öröklés,ingatlan


Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.07. 08:13

Halottnak nem rendelnek ügygondnokot. (Kivéve egyes apasági pereket, de az merőben más.)

lajcsó # 2017.11.07. 07:36

Ezekben az esetekben ügygondnok jár el. Csak éppen kérni kell a kirendelését!

drbjozsef # 2017.11.07. 07:12

Biztos hibázhat.
De ha senki sem bizonyította az ügyvédnek, hogy meghalt az illető, akkor nyilván ellene kellett beadnia a keresetet. Szerintem.

Honnan tudja a bíróság, hogy meghalt az illető? Nincs benne a levélben?

ObudaFan elsőre írta, hogy fel kell kutatni az örökösöket, és ellenük kell az elbirtoklást elindítani. Az nem lesz egyszerű, az biztos.

Én nem értek hozzá, de hátha az ügyvéd urak igen : ha nem bizonyítható, hogy meghalt a társtulajdonos, de felkutatni sem lehet, akkor nem járhat el ügygondnok a nevében az elbirtoklási eljárásban? Vagy ha sikerül kikérni a halottit, de az örökösöket nem lehet felkutatni, akkor helyettük nem léphet fel ügygondnok?

horex # 2017.11.06. 18:23

drbjozsef

Ma meglepődtem!
Bíróságtól jött egy paksaméta levél, mint társtulajdonoshoz, az egészröl érdemben nem tudtam semmit, pedig beszéltem vele a helyzetröl

Keresetlevelet nyújtottak be az ismeretlen helyen tartózkodó és nyilvánvalóan elhalálozott tulajdonos birtokrésze iránt elbirtoklás címén
Elutasították, mert a volt tulajdonos, nem perképes, mivel elhalálozott
Az ismeretlen helyen lévő, ismeretlen örökösök ellen kellett volna benyújtani a keresetlevelet
Feltételezem, ezt egy ügyvédnek tudnia kellett volna, nem mintha nem hibázhatna egy ügyvéd is
Itt tartunk

Majd kézbe veszem az ügyet :)

GabJan # 2017.11.04. 15:43

Értem, tehát célszerű lenne írásban rögzíteni, hogy x összeget ajándékozott nekem.
Egyedüli gyermeke vagyok, nincs más örökös.

nonolet # 2017.11.04. 13:04

Édesanyám - szerencsére -még él,

Ettől még igaz marad, hogy

  • ha az ajándékozástól számított 10 éven belül hal meg,

akkor

  • a (most) kapott pénz IS része lesz a kötelesrész számításnak,

ha több örökös lesz akkor és nem csak te leszel majd egyedül.

" az Ő ellátásához, ápolásához, gondozásához is szükség van a pénzre."

Nos, akkor ez NEM CSAK ajándék (vagy nem is ajándék).
Nem árat tisztázni, hogy

  • a pénzt kötelezettség/elvárás nélkül adta (ajándék)

vagy

  • van elvárása és az mi?! a pénzért cserébe (nem ajándék)

Ha van elvárása, akkor azt ésszerű szerződésbe foglalni is a későbbi esetleges viták elkerülése érdekében.

(akár vele, akár a rokonokkal-örökösökkel kialakulhat egy vita később)

nonolet # 2017.11.04. 12:57

De mit kaptál és mikor?
Az nem mindegy...

Pénzt? már az eladás után.
vagy
Ingatlanrészt? még az eladás előtt.

GabJan # 2017.11.04. 12:40

Lehet nem volt egyértelmű a megfogalmazásom.
Tehát eladtunk egy ingatlant, melynek fele-fele arányban az Édesanyám és én voltunk a tulajdonosai. Édesanyám a saját részét ajándékozta nekem, nyilván nem csak saját részre fogom felhaszálni, hiszem Édesanyám - szerencsére -
még él, az Ő ellátásához, ápolásához, gondozásához is szükség van a pénzre.

nonolet # 2017.11.04. 07:41

Tehát PÉNZ-t kaptál ajándékba?

Célszerű egy pársoros feljegyzést írni róla
ÉS
be KELL jelenteni az ajándékozást az illeték hivatalnak.

DE nem lesz illeték fizetés az enya-gyermek kapcsolat miatt

Mindez CÉLSZERŰ, sőt javasolt ha, később el akarod költeni legálisan (ingatlan, autó pl.) és nem akarsz büntit egy adóvizsgálat során.

Ugyanakkor ez az ajándék pénz a anya halálakor
10 évig MÉG része lesz a köteles rész alapjának
számításakor a hagyaték mellé.

HA!!! nem csak te örökölsz majd, akkor ez számítHAT még 10 évig.

Mert, ha a többi örökösnek a hagyatékból jutó rész kevesebb lesz, mit a ajándékkal együtt számolt köteles rész 1/3 része.
Akkor a különbséget az ajándékozott fizeti meg nekik pénzben. Az ajándékozást követő 10 éven belül.

nonolet # 2017.11.04. 07:32

Marimamzi

Vazze!

Hátugye az elhalt már nem tud semmit bizonyítani...

Kovács_Béla_Sándor # 2017.11.04. 07:26

Az ajándékozásról nem készült sem hivatalos, sem magán irat.
Akkor nem "az ő részét" ajándékozta neked. Szerencsére.

GabJan # 2017.11.04. 05:43

Tisztelt Választadók!

33 éve örököltem - édesanyám haszonélvezeti jogával terhelten - egy családi ház felét. Most értékesítettük a házat, melynek a fele az én tulajdonom volt. Édesanyám az ő részét nekem ajándékozta. Tehát a ház vételára az enyém lett. Az ajándékozásról nem készült sem hivatalos, sem magán irat. Kérdésem, hogy az egyenesági családtagtól, ajándékba kapott pénz után kell-e adót, illetéket fizetni? Be kell-e jelenteni az adó-, illetve illetékhivatalnál?

Továbbá szeretném megkérdezni, hogy mi a teendőm, ha ebből a pénzből ingatlant vásárolok? Úgy tudom, hogy a 33 éve örökölt rész után nem kell illetéket fizetni, de milyen mértékű illetéket kell fizetnem az után a rész után, amit ajándékba kaptam.
Tisztelettel megköszönöm a segítő válaszokat!

ObudaFan # 2017.10.31. 17:09

Az Nmjtvr. 62/A. szak. a) pont miatt fog eljárni magyar közjegyző.

Marimamzi # 2017.10.31. 17:06

Kedves Mindenki!
Az öröklési jogot olvasva szembe tünt nekem a kitagadás témakörében az alabbi mondat:
"A kitagadás alapjául megjelölt ok alaptalanságát annak kell bizonyítania, aki a kitagadásra hivatkozva örökölni kíván vagy egyébként tehertől mentesülne."
Jol ertem tehat, ha engem egy mondvacsinalt okkal (extrem pelda: tettlegesség szülö ellen) tagadnak ki, nekem kell bizonyitanom, hogy nem bantottam a szülöt?! Megis hogyan bizonyithatom azt, ami nem történt meg?

Nagyon varom szives valaszukat es elöre is köszönöm!

horex # 2017.10.31. 14:02

horex
És ezerrel guglizok isztambuli közjegyző elérhetőséget :)

horex # 2017.10.31. 14:01

drbjozsef
Jó ötlet a török követség,bár szegényes az info róla, de talán az isztambuli magyar követség
https://isztambul.mfa.gov.hu/…-informaciok
is járható lenne
Majd értekezek egy kedves közjegyző ismerősömmel, kikérve a véleményét

drbjozsef # 2017.10.31. 06:09

horex,

Nem peres eljárás (elsősorban hagyatéki ügyek) lefolytatására az a közjegyző illetékes, akinek az illetékességi területén a kérelmező lakóhelye vagy tartózkodási helye van. Belföldi lakóhely, tartózkodási hely hiányában az eljárásra bármelyik közjegyző illetékes.

Viszont keresni kellene egy török joghoz is értő közjegyzőt, ami, feltételezem, nem lesz egyszerű, ugyanis csak külföldi állampolgárnak belföldi vagyonát érintő hagyatéki ügyben a török öröklési jogot IS figyelembe kell venni.

Szerintem hívd fel a török konzulátust, hátha tudnak segíteni.

nonolet # 2017.10.30. 23:23

"a török halotti bizonyitvány kellene"

Be kell szerezni... mert szerintem,
nélküle
nincs megoldás a "már meghalt" ágon elindulva.

A halotti alapján lesz majd hagyatéki és az alapján örökös is, akivel már lehet kezdeni valamit.

Ha más nem, akkor végső soron a Magyar Állam lesz az örökös....

- -

Lehetséges út még, ha az "életben van még" ágon indulsz el.

  • az elbirtoklási per
  • a közös tulajdon megszüntetése iránti per

Ezekhez viszont idézhető lakcím kell alapban.

De talán el lehet jutni odáig, hogy a lakcíme kideríthetetlen, ezért ügygondnok legyen kijelölve.

A profi jogászok erre majd írnak valamit...

horex # 2017.10.30. 19:22

ObudaFan

Hagyatéki eljárás
Illetékesség
4. § (1)2 Az eljárás lefolytatására

  1. az örökhagyó utolsó belföldi lakóhelye,

Jelen esetben külföldi lakóhelye volt. Illetékes lenne bármely közjegyző, ha igen, melyik és milyen indittatásbol?

horex # 2017.10.30. 19:13

Kovács_Béla_Sándor

Nem tudjuk bizonyítani hogy meghalt, bár 1910-es születésű. Ehhez a török halotti bizonyitvány kellene, de mint irtam, a cím is hommályos a tulajdoni lapon. Mintha Bp. Józsefváros 120. lenne a cím, csak a törökországi megfelelője

ObudaFan # 2017.10.30. 17:06

Azért 15 év alatt el lehet birtokolni az ingatlant, de az elbirtoklasi per megindításához is fel kell kutatni az orokosoket. Mindenesetre magyar ingatlan esetében magyar közjegyző fog eljárni a hagyateki eljarasban, ő majd elvégzi a szükséges megkereséseket.

Kovács_Béla_Sándor # 2017.10.30. 17:06

"Tulajdonrészt" nem lehet törölni. Jelentsétek be a jegyzőnek, hogy a tulajdonos meghalt, hagyatéki eljárás lefolytatásának van helye.

horex # 2017.10.30. 16:21

Jó napot!
Nem találtam jobb fórumot, itt kérdeznék
Osztatlan közös tulajdon, egyik tulajdonos török állampolgár, születési évét tekintve valószínüleg nem él már.
Töröltetni szeretnénk a tulajdoni részét
Azt olvastam, hogy ingatlan jog nem évül el
A tulajdoni lapon , szerintem, nem valós cím van
Ajánlott levél "címzett ismeretlen" jelzéssel jött vissza Törökországbol
Létezik egy magyar-török jogsegély egyezmény
https://net.jogtar.hu/…jegy_doc.cgi?…

Hogy és mi módon, lehetne eljárni, akár az örökösök feltalálása, akár a tulajdonrész törlése okán?

nonolet # 2017.10.22. 23:42

A haszon élvezet marad.

Hisz, ha nem lenne már, akkor is
megkapná a házastárs a közösen lakott ingatlanra.

A közösen lakott ingatlanból nem örököl.
De a hagyaték többi részéből, ha van
akkor "egy gyermek rész"-nyit örököl.

ObudaFan # 2017.10.22. 15:41

Gabor2424

Véleményem szerint nincs specialitás, marad a haszonélvezet és örökölnek a leszármazók a közösen lakott ház vonatkozásában.