egyszerűsített végelszámolás


fanni5 # 2006.08.15. 14:16

Kedves kollegák!

Egy félig-meddig elvi kérdésem lenne az új Gt. egyszerűsített végelszámolási szabályaival kapcsolatban: tulajdonképpen mitől egyszerűbb az egyszerűsített végelszámolás? Az indokolás szerint azért, mert csak egylépcsős, tehát a cégbírósághoz csak egyszer kell változásbejegyzési kérelmet beadni. Ez így van, de a Cégközlönyben a közleményt a cég közvetlenül köteles megjelentetni, ennek a költsége ráadásul kb. ugyanannyi, mint a "sima" végelszámolásnál az első változásbejegyzési kérelem költsége. Akkor tehát milyen konkrét előnye van az egyszerűsített végelszámolásnak egy cég számára?

ObudaFan # 2006.08.15. 15:44

Szerintem annyi mindenképpen, hogy a Cégközlönyben való megjelentetése ennek a közleménynek kevesebb papírmunkával jár, mint egy változásbejegyzési kérelem.

fanni5 # 2006.08.15. 20:17

igen, és a cégbíró esetleges rigolyáitól sem kell félni:) de az ügyfélnek mégis mit mondjak, miért jó ez neki? milyen egyszerűsítést akart ezzel megvalósítani a jogalkotó?

Vadalma # 2006.08.20. 22:14

gyorsabb is a "hagyományos" végelszámolásnál. szerintem ez lehetett a fő cél, de ezt olyan nehéz néha megállapítani a jogalkotónál.

Vadalma # 2006.08.20. 22:18

még egy adalék: nem az új Gt szabályozza, hanem az új Ctv :P

a 120 nap pedig behatárolt és előrelátható tartam, szerintem ez önmagában elég vonzó lehet.

pipos # 2006.09.04. 07:49

Üdvözlök mindenkit!
Van néhány kérdésem a témával kapcsolatban.
Igaz e. hogy :

  • a taggyűlés kijelölheti a beltagot is végelszámolónak, ha az illető a végelszámolást elhatározó taggyűlésen lemond a cég képviseletéről, azaz korábbi cégvezetőségéről?
  • végelszámoló /korábbi vezető=beltag/

személyét a taggyűlási határozatban jelöli ki a taggyűlés és azt is, hogy Õ végálszámolói feladatait ingyenesen végzi?
/2006. V. tv. 99.§ 1-4. bek/

  • a változás bejegyzési kérelmet a Cégbíróságon ilyen esetben a végelszámoló, vagy csak ügyvéd nyújthatja be???
  • a változás bejegyzési kérelem ügyvédi ellenjegyzéshez kötött minden esetben???

/2006. V. tv. 33.§ 1-2. bek/

  • a vált.bejegyz. kérelem benyújtása + a közzététel is végelszámolás esetén illeték-, illetve költségmentes??? /2006. V. tv. 112.§ 3-4. bek./
  • a záró bevallásokat, beszámolókat a kérelem cégbíróságra történő beadása előtt, vagy a beadástól számított 30 napon belül kell elkészíteni és beadni, ill. postázni???

A segítséget előre is köszönöm!

ObudaFan # 2006.09.04. 19:05

A beltagot ki lehet jelölni végelszámolónak, ha ehhez hozzájárul. Taggyűlés bt esetében már nincs, a tagok gyűlése határozatában kell erről rendelkezni, és a beltagnak is el kell fogadni (mondjuk anélkül meg tagok gyűlése határozat sem lesz.) A cégbíróságon minden változásbejegyzésnél a jogi képviselet kötelező. Csak a cég törlése iránti kérelem illeték- és közzétételimentes.

pipos # 2006.09.06. 12:41

Köszönöm a pontosító gyors választ!
Nem teljesen világos számomra, hogy ilyen esetben pontosan milyen kérelmet kell a cégbíróságra benyújtani?!
Ilyenkor nem töröltetni kell a céget???
Vagy a törlés nem végelszámoláskor, hanem egyéb esetben kérhető?
A 2006. V. tv. 112.§ 3-4. bekezdését hogyan kell pontosan értelmezni???
Előre is köszöm!!!

ObudaFan # 2006.09.06. 14:55

Ha egyszerűsített végelszámolás van, akkor szerintem ezt nem lehet alkalmazni, mert akkor nem csak a törlést jelenti be a cég.

Mandevilla # 2006.09.07. 17:15

Mi a feltétele az egyszerűsített végelszámolásnak? Kft esetében is lehet kérni?

ObudaFan # 2006.09.07. 17:25

Nem, csak jogi személyiség nélküli gazdasági társaságok esetén.

pipos # 2006.09.13. 12:38

ObudaFan:
Most már csak az nem világos, hogy a magyarország.hu-n megjelent cikkben az egyszerűsített végelszámolás költségeinél is azt írták, hogy a törlés ingyenes - ez pontosan egyezik a te értelmezéseddel - de közben mindenkitől azt hallom, hogy egyszerűsített végelsz. esetén csak egyszer kell változásbejegyzési kérelmet benyújtani a cégbíróságra. Akkor ha ez illeték köteles és többször nem kell a cégbíróságra kérelmet benyújtani, amit én úgy értelmeztem hogy töröltetni már nem kell a céget, akkor mi az ami illeték mentes? Vagy mégis kell még egy beadvány a törlésre?? Akkor meg mitől egyszerűsített???
Remélem van aki ki tud ezen igazodni....

ObudaFan # 2006.09.13. 15:39

Nem. Egyszerűsített végelszámolásnál nincs jelentősége annak, hogy végelszámolásnál a törlési kérelem egyébként illetékmentes, mert a törlési kérelemmel együtt egyéb kérelmet is be kell nyújtani.

Abigél # 2006.10.09. 12:38

Egyszerűsített végelszámolásnál kell beadni módosított társasági szerződést? (bt-ről van szó) Amelyben a képviselő már a végelszámoló, nem a korábbi üzletvezetésre jogosult tag, illetve a társaság neve mellett ott a v.a. kitétel?
Vagy módosított társasági szerződés nélkül egyszerűen be kell adni a taggyűlés határozatait?

Help!

Köszi. A.

Abigél # 2006.10.09. 12:40

Egyáltalán: kell beadni ebben az esetben változásbejegyzési kérelmet?
Vagy csak a határozatokat és a törlési kérelmet?

ObudaFan # 2006.10.09. 17:01

Utólag kell beadni mindezt, de én beadnám a módosított egységes szerkezetű szerződést is, mert - bár ekkor már nem sok jelentősége van, mégis egy új jogszabály alkalmazásának hajnalán nem árt elejét venni a bíróságok esetleges vitatható jogértelmezésből eredő késedelmet és bosszúságot.

Abigél # 2006.10.09. 19:34

Én is beadnám a magam feje szerint, úgy biztosan megfelelő lenne. De az ügyfelünket úgy informálta egy másik ügyvéd (aki "már rengeteg ilyet csinált") hogy nem kell... Mivel nem találják a társasági szerződés legutóbbi módosítású szövegét, próbál az ügyfél győzködni engem, hogy nem kell a társasági szerződés. Hát imádom a szitut. Mondtam nekik, hogy akkor nyugodtan menjenek a másik ügyvédhez, no problem, de csak nem mennek.

Abigél # 2006.10.09. 19:35

Kedves ObudaFan, azért köszi:-)

ObudaFan # 2006.10.09. 19:40

Rengeteg ilyet csinált? :) Egészen július óta? Mondjuk szerintem sincs sok értelme benyújtani, de a Ctv. mellékletének szigorú értelmezésével mégis arra lehet jutni, hogy kell. Szerintem.

zsuzsaerdei # 2007.06.11. 13:21

szia "ObudaFan"

egyszerűsített végelszámolással kapcsolatban szeretném a segítségedet kérni. a kérdésem az lenne, hogy jól értelmezem -e törvényt és:

  1. elsősorban az IM-nek kell megküldenem a közzétételi lappéldányt a tagok gyűlésének e.v.-t elhatározó határozatával együtt. (+15.000.- Ft persze...).
  2. majd amikor az visszaérkezik hozzám, a célgbíróságnak az alábbi okiratokat kell benyújtani:
  1. tagok gyűlésének e v-t elhatározó határozata
  2. közzétételi lappld
  3. zárómérleg
  4. vagyonfelosztási javaslat
  5. + amiket a könyvelő rendelkezésre bocsát
  6. változásbejegyzési kérelem

a kérdés, hogy így működik-e, illetve, hogy a közzétételtől számított 40 nap eltelte után csak egy ízben kell a cégbíróságnak ezeket a dokumentumokat megküldenem?
előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 14:01
  1. Nem "közzétételi lappéldányt" küldesz meg a Közlönykiadónak, hanem a közlemény szövegét. De ez nyilván csak elírás.
  2. A teljes iratcsomót csak egyszer, egyszerre kell benyújtani a cégbíróságnak, de nem akkor, amikor megkapod a levonatot a közzétételről. Hanem a közzétételtől számítva leghamarabb 40 nap elteltével megtartott második - a végelszámolást lezáró tagok gyűlése után nyolc napon belül.
  3. A listához_
  • inkább jegyzőkönyveket küldj, bennük a határozatokkal, ne csak magukat a határozatokat,
  • kell a végelszámoló elfogadó nyilatkozata is, és - ha nem ő volt az üzletvezető - az aláírási címpéldánya is,
  • tevékenység zárómérlege, végelszámolás nyitó mérlege, végelszámolás zárómérlege,
  • végelszámoló jelentése a végelszámolás során végzett tevékenységéről, benne a nyilatkozat, hogy nincs kielégítetlen hitelező, nincs köztartozás,
  • ha volt kapcsolatotok bizonyos - a törvényben felsorolt - szakhatóságokkal - akkor az ő értesítésük másolatai.

És lehet, hogy kifelejtettem egy-két dolgot. :)

zsuzsaerdei # 2007.06.11. 15:22

szuper vagy, köszönöm. a lappéldány pedig elírás volt, egy gondolattal előrébb voltam....

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.11. 16:14

Ugyan. :) Csak éppen benne vagyok egy ilyenben nyakig...

browngirl # 2007.06.21. 11:46

szisztok

Egy kis segítség kellene:

  • végelszámoltatottunk egy céget a rendes szabályok szerint, a bíróság már döntött, é sközzé is tette, hogy 40 napig jelenkezhessenek az esetleges hitelezők, az a kérdés, hogy mikor tették közzé, napra pontosan( ezt hol lehet megtalálni), és honnan indul a 40 nap számítása; illetve ezt követően mi a teendő lépésről, lépésre
  • ebbnen szeretném, ha segítenétek

üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2007.06.21. 11:50

A cégközlönyben; a közzététel napjától.