Örökbefogadás - Milyen jogai vannak az örökbefogadottnak?


derill # 2005.02.21. 11:14

Illetékesség: Az 1997. évi XXXI. törvény nem határozza meg, ezért ilyen esetben az Áe. szabályai az irányadóak. A jelenlegi állandó bejelentett lakóhelyed szerinti gyámhivatalhoz kell fordulni, és az ő kötelességük megállapitani, hogy hol, ki fogadott örökbe. Ez ugy müködik, hogy Te benyujtod a kérelmet, hogy szeretnéd tudni, ők bekérik az anyakönyvi kivonatodat azzal, hogy az anyakönyvi hivatal közölje azt is, hogy mikor és hol került sor örökbefogadásra.

Ezután megkeresik azt a gyámhivatalt, ahol sor került rá, és bekérik a vér szerinti szülők adatait (csak azokat, iratanyagot nem!). Ez alapján megkérik a lakcimnyilvántartótól, hogy a vér szerinti szülők hol laknak, és meghallgatják őket.

Viszont függetlenül attól mit mondanak, kiadják utána neked a cimet, adatokat, ugyanis a jogszabály nem ad lehetőséget mérlegelésre e tekintetben. Egyetlen mérlegelési lehetőség van, ha Te kiskoru lennél, és a Te érdekeid védelmében megtagadhatnák, ha a kkiadás Rád nézve hátrányos lenne.

Nem egy átgondolt szabályozás.


dr. Regász Mária Ügyvédi Iroda
dr. Regász Mária
ügyvéd
1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.
06-30-381-8350
derill@t-online.hu

mexikó24 # 2005.02.20. 23:20

Lenne egy kérdésem laikusként.(bár nem tudom hogy megfelelő helyen érdeklődöm-e?)

Szeretném megtudni ki a vérszerinti dédapám(családfakutatáshoz kéne)ebben az esetben az összes személy elhúnyt már,tehát a gyám az örökbefogadott személy is,és igen nagy valószínűséggel a vérszerinti szülők is.Van erre lehetőségem?
mert ha nincs akkor elég szerény családfával büszkélkedhetnék.

Kincs # 2004.02.22. 22:09

A lakóhelyeddel kapcsolatosan pedig: kérd le a BM-től a saját adataidat lakcím terén. Biztosan tudod hány éves korodban fogadtak örökbe, azt összeveted a lakcímlistáddal. Megnézed, hogy x éves korodban (mikor örökbefogadtak) pl.: Szolnok volt az állandó lakóhelyed, akkor a Jász-Nagykun-Szolnok
Megyei Közigazgatási Hivatalnál kell érdeklődnöd.

Kincs # 2004.02.22. 22:06

Kedves Érdeklődő!
Azt írod: felnőttkorban tudtam meg, hogy örökbefogadtak.
Rögtön felmerül a kérdés: az örökbefogadó szüleid tudják neked a legpontosabb támpontot adni: nekik tudniuk kell (papírok vagy emlékezet), hogy melyik hivatal/hatóság engedélyezte a te örökbefogadásodat. Az 1997. évi XXXI. tv. és a Gyer. 149/1997. (IX. 10.) Kormányrendelet 1997.11.01. napján lépett hatályba. A gyámhivatalok (városi és megyei) tehát csak ekkor álltak fel. Előtte a települési önkormányzat jegyzője (községi,városi,kerületi) és a közig.hivatalok rendelkeztek I. fokú gyámhatósági hatáskörrel. Azt hiszem, 1997. előtt örökbefogadást I. fokon kizárólag a megyei és fővárosi közig.hivatalok csináltak.
Ott kell tehát keresgélned, mert ezen lezárt (s főleg: titkos!) aktákat nem adták le a felálló új gyámhivataloknak, hanem ott őrzik irattárban. Õk adnak neked erről felvilágosítást, és csak Neked, személy szerint, csakis az örökbefogadottnak.
Azt tanácsolom, hogy ha megvan a vérszerinti szülőd adata, akkor írj a BM Központi Nyilvántartó Hivatalnak (okmányirodák tudják a címét), pár ezer forint illeték fejében levélben visszaírják neked a vérszerinti szülőd pontos címét (ha van neki), feltéve, ha nem titkosította az adatait.
Sok sikert hozzá!

Leiterjakab # 2003.08.06. 04:44

Tiszetelt Érdeklödö!

Utánanéztem, hogy a vérszerinti szülökröl való tájékoztatás melyik gyámhivatal hatáskörébe és illetékességébe tartozik:

Az ügy hatáskör szempontjából a gyermekvédelmi és gyámügyi igazgatásról szóló tv. 112.§ f) pontja szerint a városi gyámhivatal elé tartozik. A gyámhatóságok jogállásáról szóló 149/1997. Korm. r. szerint a városi gyámhivatal a feladatait a székhelyén müködö polgármesteri hivatalának önálló feladat- és hatáskörrel rendelkezö ügyintézöje látja el [gyámügyi ügyintézö].

Az illetékességgel kapcsolatban sajnos nem találtam semmilyen rendelkezést(ami a vér szerinti szülökröl való tájékoztatás esetén az illetékességet megállapítaná), feltételezem, hogy az Ön esetében a probléma az,- mint ez kérdéséböl is kiderül - ,hogy már nem ugyanott lakik, ahol született. Ha más hozzászólás ehhez a témához nem érkezik, akkor szerintem a legjobb ha a lakóhelye szerint illetékes városi/kerületi gyámhivatalhoz adja be a kérelmét (a polgármesteri hivatalba kell mennie), uyganis a gyámügyekkel kapcsolatos eljárásokban az Áe. szabályait kell alkalmazni, az Áe. 7.§ szerint a közigazgatási szervek az eljárás minden szakaszában hivatalból kötelesek vizsgálni hatáskörüket és illetékességüget, ha ennek hiányát állapítják meg, akkor átteszik az ügyet az illetékes hatáskörrel rendelkezö szervhez. Erröl értesítést fog kapni.

Hivatalba járkálni sosem kellemes dolog, remélem azért segítenek a kérelmét megírni, de az is lehet, hogy van erre az esetre rendszeresített nyomtatvány, ebben az esetben ezt kell kitöltenie.

Tisztelettel,


Leiterjakab

erdeklodo # 2003.08.05. 12:28

Kedves Jakab!

Nagyon Kedves vagy!
Természetesen nem késö!

További szép napot!

Ferke


erdeklodo

Leiterjakab # 2003.08.05. 12:18

Sejtettem, hogy felmerülhet ez a kérdés. Mivel a közigazgatási jog nem a 'szakterületem' (másodéves joghallgatóknak általában nincs szakterületük:))), ezért megígérem, hogy igyekszek ennek is utánna nézni holnapig, ha ez így nem késö.

Üdvözlettel,


Leiterjakab

erdeklodo # 2003.08.05. 12:00

Tisztelt Leiter Jakab!

Elöször is köszönöm a gyors válaszát!
Persze ujabb kérdések merültek fel bennem, mert abszolut amatör vagyok ilyen téren.
Az illetékes gyámhivatal, az konkrétan mit takar, ahol születtem vagy a mostani lakóhelyem szerinti?
Ezek kerületenként vannak, vagy egy hivatalhoz több kerület tartozik?

Segítségét elöre is köszönöm!
Talán van remény...


erdeklodo

Leiterjakab # 2003.08.05. 11:45

Kedves Érdeklödö!

Kérdésedre a választ a családjogi tv.-ben találhatod meg. A Csjt. (1952. évi IV. tv.) 53/A.§ szerint az örökbefogadott tájékoztatást kérhet a gyámhivataltól a vérszerinti szülöjének adatairól. A tájékoztatás megadásához a vérszerinti szülö meghallgatása is szükséges. A meghallgatásra nincs azonban szükség, ha a vérszerinti szülö cselekvöképtelen,ismeretlen helyen távol van,vagy meghallgatása elháríthatatlan akadályba ütközik.

A gyermekvédelemról szóló 1997. évi XXXI. 7.§ (4) szerint is joga van a szülö felügyeleti jogának megszünése e setén is a vérszerinti családjának megismeréséhez, és - a vérszerinti család beleegyezésétöl függöen - a kapcsolattartáshoz is.
 Ha vérszerinti szüleidröl szeretnél tájékoztatást kapni, az illetékes gyámhivatalnál kell egy kérelmet benyújtanod.


Leiterjakab

erdeklodo # 2003.08.05. 11:18

Van lehetöség a vér szerinti szülö felkutatásának? Felnöttkorban tudtam meg, hogy szüleim örökbefogadtak, erröl szeretnék megtudni valamit, kíváncsi vagyok lehetöségeimre.


erdeklodo