Az még fontos, hogy az örökbefogadás folytán a vér szerinti családi jogállásból származó szülôi felügyeleti és tartási jogok, valamint kötelezettségek megszûnnek. Ha azonban az egyik házastárs a másik házastárs gyermekét fogadta örökbe, ennek a szülônek a jogait és kötelezettségeit az örökbefogadás nem érinti.
Így ahhoz, hogy a vérszerinti anya és a jelenlegi házastársa közös gyermeke legyen a gyermek, házasságkötésre van szükség.
örökbefogadás
Nincs szükség annak a szülônek a hozzájárulására, aki a szülôi felügyeletet megszüntetô jogerôs bírósági ítélet hatálya alatt áll.
A bíróság megszünteti a szülôi felügyeletet
ha a gyermeket más személynél helyezték el, vagy átmeneti nevelésbe vették és a szülô felróhatóan gyermeke érdekét súlyosan sértô módon nem mûködik együtt a gyermekét gondozó nevelôszülôvel vagy intézménnyel, gyermekével nem tart kapcsolatot, továbbá magatartásán, életvitelén, körülményein az átmeneti nevelés megszüntetése céljából nem változtat.
Tehát először a szülői felügyelet megszüntetését kell megkísérelni, utána jöhet az örökbefogadás.
Konkrét esetet ismerek, ahol az édesapa kezdeményezte a gyerekről való lemondást és az anya élettársa fogadta örökbe a srácot.
A jogszabály számomra sem egyértelmű, remélhetőleg a gyámhivatali dolgozók kiismerik magukat.
Tényleg nem kimondott feltétel ebben az esetben, de ahogy bogarászom a jogszabályokat, nem egészen egyértelmű.
Egyrészt megengedi, ha a szülő hozzájárulásásval folyamatosa a saját háztartásásban neveli legalább 1 éve. Ez alapján lehet élettárs is.
Másrészt van olyan szabály is, hogy a gyámhivatal elsősorban a házasságban élők örökbefogadását engedélyezi.
Élettársi viszonylatban kategorikusan kizárja az élettársak közös örökbefogadását, valamint azt is, hogy az egyedülállóként örökbe fogadó élettársa is örökbe fogadhasson.
A vérszerinti szülő élettársának örökbefogadását nem zárja ki ugyan kategorikusan, de például a közös gyerekké fogadás eseteinél nem sosorlja fel ezt. Közös gyerekké fogadásnál kettőt említ, ha a házastársak közösen fogaddnak örökbe, vagy ha az egyik házastárs gyerekét a másik házastárs örökbe fogadja. Tehát az nincs ott, hogy élettárs fogadja örökbe az élettárs gyerekét. Pedig nyilván ide kellene sorolni.
Mindazonáltal lehetségesnek tartom, de mivel úgyis a gyámhivatalnak kell az örökbefogadást engedélyeznie, a legjobb, ha bemennek, és megkérdezik.
Az örökbefogadásnak nem feltétele a házasság.
Ennek egyelőre nem csak az a buktatója, amit írtál. Élettárs ugyanis nem fogadhat örökbe. Előbb össze kell házasodnotok.
Az, hogy fizet-e gyerektartást vagy nem, az egyáltalán nem fontos ebben a kérdéskörben. Az, hogy nem is látogatja, az már inkább.
De szerintem elgondolkodtató, hogy miért nem látogatja.
Ha tényleg azért nem fizet és nem látogatja, mert abszolut hidegen hagyja a gyereke, ahogy te próbálod beállítani, annak ellent mond az, hogy nem akar róla lemondani. Az örökbefogadással ugyanis megszűnne a tartási kötelezettsége, ami nyilván csak púp a nyakán, ha nem érdekli a gyerek. Ha ez lenne a helyzet, kapva kapott volna az alkalmon.
Nem lehet véletlenül, hogy a ti hozzáállásotok is kívánni valót hagy maga után?
Egyébként ha tényleg arról van szó, amire burkoltan céloztok, amire egyébként nem tenném a nyakam, de ha mégis, akkor ettől nyugodtan indítsátok el az örökbefogadási procedúrát. A gyámhivatal be fogja hivatni apukát is, és ha megerősítve látják azt, hogy apuka a joggal való visszaélést műveli, akkor a gyámhivatalnak joga lesz pótolni ez esetben az apuka hozzájáruló nyilatkozatát, és engedélyezhetik az örökbefogadást.
Azt szeretném kérdezni, hogyan lehet örökbefogadnia az élettársamnak az én gyermekemet, ha az apa nem akar lemondani róla, de nem is látogatja, a gyerektartást fél éve az állam fizeti helyette. A nagyszülőkkel tartja a gyermek a kapcsolatot.
Köszönöm a hozzászólást és tanácsokat előre is.
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02