terhesség - felmondás?


Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.06. 07:04

Nézd, azt mindketten tudjuk, hogy ez a magatartás a rendeltetésszerű joggyakorlás és a jóhiszemű együttműködés elvét sérti. De az is igaz, hogy a bíróságok - különösen a munkaügyi bíróságok - nem szeretik az ítéleteiket általános jogelvekre alapozni.

A tisztességes eljárás az, hogy közlöd a terhességet, amikor a tudomásodra jutott. A tisztességes és egyúttal ésszerű magatartás az, hogy közlöd a terhességet, és megpróbálsz megegyezni abban a munkáltatóval, hogy a szerződésedet határozott idejűvé alakítjátok annyi időre, amennyi ahhoz kell, hogy a gyedre jogosultságot szerezz.
Még ésszerűbb, és kevésbé tisztességes, ha csak a próbaidő letelte után közlöd a terhességet; de azzal, hogy a fentiek szerinti határozott időre módosítsátok a szerződést. (Azzal azért számolj, hogy ha az utolsó utat választod, és a munkáltató maga észleli még a próbaidő letelte előtt a terhességet, akkor elég rossz esélyeid lesznek egy megegyezésre.)

Boszi20 # 2011.09.06. 10:53

Tudom hogy ez egyáltalán nem helyénvaló és eléggé "undorító" a részemről hogy ezt akarom tenni de nincs más választásom. Nem tudnám felnevelni a gyerekem 30 ezer ft ból. Tehet valamit ellenem a munkáltatóm ha csak a próbaidő után mondom el? Kérhet be orvosi papírokat amit nekem be kell vinnem majd neki?

Pandaaa # 2011.09.06. 13:27

Boszi, sajnos róka fogta csuka a helyzeted, ha megmondod, védettség hiányában kirakhatnak, ha nem mondod meg, akkor nem jártál el jóhiszeműen, tehát megpróbálhatnak erre hivatkozni, ha fel akarnak mondani.

A legnagyobb gond, hogy jó eséllyel látszani is fog már a pocak a próbaidő vége előtt...kérdés, hogy milyen a hely, a főnök, a munka jellege, van-e esély arra, hogy megtartanak akkor is, ha megmondod?

berry38 # 2011.09.06. 13:34

Jó napot mindenkinek!

Nem ide vág a téma,de csak egy kérdésem lenne...egy cégnél mindenki kap étkezési utalványt csak pár dolgozó nem,akiknek arra hivatkoznak,hogy azért nem kapnak, mert a többiek sem kapnak,hanem a bérüket nem pénzben fizetik hanem utalványban.Létezik ez?Megtehetik?

Pandaaa # 2011.09.06. 13:43

Berry38, hát ez tényleg nem ide vág. A kérdésedre válaszolva: nincs olyan szabály ami szerint egységesen, mindenkinek kell adni étkezési utalványt. A munkádért járó juttatásban megállapodtál a munkáltatóval, így hogy más miben állapodott meg, az alapvetően nem a te dolgod. Kivéve, ha sérül az "egyenlő munkáért egyenlő bér" elve.

berry38 # 2011.09.06. 14:05

Köszönöm Pandaa a választ.Ez az elv mit jelent pontosan?

Pandaaa # 2011.09.06. 14:14

Hát, az jelenti, hogy egyenló munkáért egyenlő bér jár :) A gyakorlatban szerintem nehezen megfogható, mert azonos munkakörben is lehetnek kisebb-agyobb eltérések a felelősség, feladatok terén, illetve a munka minőségében is. Tehát lehet, hogy van két pénztáros, azonos időbeosztásban, de az egyik mondjuk tapasztaltabb, és vannak plusz feladatai, akkor jogos lehet a magasabb bér. De ha nincs lényeges indoka a különböző bérnek, és eltérés van a fizuban, akkor megsértik ezt az elvet. De akkor is az egészet kell nézni, nem azt, hogy kajajegyet kap-e, vagy nem, hanem az egész jövedelmet.

berry38 # 2011.09.06. 14:23

Köszönöm,hogy válaszoltál:)

Boszi20 # 2011.11.24. 06:30

Sziasztok

Én már szeptemberben irtam ide. Most december elején lejár a próbaidőm. 18 hetes terhes leszek addigra. Ha aláírtam a határozatlan idejű szerződésemet és elmondom nekik a terhességemet kirúghatnak? Eddig nem vettek észre semmit és elvileg hosszabbítanak.

Köszi előre is a válaszokat

ObudaFan # 2011.11.25. 09:15

Ha lejár a próbaidőd, utána legfeljebb rendkívüli felmondással.

Boszi20 # 2011.11.27. 09:01

De ilyenkor nem véd meg az hogy terhes vagyok és nem rúghatnak emiatt ki??

Mandu # 2011.11.27. 10:22

Üdvözlök mindenkit!

A helyzetem a következő:

  • az önkormányzati fenntartású munkahelyem 1-2 héten belül megszűnik jogutód nélkül
  • az egyik kollégám már a felmondási idejét tölti, mert felmondott közössel
  • mi ketten a másik kollégával szerettünk volna még utoljára kicsikarni a fizetésünket és a felmondási időre járó pénzt (végkielégitésünkre esély sincs) igy elhatároztuk, hogy majd rendkivülivel felmondunk az utolsónak vélt munkanapon, mivel sorozatosan megszegik a munkaszerződésünkben foglaltakat
  • közben a MA KIDERÜLT, hogy végre összejött a várva várt terhességem. Nem tudom mitévő legyen mert időm nincs kivárni a biztos 12 hetet és nem szeretnék a két szék közül a pad alá esni.

Amennyiben munkanélkülivé válnék a legrosszabb esetben...felvehetnek még táppénzre, ami indokolt lenne a korábbi vetéléseim miatt????

Ha valaki tud jó tanácsot szivesen fogadom!

ObudaFan # 2011.11.27. 13:29

Próbaidő alatt nem. És a rendkívüli felmondástól sem, ha arra okot adsz. Egyébként igen.

Rolaszeg # 2012.01.17. 12:50

Üdvözlet!
A feleségem határozatlan idejű munkaszerződéssel alkalmazottként dolgozik a munkahelyén. A munkáltató a helyi munkaügyi központ támogatásában részesült 2011.12.31-ig, de még foglalkoztatási kötelezettsége van 2012.02.15-ig. A feleségemmel a legnagyobb örömünkre babát várunk és ezt a munkáltatójánál be is jelentette 2012.01.02-án. A munkáltató elmondta, hogy becsapva érzi magát, mert 2012.02.15-től a feleségemre már csak 4 órás munkakört osztott volna vagy semmilyet.
A feleségem elmondta, hogy jelenleg 8 hetes és ameddig csak lehet, szeretne maradni és dolgozni, viszont a munkáltató részéről elindult a mesterkedés, megpróbálja a feleségem munkáját ellehetetleníteni. (kitalálta hogy vigyen ki munkát 4km-re, de úgy hogy a busz költségét nem vállalja, tehát menjen gyalog oda-vissza 8 KM-t, ami kb. 120-130 perc)
Mikor erre a feleségem nem volt hajlandó, írt a munkáltatónak egy e-mailt, hogy térítse legyen szíves a munkák kiszállításának költségeit, mert ezt a feladatot nem tudja gyalog ellátni, a munkáltató írásbeli figyelmeztetésben részesítette, mert kész tények elé állította és a munkavégzést megtagadta.
Az írásbeli figyelmeztetést a feleségem nem írta alá, mert utána akartunk nézni, hogy milyen feltételekkel szabad az ilyet elfogadni és találtunk is rá választ, miszerint jogfenntartással veszem át, mert a munkáltató indoklásával nem értek egyet.
Valószínűleg ajánlott tértivevénnyel kipostázza majd, amit vagy megkapunk, vagy nem...

Attól tartok, hogy ezzel nem lesz vége az ügynek
és csalárd módon addig feszíti a húrt míg rendkívüli felmondást fog a feleségem kapni.
Egészségileg bírja és szeretne is maradni az asszony, de ez sokszor kiborító számára

Kezd elborulni az agyam és lehet, hogy fel fogom jelenteni a munkáltatót a mentális támadás és szándékos ellehetetlenítés vádjával!

Kérlek segítsetek, mit tegyünk?

Mel84 # 2012.02.08. 19:37

Üdvözlök Mindenkit!

Problémám hasonló az előző kérdezőéhez.
12 hetes kismama vagyok, a munkámat már egy ideje folyamatosan ellehetetlenítik (váltani épp a gyermekvállalás miatt nem akartam).
Rendkívül stresszelnek, így úgy gondoltam elmegyek táppénzre.
Kirúghatnak-e rendkívüli felmondással táppénz alatt kismamaként?
Ha nem megyek tp-re, és az orrom alá tolnak egy rendkívüli felmondást, amit nem írok alá, mit tehetek? Utána táppénz?

Ha végül mégis kirúgnak mennyi ellátást fogok kapni? TGYÁS, GYED, GYES? 2006 július óta folyamatos a mviszonyom, itt 2007 szeptembere óta.

Kérdésem nem alaptalan, már "fenyegetőztek" ezzel, keresik az okokat, bár nem nagyon szolgáltattam rá, de "bízom" bennük, és félek, hogy valamit találnak! (Nagyon sok a munkám, nem lehet győzni, nyilvánvalóan vannak elmaradások benne)
Sajnos múlt héten aláírtam egy írásbeli figyelmeztetést, ami nem a munkámra, hanem a hozzáállásomra vonatkozott, ami szabályszegést jelentett. Sajnos nem tudtam, hogy mit tegyek sokkoló volt a helyzet, addigra már 13 órája bent voltam, mindegy volt, csak hadd menjek haza!

Köszönöm a segítséget!

muslinca # 2012.02.09. 08:03

Kedves hozzáértők!

A problémám a következő. A munkahelyemen csoprtos létszámleépítést hirdettek ki jan. 30-án. A cég meg fog szűnni. Jelenleg védett vagyok mert gyermekem még nem töltötte be a 3 évet, így csak a védettség lejártával kapnám meg felmondásomat (május). Jelenleg dolgozom, szóval státuszom aktív.
Már régóta tervezzük a kistestvért (ebből munkahelyemen sem csináltam titkot), és most lehet hogy sikerült. Jelenleg 5. hétben vagyok, orvosnál még nem voltam. Azt szeretném tudni, hogy ilyenkor a védettség, a fogantatás idejétől(nálam ez január 20-a kb), vagy csak meghatározott korú, bejelentett terhességtől számít???
Ez azért lenne nekem fontos, mert ha védett vagyok, akkor a munkaviszonyom a cég cégjegyzékből való törlésével szűnne meg, ami legalább 3 hónappal később van mint az első gyermekem által nyújtott védettség ideje. Ez lényeges számomra, hogy biztosításom minél tovább legyen, és így talán jogosult lennék tgyásra (ha a fennmaradó időben fizetném az egészségbiztosítási járulékot, vagy ha szükséges, akkor bejelentkeznék egyik rokon családi vállalkozásába).

A jóhiszeműség megléte talán nem kérdéses, hiszen mindenki tudta, hogy szeretnénk tesót, és nem azért készült a bébi, mert megszűnik a cég. Bár természetesen erről írásos bizonyítékom nincs..

pazs # 2012.02.09. 08:18

muslinca: nem nézik a jóhiszeműséget, a terhesség a fogantatástól kezdve védelem a rendes felmondás ellen (még akkor is, ha a felmondás időpontjában például maga a kismama sem tud róla). Ez csak július 1-jéig van így, az új Mt-ben már csak akkor véd, ha előzetesen bejelenti a munkavállaló a terhessége tényét, de ez rád nem fog vonatkozni, hiszen addigra már biztosan bejelented, hogy terhes vagy. (Gratulálok)

Mel84: a terhesség (és a táppénz, bármely okból) csak a rendes felmondás ellen véd. A rendkívüli felmondást, ha kapnál, írd alá azzal, hogy "átvettem" (nem érdemes megtagadni az átvételt, mert akkor nem lesz belőle példányod és úgyis él), és irány egy ügyvéd (vagy gyere vissza ide). A rendkívüli felmondásnak nagyon szigorú feltételei vannak, egyáltalán nem könnyű okot találni rá, ne aggódj. Ha pedig alaptalan a rendkívüli felmondás, kérésedre visszaállítják a munkaviszonyodat. Azt megnézem, hogy egy alaptalan rendkívüli felmondás után újra megpróbálnak eltávolítani.

muslinca # 2012.02.09. 08:35

Kedves Pazs!

Köszönöm a gyors választ!
Még annyit szeretnék tudni, ha nem nagy gond, hogy ha október elején születik a baba, de a munkaviszonyom csak julius végéig tart, akkor tgyásra jogosult leszek-e ha valahova befizetem ezt a 6-7 ezer forint/hós egészségbiztosítási járulékot, vagy mindenképpen munkaviszonyban kell állnom a szülés napján?
Illetve ha munkanélkülire megyek, akkor jár-e tgyás?

Mégegyszer nagyon köszi!

pazs # 2012.02.09. 08:43

A havi egészségbiztosítási járulék fizetése fejében csak orvosi ellátást kaphatsz, pénzbeli kifizetések ezért cserébe nem járnak.

Ha még a szülés előtt megszűnik a munkaviszonyod, akkor úgy kell trükközni, hogy a szülés napján munkanélkülin legyél, mert az biztosítási jogviszony és akkor jár tgyás/gyed is. Addig ennek nézz utána nálam komolyabb forrásból, például az OEP-nél.

muslinca # 2012.02.09. 08:57

Köszi!

Mindenképp utánnanézek más forrásból is, addíg még rengeteg az idő, csak tisztázom a dolgokat nagy vonalakban.
Szóval ez vajon járható út?

  1. juli 30-án felmondanak
  2. a felmondási időm 45 nap. Ezt biztosan kifizetik, de ha a cég már juli 30-al nem létezik, akkor vajon a felmondási idő az él-e biztosítási jogviszonyként? Mert ha igen, akkor végülis szeptember közepétől kell csak munkanélkülire mennem, ami az október 13-ai szüléssel még simán fenn fog állni.

Fura, hogy amióta végeztem a sulival, (2003) egy napot sem voltam munka nélküli, és elég jónak mondható a jövedelmem (amiből jó sok adót és TB-t vonnak), most meg itt kell trükköznöm, hogy a 2. gyerekemnél járjon valami...ááá...érdekes a rendszer, persze mindenkinek mások a problémái...

A válaszokat megegyszer kösz....

Egyjogász # 2012.02.09. 09:25

A rendkívüli felmondással történő jogszerű munkaviszony megszüntetéshez az szükséges, hogy a munkavállaló munkaviszonyából származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyosan gondatlanul jelentős mértékben megszegje.
Kétségetlen, hogy a munkaviszonyt táppénz alatt is meg lehet szüntetni rendkívüli felmondással (pl. ha valaki az erre okot adó kötelezettségszegést még a táppénzes állománya előtt követte el), ugyanakkor én így hirtelen nem tudok olyan, a rk. felmondásra okot adó kötelezettségszegést mondani, amit a táppénz alatt lehetne megvalósítani.
Ilyenkor munkavégzési kötelezettség nincs, és terhes hölgynél még amiatt sem pampoghat nagyon a munkáltató, hogy nem tájékoztatja a várható munkába állás idejéről.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.02.09. 11:25

Nincs is szó róla, hogy rendkívüli felmondást kapna. Csak attól tart. Én meg az efféle kérdésektől tartok. "És ha Izland hadat üzen?"

Bérczes Diána # 2012.02.10. 12:31

Az után szeretnék érdeklődni hogy a munkakörömet megváltoztathatják-e, vagy más státuszba rakhatnak-e a munkahelyemen?
2006. óta dolgozom folyamatosan ugyan abban a pozícióban és most átszervezés van a cégnél én pedig tartós táppénzen vagyok a szülés előtt.
Közalkalmazott vagyok egy állami cégnél.
Ahonnan elmegyek gyesre vagy tartós táppénzre arra a státuszra kötelesek visszavenni? és a helyemre határozott időre vesznek fel valakit?
Válaszát előre is köszönöm.

pazs # 2012.02.10. 12:43

A visszatérésedkor a munkaszerződésednek megfelelően kötelesek foglalkoztatni.

AnnaLuca # 2012.02.14. 18:01

Kedves Szakértők, Fórumozók!
Segítségeteket szeretném kérni az alábbi problémámmal kapcsolatban:
2000.10-óta ugyanazon a munkahelyen dolgozom, időközben kisbabám született, 2012.májusban fog a GYES-m lejárni.Idén januárban találkoztam az új főnökömmel és kértem tájékoztasson arról vissza szándékoznak-e venni, vagy sem...Még mindig nem kaptam választ. Kérdésem az esetleges elbocsátással kapcsolatos: milyen "juttatások" (végkielégítés, felmondási idő kif., szabadság) illetnek meg? Milyen megállapodást célszerű aláírnom? Kaphatok a felmondás után álláskeresési járulékot?
Válaszukat előre is köszönöm!