bontás és azutáni építés


nanemaaa # 2008.09.02. 14:07

A telek beépítésnek kötelezettségét az önkormányzat rendelheti el rendeletben. A beépítési kötelezettség elmulasztása azzal jár, hogy ha nem építed be a megadott határidőre, akkor a telket az önkormányzat kisajátíthatja.
Tekintettel arra, hogy a telek jelenleg beépített, kizárt, hogy legyen ilyen rendelkezés a tárgyi telekre vonatkozóan.
Ugyancsak az önkormányzat hatáskörébe tartozik, hogy a településkép védelmében szintén rendeletben helyrehozatali kötelezettséget rendeljen el. (Ezeket egyébként nem szívesen alkalmazzák az önkormányzatok... elég nyűgös dolog.)

A telken lévő építmények jókarbantartásának kötelezettsége az ingatlan tulajdonosát terheli. Amennyiben ezt a tulajdonos elmulasztja, s ez által az életet, egészséget, vagyon, vagy közbiztonságot veszélyeztető állapot keletkezik, az építésügyi hatóság kötelezheti a veszélyhelyzet elhárítására.
A veszélyhelyzet elhárításának módja lehet dúcolás, illetve az egyéb, legszükségesebb építési munka, vagy ha ennek költségeit a tulajdonos nem vállalja, akkor akár az épület elbontásának elrendelése.
Ha tényleg életveszélyes az épület, akkor ezen utóbbi eljárás a valószínűbb.

A helyi rendeletekről a jegyzőtől, vagy az építésügyi hatóságtól kaphatsz információkat. Egyébként meg bejelentési eljárást követően a lakóépületet elbontod és kész.

kopaszkk # 2008.09.02. 10:25

Sziasztok!

Egy családi házat kívánok megvenni, ami nagyon rossz állapotban van, félig már össze is dőlt (a telek ér valamit). Emiatt a házra a megvétel után rögtön bontási engedélyt kell kérnem. A kérdésem az lenne, hogy a bontási engedély és az elbontás megtörténte után milyen időbeli kötelezettségeim lehetnek az újbóli beépítésre? Jelenleg nem vagyok abban a helyzetben, hogy hamarosan elkezdjem az építkezést.

Valaki azt tanácsolta, hogy mivel a ház annyira rossz állapotban van, lehet jobb bontási kötelezettséget (?) előiratni, mint bontási engedélyt kérni. Nem világos, hogy milyen előnyökkel ill. hátránnyal járna ez nekem.

Vannak általános rendelkezések ebben a témában, vagy minden a helyi önkormányzat rendelkezésein múlik? Ha valaki esetleg járatos a témában és tud olyan buktatókat, amire érdemes odafigyelnem, akkor megköszönném, ha felhívná rájuk a figyelmem.

Köszönettel,

  • kopaszkk-