Ha nincs még végrehajthatás, akkor nyugodhat. De más a helyzet, mert ott az elévülés megszakítása a jogosult aktív magatartását igényli - a végrehajtásban viszont nem.
Végrehajtás jogutódlása
És végrehajtáson kívül?
"Sima" elévülésnél nekem az van, hogy a nyugvás egyik iskolapéldája a hagyatéki eljárás ideje.
(Szerintem nem nyugszik ilyenkor az elévülés. De nagy gyakorlati jelentősége ennek nincs, hiszen nagyon ritka, hogy öt éven belül ne lenne meg a jogutód.)
Angi,
Végrehajtásban az utolsó végrehajtási cselekménytől kell számítani az elévülést.
Tekintve, hogy édesapádtól haláláig vonták a tartozást, ezért az elévülés még nem kezdődött meg.
A jogerős hagyatéki végzéstől kezdődhet legfeljebb az elévülés, mert a halálától odáig bizonyosan nyugszik az elévülés (hiszen a jogosult nem tud ki ellen fellépni az örökösök megállapításásáig).
Köszönöm a választ.
Azt lehet tudni, hogy az 5 év elévülési idő mikortól számítódik? Maga az alap végrehajtási eljárás, ami alapján édesapánk fizetett, 2008-as, a hagyatéki végzés ezévi.
A követelés jogcíme kapcsán annyit tudunk, hogy egy ingatlan eladás után a vevő műszaki állapot miatt indított eljárást és kért kártérítést.
Ha a végrehajtást kérő nem nyilatkozik, akkor szünetelhetne a Vht. 52. § b) pontja alapján, DE a rendelkezés szerint: „a végrehajtást kérő vagy az adós meghalt, vagy a nem természetes személy adós megszűnt, és a jogutód vagy az ellenérdekű fél nem kérte a jogutódlás megállapítását,
”
Ha van jogerős hagyatékátadó végzés, amelyben egyértelműen megállapítható, hogy adósi oldalon jogutódlás megállapítható, akár az örökösök is kérhetik a jogutódlás megállapítását. Ezért is rendelkezik úgy a jogalkotó, hogy mind a jogutód, mint az ellenérdekű fél lehet kérelmező.
Ha nincs kérelem, akkor Vht. 52. § b) pontja alapján szünetel. A szünetelés ideje alatt a követelés elévülhet, függ a követelés jogcímétől, de általános elévülési idő 5 év. A követelés a kifizetés napjáig kamatozik.
Üdvözlöm!
Édesapám hagyatéki tárgyalásán került elő, hogy jogerős végrehajtás alapján a nyugdíjából 15 éve levonást végeztek, kb. havi 15-25 ezer forint értékben.
A hagyaték alapján a tartozást is örököltük. Megállapodnánk a jogosultakkal.
Egyeztettem a végrehajtóval és azt mondta, hogy csak a végrehajtást kérő tudja intézni náluk a továbbiakat úgy, hogy kéri a jogutódlást és utána tudjuk majd a megállapodást intézni. A jogutódlással kapcsolatos nyilatkozat tételi felhívásukra a végrehajtást kérők nem reagáltak.
Az lenne a kérdésem, hogy meddig áll fenn az öröklés kapcsán a mi felelősségünk? Illetve ha nem kérik a jogosultak a jogutódlást, akkor mi lesz az eljárással? Meddig szünetel? Mikor évül el? Ha ők nem lépnek, akkor az adósság egészen addig kamatozik?
Köszönettel
kiadja a Jogászoknak Kft.
cégjegyzékszám: 02-09-067243
adószám: 12559044-2-02