Bt beltag elhalálozása


Gitta01 # 2016.04.08. 04:17

Bt beltag elhunyt,önállóan járt el a Bt.-ben,Én kültag vagyok személyesen nem működök közre, a Bt-t nem óhajtom fenntartani,megszüntetem,ilyenkor mi a teendő cégbíróságnál,
ügyvéd nélkül megtehetem-e, a NAV.nál van incasszó a számlán
és végrehajtás a Bt-n a Bt számlája mikor szüntethető meg?
Végelszámolás kötelező a fenti esetben?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.08. 05:26

Végelszámolás vagy felszámolás. (Ha fél évig nem lép be új beltag, akkor elvileg megszűnik a társaság; de gyakorlatilag akkor is végelszámolni kell, csak az akkor már több pénzbe lesz - mert nem csinálhatod te magad.
Minden cégeljárás ügyvédköteles - ha csak nincs elektronikus aláírásod.

ObudaFan # 2016.04.08. 12:13

Véleményem szerint ebben az esetben már nincs helye végelszámolásnak, hanem kényszertörlés lesz, ha nem lép be új beltag. Egyébként a cég elleni végrehajtás önmagában is akadálya a végelszámolás befejezésének legalábbis.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.08. 13:26

Jaj, bocsánat, átsiklottam rajta, hogy a navnak tartoznak.

Gitta01 # 2016.04.20. 04:17

Bt beltag elhunyt,önállóan képviselte a céget ,én kültag vagyok,50-50%-kal alapítottuk.egy örökös van,a Bt.t nem kívánjuk fenntartani.előzőekben írtan,a Bt.-n végrehajtás van.
Kérdésem kültagként kérhetem.-e a végrehajtás felfüggesztését,szüneteltetését,esetleg a végrehajtási összeg megfizetését?A hagyatékátadó végzés időpontjában megszüntethető- e a bt,vagy köteles beltagnak lenni az örökös vagy milyen lehetőség van ebben a helyzetben ? A Bt ingatlanja és ingósága milyen módon kerülhet a kültag ill.az örökös nevére?A cégbíróság felé mi a teendőm?A postán nem adják át az ajánlott leveleket,visszaküldik,hogy elhunyt a Bt, beltag,nincs jogom a levél kézhezvételéhez?Nem tudom honnan érkeznek levelek.Mint kültag hivatalos levelet küldhetnek a hatóságoknak,pl,NAV,Cégbíróságnak?

ObudaFan # 2016.04.20. 05:02

Nem köteles senki beltagkent belépni a cégbe, ha senki nem lép be, 6 hónap után a cég megszűnik, kényszertörlési eljárás indul. Mivel a cégnek ingatlanvagyona van, ez vélhetően felszámolásba fordul át, aminek az a hátránya, hogy igen drága lesz a cég vagyonának terhére. Az ingatlant, vagy ami az értékéből marad, még úgyis csak a hitelezők kielégítése után kaphatnak meg a tagok.
A másik lehetőség hogy belép valaki beltagnak és akkor végelszámolással lehet megszüntetni a céget, így nem kerül fel a felszámoló tetemes díja és ti irányítjátok a folyamatot. Persze, ennek is van költsége, de kisebb. Viszont hátránya, hogy a belépő beltag a saját vagyonával is felel.
Meg lehet próbálni a birosagtol a vegrehajtas felfüggesztését kerni, de ketesnek tartom, hogy sikerülhet-e.
Ha nincs beltag, a kültag képviseletre jogosult, ugyanakkor hogy szóba is álljanak veled, érdemes a változást a cég bíróságnak bejelenteni.

Gitta01 # 2016.04.20. 09:53

A végrehajtás felfüggesztését a bíróságtól kell kérni,nem a
NAV-tól aki elrendelte?
Köszöbettel

Kovács_Béla_Sándor # 2016.04.20. 10:02

De.

marokkó # 2016.04.23. 13:39

Kültag vagyok egy 2 fős Bt-ben. 3 hónapja jelentettem be először a kilépési szándékomat, de a beltag nem volt hajlandó intézkedni. Másodszor is megtettem 1 héttel ezelőtt, de most is ugyanez a helyzet. Sem indoklásra sem válaszadásra nem hajlandó. Tulajdonképpen semmibe vesz és a személyiségi jogaimat sérti ezáltal. Hová fordulhatok, vagy mit tehetek ez ellen?

Dr.Attika # 2016.04.23. 16:49
ObudaFan # 2016.04.24. 06:48

marokkó

A cégbíróságon lehet törvényességi felügyeleti eljárást indítani.

Barbanya # 2019.01.29. 21:12

Kedves Fórumozók!
A következőkhöz kérnék segítséget.
Édesanyám meghalt, volt egy bt-je ahol ő volt a beltag és a nagymamám a kültag. A nagymamám 2 éve meghalt és mint kiderült ez sem nem lett bejelentve sem másik kültag helyette. A beltag egyik örököse úgy gondolja hogy folytatja a beltag üzlei tevékenységét. A bt nek se beltagja, se kültagja, se alkalmazottja nincsen.
Érdeklődnék, hogy lehetséges e hogy valaki a bt nevében számlázzon?(aki a tevékenységet folytatja) A hagyatéki eljárás után megszüntetné a bt-t.
Milyen teendő vsn a beltag halála kapcsán?Kinek kell bejelenteni az elhalálozást? A hagyatéki nyilatkozatban elég vagy máshol is be kell?
Várható az örökösöknek büntetés mert a kültag halála nem lett bejelentve?
Az örökösök az örökség összegéig felelnek a beltag tartozásaiert?
Milyen lehetőségeink vannak a megszüntetésre és melyik mennyibe kerül?
A segítséget előre is megköszönve,

oligaliga # 2019.01.30. 04:57

Barbanya

Az örökösök az örökség összegéig felelnek a beltag tartozásaiert?

Ha a beltag tartozásán a bt. tartozásáért való feleősséget érted, akkor nem. A beltag örökösei nem felelnek a bt. tartozásáért.

A többi válaszra én is kíváncsi vagyok.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.30. 06:01

(Ez nem ilyen egyszerű. Mondjuk úgy, hogy bizonyos feltételekkel és korlátokkal a beltag örökösei is felelnek a bt.-nek a vagyona által nem fedezett tartozásaiért.)

Egyébként ez a bt. már megszűnt. Csak nem vette észre.

oligaliga # 2019.01.30. 06:39

KBS

Nem tudok olyan esetről, amikor a beltag örökösei a bt. tartozásáért felelnének.

Kovács_Béla_Sándor # 2019.01.30. 08:59

A beltag felel a bt. vagyona által nem fedezett tartozásaiért. Az örökös az örökhagyó általános jogutódja, s mint ilyen felel az örökhagyó tartozásaiért.
Ha tehát az örökhagyó egy bt. beltagja, aki tartozik a bt. miatt, akkor az örökösre átszáll ez a tartozás.
Nyugodtan fordítsd meg a gondolatmenetedet: nem az a kérdés, miért tartozna a beltag örököse, hanem az, mikor nem tartozik mégse, illetve melyek a felelőssége korlátai.

oligaliga # 2019.01.30. 09:49

KBS

A beltag felel a bt. vagyona által nem fedezett tartozásaiért. Az örökös az örökhagyó általános jogutódja, s mint ilyen felel az örökhagyó tartozásaiért.
Ha tehát az örökhagyó egy bt. beltagja, aki tartozik a bt. miatt, akkor az örökösre átszáll ez a tartozás.

Nem, és ezért került bele a Gt.-be, utána az új Ptk.-ba külön nevesítve, hogy a meghalt tagnak a társaságba be nem lépett örököse a tag halálától számított ötéves jogvesztő határidőn belül a hagyatéki tartozásokért való felelősség szabályai szerint köteles helytállni a tag halála előtt keletkezett társasági tartozásokért.

oligaliga # 2019.01.30. 09:57

KBS

Erre figyelemmel revideálom korábbi álláspontomat: a beltag örökösei felelnek a bt. tartozásáért, kivéve az adótartozást.

Barbanya # 2019.01.30. 13:15

Köszönöm az eddigi hozzászólásokat.
Ha valaki tudná esetleg a többire a választ azt is megköszönném.

Vadsuhanc # 2019.01.30. 13:22

oligaliga.

Milyen adótartozásról van szó? Mert tőlem a polgármesteri Hivatal követelte az iparűzési adót elhalt apám Bt-je után.

oligaliga # 2019.01.30. 13:42

Vadsuhanc

A beltag halála előtt keletkezett adótartozásokat nem lehet az örököstől követelni. A régi és az új Art. szerint is az adótartozás megfizetésére kötelezhető személy gazdálkodó szervezet esetén az lehet, aki a rá vonatkozó szabályok szerint szerint a társaság tartozásáért helytállni köteles. Bt. esetén a beltag.

Mivel az iparűzési adó is adó, arra is vonatkoznak a fentiek.

Vadsuhanc # 2019.01.30. 13:50

Köszönöm szépen a válaszod.

Lyonee # 2019.01.30. 20:16

59. § [Az adó megfizetésére kötelezett személy]

(1) Ha az adózó az esedékes adót nem fizette meg, és azt tőle nem lehet behajtani, az adó megfizetésére határozattal kötelezhető

  1. az állam, a helyi önkormányzat kivételével az adózó örököse az örökrésze erejéig, több örökös esetében örökrészük arányában,

(2) Az adó megfizetésére kötelezett az állammal vagy az önkormányzattal szemben fennálló követelését az adótartozásába nem számíthatja be.

oligaliga # 2019.01.31. 04:46

Lyonee

Az örökös az adózót terhelő adótartozás megfizetésére kötelezhető, a gazdasági társaság beltagja viszont nem adózóként, hanem az adó megfizetésére kötelezhető személyként felel az adótartozásért. Ezért nem örökölhető a bt. adótartozása.

Barbanya # 2019.01.31. 17:33

Köszönöm a válaszokat