alapítvány


Lyvee # 2012.03.23. 11:39

Tisztelt Jogszakértők!
Egy közhasznú alapítvány elnöke és kuratórium titkára lemondott, de az alapítók nem választották meg az utódjukat. Problémát jelent az is, hogy a bíróságtól nem érkezett meg a végzés, mely szerint a jelenlegi elnök a hivatalos képviselő, ugyanis a változás tavaly lett bejelentve. A lemondását mindkét tag írásban benyújtotta, amit az alapítók el is fogadtak és írásba is adtak, viszont új elnök választása nem történt meg. Az elnök, aki lemondott hamarosan külföldre utazik huzamosabb időre, és nem tudja, mikor tér haza. A kérdésem az lenne, hogy

  1. Ilyen helyzetben meddig terjed a lemondott tagok felelőssége?
  2. Mi legyen az alapítvány sorsa, amíg nem vállalja senki az elnöki és kuratóriumi tisztségeket?
  3. A bíróság felé a változás bejelentése kinek a feladata ilyen esetben?
ObudaFan # 2012.03.23. 20:49

A bíróságtól lehet kérni, hogy jelöljön ki új kezelő szervet, ha az alapítók erre nem hajlandók.

annachance # 2012.04.10. 22:49

sziasztok!

a kérdéseim az alapítvány kurátoraival kapcsolatosak:

jelenleg 5 tagú a kuratórium
2 kurátor a bankszámla felett aláíró
(kötelező, hogy 2 aláíró legyen?)

az egyik kurátor a számláról leemelt egy nagyobb összeget, melyet a másik aláíró természetesen jóvá is hagyott. a pénzzel azonban meglépett, azóta elérhetetlen. az elmúlt évre a beszámolási, közzétételi közelezettségnek az alapítvány nem tett eleget (mivel hiányzott a pénz így a könyvelő nem adta be a mérleget)

az alapítványt minél hamarabb meg szeretnénk szüntetni

a lelépett kurátorral nem tudunk mit kezdeni, viszont így a számlához sem lehet hozzáférni. új kurátorokat nevezett ki az alapító, a bejelentésük még folyamatban (bíróság), ezek után lehet csak módosítani az aláírót

kérdés: ha a pénzt pótoljuk ("mintha mi sem történt volna"), a mérleget beadjuk utólag akkor mi történik? (eddig semmilyen felszólítás nem érkezett!)

azt tudom, hogy az alapítvány csak akkor szüntethető meg ha nincs tartozás...

további kérdés hogy a kurátorok mennyiben tehetők felelőssé? az világos, hogy saját vagyonukkal nem felelnek, viszont a pénz eltünése bárhonnan is nézem sikkasztás, jogutód pedig van. ilyenkor mi történhet?

mit tegyünk tehát most?

köszi a választ előre is.

Goodwitch # 2012.04.11. 04:36

Nem értem, hogy mi az összefüggés a a pénztárból hiányzó pénz, és a beszámoló elfogadása és le ne adása között. Attól, hogy az alapítványnak van egy követelése az egyik kurátor felé, még a beszámolót el lehet készíteni.

A pénz eltüntetése tárgyában persze hogy van a kurátornak felelőssége. Teljes vagyonával felel azzal a pénzzel, amit az alapítványtól felvett, és azzal nem számolt el, ráadásul ez sikkasztás is, tehát büntetőjogilag is. Talán tenni kellene egy feljelentést. A kurátortársak is felelőssé tehetők, ha nem tesznek meg mindent, hogy a pénz visszajusson az alapítványhoz...


Goodwitch

annachance # 2012.04.11. 07:00

szia goodwitch!

köszönöm a választ. igazad van, a beszámolót szerintem is be lehetett volna adni, a könyvelő problémázott azzal, hogy mivel nincs számla így nem tudja beadni...

másik felvetésed kapcsán viszont csak újabb kérdésem van: a kurátor ellen a feljelentést meg lehet tenni, pert viszont az alapítvány indíthat. az az aggodalmam, hogy ebben az esetben viszont a másik aláírót is "előszedik" mint részes, nem? vagy ő csak szimplán jóhiszeműen járt el és nem büntethető?

illetve, mit jelent az, hogy mindent megtesznek? ezt bizonyítani kell a bíróság előtt viszont ez elég szubjektív kategória (hogyan?). keressük ezt a kurátort de teljesen felszívódott. mit tanácsolsz?

köszi szépen a segítséget!

venger01 # 2012.04.21. 10:49

Tisztelt Ügyvéd Úr,

a következő kérdésem/kérdéseim lennének. Ha olyan hírek érkeznek az alapítványomról, hogy lassan fizetésképtelenné válik, akkor én, mint alapító mit tudok tenni? Azt is hallottam, hogy a kuratóriumi tagok nem foglalkoznak már az alapítvánnyal, de mást nem tudok kinevezni sem.
Hozzáteszem, ezek az információk csak az ott dolgozóktól érkeznek, és nem is tudom, hogy így van-e.
Nekem, mint alapítónak milyen lehetőségeim vannak ennek a kiderítésére, hogy igaz-e?

Válaszát előre is köszönöm!

Tisztelettel:

venger01

Keszthely # 2012.04.26. 05:18

Tisztelt Fórumozók!

Mi a teendő abban az esetben, ha kuratórium és az alapító tudomására jut, hogy a kuratóriumi elnök, aki a közhasznú alapítvány képviselője is - illetve annak a Kft. -nek az 50%-os tulajdonosa, amelyen keresztül az alapítvány működtet egy óvodát - meghirdette eladásra a jogait (??? - ezt nem értjük pontosan, de képtelenség felvenni vele a kapcsolatot). Pontosan nem tudni, hogy mit szeretne eladni, mert a helyiséget szívességi használatra kapta az alapítvány. Attól tartunk, hogy olyan helyzetbe kerülünk, amilyet nem szeretnénk.

  1. Az alapító milyen formában hívhatja vissza a kuratóriumi elnököt (sima levél, határozat)? És a bíróságot milyen formában értesíti? nem akarunk formai hibába esni.
  2. Igy a kuratóriumi tagság is megszűnik-e, vagy csak az elnöki pozíció (nem akarjuk kurátornak sem)
  3. Az alapító jelöl ki kuratóriumi elnököt, vagy a kurtatórium választ? Határozatban? Ha senki nem vállalja, lehet-e az alapító a kuratóriumi elnök?
  4. Az AO szerint az elnök hívja össze a kuratóriumi ülést - így ki teheti meg?

köszi előre is a gyors választ, üdvözlet.

ObudaFan # 2012.04.27. 12:27

Ha a kuratórium az alapítvány működését veszélyezteti, magát az egész kuratóriumot lehet visszahívni és ezt lehet a bíróságra bejelenteni.
Ezt követően az alapító nevezhet ki új kuratóriumot.
Az alapító elnökségét a bírói gyakorlat általában nem fogadja el.

ObudaFan # 2012.04.27. 12:28

venger01

Ha ez igazolható, vissza lehet hívni a kuratóriumot és újat kinevezni.

gizi39 # 2012.05.03. 07:24

Kedves Keszthely!

Nem vagyok jogász, de azt tudom, hogy alapító nem lehet kuratóriumi tag, tehát elnök sem.

Gondolom, ezzel a törvénnyel akarják megakadályozni, hogy valaki azért hozzon létre alapítványt, hogy anyagilag visszaélhessen vele, el tudja kerülni az adózást stb.

gizi39 # 2012.05.03. 07:26

Tisztelt Jogászok!

Milyen eljárással lehet egy nonprofit alapítvány működését hivatalosan felfüggeszteni?

Köszönettel:
gizi39

ObudaFan # 2012.05.03. 12:29

Felfüggeszteni nem lehet. Egészen pontosan mit szeretnél elérni?

gizi39 # 2012.05.03. 13:18

Nincs személy szerint közöm hozzá, csak közvetíteni szeretnék.:)

A lényeg: mivel nincs támogatás, ezért gyakorlatilag nem működik egy éve. Nem szeretné az alapító megszüntetni, de egyelőre működtetni sem tudja.

Van-e erre valamilyen jogi megoldás?

Köszönettel: gizi39

ObudaFan # 2012.05.04. 10:02

Ha nem is működik, a könyvelést el kell végezni. Ha az megvan, akkor aligha vizsgálhatja bárki is, hogy épp az adott időszakban voltak-e bevételek, kiadások.

gizi39 # 2012.05.04. 10:36

Kedves Obudafan!

Köszönöm szépen a választ!:)

A könyvelés, adóbevallás, statisztikai jelentések rendben.

Ha évekig nem működik, mert nem lesz támogatás (egyre több a gond országszerte), akkor lehet, hogy a megszüntetés lesz a megoldás.

Annak mi az eljárása?

Üdvözlettel: gizi39

ObudaFan # 2012.05.04. 15:02

Az ügyészséghez kell fordulni.

gizi39 # 2012.05.05. 20:12

Kedves Obudafan!
Köszönöm szépen a segítséget! :)
Üdvözlettel: gizi39

ObudaFan # 2012.05.05. 21:57

Nincs mit.

Borsica # 2012.05.15. 03:26

Közalapítvány teljes kuratóriuma és felügylőbizottsága a tulajdonos kérésére lemondott 2010.december 31-én.Újakat 2011 októberben választottak.Kiderült,hogy nem történt még meg a cégbírósági bejegyzés. Kinek kell a 2011 évi mérleget elkészíteni?Nincs könyvelő,könyvvizsgáló,nem voltak kuratóriumi ülések,nem volt tevékenység.A tulajdonos a régi kuratóriummal akarja elkészítteni a beszámolót.Mit kell ilyenkor tenni?

ObudaFan # 2012.05.15. 10:13

A bírósági bejegyzésig a régi kuratórium feladata. Az ügyészséghez lehet fordulni törvényességi felügyeleti eljárás iránti kérelemmel.

Borsica # 2012.05.15. 11:02

Tisztelt Válaszadó!Nagyon köszönöm a gyors választ.
üdv
Borsica

Borsica # 2012.05.25. 14:10

Tisztelt Obudafan!
Újabb kérdésem van. Az alpítvány tavalyi számlái nincsenek kifizetve annak ellenére, hogy határozat van róla. Az alapító delegáltja az egyik aláíró a a kifizetéseknél, és nem hajlandó közreműködni. Az az indok, hogy majd az új kuratórium kifizeti. Ugyanakkor a régi kuratóriumot felszólították a 2011 évi beszámoló elkészítésére.A felügylő bizottság lemondott, de még bejegyzett elnöke vagyok, felszólíthatom-e a tulajdonos delegáltját a közreműködésre?Úgy gondolom nem várható el a könyvelőtől és a könyvvizsgálótól, hogy elkészítsék a beszámolót, ha egész évben nem kaptak 2011-ben pénzt.
üdvözlettel
Borsica

barnus2012 # 2012.06.23. 12:36

Tisztelt szakértő!

Sajnálattal vettük tudomásul hogy a közhasznú mérleg leadási határideje május 31. sajnos az összes előadáson sőt a megyei bíróságon is június 30at mondtak. az lenne a kérdésem ha a beszámolót június 30 előtt postázzuk akkor az alapítvány a késés miatt elveszíti el a költségvetési támaogatását (75par) illetve közhasznúságát.

köszönettel

galoca123 # 2012.07.13. 08:02

Tisztelt Szakértők!

Az lenne a kérdésem, hogy alapítvány esetében milyen lehetőség van tőkeemelésre majd kivonásra. Az a problémám, hogy pályazaton nyertünk projektre pénzt, de 90 napra fizetik az összeget és a program hamarabb meg fog valósulni, tehát előfinanszírozni kellene, akkora összeget amennyivel nem rendelkezik az alapítvány. Hogy lehet ezt a helyzetet megoldani?

Köszönettel,

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.13. 08:09

Nem fogod elhinni: kölcsönnel.