képesítéshez kötött teáor


EXrider # 2018.01.19. 18:05

Sziasztok,

Kerti bútorokat és kisebb kiegészítő bútorokat (dohányzóasztal, tv állvány) szeretnék készíteni és azokat webshopban árulni. Az én cégem (bt) csak az összeszerelést végzi, a műhely nem használ ipari gépeket, csak kisgépeket, kézi szerszámokat.

Nincs asztalos végzettségem és nem is foglalkoztatok ilyen végzettségű alkalmazottat.

Milyen teáorral készíthetek asztalos végzettség nélkül ilyen jellegű bútor összeszerelést?

Az alábbiakat találtam a témában, de arról sehol sem találok információt, hogy melyik teáor-hoz milyen végzettség szükséges.
310901 Egyéb m.n.s. bútor gyártása
310904 Bútorgyártás befejező műveletei
esetleg: 9524 - Bútor, lakberendezési tárgy javítása

Ha bejegyeztetek tevékenységnek egy olyan teáor-t amihez végzettség szükséges akkor mikor és ki ellenőrizheti, hogy megvan-e nekem vagy alkalmazottamnak az a végzettség? Tudtommal
cégbejegyzéskor nem kell a végzettséget igazolni.

Ha készítek egy kertibútort és azt egy webshopban árulom, az legális-e? Ellenőrizhetnek-e, hogy honnan származik az a kerti bútor?

Mindenképpen fel fogok keresni egy könyvelőt, de szeretném ha előbb a fejemben is összeállna az elképzelés kivitelezhetősége.

Köszönöm előre is!

nonolet # 2018.01.19. 18:15

Asztalossal pl. csinálhatod...

HA te szereled össze és készen adod el, akkor az asztalos meló, akkor is az alkatrészeket alvállalkozó szállítja be vagy veszed.

Az asztalosnak pedig kell telepengedély és kis millió más is...

- -

1.
Vedd meg készen és CSAK add tovább!

Akkor sima webáruházi kereskedelem lesz, amihez kb. semmi nem kell.
Csak egy bejelentés.

2.
Add el alkatrészként és vállad utána az összeszerelést.
Már így sem asztalos meló lesz... vélhetően.
Hanem valamiféle helyszíni szerelés.
Ami vélhetően nem telepengedély köteles már.

- -

Írsz a KSH -nek egy emailt a PONTOS tevékenységről és megírja a válaszban mi a jó TEÁOR hozzá.

Utána meg kell nézni a kormányablaknál, hogy kell-e hozzá

  • szakképzettség
  • telepengedély
Zpeter # 2018.05.17. 12:02

Sziasztok!
Hasonló kérdésem van.
Nekem megvan az asztalos végzettségem. Van egy kis műhelyem otthon a ház mellett. Az egyéb bútor gyártása, konyhabútor gyártása, bútorgyártás befejező műveletei nevű tevékenységek csak bejelentés kötelesek.
Emellett olvastam olyat, hogy attól még meg kell, hogy adják rá a telepengedélyt. Voltam a helyi önkormányzatnál, azt mondták, hogy csak ipari területen csinálhatom a tevékenységet. Ez így gáz, mert egy ilyen helység bérlése elég borsos árú, kapásból kéne hoznom legalább annyi profitot. Nem értem, hogy ha csak bejelentés köteles, akkor miért nem lehet azt bárhol csinálni?
Ha valóban így van, akkor a következő a kérdés: Lapszabász üzemből megrendelt leszabott, élzárt lapokból készítenék bútorokat. Tulajdonképpen a helyszínen szerelném össze, nincs semmiféle zaj, por, stb. Lehet olyat, hogy a "bútorgyártás befejező műveletei"-re kérek csak engedélyt?

nonolet # 2018.05.17. 15:31

A telepengedély a TEÁOR számtól függ, ami alá tartozik amit csinálsz.

57/2013. (II. 27.) Korm. rendelet
https://net.jogtar.hu/jogszabaly?…

- -

Elsőre úgy látom, hogy

  • nem kell telepengedély

CSAK

  • bejelentés

Ez azonban NEM!!! mentesít a szabályok betartása alól.

Azaz ÖNKÉNT meg kell felelned
mindannak
aminek meg kéne telepengedély esetén is.!!!!

  • tűzoltó
  • ÁNTSZ
  • veszélyes anyagok
  • szomszédjogok! (zaj, védőtávolság)

A megfelelést a bejelentésed után 30 napon belül ellenőrzik.
Illetve később bármikor ellenőrizhetik.

A bejelentéses eljárás tehát CSAK annyit tesz
hogy
nem kell előre végigjárnod a hivatali utat és telepengedélyt szerezned.
A tevékenységet pedig CSAK a telepengedély UTÁN kezdhetnéd el.

HANEM!

Önként megcsinálod mindazt amit kell előírásszerűre!!!!
(pont úgy mintha telepengedélyt kérnél...)
Aztán bejelented és megkezded a tevékenységed.
A hatóságok pedig utólag ellenőriznek...

A bejelentéses eljárás tehát egy könnyítés-gyorsítás.
DE!!!! ettől még ÖNKÉNT mindennek szabályosnak kell lennie.

- -

Bejelentéses műhelyt/üzemet ott létesíthetsz,
ahol egyébkén létesíthetnél telepet is !

Tehát nem csak az ipari parkban...

Hanem pl. egy ingatlan pincéjében vagy bármi más
az előírások alapján arra ALKALMAS részében is.

nonolet # 2018.05.17. 15:35

"Nem értem, hogy ha csak bejelentés köteles, akkor miért nem lehet azt bárhol csinálni?"

Mert a bejelentés arról szól, hogy:

  • létrehoztam egy műhelyt/üzemet
  • ami MEGFELEL minden előírásnak

ÉS

  • ezek után mától megkezdem a működtetését

Tehát csak ott működhet,
ahol
VALÓBAN MEGFELEL az előírásoknak.

Pont mint a telephely esetén is...

nonolet # 2018.05.17. 15:38

"Tulajdonképpen a helyszínen szerelném össze, nincs semmiféle zaj, por, stb. Lehet olyat, hogy a "bútorgyártás befejező műveletei"-re kérek csak engedélyt?"

Akkor minek a műhely?!
Mert valójában nem igaz amit állítasz.
Számos művelet végeznél nem a helyszínen a tevékenységed során.

nonolet # 2018.05.17. 22:14

Végezhető...

1. BEJELENTÉSSEL

  1. a külön jogszabályban ipari területként meghatározott területen,

valamint

  1. nem ipari területen akkor,

ha a telepként szolgáló építmény vagy építményben az önálló rendeltetési egység
a tevékenység végzésének megfelelő rendeltetésre!!!
6 hónapnál nem régebbi jogerős használatbavételi engedéllyel vagy tudomásulvétellel, illetve fennmaradási egyben
használatbavételi engedéllyel rendelkezik.

2. TELEPENGEDÉLLYEL

Az a)-b) pontokban nem említett esetekben
az ipari tevékenységet
csak
jogerős TELEPENGEDÉLY birtokában lehet folytatni.

Zpeter # 2018.05.22. 07:42

"Akkor minek a műhely?!
Mert valójában nem igaz amit állítasz.
Számos művelet végeznél nem a helyszínen a tevékenységed során."

Van egy barkácsműhely megnevezésű helység az udvaromban, 6 hónapnál nem régebbi jogerős használatbavételi engedéllyel. Ezt arra használom, ami a neve is. Egyelőre saját magamnak készítek bútorokat. Szeretem ezt csinálni, és sokféleképpen válhatnék ebben hivatalossá.
Nem egyszerű az a lépés, hogy ma még csak hobbi asztalos vagyok, holnaptól meg profi, bérlek havi 150 ezerért egy műhelyt, veszek 10 millióért gépeket, és máris jön a profit. A kettő közti állapotra kellene valami. Ha a saját műhelyemben végezhetnék valamit, amivel elférek ott, akkor azt kezdeném el. Ami ha kinövi magát, akkor bérelnék egy normális helyet. Vagy ha ott nem lehet, akkor egyelőre olyan munkát végeznék, ami nem igényel nagy gépeket. Ilyen például a bútorkészítés befejező műveletei. Van ismerősöm, aki ezt csinálja. Ő a tesója műhelyét használja ingyen, ide van bejelentve. Annyit csinál, hogy a lapszabász üzemből elhozott lapokat kifúrja, összecsavarozza, hogy lássa, mégis hogy áll egyben a szekrény, majd szétszedi, és a megrendelő konyhájában újra összeszereli. Ehhez tök fölösleges egy ipartelepen létesített műhely.

" b: nem ipari területen akkor,

ha a telepként szolgáló építmény vagy építményben az önálló rendeltetési egység
a tevékenység végzésének megfelelő rendeltetésre!!!
6 hónapnál nem régebbi jogerős használatbavételi engedéllyel vagy tudomásulvétellel, illetve fennmaradási egyben
használatbavételi engedéllyel rendelkezik."

Ez azt jelenti, hogy akkor lehet nem ipari területen csinálni, ha van egy belterületen lévő asztalosműhely rendeltetésű helységem 6 hónapnál nem régebbi használatbavételi engedéllyel?
Épp ezt szeretném elérni, hogy a barkácsműhelyem asztalosműhellyé válhasson. Az önkormányzatnál azt mondták, hogy felejtsem el, belterületen nem adnak engedélyt.
Vagyis az önkormányzat felülírhatja a "b" pontban leírtakat?

Esteban18 # 2018.07.08. 09:02

T. Jogi Fórum!
Ha a leendő vállalkozásomhoz csupa olyan TEÁOR-t veszek fel, ami sem engedélyhez, sem bejelentéshez nem kötött, akkor milyen ellenőrzésre számíthatok, mondjuk az első hónapban stb? Ami még bejelentéshez sem kötött, az valószínűleg telephelyengedélyt sem igényel?
Köszönöm a segítséget!

nonolet # 2018.07.08. 13:04

Attól függ mi a tevékenységed.

Okmányiroda/Önkormányzat itt nálunk mindig kimegy, ha nem cégről van szó.

A NÉBIH, tűzoltó, rendőr, vámos viszont csak akkor, ha érintett.

- -

A szabályokat attól még be kell tartani már a kezdetektől, hogy nem kell engedély!

Esteban18 # 2018.07.08. 15:38

A fő vonal ez lenne:
900306 Képző- és iparművészeti tevékenység (kivéve: termékelőállítás)

nonolet # 2018.07.08. 17:15

Konkrétan mit csinálnál?

-

Ami necces lehet általánosságban.

Elektromos kisgépek?
Mechanikus gépek?
Vegyi anyagok?
Levegő/zaj szennyezés?
Tűz használat, tűz védelem?
Elektromos védelem (felülvizsgálat).

Ezek is főleg, akkor ha

  • van legalább!!! EGY alkalmazott

vagy

  • idegenek kerülhetnek a műhelyed/munkaműveleteid hatókörébe

Mivel magadnak lényegében szabadon okozhatsz kárt.
DE MÁSOKNAK MÁR NEM!!!

- -

Alapvetően

  • mindent ugyanúgy meg kell csinálni,
  • mintha kéne telepengedélyt kérned!!!

Csak önként ... aztán utólag ellenőrzik csak.
(vagy nem)

Európai polgárként ugyanis te magad felelsz a dolgaidért nem pesztrál a hatóság előre.
Hanem bízik benne, hogy önként leszel jogkövető.

Ez alól csak néhány valóban veszélyes terület a kivétel.
Akiknek előre kell bizonyítani és addig ki sem nyithatnak.
Ők az engedély kötelesek...

Szürkéske # 2018.10.16. 03:52

Szép jó napot!
Segítséget szeretnék kérni. Egyéni vállalkozóként szendvicseket készítenék és azokat csomagolva boltoknak szállítanám ki. Voltam a kormányablakban, hogy ez a tevékenység hova tartozik. A hölgynek fogalma sem volt róla a büfét akarta rám erőltetni, de ott nem szállíthatok. Készétel készítés, falatozó is felmerült de egyik sem jó mert végzettséghez kötik.
Találtam olyat, hogy 1089 Más egyéb élelmiszer gyártása abban benne van a szendvics.
Kérdésem az lenne, hogy ez jó lehet-e, és h képzettséghez kötött-e?
Köszönöm a segítségüket!

wers # 2018.10.16. 07:33

Jó lesz az a gyártásra, csak azt nem tudom, hogy a kiszállítást is bele lehet-e érteni, vagy fel kell venni még egy tevékenységet.
Az 5229 szerintem nem saját áru szállítása, itt megállt tudományom, nem áll rendelkezésemre a részletes magyarázat.

Menj hozzájuk vissza, és kérd meg őket, ha maguk nem tudják, kérdezzenek "fölfelé". Inkább előbb, mert utólag nem öröm, ha felfüggesztik a tevékenységed gyakorlását. De írásban is kérhetsz állásfoglalást, csak az hosszabb.

Frontosa # 2019.01.20. 13:22

Szép jó napot!
Kérdésem az lenne,nem találok olyan tevékenységet amit esetleg be tudnák helyettesíteni a tevékenység végzéséhez vagy milyen szakirányú végzettség kell hozzá?Autó és Bőr bútor újra festéséről lenne szó.Maga termék amivel történik vizel hígítható tehát környezet barát nem gyúlékony semmi károsító hatása nincs.Zajjal nem jár.Családi ház aljában garázsban végezném,esetleg helyszínen.
Köszönöm a segítséget!

wers # 2019.01.21. 09:17

Autó és Bőr bútor újra festéséről lenne szó

Autó fényezés és bútorbőr festésre gondolsz? Ez két külön szakma.
4520 és 9524

Frontosa # 2019.01.21. 10:14

Autó bőr belső újra festése akár más színre is,meg bőr bútorokra.Kopót repedezett felújítása,festése.

wers # 2019.01.21. 10:21

akkor szerintem 9524 - képesítésre jobb rákérdezni 1818, de inkább személyesen. A kormányhivataloknál érhető el a naprakész hivatalos nyilvántartás.

Frontosa # 2019.01.21. 13:21

Értem akkor megpróbálom felhívni őket mit reagálnak mert azt szeretném elkerülni kiváltom az ipart mert azt mondják jó lesz az,utána meg kitalálják hogy kárpitos végzettség kell hozzá ami nem gond de plusz egy év és közel 450 000ft.

user623 # 2020.04.16. 14:26

Sziasztok,

segítségre lenne szükségem, mert kezdem feladni már..

Alumínium kerítéseket, kapukat szeretnék gyártani.
Ezeket a teáor számokat találtam, amik egész jól lefedik a tevékenységet:
251201 - szerkezetlakatos végzettséghez kötött,
256201 - ha jól tudom nem kell végzettség,
256202 - hegesztő, stb végzettség,
256203 - cnc, stb. végzettség.

Hegesztőt mindenképp foglalkoztatnom kell majd minimális óraszámban(ténylegesen is annyit dolgozna csak).
Cnc-st is tudok szerezni.(nincs rá szükség)
Viszont szerkezet lakatost nem.
Ketten csinálnánk a vállalkozást, kolléga végzettsége 313-3 géplakatos(megszűnt szakma, én kereskedelmi. Kettőnknek együtt kb 30 év tapasztalata van a szakmában.
A munka kb annyiból áll, h profilok méretre vágása, csavarozás 95%, ha kell hegesztés. Szóval nem egy agysebészet..

Ami a legjobban ráillik, az a 251201, de muszáj felvennem, vagy elég a többi, vagy akár egy? Hogy tudnám szabályosan elindítani a vállalkozást? Bármi ötletnek, segítségnek nagyon örülök. Köszönöm.

rika85 # 2021.02.17. 09:34

Üdvözlet,

Vállalkozás indítás előtt állunk (KATA).
A férjem váltaná ki a KATA vállalkozóit.
Kőműves szakképesítése van, de jelenleg nyílászáró beépítéssel foglalkozik.
A nyílászáró beépítés lenne a fő tevékenység, azonban ilyen jellegű szakma nincsen.
Egy adatbázisban (e-tus) ez a "szakma" asztalos ipari szerelő, asztalos vagy bútorasztalos szakképesítéshez van sorolva, ahol a 21/2010 NFGM rendeletre hivatkoznak, ami viszont leírásban ezt takarja:
Nyílászáró beépítés:
Mobil és beépített bútorok, mozgó alkatrészek, falburkolatok, válaszfalak, nyílászáró szerkezetek szerelése, javítása, cseréje* - Asztalos, Asztalosipari szerelő VAGY (a csillag jelölés jelentése): A rendelet mellékletében * jelöléssel ellátott tevékenységek esetén a rendeletben meghatározott szakképesítés helyett elfogadható a szakiránynak megfelelő más szakképesítés, illetve a magasabb szintű szakirányú végzettség is.
Kérdésem a következő: Végezheti e, a nyílászáró beépítést, illetve számlázhat e a tevékenysége után, ha az Ő végzettsége kőműves. Tehát a szakiránynak megfelelő e a szakképesítése ez esetben? Köszönöm!

wers # 2021.02.17. 09:53

Az asztalos biztos nem lesz jó

A tevékenység megkezdése előtt érdemes ezt megkérdezni. Az egyéni vállalkozásokkal már a nav foglalkozik. Ott látják, hogy mely tevékenységhez milyen képesítés szükséges.

Nem fogsz a neten ilyent találni. Mindenképpen azt kell betartani amit ők látnak a nyilvántartás rendszerben.

Saját véleményem szerint nincs ilyen szakma. A nyílászárókat a kőműves építi be nem a készítője.

rika85 # 2021.02.19. 08:54

Kedves wers!

Véleményünk szerint is a kőműves az aki beépít!
Ezért is nem értjük a besorolás szerinti leírást!
Akkor Ön szerint a nav.nál érdeklődjek?

Igazából csak attól félünk hogy ha (mint kőműves) felveszi a tevékenységi kódot, nehogy belekössenek hogy a leírás szerint viszont nem számlázhat ez után...

Mindenesetre köszönöm a választ!

wers # 2021.02.19. 09:40

Akkor Ön szerint a nav.nál érdeklődjek?

Az a biztos. Ők majd mindenképpen ellenőrizni fogják.

A vállalkozást személyesen is lehet indítani a nav ügyfélszolgálatán. Ezt javaslom, mert ha webes ügysegéddel indítja a neten akkor is be fogják hívni (felszólítják), hogy igazolja a tevékenység végzéséhez szükséges végzettséget, de pl. a bejelentett székhely/telephely használatának jogosultságát igazolni kell utólag.

Ott minden kérdésre válaszolnak és segítenek.

kristi # 2021.05.31. 19:10

Sziasztok!

Autófelszerelés, -ápolás, -tartozék webáruházat szeretnék nyitni egyéni vállalkozóként.

A csomagküldő, internetes kereskedelemhez nem kell képesítés, TEÁOR száma 4792.
De a fent írt (internetes) kereskedelem nem tartozik ide, az a 4532 TEÁOR szám alá van besorolva, Autólakatrész kiskereskedelemhez, ami viszont képesítéshez kötött.

Megnéztem minden jogszabályt, amit találtam, de erre konkrét válasz sehol nincs.
A jogszabályokban nincsenek a TEÁOR számok feltüntetve csak az, hogy mit takar a csomagküldő, internetes kereskedelem (aminek amit én szeretnék megfelel) és hogy nem kell hozzá képesítés.

Nem tudom eldönteni, hogy kell képesítés vagy sem

Minden választ köszönök!