alapítvány


ObudaFan # 2010.04.27. 20:03

1. Nem. 2. Igen. 3. Igen. 4. Igen. 5. Nem feltétlenül. 6. Ez változó.

Marcsi963 # 2010.05.04. 03:34

Tisztelt Ügyvéd Ur!

Szeretnék érdeklődni, hogy ha egy közalapítvány elnöke lemond, köteles-e ellátni feladatát az új elnök bírósági bejegyzéséig? A lemondás időpontjától hogyan működik tovább az alapítvány, például kifizetést hogyan tud teljesíteni?

Köszönöm.

ObudaFan # 2010.05.04. 11:19

Véleményem szerint erre köteles.

totova # 2010.05.30. 11:29

Tisztelt ObudaFan!

Szeretném kérdezni a következőket:

1.Ha egy alapítvány alapítója jogi személy(cég) és a vezetők személyében változás áll be, akkor az új vezető(alapító) leválthatja-e a kuratóriumot annak ellenére, ha az alapítvány sikeres és a kuratórium jól müködő? (az Alapító Okiratban nincs megszabva a Kuratóium működési ideje/folyamatos)

2.Az Alapító Okirat módosításakor, ha abban csak a célokat kívánják bővíteni, elég-e az alapító általi módosítás vagy pewdig ezt mindenkor továbbítani kell-e a helyi bírósághoz? Ugyanez a kérdésem lenne abban az eseteben is, ha a kuratórium működési idejét szeretnék konkrétan meghatározni?

Köszönettel:
totova

ObudaFan # 2010.05.30. 15:46
  1. Az alapítvány vezetője a kuratórium, nem az alapító. Az alapító az alapító okiratban foglaltak szerint, ennek hiányában akkor szüntetheti meg a kurátorok jogviszonyát, ha az alapítvány működését veszélyeztetik.
  2. A célokat már nyilvántartásba vett alapítvány esetén nem lehet változtatni. A törvény szerint nem kizárt módosításokat a nyilvántartást vezető megyei bíróságnak kell benyújtani.
totova # 2010.05.31. 03:56

Tisztelt ObudaFan!

Nagyon köszönöm a válaszát!
Kérem válaszoljon még egy kérdésemre.
Megszünhet-e vagy megszüntethető-e az alapítvány, ha az, egy nagy vállalat egy bizonyos telephelyének az érdekeiért múködik és az új cégvezető ezt a bizonyos telephelyet bezárja? Vagy sz alapitvány tovább működhet-e a nagy vállalat másik telephelyén?

Köszönettel:
totova

ObudaFan # 2010.05.31. 09:56

Ehhez az alapító okirat pontos ismeretére lenne szükség. Ha az alapítvány célja lehetetlenült, az alapítvány megszűnik, ha nem, nem.

totova # 2010.06.16. 04:59

Kedves ObudaFan!

Újabb kérdésemre kérnék szépen választ:

Jelen jogszabályok szeriot az alapítvány Alapítója kire ruházhatja át alapítói jogkörét. Pl. átruházható-e a Kuratóriumra, esetleg a Felügyelő Bizottságra?

Válaűszát előre is köszönöm!

totova

ObudaFan # 2010.06.16. 10:04

A kuratóriumra biztosan nem kellene. Az FB-re átruházni meg szerintem nem célszerű. Egyébként bárki másra.

tejivó # 2010.06.22. 14:56

Tisztelt ObudaFan!

Egészségügyi alapítványunk közhasznú minősítést kér a bejegyző bíróságtól.
Mivel megfelelünk a feltételeknek, kérhetünk azonnal kiemelten közhasznú minősítést is?

köszönöm.

ObudaFan # 2010.06.23. 08:35

Igen.

tejivó # 2010.06.24. 10:09

Tisztelt ObudaFan,
késve, de nagyon köszönöm a választ.

ObudaFan # 2010.06.24. 12:17

Nincs mit.

k.m. # 2010.07.18. 11:09

Kedves hozzáértők!

Szeretnék alapítványt létrehozni, ezzel kapcsolatban lenne jópár kérdésem:

  1. Jól értelmeztem, hogy az indításhoz szükséges (minimum) 1 alapító plusz (minimum) 2 kuratóriumi tag, aki nincs az alapítóval rokoni kapcsolatban?
  2. Az alapításhoz Bp-en minimum 100e forint indulótőke szükséges? Vagy elegendő kevesebb is? Ezt a pénzösszeget a későbbiekben fel lehet használni, vagy ez maradt úgymond „letétben”?
  3. Az alapítóokiratban feltüntetett célokat a későbbiekben nem lehet módosítani, jól tudom? Ez esetben lehetséges az, hogy most több célt is belefoglalunk, holott tudom, hogy akár 2-3 éves átfutási időre is szükség van azok teljesítésére az anyagiak és emberi erőforrások miatt? Azonban az alapítást nem halogatnánk, mert ha „kicsiben is”, de el lehetne kezdeni a tevékenyéget.
  4. Hol találok listát arról, hogy pontosan mik a közhasznú ill. a kiemelten közhasznú célok? Vagy ezeket paragrafus szerint nem kell belefoglalni az alapítóokiratba?
  5. Közhasznúvá tételt a bíróságon kell? A későbbiekben lehet kiemelten közhasznúvá alakítani? Vagy egyszerűbb inkább azonnal ezt kérvényezni (egészségmegőrzéssel kapcsolatos lenne az alapítvány)?

Egyelőre ennyi kérdés merült fel bennem. Köszönöm előre is a segítséget!

Kovács_Béla_Sándor # 2010.07.18. 11:15
  1. Nem.
  2. Nem.
  3. Igen, nem lehet.
  4. Nincs konkrét lista.
  5. Igen, igen, ez nem egyszerűség kérdése.
k.m. # 2010.07.18. 12:25

Köszönöm a gyors választ! Nem is számítottam ilyen szélsebesen segítségre :)

Roni123 # 2010.09.01. 19:08

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Alapítványnál én lennék az alapító, valamit a kuratórium elnöke is.

Azt szeretném kérdezni, hogy a banki számla felett rendelkezhetek-e egy másik kuratórium taggal együtt.

Köszönöm válaszát.

ObudaFan # 2010.09.02. 09:26

Szerintem igen.

Roni123 # 2010.09.02. 10:11

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Köszönöm szépen a válaszát.

ObudaFan # 2010.09.02. 10:44

Nincs mit.

Thetys # 2010.09.02. 11:42

Kedves Roni123!
Ha ebben a formában beadod a kérelmet, a bíróság csípőből, gondolkozás nélkül visszalövi, hogy ütközik a Ptk. 74/C § (3) bek.be. Sőt, ha kötekedős bírót/titkárt fogsz ki, akkor még külön megnyilatkoztat azzal, hogy "csatolja a kur.tagok nyilatkozatát", hogy áll-e fenn valamelyik alapítóval érdekeltségi kapcsolat.
Egyszerűbben: Alapító NEM LEHET kuratóriumi tag (sőt alapító hozzátartozója, képviselője, tisztségviselője, alkalmazotta, egyéb szerződéses jvsz-ban álló, stb. sem)

ObudaFan # 2010.09.02. 17:00

Ez tévedés. Alapító lehet kuratóriumi tag. Pusztán annyi a szabály, hogy az alapító, és a vele függőségi, vagy rokoni kapcsolatban lévő személyeknek a kuratóriumban kisebbségben kell lenniük.

Thetys # 2010.09.04. 11:59

ObudaFan én nem kötekedem veled, csak szimpla gyakorlat, és hiánypótoltatás + telefonok a bíróságra, hogy mégis mi alapján nem fogadja be, tapasztalata az általad is írt kisebbségi "befolyás" mellett.
Roni123 esetében fogadnék is rá, hogy alapító, aki kur. elnök (bankszámla feletti rendelkezés etc.) 99,9%, hogy bukó lesz...

ObudaFan # 2010.09.05. 12:38

Nem egy alapítvány létrehozatalában segédkeztem, ahol a kuratóriumban kisebbségben voltak az alapítótól nem független tagok. Hogy az alapító bankszámlához hozzáférhessen, az esetleg tényleg lehet vitás, de szerintem még ez is beleférhet.

cukiborsi # 2010.09.07. 14:07

Alapítványt alapító lehet a kuratórium tagja? Illetve a kuratórium tagjai számát az alapító okirat határozza meg? És a tagoknak lehet fizetése?