Társasházi jog


Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.20. 16:59

Ugyan. El akarod ijeszteni a konkurenciát? :D

drbjozsef # 2020.05.20. 17:07

(szerintem kérdezi, csak az idézőjelezéssel gondjai vannak)

dopod # 2020.05.20. 19:29

Cikkeztek róla, még újságban is.
Ha beírod a googliba: Saját vagyonával felel a közös képviselő

Pl. itt:
https://www.origo.hu/…viselok.html

https://www.napi.hu/….692084.html

Szomorú örökös # 2020.05.20. 20:40

dopod

Szerintem ez a lehetőség csak a tervezetben volt, a végleges törvényváltoztatásba tudtommal nem került bele. Egyébként meg ha már linkeltél egy cikket, akkor el kellett volna olvasnod is:

A Napi.hu oldalán megjelent hír, amely szerint jövőre a közös képviselők saját vagyonukkal felelnek az általuk elkövetett hibákért és esetleg 5 millió forintos bírságot is kaphatnak nem felel meg a valóságnak. A tényleges jogszabály módosítás - egyenlőre - csak annyit tartalmaz, hogy minden közös képviselőnek regisztráltatnia kell magát az ingatlannyilvántartási hatóságnál és az adataikat a társasház törzslapján fel fogják tüntetni. Aki ennek a kötelezettségnek nem tesz eleget 2020. május 1-ig, azt a tisztségéből fel kell menteni, vagyis a jövőben nem láthatja el a közös képviselői feladatokat. A jogszabályi rendelkezésre azonban még nem jelent meg a végrehajtási rendelet, így egyéb részletszabályok nem ismertek, de az biztos, hogy vagyoni felelősségről és a bírságolásról még nem jelent meg semmilyen formában jogszabály - közölte lapunkkal Bék Ágnes, a Társasházak és Társasházkezelők Országos Egyesülete (TTOE) elnöke.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 11:11

Beszélhetek én nektek:

Tht. 27/A. § (5) A bíróság a jegyző keresete alapján [...]

  1. - ha a társasház működésének törvényessége a közös képviselő, illetve az intézőbizottság jogsértő magatartása miatt [...] nem biztosítható - százezertől ötmillió forintig terjedő, a jogsértés súlyával arányos bírság megfizetésére kötelezheti a közös képviselőt, illetve az intézőbizottság elnökét és tagjait.

Pedig még értelmeztem. Ggyöngyöt szórok a disznók elé...

(Ja, és nem is új. 2014. február 18-a óta hatályos.)

dopod # 2020.05.21. 12:34

Köszi.
Akkor ezt a hírt egy kicsit felfújták, mert valóban nem új-keletű.
Én nem vagyok ennyire benne a TH jogi dolgokban, ezért is bátorkodtam kérdezni.
Törekszünk a jogszerű működésre, de becsúszhatnak hibák.
Hozzászólásod alapján, ha becsúszik egy hiba, nem azonnal kapja a csekket az ember, hanem van mód hiánypótlásra.
Úgy hallottam lehet kötni felelősség biztosítást is. Célszerű kötni, vagy nem, mert a biztosító megtalálja a kibúvót?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 12:50

Mégegyszer:

A törvényességi felügyeleti eljárásban nem bírságolnak, a jegyzőnek erre nincs felhatalmazása. Ha azt észleli, hogy a működés valamely elemében jogszabályellenes, felhívja a házat (nem a közös képviselőt) a törvényes működés helyreállítására. (Ehhez instrukciókat is ad, leírja, hogy szerinte mit kell csinálni.)
Ha a felhívás nem jár eredménnyel (pl. mert a társasház-közösség többsége nem ért egyet a jegyző jogi álláspontjával, vagy mert a közös képviselő tesz az egészre), akkor a jegyző pert indíthat a házzal (és nem a közös képviselővel) szemben. Ebben a perben kérheti a jegyző a közös képviselő megbírságolását. De a bíróság is csak a jegyző kérelmére bírságolhat, magától nem; továbbá nyilván alapfeltétel, hogy egyetértsen azzal, hogy a ház valóban törvénysértő módon működött; és további feltétel, hogy a törvényes működés peren kívüli helyreállítása a közös képviselő jogsértő magatartása miatt hiúsult meg.

drbjozsef # 2020.05.21. 13:15

(Márpedig a ház döntéshozó szerve a közgyűlés, és nem a közös képviselő, úgyhogy ha van épeszű ember közöttük, aki utánamegy, és a többséget meggyőzi, akkor a közös képviselő ellenében is dönthetnek. Ráadásul minek menne szembe a közös képviselő a társasházzal, hiszen az fizeti, ha fizeti őt, és mentheti fel. Szóval eléggé extrém eset, ha bírságolni is kell a kk-t)

Kovács_Béla_Sándor # 2020.05.21. 14:05

Nana. Épp vban egy konkrét ügyem - azért ismerem a vonatkozó rendelkezést részleteiben. Törvényességi felügyeleti eljárás indult, a közös képviselő egyszerűen negligálja a jegyző (pontosabban a nevében eljáró ügyintéző) felhívásait; nem tesz nyilatkozatot, nem adja be a kért okiratokat. A tulajdonosközösség hivatalosan nem is tud az eljárásról.
Komoly esély van rá, hogy a jegyző pert indít, mert a közös képviselő még annyira se működött közre, hogy a bejelentést érdemben meg lehessen vizsgálni.

(Hogy jobban értsd: a bejelentő előadta például, hogy nincs határozatok könyve. A közös képviselő felhívásra se be nem mutatta a határozatok könyvét, sem ne nyilatkozott róla, hogy nincs. A jegyző nem hívhatja fel a házat, hogy fektessenek fel határozatok könyvét, hiszen lehet, hogy van - de ha nincs, az nem maradhat úgy. Etc.)

Szomorú örökös # 2020.05.21. 15:47

drbjozsef

Márpedig a ház döntéshozó szerve a közgyűlés, és nem a közös képviselő, úgyhogy ha van épeszű ember közöttük, aki utánamegy, és a többséget meggyőzi, akkor a közös képviselő ellenében is dönthetnek.

Ebben az üthet vissza, hogy viszont a lakóknak általában semmilyen hozzáférése nincs a ház számlájához, max. a banki aláírónak, de annak is csakis a közös képviselővel együtt. Tehát hiába döntenek másként, mint ahogy azt a közös képviselő szeretné, ha nem tudnak az elvégzendő munkához anyagi fedezetet is biztosítani. :-O

laikus60 # 2020.05.21. 16:43

A mi társasházunkban /40 lakás/ 1 db számvizsgáló van, többen nem vállalták. Ez a számvizsgáló, én vagyok! Van betekintésem a banki számlakivonatokra, ott tudom nyomon követni, hogy milyen kifizetések történtek az adott hónapban! Ennyiből áll a munkám, beleszólásom nincs semmibe, bár nem is akarok beleszólni. Viszont úgy érzem, hogy semmiféle kár nem érheti a társasházat!

MajorDomus # 2020.05.21. 17:51

drb
a kérdőjel kérdést jelent.
laikus 60
.
Nem is kell hogy beleszólásod legyen.
A számvizsgáló bizottság ellenőriz,véleményez,a tapasztalatairól beszámol a közgyűlésen. Viszont nem utasit, "nem szól bele",és nem akadályozza a képviselő munkáját.
.
Ha visszaélést,szabálytalanságot tapasztal,jelzi a közgyűlésen Ez a dolga.

MajorDomus # 2020.05.21. 17:54

dopod
"a vagyonával felel a közös képviselő" nem ugyanaz,mint hogy 5 millió ft-ig birságolható.
.
Épeszű ember ezt egyébként nem várja meg.

drbjozsef # 2020.05.22. 05:42

OFF

MD,

Azt azért tudod mi a különbség a kérdőjel és az idézőjel között?

drbjozsef # 2020.05.22. 05:44

MD,

Legyünk pontasak, ezt írta (figyelj, idézőjel is lesz!) :

Saját vagyonával felel a jövőben a közös képviselő a hibáiért, a mulasztások miatt akár 5 millió forint pénzbírságra is büntethetik...

Márpedig mivel felel az 5 millió forintos bírságért ha nem a saját vagyonával? A szomszédéval?

MajorDomus # 2020.05.22. 18:24

Nagy kincs az értő olvasás!

drbjozsef # 2020.05.22. 18:25

Hát még az írás.

Kógens # 2020.06.05. 09:30

MajorDomus, az általad védett 70 éves közös képviselő

2020.május 27-én, postaládákba helyezett "Meghívóval " a hozzá tartozó mellékletekkel ,2020. június 9-én .17.30
éves rendes közgygyűlést ,hivott össze.

A 102/2020. ( IV.10) Korm,rend ezt nem teszi lehetővé, csak a veszélyhelyzet megszünését követő 90 napon belül lehet közgyűlést tartani.

Te a helyünkben ( tulajdonosok )mit tennél , várom a válaszod, kérlek a sértegetés mellőzésével / Kazinczy verseny emlegetése nélkül )
Még annyit ,felhívtuk a figyelmét a Korm.rendeletre , a válasz :" rendelet ide ,rendelet oda tartunk közgyűlést "

drbjozsef # 2020.06.05. 10:18

Kógens,

Természetesen nem mentek el, hiszen azt a vészhelyzet egyelőre tiltja.

Ha ott határozatot hoznak, bármilyet, megtámadjátok bíróságon 60 napon belül.

MajorDomus # 2020.06.06. 17:53

Kógens
.
Valakivel összetévesztesz.
Én nem szoktam másokat sértegeteni sem a fórumon sem azon kivűl.
.
.
Egyébként a közgyűlés összehivása nemhogy szabálytalan,de ütközik a törvényi tilalommal.
.
Vagyis a határozatok eleve törvénytelenek.
.
Ha már rákérdeztél: én azt tenném,hogy a vészhelyzetre vonatkozó (társasházra vonatkozó) rendeletet lemásolnám és minden tulajdonosnak bedobnám a postaládába.
.
Aztán mindenki döntse el,bevállalja e a törvényellenes döntéseket.

Izabella6 # 2020.06.15. 16:02

Szép napot!

Érdeklődnék hogy mi a teendő abban az esetben ha van egy 3 lakásos társasház, és szeretnék egy külön vízbekötést (szennyvízel együtt) a külön elszámolás/függetlenség, üzlet nyitás végett. Ehhez a vízmű kéri a tulajdonos társak beleegyező nyilatkozatát, de nem hajlandóak együtt működni.

Mit lehet ilyenkor tenni?

Köszönöm előre is a hasznos válaszokat.

MajorDomus # 2020.06.15. 16:10

Nem lesz külön vízed.
Másik társasházban vegyél üzletet.
.
Sajnos más lehetőséged nincs.
.
Ha nem tudsz a fejükkel beszélni,
akkor beszélj a „zsebükhöz

Izabella6 # 2020.06.15. 19:57

Szép estét!

Az előbbi írásomat annyival egészíteném ki :

A 3 lakásos társasház egyik tulajdonosa vagyok , amiben 20 éve van üzletem.

Most új víz bekötést szeretnék csináltatni, ehhez nem kéri a vízmű a két tulajdonos hozzájárulását, csak a közös 20-éve meglévő (idáig is így használt) közös szennyvízhez.

Valami jó ötletet várnék, Köszönöm!

MajorDomus # 2020.06.17. 19:22

A zsebükhöz beszélj

zs1234 # 2020.06.18. 13:59

Tisztelt Szakértők

Ebben az esetben kinek a felelőssége / kötelessége a lakóingatlan "megjavítása" biztonságossá tétele?
Nem tudom hogy, ez hogy fordulhat elő egy panellakásnál, de egy nagyobb esőzés után a fali hálózati elosztóból / mellől / alól folyik a víz.
Mutattam a közös képviselőnek, viszont a tulajdonosok állítása szerint semmit nem kíván tenni a probléma megoldására.