Elég a határozatban.
Egyesület alapítás, létrehozás
Üdvözletem!
Tisztelt Szakértők!
Egyesületet alapítunk és sajnos 1. formában több hibát is tartalmaz az alapszabályunk. Lenne néhány kérdésem:
1. A bíróság kérte, hogy az alapszabályban tett javításokat dőlt, vagy vastagított betűvel kell szedni. Ezt értem.
Az alapszabályból kihúzott részeket (pl. ellentmondásos rendelkezések)kell jelölni valahogy?
2.Az újra bíróságra küldött módosított alapszabályra rá kell írni, hogy "XY egyesület Alapszabálya 2010. .... -án elfogadott módosításokkal egységes szerkezetben" vagy ha nem ezt akkor milyen szöveget?
3. A módosított alapszabályhoz kapcsolódó új jelenléti ív fejlécére szintén mit kell ráírni?
Köszönettel, Zserd
- Én úgy szoktam, hogy magát azt a pontot írom dőlt betűvel, ahonnan töröltem valamit.
- Az úgy jó.
- Mivel megismételt alapító közgyűlést tartotok, így ezt a megnevezést.
Köszönöm a választ!
Üdv, Zserd
Nincs mit.
Tisztelt egyesüléshez értő jogászok!
Valaki megtudná nevezni azt jogszabályi helyet, melyben előírják, hogy a egyesület alakulásakor a székhely rendelkezésre bocsájtó nyilatkozathoz mellékelni szükséges egy 3 hónaptó nem régebbi, hiteles tulajdoni lap másolatot.
6250 forint. Hol van a társadalmi szervezet ingyenessége,
hol van szerveződés szabadsága. Felháborító, de jövőre sajnos még több lesz.
Ez így kifejezetten nincs jogszabályban rögzítve. Az van rögzítve, hogy a bíróság részére a székhelyhasználat jogszerűségét igazolni kell, azt a bíróság dönti el, hogy mit tart kellő igazolásnak. De az azért érthető, ha a bíróság ezt közokirattal kéri igazolni. Az más kérdés, hogy jó-e, hogy ennyi egy tulajdoni lap, vagy hogy ilyen célra nem lehet díjmentességet kérni.
Üdv.
Közhasznú egyesületként működünk, 2009. év végén vett nyilvántartásba a bíróság, de az apehtól adószámot, csak 2010. januárjában kaptunk.
Mikortól pályázhatunk pontosan?
Kilátásba van egy pályázat, amit ha megnyer az egyesület, külső vállalkozóval végeztetné el a munkát, amire a pályázati pénzt kapná. Ez lehetséges? Pályáztatni kell, vagy az kapja a munkát, akit az egyesület gondol?
Ez egyesületnek nincs olyan tevékenysége, amelyikből bevételt szerezne. Csak tagdíjból, támogatásokból és esetleg pályázatokból lenne pénze.
Az elnök az egyedüli felelős az egyesülettel kapcsolatban? ( alapszabály szerint ő jogosult az egyesületet képviselni). Vagy az egyesület tagjai, ha megszavaznak valamit? (Pl olyasmire gondolok, hogy az egyesület tart valamilyen rendezvényt, ahol valaki megsérül.)
Nagyon köszönöm a segítségeket!
Ágnes
„Mikortól pályázhatunk pontosan?
Kilátásba van egy pályázat, amit ha megnyer az egyesület, külső vállalkozóval végeztetné el a munkát, amire a pályázati pénzt kapná. Ez lehetséges? Pályáztatni kell, vagy az kapja a munkát, akit az egyesület gondol?”
A pályázati kiírásból kellene ezeknek kiderülnie.
„Az elnök az egyedüli felelős az egyesülettel kapcsolatban? ( alapszabály szerint ő jogosult az egyesületet képviselni). Vagy az egyesület tagjai, ha megszavaznak valamit? (Pl olyasmire gondolok, hogy az egyesület tart valamilyen rendezvényt, ahol valaki megsérül.)”
Az egyesület által okozott károkért az egyesület felel. Az egyesület felé lehet felelős az elnök, vagy a jogsértő tag.
Kérnék segítséget:
- Létezik egy egyesület a bíróság nyilvántartása szerint 45 tagja van. Az egyesületet újjá szerveztük mert a 45 tag 99%-a már nem aktív elfordult az egyesülettől.
Sajnos mi vittük tovább az egyesületet,de az arra kijelölt személy akinek a feladata az lett volna hogy az egyesület papírjait rendbe rakja meghalt.Most derült ki hogy egyáltalán nem is szerepelünk a bíróság nyilvántartásában,hanem a régi vezetőség.
Az új leendő tagok létszáma több mint tíz fő.
- Mi a módja az első közgyűlésnek? Először léptessük be a tíz tagot ,majd válaszuk meg az új vezetőséget?
- Az alapszabályon is módosítanunk kel több ponton,és a székhelyünk is megváltozik.
„Létezik egy egyesület a bíróság nyilvántartása szerint 45 tagja van.”
A bíróság nem tartja nyilván, hogy egy egyesületnek hány tagja van. Erről az egyesület maga vezet nyilvántartást.
„Mi a módja az első közgyűlésnek?”
Látni kellene az alapszabályt. Mindenesetre aligha fog bármi menni, ha nem sikerül vagy összehívni a jelenlegi tagokból érvényesen egy közgyűlést, vagy nem sikerül alapszabályszerűen megszüntetni az ő tagságukat és felvenni az új tagokat.
Hogyan lehetne őket kiléptetni?
Részlet az alapszabályból:
Az elnökség dönt
d.1.) a tagfelvételi kérelmekről;
d.2.) a tag kizárásáról;
A tagság megszűnése:
a./ A tag tagsági viszonya megszűnik, ha a tag
a.1.) kilép;
a.2.) meghal;
a.3.) tagsági díjával több, mint egy éven át tartozik, azt felhívás ellenére sem fizeti meg és az elnökség ezért kizárja,
b.) A tag tagsági viszonya megszűnik, ha az alapszabályban foglalt előírás súlyos megsértése, vagy a lejárató magatartása miatt a tagságra méltatlanná válik, ezért az elnökség kizárja és a kizárást a közgyűlés jóváhagyja.
c./ A tagsági viszony szünetel az elnökség kizárást kimondó határozata és az azt tárgyaló közgyűlés közötti időben, kivéve, ha a kizárásba a tag belenyugszik.
Ezek az emberek nem fizetnek tagdíjat tehát kizárhatók.De ki zárja ki őket? Akinek ki kéne zárni őket még nincs megválasztva,a megválasztott képviselők meg vagy meghaltak vagy inaktívak. Az új vezetőséget kinek kéne megválasztani? A régi tagok már nincsenek,az újak még nem tagok.
A régi tagok létszáma meg sem közelíti a 10 főt.Az új tagok meg 14 fő.
Látni kellene a teljes alapszabályt. Elképzelhető, hogy egy megismételt közgyűlésen lehet elnökséget választani, vagy meg kell nézni, mi van a korábban megválasztott elnökséggel.
Egyesület alapításában alapító tagként csak jelenlévők szerepelhetnek, vagy távollévők is képviseltethetik magukat meghatalmazással?
Mi a bírósági gyakorlat ebben a kérdésben?
Előre is köszönöm a választ?
Ugyan a korábbi jogegységi határozat, amely a meghatalmazással való szavazást kizárta a közgyűlésen, majd az ezt hatályon kívül helyező jogegységi határozat nem kifejezetten alakuló közgyűlésre vonatkozott, de szerintem ez alapján lehet meghatalmazott útján is részt venni az egyesület alapításában.
Köszönöm!
Nincs mit.
Tisztelt Szakértők!
Megkaptuk a Végzést a Bíróságtól, hogy nyilvántartásba vették az egyesületünket. Azt hallottam, hogy az Apeh adószám igényléshez ez nem elég, csak jogerős bírósági határozat alapján működhetünk. Igaz ez? Ha igen, hogyan kell kérelmezni a határozatot?
A másik kérdésem: A 11T201 nyomtatvány benyújtásán túl a KSH-hoz is be kell jelentkezni? Van ezeken kívül még más nyomtatvány is, amit ki kell tölteni?
Válaszukat előre is köszönöm!
15 nap elteltével az egyesület képviselője vagy meghatalmazottja beviszi a bíróságra a végzést, és ott jogerősítik. Vagy meg lehet várni, amíg a bíróság magától kiküldi a jogerősítő végzést.
Tiszteletem!
Nagyon remélem jó helyre írom problémámat!
Egy új helyet szeretnék nyitni,ami jelenleg csak kondícionálóteremből állna,későbbiekben kiegészülne fodrászattal,és kozmetikával is.
Milyen papírokat kell beszereznem,milyen engedélyeket,és talán a legfontosabb milyen elvárások szükségeltetnek tehát a nyitási feltételek.
Pontosan azt sem tudom milyen formában kéne ezt csinálni.
Sőt semmit....
Fiatal vagyok,és nem ilyen irányban tanultam,ez messze áll tőlem.
egy dolog van amit biztosan tudok,hogy a hely bérelt lesz.
Választ/válaszokat előre is köszönöm!
Ez valamilyen jövedelemszerzésre irányuló vállalkozás lesz, vagy egy nonprofit szervezet?
Mindenféleképpen jövedelemszerzés céljából szeretném a dolgot nyitni.Tehát egy idő után talán még a megélhetésemet is jelentené a dolog.
Szeretném megkérdezni, hogy pontosan, részletesen mivel is jár egy egyesület közhasznúsága? Mik az előnyei egy nem közhasznú egyesülettel szemben, és még ennél is jobban érdekel, hogy milyen plusz munkával, adminisztrációval stb. jár? Szóval mindent szeretnék tudni, amit tudni kell egy közhasznú egyesület leendő elnökének. Csak hogy tudjam, mit vállalok.
A választ előre is nagyon köszönöm!
Köszönöm a választ!
Üdv, Zserd
NEM kissebbségi
Akkor valamilyen gazdasági társasági formát kell választani, nem egyesületet alapítani.
tnatina
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02