Lemondás az örökségről


alorinc # 2005.07.27. 07:27

erről a lemondásról, ingyenes ajándékozásról már beszéltünk - sajnos ilyen meggondolatlan a jogi nyelv.

Az örökös a hagyatékot más személy javára szólóan nem utasíthatja vissza. Az örökhagyó halála után tett az a nyilatkozat, amellyel a törvényes örökös az örökséget ellenérték nélkül olyan személyre ruházza át, aki az öröklésből való kiesése esetén nem örökölne, az örökség elfogadása és egyidejűleg annak elajándékozása (BH1982. 94.). Ha a szerződéses örökös nem volt egyben az örökhagyónak törvényes örököse is, a hagyatéki eljárás keretében a hagyatékot nem ruházhatja át leszármazójára. A hagyaték visszautasítása folytán ugyanis a kiesett szerződéses örökös helyébe az örökhagyó törvényes örökösei lépnek be (BH1984. 404.).

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.07.27. 06:28

Az örökég visszautasításához még hozzáfűzném a következő Ptk. rendelkezést.

675. § (1) Ha az örökös az öröklés megnyílta után a visszautasítás jogáról kifejezetten vagy hallgatólag lemondott, az örökséget többé nem utasíthatja vissza.
(2) A visszautasítás jogáról való lemondás a hagyatéki eljárásra illetékes közjegyzőnél tett bejelentéssel történik.
(3) A visszautasítás jogáról való lemondásnak kell tekinteni az örökség olyan birtokba vételét vagy a hagyatékra vonatkozó egyéb olyan cselekményt is, amelyből az örökösnek az örökség elfogadására irányuló kétségtelen akarata tűnik ki. Lemondásnak minősül az is, ha az örökös a közjegyző által bármely érdekelt kérelmére kitűzött határidő alatt nem tesz az örökséget visszautasító nyilatkozatot.

derill # 2005.07.26. 13:16

Le lehet mondani, csak nem igy hivják, hanem hagyatéki eljárásban történő átruházásnak, ami szerintem lemondás, merthogy annak a joghatásai vonatkoznak rá, vagy esetleg még ajándékozás is lehetne, de legkevésbé átruházás. Még ingyenes átruházásnak is rossz, mert örökösként jegyzik be, az átruházó pedig nem szerez tulajdont (holott az örökség megnyiltakor elvileg azonnal megszerzi), ennek kapcsán illetéket sem fizet, csak akire átruházták, és az örökösként fizeti. Ezt már valahol kitárgyaltuk. Viszont neked is igazad van, igy is mükszik.

600. § Kiesik az öröklésből

  1. aki az örökséget visszautasította.

607. § (3) Az öröklésből kiesett gyermek vagy távolabbi leszármazó helyén egymás közt egyenlő részekben a kiesett gyermekei örökölnek.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

zozzy # 2005.07.26. 12:29

Szerintem vissza kell utasítania (Ptk. örökjogi rész) az örökséget az édesapának. Ezt be kel jelenteni a közjegyzőnek. Ilyenkor kiesik az öröklésből az édesapa. A törvényes öröklés rendje lép életbe, és az édesapa leszármazói örökölnek, azaz a gyermekei. Lemondani nem lehet már az örökhagyó halála után a Ptk. szerinti megfogalmazás alapján, csak visszautasítani. bár a hétköznapi nyelvben ez lehet lemondás. Nem lehet megnevezni, hogy kinek a javára történik a visszautasítás, mert az jogilag átruházás lenne. Bár ebben az esetben akiknek a javára akarják "visszautasítani" az örökséget, ugyanazok, mint akik törvényesen fognak örökölni.

derill # 2005.07.26. 11:11

Amennyiben hagyatéki eljárásban folyik a jogvita, akkor le lehet mondani a gyerek javára (átruházás ugyan jogilag, de végül is lemondás).


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.07.26. 10:45

csak azt akartam érzékeltetni hogy ehez kell az örökhagyó és gyorsan válaszoltam nem volt több idöm
egyébként azon gondolkoztam hogy lehet e még most a jogvitában engedményezni az örökséget de arra jutottam, hogy nem mert személyhez kötött követelésről van szó.

derill # 2005.07.26. 09:45

Rite: az örökhagyóval már nehéz lesz, ahogy olvasom, az már meghalt, ezért van örökösödési vita az édesapa és a testvér közt. Tehát az édesapa adhat meghatalmazást a gyerekeinek, hogy intézzék ők az ügyet, és köthet velük egy szerződést, miszerint átruházza vagy az örökséget rájuk, vagy nekik ajándékozza - már ha megnyerik a pert.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

rite csillaggal (törölt felhasználó) # 2005.07.22. 13:49

a lényeg az hogy magával az örökhagyóval kell megállapodnia és rögzíteni kell hogy kinek /gyermekei/ javára mond le

babu # 2005.07.22. 11:06

Sziasztok!

A következő ügyben szeretnék tanácsot kérni: Évek óta folyamatban van egy örökösödési ügy, melyben az édesapám és a testvére az örökösök. Apukám mostanában sokat betegeskedik és szeretne lemondani az örökségről a gyermekei javára. A kérdésem az, hogy ennek mi a módja, van-e erre lehetőség? Segítségeteket előre is köszönöm.