elévültség érvényesítése


Vh-ügyes # 2022.07.17. 13:22

Köszönöm szépen, hogy szántál rá energiát!
Ez csakugyan alapos okfejtés.

gerbera317 # 2022.07.17. 13:02

Már elhangzott: lehet kérni ilyet. Írd meg a közjegyzőnek: Tisztelt Közjegyző! Alulírott vh-ügyes kérem, hogy "előzetes bizonyítási eljárásban" állapítsa meg az elévültséget, majd az eredményre tekintettel vonja vissza a vh lapot. (Azt mondjuk nem értem, hogy mitől előzetes ez az eljárás, ha utólag történik, no de mindegy, ehhez tényleg buta vagyok.) És figyeld majd meg, erre nem visszautasítani fogja a kérelmet azzal, hogy ilyet nem lehet kérni, hanem először is be fogja kérni a Vht. 31/E. § (5a) bekezdése szerinti díjat, utána pedig elutasítja a kérelmet azzal, hogy a Vht. 211. § (1) szerint a végrehajtási lap visszavonásának akkor van helye, ha azt a törvény megsértésével állították ki. Mivel a végrehajtás elrendelésekor az elrendelés Vht. 13. § (1) a-c) pontok szerinti feltételei fennálltak, nem sért törvényt az elrendelés, tehát a vh-lap visszavonása iránti kérelmet el kell utasítani. Ezt követően pedig tájékoztatni fog (persze, csak ha van olyan jófej - én nem lennék), hogy a végrehajtás során az adós a Vht. 41. § szerinti kérelmében hivatkozhat elévülésre, és ennek eredménytelensége esetén perrel lehet elhárítani a vélt vagy valós sérelmet. A 82/A. § (6) szerinti speciális kiskaput valószínűleg kevés közjegyző ismeri. Ismeri viszont a végrehajtó, aki akár meg is egyezhet a végrehajtást kérővel arról, hogy ne legyen inkasszó, nehogy az adós rácuppanhasson a lehetőségre.

Vh-ügyes # 2022.07.17. 12:29

légyszíves, told odébb a biciklit...

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.17. 11:41

Miért hazudnék?

Vh-ügyes # 2022.07.17. 09:58

mondd: nem tudom! (egyenesebb...)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.17. 06:56

Gerbera már válaszolt: kérni mindent lehet...

Vh-ügyes # 2022.07.17. 04:38

Innen indultunk:
"Jogerős fmh után a jogosult 5 éven túl kérte a végrehajtást.
Vajon kérhető-e a közjegyzőtől, hogy "előzetes bizonyítási eljárásban" állapítsa meg az elévültséget, majd az eredményre tekintettel vonja vissza a vh lapot?"
Tehát?
(segítek: igen kérheti / nem kérheti, mert.......)

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.16. 17:04

Én a 82/A. § (6) bekezdést szigorúan és leszűkítve értelmezném: csak arra az esetre, ha a végrehajtó a hatósági átutalási megbízáson kívül más behajtási cselekményt nem foganatosított.

Kovács_Béla_Sándor # 2022.07.16. 16:54

a pert el szeretném kerülni
Nem rajtad múlik. Ha a végrehajtást kérő úgy akarja, per nélkül bejezik a végrehajtást. Ha nem akarja, akkor csak perrel tudod elérni.

(De ezt egy ekkora szakértőnek tudnia kellene.)

gerbera317 # 2022.07.16. 15:15

Nagyon szívesen.

Vh-ügyes # 2022.07.16. 14:16

sebaj!
akkor majd eccerűbb dolgokról...

gerbera317 # 2022.07.16. 14:01

megmagyarázom
Nem sikerült.

Vh-ügyes # 2022.07.16. 13:59

a 82/A §. (6)-ra nem gondoltam... köszönöm!

Vh-ügyes # 2022.07.16. 13:56

megmagyarázom...
Nyilván perben az fmh jogereje és a vh elrendelése közt beállt elévüléssel, zeneszó mellett nyernék, azonban az illetékes bíróságon egy sfej bírónak a hiánypótlási felhívásában írt lamentálása (mi minden szakít meg vh eljáráson belül) valamint a vh cselekményekre vonatkozó - felesleges - bizonyítok iránti igénye, lelökte az agyamról a szíjat és talán kissé epésen válaszoltam... azóta nem enged túl a perfelvételi eljáráson...

gerbera317 # 2022.07.16. 13:41

Közben újra kérdeztél. Hát üsse kő, kapjál rá választ: Persze, hogy lehet. Kizárólag elutasítás terhe mellett.
De mi nem volt érthető az előző válaszokban?

gerbera317 # 2022.07.16. 13:38

Na jó, egy rejtett lehetőség még van. Jelentsd be a végrehajtónak a bankszámládat! Az nagy örömmel kiad rá egy inkasszót, mire te elévülésre hivatkozva kéred a 82/A. § (6) szerinti eljárás lefolytatását. Ez az egyetlen eset, amikor a foganatosító bíróság saját hatáskörben vizsgálhatja az elévülést, és önállóan dönthet nemperes úton a végrehajtás sorsáról.

Vh-ügyes # 2022.07.16. 13:35

ez a kérdés.
"Vajon kérhető-e a közjegyzőtől, hogy "előzetes bizonyítási eljárásban" állapítsa meg az elévültséget, majd az eredményre tekintettel vonja vissza a vh lapot?"

gerbera317 # 2022.07.16. 13:23

a pert el szeretném kerülni
A Vht. 41. § szerinti eljárás eleve egy nemperes eljárás. Mit akarsz még?

drbjozsef # 2022.07.16. 12:22

Hát, ki is fizetheted. Nem tilos az.
De ha nem értetek egyet, akkor a jogviták elrendezése sajnos csak bírósági úton lehetséges.
Ha a vh kérő elismeri az elévülést - és kifizeti az addigi költségeket -, akkor a végrehajtó befejezheti a végrehajtást.
Minden más válaszra saját hatáskörben nem dönt, de megnyílik a lehetőséged a végrehajtás megszüntetése iránti perre.
Harmadik út nincs.

Vh-ügyes # 2022.07.16. 11:38

igen, jól érted...
a pert el szeretném kerülni (más útvonalat keresek)

drbjozsef # 2022.07.16. 11:07

Úgy érted, hogy a fizrtési meghagyás kiállítása, majd jogerőre emelkedése 5 évvel ezelőtt volt? 5 éven belül semmilyen végrehajtási cselekmény?
Akkor szerintem, ha már a végrehajtási lap ki van állítva, nem a közjegyzőt kellene csesztetni, hanem a Vht. 41.§ szerinti eljárás lefolytatását kérni a végrehajtótól, elévülésre hivatkozva. A szokásos mellékesekkel, hogy nyilatkoztassa, hogy téged informáljon az eljárás eredményéről, és hogy ez nem végrehajtási kifogás, te terjessze be sehova, csak nyilatkoztassa a vh kérőt.

Vh-ügyes # 2022.07.15. 17:56

Jogerős fmh után a jogosult 5 éven túl kérte a végrehajtást.
Vajon kérhető-e a közjegyzőtől, hogy "előzetes bizonyítási eljárásban" állapítsa meg az elévültséget, majd az eredményre tekintettel vonja vissza a vh lapot?