alapítvány


AKWG # 2012.01.18. 09:36

Kedves Fórumozók!

Abban szeretném a segítségeteket kérni, hogy az alapításon kívül, milyen módon lehet egy alapítványhoz 'hozzájutni'.

Szeretnék egy alapítványt létrehozni, de nem tudom, hogy mennyire bonyolult és időigényes ez a folyamat, ezért gondolkozok egy talán már meglévő, de nem sikeresen működő alapítvány 'átvételében' illetve átalakításában.

Kérdéseim a következők:
1.) Lehetséges-e meglévő alapítvány átvétele?
2.) Ha igen, Hogyan?
3.) Hol találok ilyen alapítványt?

Előre is köszönöm a válaszokat!
Üdv.: AKGW

ObudaFan # 2012.01.06. 09:45

Az ügyészséghez lehet fordulni.

fnitta # 2012.01.06. 08:32

Kedves Fórumozók!

Korábban is kérdeztem már egy alapítvánnyal kapcsolatban. A válaszok segítségével arra jutottunk, hogy ha az alapítvány kuratóriumának elnöke lemond (a lemondó nyilatkozatot az alapító átvette) el kell járnia az új elnök megválasztásáig és bejegyzéséig.
A gyakorlatban azonban úgy tűnik, az alapító vissza akar élni a helyzettel, és szándékosan húzza az időt (eltelt fél év, de még mindig nem jegyeztek be új elnököt, a régitől pedig elvárják, hogy továbbra is aláírjon az alapítvány nevében) Mit lehet ilyenkor tenni? Az alapítvány működése törvényességének helyreállítását hogyan-hol-kitől lehet kérni? És legfőképpen: amíg ez az eljárás tart, addig is el kell járnia a lemondott elnöknek?? (A helyzet méltánytalan, hisz közel egy év fog eltelni közben..)
Valami egyéb ötlet?
Köszönöm előre is a válaszokat.
Üdv, fnitta

Lhotse # 2011.08.17. 19:28
  1. Élettársad egyszerűen mondjon le a kuratóriumi elnöki/tagi tisztségről az alapító/alapítóknak címzett levélben.
  2. Nem az alapítónak, hanem az alapítványnak kell fizetnie, a saját vagyonból.
picur1985 # 2011.08.17. 17:33

Tisztelt ObudaFan!

Szeretném a következőben a segítségét kérni.

Élettársam kuratóriumi elnök és most szeretne kilépni, de nem szeretné az alapító segítségét kérni. Ebben az esetben kinek és mit kell írni, amennyiben van rá lehetőség?

A második problémám hogy az alapítvány gépjárművével szabálysértés történt melynek során bírságot szabtak ki és az erről szóló tájékoztatást egy csekkel együtt a párom kapta meg. Ilyen esetben ezt nem az alapítónak kellene kifizetni?

Kit terhel a felelősség?

Előre is köszönöm a segítséget!

ObudaFan # 2011.08.09. 07:04
  1. Állhatnak.
  2. Nem lehet.
  3. Nem lehet.
  4. Nem lehet.
Alessandro # 2011.08.08. 23:16

Tisztelt Óbudafan!

Köszönöm gyors válaszát! Elnézést, hogy ismét kérdezek.

Az előző hozzászólásom 1.) kérdésében arra lettem volna kíváncsi, hogy a kuratóriumi tagok egymással állhatnak-e közeli hozzátartozói viszonyban?
Az internet egy oldalán ugyanis ezt találtam a Ptk. magyarázatánál, és összezavart, hogy most ki lehet a kuratórium tagja, képviselője...:
"A kuratóriumi tagoknak feladatvállaló nyilatkozatot kell adni, amiben egyrészt arra vonatkozóan kell nyilatkozniuk, hogy a tisztséget vállalják, másrészt pedig azt kell kijelenteniük, hogy a Ptk. 74/C. § (3) bekezdésében foglaltaknak megfelelnek, nem állnak közeli hozzátartozói viszonyban az alapítókkal, a kuratóriumi tagok egymással, és jogi személy alapító esetében nincsenek alkalmazotti és egyéb érdekeltségi viszonyban az alapítóval. "

  1. Ha a kuratórium 2 tagból áll, lehet-e az egyik tag az alapítványt alapító jogi személy vezetője, míg a másik tag (képviselő) ennek közeli hozzátartozója, mivel az alapító jogi személy, és az alapítvány képviselője (elnöke) nem állnak alkalmazotti és érdekeltségi jogviszonyban.(A fenti idézet ugyanis azt írja, hogy "a kuratóriumi tagoknak (...) kell nyilatkozniuk (...) jogi személy alapító esetében nincsenek alkalmazotti és egyéb érdekeltségi viszonyban az alapítóval.) Vagy jogi személy alapító esetén is figyelembe kell venni a közeli hozzátartozói viszonyt pl. az alapító jogi személy vezetője és a kuratórium tagjai között?
  2. Abban az esetben, ha a kuratórium 2 tagból áll - egy elnökből, és az alapító jogi személy vezetőjéből, a döntéshozatalhoz pedig a kuratórium egyöntetű döntése szükséges, akkor az alapító (akit az alapító jogi személy vezetője képvisel) nem rendelkezik-e meghatározó befolyással, vagy vétójoggal az alapítvány működésére? (Mivel ha nem egyöntetűen állnak helyt a kuratóriumi tagok egy kérdésben, pl. az alapító jogi személyt képviselő tag nem támogatja a kérdést, akkor nem határozatképes a kuratórium.)

4)Ha egy alapítvány alapítója egy jogi személyiséggel rendelkező szervezet, akkor a jogi személyiséggel rendelkező szervezet vezetője (vagy egy tagja) lehet-e az alapítvány egyszemélyes kezelő szerve, vagy az alapítvány kuratóriumának elnöke? (Amennyiben a jogi személy vezetője nem áll sem alkalmazotti, sem érdekeltségi viszonyban azzal a szervezettel, amelynek vezetője.)

Elnézést hogy ismét ilyen sokat írtam. Szeretném, ha az alapítvány irányítása valóban jó kezekben lenne és a kitűzött célt a lehető legjobban szolgálná.
Hálás köszönt a segítségért!

ObudaFan # 2011.08.08. 16:50
  1. Mármint kinek a rokonai? Az alapítónak? Vagy a kedvezményezettnek? Vagy kinek?
  2. Mit nem értesz ezen, vagy milyen konkrét esetről nem tudod eldönteni, hogy ide tartozik-e?
  3. Van szavazati joga. Többségben nem lehetnek az alapító és rokonai.
  4. Lehet. Többségben nem lehetnek a függő kuratóriumi tagok.
Alessandro # 2011.08.08. 04:48

Kedves Felhasználók!

Azt szeretném megkérdezni, hogy

1.) lehetnek-e egy közhasznú alapítvány kuratóriumának tagjai rokonok, közeli hozzátartozók. Ez nem ellenkezik-e az össeférhetetlenséggel?
Az 1997. évi CLVI. törvény 8. § (1)ezt írja: "A vezető szerv határozathozatalában nem vehet részt az a személy, aki vagy akinek közeli hozzátartozója [Ptk. 685. § b) pont], élettársa (a továbbiakban együtt: hozzátartozó) a határozat alapján

  1. kötelezettség vagy felelősség alól mentesül, vagy
  2. bármilyen más előnyben részesül, illetve a megkötendő jogügyletben egyébként érdekelt. Nem minősül előnynek a közhasznú szervezet cél szerinti juttatásai keretében a bárki által megkötés nélkül igénybe vehető nem pénzbeli szolgáltatás, illetve a társadalmi szervezet által tagjának, a tagsági jogviszony alapján nyújtott, létesítő okiratnak megfelelő cél szerinti juttatás."

Tehát: Ha az a) és b) pontok nem állnak fenn, akkor a vezető szerv (kuratórium) döntéshozatalában részt vehetnek közeli hozzátartozók, vagyis kuratórium tagjai lehetnek rokonok?

2.) kérdésem: Mit jelent a törvény a) pontja?

3.) kérdésem: Ha egy alapítvány alapítója egyben a kuratórium tagja is, lehet-e szavazati joga az alapítónak is?
Hiszen a Ptk 74/C§ (3) írja, hogy: "Nem jelölhető ki, illetve nem hozható létre olyan kezelő szerv (szervezet), amelyben az alapító - közvetlenül vagy közvetve - az alapítvány vagyonának felhasználására meghatározó befolyást gyakorolhat."

4.)kérdés: Ha egy közhasznú alapítványt egy jogi személy szervezet alapít, lehet-e a jogi személy szervezet vezetőjének közeli hozzátartozója az alapítvány képviselője?

Köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.01. 10:13

Igen. Bíróságok honlapjáról letölthető.

netmum # 2011.08.01. 10:06

Köszönöm szépen a gyors választ !

Még egy kérdés:
Változás-bejelentő formanyomtatványok léteznek-e ?

ObudaFan # 2011.08.01. 08:59

fnitta

Az alapítónak kell címezni a lemondást. Bár a törvény csak a határozott időre kijelölt kuratórium esetén rögzíti a szabályt, véleményem szerint a lemondás esetére is irányadó, hogy el kell látni a feladatot az új képviselő nyilvántartásba vételéig.

ObudaFan # 2011.08.01. 08:52
  1. Az alapító lehet a kuratórium tagja, ha az összes hozzátartozójával, esetleges munkavállalójával együtt is kisebbségben van a kuratóriumban. Elnök már egyes bírók gyakorlata szerint nem lehet.
  2. Az alapító az alapító okiratot indokolt esetben - az alapítvány nevének, céljának és vagyonának sérelme nélkül - módosíthatja. A módosításra egyebekben az alapítvány nyilvántartásba vételére vonatkozó szabályokat kell megfelelően alkalmazni.
netmum # 2011.08.01. 08:49

Üdvözletem !

Egy 10 éve működő alapítványra vonatkoznak a kérdéseim:

  1. Az alapító lehet-e a kuratórium tagja, illetve elnöke? ( jelenleg nem az )
  2. Módosítható-e az alapító okirat ?

Köszönöm szépen !

fnitta # 2011.06.30. 21:52

Kedves ObudaFan,
Az alapító okirat csak arról rendelkezik, hogy a kuratóriumi tagokat és az elnököt az alapító határozatlan időre kéri fel. (a témában semmi mást nem kötöttek ki.)

  1. Az elnök le szeretne mondani, megteheti-e ezt egy sima lemondó nyilatkozattal?
  2. A lemondót kihez kell benyújtania? Az alapítóhoz? 3. Kell hozzá a kuratórium vagy az alapító hozzájárulása? Mikortól hatályos?
  3. El kell-e járnia az új elnök megválasztásáig?

Köszönöm előre is a válaszokat.
üdv
fnitta

móni1972 # 2011.06.20. 16:12

Azt szeretném tudni, hogy az alapítványunk forrást gyűjt a hátrányos helyzetű gyermekek táboroztatására. Önkormányzat ajánlhat-e fel pénzadományt és azt mi befogadhatjuk-e? Támogatási szerződést kötnénk az önkorm.-tal, elszámolnánk stb.
Köszönöm a választ.

ObudaFan # 2011.06.11. 08:22

Remélhetőleg tudják.

tejivó # 2011.06.10. 16:31

ObudaFan, köszönöm a választ.
Ezek szerint az ügyészség, ahol hivatalból foglalkoznak a társadalmi szervezetek megszüntetésével, nem tudja hogy az alapító kezébe nem kerülhet semmi az induló vagyonon kívül?

ataata # 2011.06.10. 09:22

Köszönöm a válszt. Megsürgetni nem lehet a bejegyzést?

ObudaFan # 2011.06.09. 17:37

ataata

1-3 hónap

tejivó

1. Igen. 2. Jelezheted.

tejivó # 2011.06.09. 11:32

T. ObudaFan,
azért Neked címzem, mert már többször adtál ebben az ügyben tanácsot.
Alapítvány kuratóriumi elnök- képviselője vagyok. Mandátumom lejárt, de mégis képviselő vagyok még, mert az alapító nem jelölt ki új kuratóriumot. Felszólított az alapító, hogy utaljuk vissza neki az induló tőkét és az alapítvány ingó vagyonát, valamint az iratanyagot adjam át neki. Ez elől elzárkóztam, mert a törvény kimondja hogy csak az induló vagyon jár az alapítónak. Vártam tehát az új kuratórium kijelölését, hogy átadhassam nekik.

Most levelet kaptam a Fővárosi Főügyészség magánjogi osztályától, hogy az alapító kezdeményezte a megszüntetést, és nehezményezte hogy nem kapta meg az ingó vagyont.Amennyiben mégis megtörtént az átadás-írja az ügyészség-küldjem el annak a jegyzőkönyvét a megszüntetés zavartalansága érdekében Írják, hogy mindez a megszüntetéshez szükséges.
1.Miért a Főügyészség Magánjogi Osztályához fordult az alapító? Ott kell kezdeményezni a megszűntetést?
2. Jelezzem az ügyészségnek, hogy a törvény szerint jártam el, mikor az ingó vagyont nem adtam az alapító kezébe?

Köszönöm

ataata # 2011.06.09. 11:14

T. ÓdudaFan
Azután szeretnék érdeklődni, hogy az újonnan alapított alapítvány nyilvántartásba vétele mennyi időt vesz igénybe? minimum és maxmimum

ObudaFan # 2011.06.07. 21:20

Nincs mit.

Cathy27 # 2011.06.07. 21:16

Tisztelt ObudaFan!

Nagyon köszönöm gyors válaszát!
Jó éjszakát!

Cathy27

ObudaFan # 2011.06.07. 21:11

1-2. Az ügyészségen kell bejelenteni, hogy célját vesztette az alapítvány, az ügyészség indít pert a megszüntetésre.
3. Szét.