knak, ha jönnek.

Attila1968 # 2024.01.18. 21:33

Kedves Majordomus!

A kedves rokontól nem lehet behajtani a fennálló örökölt tartozást , semmilyen írásbeli egyezséget nem hajlandó aláírni, önszántából nem fizet. Személyesen elérni szinte lehetetlen, minden találkozástól elzárkózik. Nem tartózkodik életvitelszerűen a megörökölt ingatlanban
azaz az állandó bejelentett lakcímén , a postáját nem veszi át . Ebből kifolyólag a követeléskezelő küldeményei sem jutnak el hozzá. Erőszak, kényszer alkalmazása , jelenlegi ingóságainak önhatalmú eltulajdonítása a jelenlegi lakóhelyéről már bűncselekmény kategóriába tartozna, ami nem lenne célravezető megoldás!.

Attila1968 # 2024.01.18. 21:23

Ezek szerint feleségem kaphat fizetési meghagyást ?
Akkor a testvérének is kell kapnia ugyanezt?
Hogyan lehet elérni a követelés kezelőnél, hogy feleségem testvérét nyúzzák a tartozás kifizetésével , aki 1/1 ingatlan örökös lett osztályos egyezséggel?
Ő hivatalosan bejelentett lakcímmel rendelkező tulajdonosa a megörökölt ingatlannak!
Miért nem terhelhető rá a tartozás az 1/1 arányban megörökölt ingatlanára?

Majordomus # 2024.01.18. 21:08

Bár itt még nincs Fizetési Meghagyás....

Majordomus # 2024.01.18. 21:06

Attól tartok fizetni kell.
Bár a rokontól behajthatod a pénzt.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.18. 20:22

Ha van vele szemben egy jogerős fizetési meghagyás, akkor szinte minden mindegy már. Az is, ha eredetileg teljesen alaptalan lett volna az a követelés. Ja, és akkor már nincs korlátja a helytállásnak.

Attila1968 # 2024.01.18. 20:19

Mit kell még érthetőbben leírnom az ügyben ( elnézést, hogy először a saját szavaimmal írtam le a jogesetet és nem szó szerint idéztem a jogerős hagyatéki végzésből feleségem ingatlan öröklési esetére , ami osztályos egyezséggel 1/1 arányban lett örökségként átadva testvérének a hagyatéki végzés szerint ) hogy az osztályos egyezséggel kapcsolatos örökség átadást jobban megvilágítsam?
Köszönettel és üdvözlettel, Attila

drbjozsef # 2024.01.18. 19:22

Hát így nem tudok segíteni.

Attila1968 # 2024.01.18. 17:34

Pápán az egyik közjegyzőtől kapta a feleségem a jogerős hagyatéki végzést, aminek eredeti példánya a testvérénél van. Az örökhagyó után a feleségem és a testvére fele-fele arányban örökölt egy lakóingatlant, amire létrejött az osztályos egyezség.
Ennek eredményeként a feleségem testvére a hátrahagyott lakóingatlant örökségként 1/1 tulajdonnal vette át, amit az illetékes Földhivatalban 1/1 tulajdon arányban kizárólag az Ő nevére jegyeztek be. Ebben az esetben is érvényes a közbenső jogszerzés az ingatlan 1/2 arányú részére ill. a követeléskezelő kezdeményezhet a tartozás kifizetése céljából végrehajtást a feleségem jelenlegi vagyonán?

Előre is köszönöm!

drbjozsef # 2024.01.18. 15:56

Attila1968,

Végre. Ez is valami. Eddig, ugye, nem ezt írtad.
Szóval osztályos egyezség. Akkor viszont megint kérdeznem kell előbb. Ha ez így van, akkor szükségképpen VALAMIT a feleségednek is örökölnie kellett. Az osztályos egyezség egyik feltétele, hogy az örökséget tetszőlegesen oszthatják meg egymás között az örököstársak, de csak úgy, hogy mindeki örököl valamit. Mi az örökrésze a feleségednek?
Megjegyzem : mint örökös, hogy-hogy nincs eredeti, jogerős hagyatéki végzésetek? Azt kellett kapnotok.

Attila1968 # 2024.01.18. 15:02

Valóban a PONTATLAN fogalmazás félrevezető!
Sajnos egy rossz minőségű elektronikus másolat van a birtokunkban a hagyatéki végzésben ,de abban világosan szerepel, hogy

  • XY közjegyző átadja osztályos egyezség alapján az örökhagyó tulajdonát képező ingatlant öröklés jogcímén 1/1 arányban Z ( sogornőm ) részére 1/1 arányban!

Ebben az esetben is jogszerűen jöhet a végrehajtó a feleségemtől behajtani az örökhagyó tartozását?
Így is fennáll a közbenső jogszerzés vagy ráijesztésként használja a jogi fogalmat a követeléskezelő?

Köszönöm a válasz előre is!

drbjozsef # 2024.01.18. 13:32

Attila1968

hagyatéki végzésben benne szerepel az ingatlan 1/2 :1/2 arányú öröklése a 2 testvér által és feleségem lemondása a saját 1/2 ingatlan örökség részéről ,

Nem véletlenül emeltem ki a PONTOSAN szót. Ugyanis amit leírtál, az nem lehetséges. Itt minden szónak jelentősége lehet.
De ez esetben attól tartok, hogy igen, jogosan kezelik őt egyetemleges adósként. Ugyanis ha nem utasította vissza az öröklést, akkor öröklés jogcímen örökös, és ezért jogutód lett, míg a testvére feltehetőleg ajándékozás jogcímen szerzi meg a feleséged részét, és csak a sajátját öröklés jogcímen. Olyan,hogy "lemondás" szerintem nem szerepel a hagyatéki végzésben, ilyet nem írt bele a közjegyző, az ugyanis egy teljesen más jogintézmény, az örökhagyónak még az életében lehetséges.
A pontos szöveg kellene.

De a fentiek alapján a követeléskezelő jó eséllyel jogosan tekinti örökösnek a feleségedet, ezért az elhunyt jogutódjának, akivel szemben nemcsak a Ptk.7:96.§(1) első mondata, de a második is alkalmazható : a feleséged elajándékozta az örökséget, ezért a hagyatéki tartozásokért a saját vagyonával is felel.

Attila1968 # 2024.01.18. 13:10

Az ingatlan örökség 1/2 részét a feleségem nem utasította vissza, a hagyatéki végzésben benne szerepel az ingatlan 1/2 :1/2 arányú öröklése a 2 testvér által és feleségem lemondása a saját 1/2 ingatlan örökség részéről , valamint az, hogy ennek eredményeként a feleségem testvére 1/1 arányban örökli az ingatlant!
Ennek ellenére is indíthat a követelés kezelő végrehajtási eljárást a tartozás kifizettetése céljából a feleség ellen, úgy hogy nincs az ingatlan örökség a birtokában. Készpénz egyéb ingóság öröklése nem szerepel a hagyatéki végzésben!

Köszönöm előre a további válaszokat és az eddig kapottakat is!

osztap # 2024.01.18. 09:37

A valóságban az történt, hogy vagy osztályos egyezségként adta át a hagyatékot a közjegyző, vagy a feleséged közbenső tulajdonszerzésével, jogilag ajándékozással szerezte meg a sógorod az ingatlant.
Az is lehet, hogy a feleség visszautasította az örököséget, és ezért a testvére örökölt mindent. HA ez a helyzet, AKKOR a feleség tényleg nem tartozik semmivel. Ezért kéne a kérdezőnek elolvasni, hogy pontosan mi is van a hagyatékátadó végzésben.
Ha visszautasítás történt, és a kölcsönadó közjegyzői fizetési meghagyást adat ki a feleség ellen, akkor annak az abban leírtak szerint ellent kell mondani. Ha perre megy a kölcsönadó, el fogja veszíteni.

drbjozsef # 2024.01.18. 07:14

Attila1968

Mit javasolnak (tok) megoldásként hosszú évekig tartó pereskedést, verőemberek bevetését nem tartjuk járható útnak.

Ilyen peremfeltételek mellett egyetlen lehetőségetek maradt : kifizetitek a tartozást.
Aztán azt persze követelhetitek ti a sógorodtól a pénzt. Persze, ha itt sem akartok pereskedni, akkor marad a szépen kérés, aztán pedig veszteségként leírás.

Sajnos a követeléskezelőnek igaza van. A helyzet az, hogy jogilag NINCS olyan, hogy "lemondasz valakinek a javára". A valóságban az történt, hogy vagy osztályos egyezségként adta át a hagyatékot a közjegyző, vagy a feleséged közbenső tulajdonszerzésével, jogilag ajándékozással szerezte meg a sógorod az ingatlant. Mind a kettő butaság volt, mert a feleséged így is jogutódja lett az elhunytnak, ezért egyetemleges fizetési kötelezettség terheli. Persze, szerencsére csak korlátok között :

Ptk.7:96.§ (1) Az örökös a hagyatéki tartozásokért a hagyaték tárgyaival és azok hasznaival felel a hitelezőknek. Ha a követelés érvényesítésekor a hagyaték tárgyai vagy hasznai nincsenek az örökös birtokában, az örökös öröksége erejéig egyéb vagyonával is felel.

Ha pénzt nem örökölt a feleséged, akkor esetleg hivatkozhat erre a követeléskezelőnek : a hagyaték tárgyai nincsenek a birtokában (ez is függ attól még, hogy PONTOSAN mi is van abban a hagytéki végzésben), de ha felel is az elhunyt tartozásaiért, akkor legfeljebb azzal, amit örökölt (volna), vagyis az ingatlannal. Kérje, hogy abból elégítse ki magát a követeléskezelő. Indítsanak végrehajtást a testvér ellen, és árverezzék az örökölt lakást, ha máshogy nem megy.

Attila1968 # 2024.01.17. 22:56

Tisztelt Fórumtagok!

Feleségem a testvérével fele-fele arányban örökölt egy 32 millió Ft értékű ingatlant és vele együtt egy 332.05- Ft tartozást, ami az örökhagyó által részben visszafizetett személyi kölcsönből ered. A kölcsönt az örökhagyó nevében a feleségem testvére a saját javára vette fel, Feleségem a testvére javára a hagyatéki tárgyaláson lemondott az 1/2 arányban örökölt ingatlan örökségéről a kölcsönadó intézmény követelés kezelője mégis egyetemlegesen követeli tőle és az immáron 1/1 ingatlan örökös tulajdonos testvérétől a tartozás megfizetését. . A követeléskezelő közbenső jogszerzés miatt azaz az ingatlan örökléséről való lemondást nem fogadja el a feleségem részéről indokként a tartozás kifizetésének elutasítását! Folyamatosan bombázzák levelekkel és csekkekkel a fennálló tartozás megfizetése érdekében. Feleségem testvére természetesen nem tartja magára nézve kötelezőnek a tartozás kifizetésének, még úgy sem, hogy 1/1 arányban örökölte meg az ingatlant, aminek értéke a többszöröse a fennálló tartozásnak! Mit javasolnak (tok) megoldásként hosszú évekig tartó pereskedést, verőemberek bevetését nem tartjuk járható útnak. Minden javaslatot előre köszönök! Üdvözlettel, Attila

drbjozsef # 2024.01.15. 11:25

Szerintem a kezébe, vagy a pultra is kifizetik. Nem kell alá okiratot tenni.

Majordomus # 2024.01.14. 21:45

Csak okiratokra fizetik ki.

kocsisk # 2024.01.14. 19:58

drbjozsef
Köszönöm szépen a válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2024.01.14. 14:56

A nyugdíjpénztár is pénzintézet, és amiről írsz, az is halálesetre szóló rendelkezés.

drbjozsef # 2024.01.14. 12:52

Haláleseti rendelkezést folyószámlához lehet tenni külön.

A magánnyugdíjpénztárnál a kedvezményezett az, aki egy igényléssel és egy halotti anyakönyvi kivonattal rendelkezhet az összeg felett. (a törvényi definíció szerint ez "haláleseti kedvezményezett", de utána minden passzusban csak kedvezményezett szerepel.)

1993. évi XCVI. törvény 16/A.§