végrehajtás alatt álló ingóság


BHenrietta # 2017.09.20. 07:45

Sziasztok!

Sógorom 2 éve vett egy személygépkocsit magánszemélytől. Eladás-vételkor Adásvételi szerződés kötés megvolt, minden rendben zajlott. Mikor az okmányirodába bement közölték vele, hogy nem lehet átíratni ugyanis az autón végrehajtási jog van.
Eladóval kötöttek egy meghatalmazást miszerint sógorom használhatja az autót. Szóbeli megegyezés is volt, hogy az eladó intézi a papírokat, műszaki vizsgát vevő csináltatja, de az eladó intéz hozzá minden szükséges iratot.

Az utóbbi időben az eladó nem hajlandó a megbeszélt időpontokat betartani, az autót sógorom nem tudja használni ebből kifolyólag. (műszaki vizsgát nem tudja megcsináltatni)

Kérdésem, mit lehetne tenni ez ügyben? Végrehajtót megkeresni esetleg, hogy a foglalást az autóról átrakni másik ingóságra, ha már egy végrehajtás alatt álló ingóságot eladott az eladó vevő előzetes tájékoztatása nélkül? Rendőrségi feljelentés utólag? Eladón a pénzt visszakövetelni nem tudja, mert hiteltartozás van, amit a nyugdíjából vonnak és az autó a biztosíték... Mit tudna tenni? Autót így eladni sógorom nem tudja, és névre íratni még mindig nem lehetett.

gerbera317 # 2017.09.20. 09:49

A jelenlegi állapot akár elviselhető is lenne, ha a tulajdonjogból fakadó kötelezettségeit nem vonakodna teljesíteni az eladó. Értésére kell hát adni, hogy ha nem tér jobb belátásra, felnyomjátok a végrehajtónál, és a maradék nyugdíját majd a sittre fogja neki küldeni a Nyufig. Merthogy:
104. § (3) A lefoglalt ingóságon elidegenítési és terhelési tilalom áll fenn. A lefoglalt ingóság elidegenítése a Büntető Törvénykönyv szerint bűncselekmény.

Stage # 2017.11.04. 05:12

Üdv.

Végrehajtást kértem ingóságra. Az ügyintéző hölgy szerint mindegy mit kértem én, nekik a fokozatosság elve szerint először a bankokat kell megkeresni, majd munkabérre kell próbálniuk letiltást küldeni, és csak utána foglalnak helyszínen. Ez így jogszerű eljárás? Nekem végrehajtói időhúzásnak tűnik. Akár hónapokig is tarthat amíg visszajönnek a válaszok.

És még azt szeretném kérdezni, hogy amikor eljut az ügy ingó foglaláshoz, kérhetem-e, hogy a lefoglalt ingóságra kerüljön hatósági pecsét? Pl. műszaki cikkek csatlakozóira, hogy ne tudja tönkre tenni a lefoglalás időtartama alatt? Meg szeretném ha kellemetlen lenne neki hogy nem tudja használni a szórakoztató elektronikai cuccait és ezzel serkentsem a fizetési hajlandóságát.

gerbera317 # 2017.11.04. 07:31

A fokozatosság elve létezik. Ingóságot is lehet foglalni mindjárt az eljárás kezdetén. Tehát nem ez az elutasítás oka. Egyszerűen csak kivitelezhetetlen az elmeböffeneted, és ezt nem akarták így a szemedbe mondani.

Stage # 2017.11.05. 11:08

?

facsiga77 # 2017.11.05. 22:09

84. § (1) Ha az adós a végrehajtható okiratban feltüntetett kötelezettségét önként nem teljesítette, a végrehajtó az adós ingóságait foglalási jegyzőkönyvben összeírja, és ilyen módon lefoglalja.

(2)293 Az ingófoglalásra a végrehajtási költség megelőlegezésének időpontjától számított 30 napon belül kerül sor. Ha a végrehajtó az adósnak a végrehajtható okiratot személyesen adta át, az önkéntes teljesítés elmaradása esetén köteles az ingófoglalást haladéktalanul elvégezni.

(3) Ha a végrehajtható okiratot postán kézbesítették, a kézbesítéstől számított 45 napon belül kell az ingófoglalást elvégezni.

Szóval kérésed nélkül is kell ingóságot foglalni, határidők is ott vannak.
Hatósági pecsét nincs, alapesetben az adós használatában maradnak az ingóságok.
Ha úgy gondolod hogy az adós tönkreteszi a lefoglalt ingóságait akkor ezt jelezd a végrehajtónak és majd ő dönt, hogy ezzel mit tesz.

Előrejelzem, hogy ha nem vagy jelen a foglalásnál akkor könnyen lehet hogy nem lesz foglalható ingósága az adósnak.

Stage # 2017.11.06. 11:06

Ott leszek, ott akarok lenni és ezt jeleztem is. Vannak aranyai, vannak műszaki cikkei. De nem fogja megvárni, amíg elálverezik, el fogja tüntetni és nem fogjuk tudni bizonyítani hogy Ő volt, mert a lakásban többen élnek akik egymásra nem kötelesek vallomást tenni.

Stage # 2017.11.06. 11:11

@facsiga77: köszönöm a korrekt választ.

gerbera317 # 2017.11.06. 15:24

Ott leszek, ott akarok lenni és ezt jeleztem
Az, hogy "jelezted", kevés. Írásban kell nyilatkozni, hogy a helyszíni eljárásnál jelen kívánsz lenni, annak a várható költségeit megelőlegezed (az esetleges kényszerfelnyitást is!), tanú személyéről gondoskodsz, tényleges ingófoglalás esetén pedig az igényper kockázatát vállalod. Ha ezt így megírod a végrehajtónak, akkor nem fog lepattintani a fokozatosság elvére hivatkozva.
Ha azt akarod, hogy az adós a lefoglalt ingóságokat ne is tudja használni, akkor a foglaláson kívül azok zár alá vételét is kell kérned. Ez további költséggel (pl. zárgondnoki díj) fog járni.

Stage # 2017.11.07. 03:01

A végrehajtási lapon jeleztem, hogy jelen kívánok lenni. Akkor ezek szerint ez a gyakorlatban nem elég? Megteheti az eljáró végrehajtó hogy nem keres meg a helszín bejárása előtt?

Stage # 2017.11.07. 03:03

Egyelőre 11 ezer forint eljárási díjat kellett megfizetnem.

gerbera317 # 2017.11.07. 13:16

A végrehajtási lapon jeleztem

Az nagyjából olyan, mint a 120 oldalas szakdolgozat 43. oldalának közepére beszúrt "aki idáig elolvassa,annak fizetek egy sört" mondat. Ha azt akarod, hogy legyen is valami abból a helyszínből, akkor külön kell nyilatkoznod, és úgy, ahogy lejjebb írod.

Stage # 2017.11.09. 07:14

Köszönöm, remélem tapasztalat alapjaira épül a tanácsod.

gerbera317 # 2017.11.09. 07:21

Nem muszáj hinni nekem.

Stage # 2017.11.09. 11:04

Megírtam neki ajánlottan, köszi

Stage # 2017.12.06. 13:50

Semmi nem történt eddig, előleg megfizetve, nyilatkozat elküldve. Letelt a harminc nap a végrehajtás foganatosítására. Ma felhívtam a vh irodát, közölték hogy kiküldték a megkereséseket a bankoknak, 2db. bankszámlája van az emberemnek, de senki nem kérte hogy keressék meg a bankokat. Én ingó foglalást kértem, aminél ott akarok lenni. Megint jött a fokozatosság elve baromsággal és türelmet kért. Hogyan lehetne elérni, hogy ne hülyeségeket csináljanak hanem azt amit kértem? Az időt húzzák.

gerbera317 # 2017.12.06. 16:13

de senki nem kérte hogy keressék meg a bankokat
Azt nem kérelemre teszik, hanem a törvény (47. §) írja elő. És ha megfeszülsz is, először ezzel próbálkozik, mert miért is kellene a végrehajtónak helyszínen ázni-fázni, adott esetben magát inzultusnak kitenni, mindezt hugyé'-szaré', ha egyetlen k*szott inkasszóval is be tudja hajtani a követelést? Logikus, hogy előbb az irodai megoldást keresi, és ha az nem jár sikerrel, csak akkor adja elő neked a maláj harcos figuráját.

előleg megfizetve, nyilatkozat elküldve
És az milyen előleg? A helyszíni eljárás várható költésgeinek előlegezése nem azonos az eljárás kezdetén megfizetendő költségrésszel. Hogy várhatólag mibe fog kerülni a helyszín, azt a végrehajtó fogja megmondani, miután megérkezett hozzá a nyilatkozatod. Ez történt, és erre fizettél előleget?

Stage # 2017.12.06. 23:44

Az eljárás kezdetén megfizetendő végrehajtási költség, 11 ezer ft volt azt hiszem. A nyilatkozatra még nem reagált semmit.

gerbera317 # 2017.12.07. 07:36

Kérdezz rá, hogy a talált 2 bankszámlára (ez 2 különböző banknál van, ugye?) kiadták-e az inkasszót, illetve abból folyt-e már be valami. Nem kell megvárni a 35 napot; ha a kiadástól számított 2 héten belül nem folyik be semmi, követelheted a további eljárási cselekményeket (pl. a helyszíni eljárást).

Stage # 2017.12.07. 18:58

Te magad mondtad, hogy amikor a végrehajtási lapot a végrehajtó személyesen kézbesíti, köteles a helyszíni foglalást elvégezni haladéktalanul. Ehhez képest elment a dolog egy olyan irányba, hogy bankszámlákkal szarakodnak miközben megváltozott munkaképességűként kapott jövedelem nem terhelhető és nem szeretném ha ötezer forintonként fizetne. Én úgy olvastam, hogy 11 ezer eljárási költség megfizetését követően harminc napon belül meg kell indítani a végrehajtást az adós ellen. Ebben a tekintetben annyi történt hogy levelezgettek egyet a bakokkal. Dühítő. Akkor várok még két hetet (ez valami törvényi határidő?) aztán kérem határozottabban a foglalást személyesen a vh irodában.

Stage # 2017.12.07. 19:01

Vht. 84. § (1) Ha az adós a végrehajtható okiratban feltüntetett kötelezettségét önként nem teljesítette, a végrehajtó az adós ingóságait foglalási jegyzőkönyvben összeírja, és ilyen módon lefoglalja.
(2) Az ingófoglalásra a végrehajtási költség megelőlegezésének időpontjától számított 30 napon belül kerül sor. Ha a végrehajtó az adósnak a végrehajtható okiratot személyesen adta át, az önkéntes teljesítés elmaradása esetén köteles az ingófoglalást haladéktalanul elvégezni.

facsiga77 # 2017.12.07. 19:11

olvasd tovább, van 45 napos határidő is a vh lap kézbesítéstől.

Általában azt sem tartják be.

Stage # 2017.12.07. 19:43

Személyes kézbesítést kértem, nem érdekel a 45 nap. Viszont a Vht. 8. § (2) bekezdés szerint a végrehajtó tényleg megteheti, hogy az adós érdekében más eljárási cselekményt választ. De ebben a konkrét ügyben tudom, hogy az adós jövedelme nem terhelhető, amit a tudomásukra is hoztam. Ez időhúzás semmi más. Hiába foglal a nyomorult, a foglalás után még 30 napnak el kell tenni hogy elárverezze a dolgokat. Szóval ha már le lenne foglalva az ingósság, akkor is csak valamikor februárban juthatnék hozzá a pénzemhez, de így jó ha májusra meg lesz.

Stage # 2017.12.07. 19:52

Az nem lehetséges, hogy a vh. iroda nem akar foglalkozni azzal milyen jogcímen kapja havonta azt az 57 ezer forintját, megterhelik 33%-al aztán majd ha panaszt tesz az adós a terhelés ellen csak akkor foglalnak?

facsiga77 # 2017.12.07. 21:13

Nem személyes kézbesítést, csak azt kérheted, hogy a végrehajtó postán küldje meg a vh lapot az adósnak.
Azzal pont a 45 napos határidőbe csúszol bele.

A vh iroda nem gondolkodik ilyesmin.
Megadott protokoll szerint haladnak, ha pattog a vh kérő ha nem.

A pattogást addig észre sem veszik amíg nincs a leveledben olyan hogy ha nem csinálják ezt meg azt akkor vh kifogást teszel vagy panaszolsz a Karnál.

Sokszor még ekkor se, mert tudják hogy melyik kifogás nem áll meg akkor sem ha egyébként törvénysértő, mert mondjuk tipikusan nem okoz jelentős érdeksérelmet amiről szó van.
A Kar elvileg minden jogszabálysértésre mozdul, de viszont a Kar hírhedten védi a tagjait (pl az ügyvédi kamarával szemben akik odavágnak ha alapos a panasz).

Ha megalapozottan pattogsz akkor a normálisabb végrehajtó legalább részben csinál valami olyasmit amit szeretnél.

Nagyon utálnak vh kérővel kimenni foglalni, mert az minimum 3-4 órás történet lesz beszólogatós adóssal, beszólogatós vh kérővel, esetleg rendőröket is meg kell várni.
Ha nélküled megy akkor nem talál semmit, felvesznek egy jegyzőkönyvet 10 perc alatt az adóssal és ez a cselekmény letudva.
Ha nem találja otthon akkor felveszi hogy gazos az udvar és romos a ház, ezért valószínűsíthetően nincs foglalható ingóság a címen. így meg ezért van letudva.

Ezt követően, ha nincs bankszámla meg tiltható jövedelem, kocsi, meg ingatlan se akkor szinte biztos hogy leszüneteltetik az eljárást és fizethetsz hogy újból megcsinálja neked ugyanezt a kört.

Közműszolgáltatók nagyolnak, őket ez nem érdekli.
Nekem volt olyan ügyem ahol kimentem a végrehajtóval és a már folyamatban lévő 4 korábbi közmű végrehajtás előtt az enyémet kifizette az adós, mert foglaltunk.
Biztos volt már mindegyik közmű cégnek foglalási jegyzőkönyve hogy ott nincs semmi...