A 20 perces munkaközi szünet ledolgozása.


efi99 # 2011.03.03. 11:03

Worms18
Mutassa meg a munkáltató a hivatkozást, hogy lehet.
Eszméletlen kreatívak egyes munkáltatók (vagy inkább tudatlanok)

nandy # 2011.03.02. 21:59

Ja, és még az is ott van a törvényben, hogy ha pihenőnapon munkavégzést rendel el a munkáltató, akkor legalább 4 óra a ledolgozandó idő. Nem lehet egy-egy óra miatt berendelni.

nandy # 2011.03.02. 21:58

A munkaközi szünet - nevéből adódóan - a munkaidő közben kiadandó szünet. Tehát előtte és utána is dolgozni kell. Alapból 20 perc jár, de napi egy óránál nem lehet több.
Ha az egyik nap nem tudjátok ledolgozni a teljes munkaidőt, akkor azt le lehet később dolgoztatni (főleg munkaidőkeretben...). De ez nem jelenti azt, hogy a munkáltató összevonhatja a heti (netán még egy órás...) ebédszüneteket, és hét végén majd ledolgozzátok. Az már joggal való visszaélés.

A pótlékról pedig hiába mondanak le írásban a dolgozók! A pótlék törvény szerint jár, munkabérnek minősül, a munkabérről pedig nem lehet érvényesen lemondani. Ezért még ha alá is írták a papírt, akkor is követelhetik a pótlékot, mert az jár nekik!!!

Ebből is látszik, hogy a munkáltató nincs tisztában a törvényben foglalt kötelezettségeivel.

Worms18 # 2011.03.02. 21:47

Üdv
Köszönöm eddigi válaszaitokat:D
De akkor konkrét jogszabály nem létezik a szombaton történő étkezési idő ledolgozásra...?
Vagy ez úgy történik, hogy megegyezés szerint....?
Mert a céges dolgozók aláírtak egy papírt miszerint nem jár nekik pótlék se semmi egyéb mindössze annyi ha 11 óra lenne a ledolgozandó idő akkor letudták egy szombati műszakkal...
(Én egy vállalkozón keresztül vagyok a cégnél....mint kölcsön munkaerő/betanított munkás/)
A héten abból ment a vita, hogy a márc.14.-ét le kell dolgozni 26.-án de mivel étkezési időt is dolgozni kell ezért 12.én kéne menni ledolgozni a kajaidőt...csak ez sok embernek nem tetszett...ezért kérnék segítséget ez ügyben!?

előre is köszönöm

nandy # 2011.03.02. 21:10

Nem lehet másnap ledolgoztatni a munkaközi szünetet, és kész.
Nem kell ehhez konkrét jogszabályhely... ha a munkáltató más napon (netán összevontan...??) dolgoztatja le a munkaközi szünetet, az minimum joggal való visszaélés.

efi99 # 2011.03.02. 19:19

Törvényi hivatkozást nem tudok bevágni. A logika diktálja ezt.(A szombaton való dolgoztatásnak egyébként is vannak más szabályai is, ez igen gyenge érv annak alátámasztására.) Ha nem számítják az aznapi munkaidő, akkor aznap nem lesz 8 óra a munkaidőd. A munkaszerződésedben mi van? Ha 8, akkor először magyarázkodjanak ők, hogy miért visznek át néhány órát mégis szombatra?
Az sincs törvénybe foglalva, hogy jogunk van percenként 5-nél többször is levegőt venni a munkaidő alatt, akkor a munkáltató megtilthatja?

efi99 # 2011.03.01. 19:21

Csak aznap lehet.
Javaslom kérdezd meg tőle, hogy mit szólna hozzá, hogy te meg az ebédidőket akarod egyben kivenni az év végén? Kb 10 és fél napot fog kitenni. Talán belátja.

Worms18 # 2011.03.01. 11:18

Sziasztok.

Érdeklődnék, hogy szabályos-e a munkáltató részéről a szombaton történő étkezési idő ledolgoztatás...???
(2 műszakos munkarendbe)

efi99 # 2010.09.20. 13:37

8 óra 20 perc fölött lesz túlóra.
És ha nem fér bele, akkor is leteheted a 6. óra leteltével a lantot 20 percre, pláne így, hogy amúgy is ledolgoztatja, maximum addig áll a Martin-kemence, oldja meg.
A munkaszerződés meg hülyén van megfogalmazva, mert azt felesleges beleírni , ami az MT-ben van (8 órásnak 20 perc láblógatás jár), beleírni azt kell, hogy ezt munkaidőnek számolja-e vagy sem.

Vivy # 2010.09.20. 08:30

köszönöm, tehát ha nem vettem igénybe, mert egyszerűen az embernek nincs rá ideje, de ettől függetlenül akkor számolom a napi 8 óra 20 percet és az felett már a többi számít túlórának?

nandy # 2010.09.20. 08:22

Nem. A napi munkaidőbe nem számít bele a munkaközi szünet, kivéve, ha a munkáltató úgy rendelkezik.

Tehát 8 óra munkaidő + 20 perc szünet, ennyit kell bent lenned naponta a munkahelyeden.

Vivy # 2010.09.20. 07:30

sziasztok
nekem ezzel kapcsolatban olyan kérdésem lenne, hogy a munkaszerződésembe az áll a munkaidővel kapcsolatban, hogy 8 óra napi 20 perc munkaközi szünettel! Most akkor ezt hogy kell érteni? Mert a munkáltatóm úgy számolja, hogy 8 óra 20 perc a napi munkaidő? Nem 7 óra 40 perc lenne akkor? és ha igénybe veszem a 20 percet akkor 8 óra?

köszönöm

csakegynick # 2010.09.09. 12:40

sziasztok,

három műszakban, 8 órában, a hét minden napján, folyamatos munkarendben üzemeltetünk. az rendben van, hogy 6 óra után kötelező 20 perc szünetet biztosítani a munkáltatónak a mt szerint. de folyamatos munkarendben is így van?

thx, csakegynick

nandy # 2010.05.31. 15:32

Ha munkaidőkeret szerint dolgoztok, akkor mehet így is, egyébként szerintem nem...

kovika # 2010.05.31. 15:29

A munkáltató úgy döntött hogy ledolgoztatja a 20 perces étkezési időt. Első terve az volt hogy össze adja a 20 perceket és szombatonként ledolgoztatja .Ez a terv valami oknál fogva megbukott és most az a terv hogy hétközben 4 óránként 8+4 órában ledolgoztatja. Törvényes ez???

bolondmelós # 2010.05.30. 20:24

10 fok átlaghőmérséklet alatt ha csak ül vagy áll valaki, akkor is nehéz munkának minősül bármilyen tevékenység.
Védőital biztosítása kötelező, szerintem azért egy bizonyos hőmérséklet alatt, ha van feles munkaidő kapacitás, akkor illik a 20 percen felül a melósnak plusz időt adni.

kivancsi78 # 2010.05.30. 19:45

Sziasztok!

Engem az érdekelne, hogy hűtött raktárban van-e valami előírás mennyi időközönként mennyi szünet jár?
Nem találtam erre sehol semmit!
Esetleg valakinek valami infója?
Előre is köszi!

efi99 # 2010.04.24. 08:12

Félreértettél.
A munkáltató persze, hogy nem kötelezheti munkavégzésre a szünet alatt, de ha a munkavállaló tovább bütyköl azt se tudja erőszakkal megakadályozni.

nandy # 2010.04.23. 22:48

de részéről szünet alatt a pihenés NEM.

Aha.. Tehát szerinted ki lehet úgyis adni a munkaközi szünetet, hogy közben a dolgozó munkát végez...

efi99 # 2010.04.22. 17:59

nandy
Ugyanezt írtam...
Olvasd el még egyszer.
"A munkaközi szünetet kötelezően ki KELL adni." vs. "A részedről (munkáltató) a szünet kiadása kötelező"
*
"Az múlik a munkálatón, hogy a ledolgozott 7 óra 40 percre kifizeti-e a 8 órára járó bért, vagy úgy dönt, hogy a 20 percet is le kell dolgozni." vs. "Hogy a szünetet munkaidőnek tekinted-e /=ha igen, értelemszerűen ki kell fizetni/ vagy sem (bedolgoztatod) az csak rajtad áll"

nandy # 2010.04.22. 16:33

Nem, én mást írtam.

A munkaközi szüntetet kötelezően ki KELL adni. Az múlik a munkálatón, hogy a ledolgozott 7 óra 40 percre kifizeti-e a 8 órára járó bért, vagy úgy dönt, hogy a 20 percet is le kell dolgozni. De bárhogy dönt, a 8 órára járó bért fizetnie kell. Csak nem mindegy, hogy 7 óra 40 percet, vagy 8 órát dolgozik ténylegesen a munkavállaló.

efi99 # 2010.04.21. 12:48

A részedről a szünet kiadása kötelező, de részéről szünet alatt a pihenés NEM.
Hogy a szünetet munkaidőnek tekinted-e vagy sem (bedolgoztatod) az csak rajtad áll, ahogy nandy is irta.

nandy # 2010.04.21. 10:11

Kötelező a szünet, de nem kötelező ledolgoztatni.

Tehát mondhatod azt, hogy a 8 órába belefér a 20 perc szünet.
De mondhatod azt is, hogy a 8 órán felül dolgozza le a 20 perc szünetet, így ténylegesen 8 órát és 20 percet fog a munkahelyén tartózkodni, de 8 órát kell neki fizetni.

Petya75 # 2010.04.21. 05:39

Jó, de akkor kötelező a szünet vagy nem?

efi99 # 2010.04.20. 19:36

Igen, MT 117 (1) (a) utolsó mondata.
Nem hinném, hogy megakadályozhatod, hogy valaki a szünetjében a munkájával babráljon. Max, ha addig elveszed tőle az ásót, vagy lekapcsolod a villanyórát.