Tisztelt Fórumozók!
Elég érdekes helyzet került elém, amiben tanácsot szeretnénk kérni.
A tényállás röviden: "Anya" első házasságából 2 gyermek születik. Elválnak. "Anya" új férje (nevezzük Apa2-nek) a kisebbik gyereket (aki ekkor 12 éves) örökbefogadja Apa1 beleegyezésével. Az örökbefogadás 1990-ben történik. ( Azt hiszem nem fontos,de Apa 2 időközben meghal.)
Most Apa1 (azaz a vérszerinti Apa) haldoklik és szeretné azt a lakást amiben a vér szerinti lánya és unokája lakik rájuk hagyni.
Ha jól néztünk utána a régi PTK-ban az örökbefogadott vér szerinti felmenői utáni öröklése esetén az számított, hogy nyílt vagy titkos az örökbefogadás. HA jól látjuk,az új PTK-ban a vérszerinti rokonok utáni öröklést csak egy nagyon szúk körben, bizonyos kvázi rokoni örökbefogadás esetén engedi meg a jog.
Azaz, ha jól értjük, az új Ptk szerint sem öröklés, sem ajándékozás esetnén nem minősülnek egyenesági rokonoknak, így nem élhetnek az illetékmentességgel? Valóban ugyanolyan megítélés alá esnek,mint ha vadidegenek lennének?
Nincsenek túl jó anyagi helyzetben,így az öröklési vagy ajándékozási illeték megfizetése meglehetősen nagy teher lenne nekik.
Mit gondolnak, milyen megoldással lehetne legkedvezőbben átruháznia a haldokló apának a vér szerinti lányára vagy unokájára a lakást?
Válaszukat előre is köszönöm!