Egyesület alapítás, létrehozás


linuxos # 2020.04.16. 09:19

Most az előbb mondta Gulyás Gergely miniszer a kormányinfón, hogy a bevallás, beszámoló beadási határideje idén szeptember 30., és a rendelet napokon belül megjelenik.

linuxos # 2020.04.22. 07:28

A 140/2020. (IV. 21.) Korm. rendelet már tartalmazza a beszámoló új határidejeként a szeptember 30-át.

Ha jól értelmezem, akkor tényleg elég augusztusban vagy szeptemberben közgyűlést tartani, ahol a beszámolót el tudja fogadni a tagság. Addigra csak túl leszünk már ezen a járványon.

Jól értelmezem?

linuxos # 2020.04.22. 10:31
ObudaFan # 2020.04.27. 05:58

Jól értelmezed.

linuxos # 2020.04.28. 09:31

Tehát a közgyűlés összehívását el lehet tolni akár szeptemberig is.
De!

Addig is adódhatnak olyan ügyek, amiket az elnökségnek kell eldöntenie.

Mondjuk egy 3 fős elnökség össze ülhet a hagyományos, személyes jelenléthez kötött módon? Vagy létszámtól függetlenül gyakorlatilag tilos ülésezni a hagyományos módon? S ha mégis valamiről sürgősen döntenie kellene az elnökségnek, akkor mondjuk azt hogyan teheti meg távszavazással? Egy előre elkészített szavazócédulát adnak le az elnökségi tagok, akár postai úton? Ha így van, akkor gondolom azt a tag aláírásával csatolni kell a jegyzőkönyvhöz. A jegyzőkönyvbe ilyen esetben mi kerül be helyszínként? És mi van ilyenkor a jelenléti ívvel? Gondolom utóbbi ebben az esetben mellőzhető.
Köszönöm!

linuxos # 2020.04.28. 16:45

Ebben a rendkívüli helyzetben egy online elnökségi ülés esetén lehet-e szavazni e-mailben vagy telefonon?

Köszönöm!

drbjozsef # 2020.04.28. 16:57

linuxos,

Ahogy én emlékszem, az ügyvéd urak itt már leírták : utólagos igazolásra alkalmas megoldások megfelelnek.

Szerintem az email nem ilyen, a telefon, ha rögzített konferenciabeszélgetés akkor határeset, de példának itt szerepelt, hogy rögzített videokonferencia megfelelő, ott mindenki egyértelműen azonosítható utólag is.
(még egy ideig, amig a deepfake be nem indul igazán)

linuxos # 2020.04.28. 17:34

Tisztelt drbjozsef!

Én úgy emlékszem, hogy ezek a megoldások a közgyűlésre vonatkoztak. Elnézést, ha rosszul emlékszem!

De pl. egy 3 fős elnökségi ülés esetén miért ne lehetne ezen elektronikus hírközlő eszközöket használni? Nem tudom, csak kérdezem.

drbjozsef # 2020.04.28. 19:26

linuxos,

Igen, igazad van, ez arra volt.
Elnökségi ülésen szvsz hasonló jegyzőkönyvet kellene vezetni, én inkább ott is hasonló adatrögzítést használnék, de lehet, hogy itt nincs szükség.

linuxos # 2020.04.29. 06:14

Köszönöm , akkor mégis jól emlékeztem. Talán egy elnökségi ülés megtartható úgy is, ahogy írtam.

Már csak azt nem tudom, ha egy ilyen rendkívüli módon, online elnökségi ülésre kerül sor, akkor elég, ha az ülést levezető tisztségviselő egyedül írja alá a jegyzőkönyvet, vagy kell még egy aláíró, ha az alapszabály eredetileg ezt írja elő?

Szép napot mindenkinek!

ObudaFan # 2020.05.04. 07:50

Egyedül írja.

linuxos # 2020.05.04. 13:19

Köszönöm!

Bárányok # 2020.06.09. 04:38

Jó napot kívánok! Azt szeretném kérdezni, hogy egy egyesület működtethet-e "termelői" piacot egy közterületen? Kérhet-e helypénzt de számlát nem ad róla! Köszönettel. B.L.

linuxos # 2020.06.17. 13:39

Most, hogy megszűnik a rendkívüli jogrend, ez azt is jelenti, hogy ismét lehet személyes jelenléttel járó testületi üléseket (elnökségi ülés, közgyűlés stb.) tartani?

Kovács_Béla_Sándor # 2020.06.17. 14:44

Nem feltétlenül jelenti azt. Egyes korlátozások fennmaradnak, fennmaradhatnak.

ObudaFan # 2020.06.19. 12:09

Én úgy értelmezem, hogy most lehet, viszont dec. 31-ig lehet írásos szavazás, vagy videokonferencia akkor is, ha egyébként a létesítő okirat szerint nem lehetne.

ObudaFan # 2020.06.24. 11:52

A jogi személyek működésére vonatkozó szabályok a veszélyhelyzet megszűnését követő átmeneti időszakban:

https://biroigyakorlat.blog.hu/…neti_idoszak

linuxos # 2020.07.02. 17:57

Azt szeretném megkérdezni, hogy ha az elnökség összetételében lemondás, új tisztségviselő választás miatt változás történik, azt be kell jelenteni a bíróságra? A képviseletet nem érinti, mivel a képviseletre egyedül az elnök jogosult és az ő személyét nem érinti ez a változás. Ha be kell jelenteni, akkor a változás bejegyzési kérelem melyik oldalát kell kitölteni? Azért kérdezem, mert ilyen rubrikát (tisztségviselő személyének változása vagy ehhez hasonló) én nem találok a abban a nyomtatványban.

Köszönöm!

ObudaFan # 2020.07.10. 11:26

Vitatható, de mivel a létesítő okirat része, így szerintem a létesítő okirat módosításaként érdemes bejelenteni.

linuxos # 2020.07.11. 12:28

A válasz logikusan hangzik, köszönöm!

linuxos # 2020.07.12. 13:36

Az előző kérdésemet egészíteném ki. Ez már inkább technikai jellegű.

Szóval, ha az elnökség összetételében bekövetkezik ez a bizonyos személyi változás (még előtte vagyunk a közgyűlésnek), akkor - mivel ez része az alapszabálynak - kell-e külön is még megszavazni a módosítással egységes szerkezetű létesítő okiratot és azt újból és teljes egészében benyújtani a jegyzőkönyvvel együtt a bíróságra?

Tehát 2 szavazás történne tulajdonképpen egy napirendi ponton belül:

  1. Az új elnökségi tag megválasztása.
  2. Az így módosított, egységes szerkezetű alapszabály elfogadása.

Jól gondolom? Így követeli meg a bíróság, ill.a kialakult gyakorlat? De mindenesetre így lenne teljesen egyértelmű és precíz, nem?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.12. 14:50

Nem.

linuxos # 2020.07.12. 16:33

Tisztelt Kovács Úr!

A "nem" pontosan mire válsz?

Várhatóan lesz még további változás az alapszabályban, pl. kilépés és felvétel következtében változik majd a tagnévsor.

Gondolom ezek után indokolt a szavazás az egységes szerkezetű módosított alapszabály elfogadásáról. Persze lehet nem jól gondolom.

Kovács_Béla_Sándor # 2020.07.12. 17:01

Érdemes lenne azt a tagnévsort kihagyni az alapszabályból, és akkor már nem is lenne kérdés a kérdés.

linuxos # 2020.07.13. 07:26

Elnézést, eddig úgy tudtam, hogy az egyesület tagjainak listája is az alapszabály része.

Ebben a tájékoztatóban is szerepel:

https://www.nonprofit.hu/…atalya-alatt