A 20 perces munkaközi szünet ledolgozása.


Petya75 # 2010.04.20. 19:17

És ez így szabályos?
De, ha én azt szeretném, hogy tartsa be a szünetet, -legalább pihen egy kicsit és jobban megy a munka- akkor köteles betartani?

efi99 # 2010.04.20. 18:54

Ja, tényleg, fel sem tűnt. :)
99,99%-ban a munkáltatók szokták elsikkasztani.
Ilyen formán viszont egyszerű a helyzet: van pihenőideje, amit te beleszámítottál a munkaidejébe (van rá lehetőség). Mivel ezt a pihenőt is munkával tölti, legyen az ő baja, te nem jársz rosszabbul, mert így is úgy is 8 órát melózna számodra, ő meg legalább mindig hazaér az Esmeralda következő epizódjáig.

Petya75 # 2010.04.20. 18:26

Köszönöm a válaszokat!

De ezeket én is tudom, csak én nem a munkavállaló vagyok, hanem a mindere elszánt, kizsákmányoló munkaadó.
Mit lehet csinálni, ha ő nem akarja a munkaközi szünetet betartani és csak 7-15-ig akar dolgozni?
Elég fafej a gyerek és minden úgy szeretne csinálni, hogy neki megfelelő legyen.

efi99 # 2010.04.20. 13:34

Petya75
20 percre megállsz és sziesztázol hátradőlve a székben.

Dödölle1 # 2010.04.20. 12:49

1992. évi XXII. törvény
a Munka Törvénykönyvéről

122. § Ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama a hat órát meghaladja, valamint minden további három óra munkavégzés után a munkavállaló részére - a munkavégzés megszakításával - legalább húsz perc, legfeljebb egy óra egybefüggő munkaközi szünetet kell biztosítani.

Kógens előírás és nem kívánságműsor.

Petya75 # 2010.04.20. 12:27

Sziasztok!

Mi van olyan esetben, ha a munkavállaló nem akarja betartani a 20-30 perces munkaközi szünetet, arra hivatkozásul, hogy én ne raboljam az ő szabadidejét, mert annyival később tud hazamenni.
Tudomásom szerint kötelező betartani legalább 20 perces szünetet, 8 órás munkaidő esetén.

Köszönettel, Petya

bonyolult # 2010.04.13. 19:43

Köszönöm a válaszokat!
efi99! Ez a VALÓ VILÁG! Amikor az embernek munkája van, örül, hogy VAN munkája és kénytelen elfogadni a munkáltatója által diktált játékszabályokat még akkor is, ha azok mindenféle törvénybe ütköznek.

nandy # 2010.04.13. 13:56

Mt.
122. § Ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama a hat órát meghaladja, valamint minden további három óra munkavégzés után a munkavállaló részére - a munkavégzés megszakításával - legalább húsz perc, legfeljebb egy óra munkaközi szünetet kell biztosítani, melyből legalább húsz percet egybefüggően kell kiadni. Amennyiben a napi munkaidő alatt a munkavállaló többször jogosult munkaközi szünetre, ezek együttes időtartama az egy órát nem haladhatja meg.

efi99 # 2010.04.13. 12:40

Már írtam.
1 nap legalább egy 20 perces egyben, a többi darabolva tetszés szerint, azzal a megkötéssel, hogy a 9. óra végéig szumma 40-nek kell kimennie, a 12.óra végéig szumma 60-nak.
Egyébként hogyan lehet egy nap 14 órát dolgoztatni?

bonyolult # 2010.04.13. 06:03

Én is munkaidő keretben dolgozom, leggyakrabban napi 14 órát (2-3 napon keresztül 8-22 óráig). A neten böngészve találtam rá, hogy a napi munkaközi szünetek időtartama az 1 órát nem haladhatja meg, az viszont nem világos számomra, hogy ez egybefüggő 1 óra, vagy a munkáltatónak szakaszosan a nap folyamán kell bitosítania? A cégnél lévő faliújság szerint x letöltött munkaidő után 1,5 óra pihenőidő, míg y munkaidő után 2 óra pihenőidő jár - természetesen elméletileg, mert a vendéglátásban ilyen ugyebár nincs! -. Lehetséges ez? 8 óra munka után + 30 percet, 11 óra után + 60 percet 14 óra után 90 perc pihenőidőt írtak elő!

tatti # 2010.04.09. 18:22

Köszi Nandy. Eddig így volt: 08:40-21:20 Ez 12 óra plusz 2×20 perc. Ebben nem vagyok biztos hogy ez így helyes. A mostani: 09:20-21:20. Leírásod szerint ez így helyes. Köszönöm.

nandy # 2010.04.09. 15:16

A munkavégzés idejébe nem számít bele a munkaközi szünet, tehát dolgoznak 11 órát + 20+20 percet.
Az első 6 óra után kapnak 20 percet, a következő 3 óra után megint 20 percet, ekkor már 9 órája és 40 perce vannak bent a munkahelyen, de a munkaidő 9 óra. Ezután dolgoznak még 2 órát, így meglesz a 11 óra, és mennek haza.
12 órásnál hasonló a helyzet. Ha 13 órát dolgoznának, akkor kellene a harmadik 20 percet kiadni, de akkor 13 óra (ledolgozott) + 60 perc (szünet) lenne a bent töltött idő.

tatti # 2010.04.09. 09:50

Bocs. Most jut eszembe hogy elsejétől 11 órában dolgoznak. Ekkor már szabályos a 2×20? Mert 6 után 1×, és utána minden 3 után 1×, de itt a 9 óra után már nincs maradék 3...

tatti # 2010.04.09. 09:48

Ok, köszi. értettem az alapkérdést de úgy éreztem ez a kérdés is ide való. Amúgy 2×20 percet kapnak a páromék (papíron). A valóság meg olyan amilyen. Szóval nem szabályos eszerint.

köszi
tatti

efi99 # 2010.04.09. 08:53

Ebből legalább 20 egyben, a maradék 40 akár 5 percenként 10 mp-es egységekben is kiadható, addig lehet harapni mindig 1-1 falatot.

efi99 # 2010.04.09. 08:51

60 perec.
A vita azon van, hogy mikor kell ledolgozni, ha le kell.

tatti # 2010.04.09. 08:09

Szia Nandy!

Ez engem is érdekelne. A párom havi keretben, napi 12 órában nyomja. Most akkor neki konkrétan mennyi jár?

köszi
tatti

nandy # 2010.04.09. 07:21

Első 6 órában 20 perc, a 9.óra után még 20, majd a 12.után – amikor már amúgy is letellett neki! – még 20…
Semmi sem tiltja. A munkavégzés megszakítva. Aznapra véglegesen.

No komment...

efi99 # 2010.04.08. 20:15

Mint láthatod van olyan munkáltató, aki direkt csinálja.

nandy # 2010.04.08. 17:46

Ezt most direkt csinálod??

efi99 # 2010.04.07. 18:28

Egyjogász
Érdemes lett volna idézni, mert ebbe is bele lehet kötni, mármint ebbe a munkaközi dologba
"Ha a beosztás szerinti napi munkaidő vagy a rendkívüli munkavégzés időtartama a hat órát meghaladja, valamint minden további három óra munkavégzés után a munkavállaló részére - a munkavégzés megszakításával - legalább húsz perc, legfeljebb egy óra munkaközi szünetet kell biztosítani, melyből legalább húsz percet egybefüggően kell kiadni."
Az alkalmazás elrettentő példája egy 12 órásnál:
Első 6 órában 20 perc, a 9.óra után még 20, majd a 12.után - amikor már amúgy is letellett neki! - még 20...
Semmi sem tiltja. A munkavégzés megszakítva. Aznapra véglegesen.

efi99 # 2010.04.07. 18:17

KoZso
A +10 óra, azért +12, mert én nagyvonalúan a 2 szombatra is számítottam 1 óra szünetet, amit szintén be kell dolgozni... :)
Az, hogy a 58 óránál "több-e" az 57 +5 óra hetente, leginkább a munka jellege dönti el. Szalag mellett valószínűleg nem, de pl egy szolgáltató cégnél milyen jól fest, hogy az ügyfelek 4 helyett 5-ig kereshetik őket, plusz még szombaton is, micsoda extra! (a délben kieső idő nem túl lényeges, mert ők is kajálnak, meg el is lehet tologatni a munkavállalók szünetét is akár lépcsőzetesen). És mindez megoldva heti 40 munkaórából.
A költség meg ugyanannyi, mint pl kedden, ha kedden megéri dolgoztatni, akkor nyilván szombaton is.
Félreértés ne essék: undorító egy eljárás, az MT-ben meg kb 1 plusz mondat árán egyértelművé lehetett volna tenni.
Mert így - mint látható - van, aki direkt félreérti, amit félrelehet.

Egyjogász # 2010.04.07. 17:17

Úgy látszik nem voltam érthető.

Két variáció van:

1.) Az Mt. szerint a munkaközi szünet (és felhívom a figyelemet a munkaközi szóra) nem számít bele a munkaidőbe. Azaz pl. dolgozol 8-12-ig négy órát, utána munkaközi szünet, majd a munkaközi szünet lejártát követően dolgozol újabb négy órát.

2.) A KSZ vagy belső szabályzat úgy rendelkezik, hogy a munkaközi szünet a munkaidő része (azaz beleszámít a 8 órába), akkor a munkaidőd a munkaközi szünet ellenére 8-16-ig tart, de ezt viszont szerintem nem lehet ledolgoztatni. (Pláne nem szombaton.)

De egyszerű a dolog, ne ide írj, hanem a munkaügyi felügyelőségnek, és kérj tőlük állásfoglalást.

KoZso # 2010.04.07. 10:25

Effi99!

Igazad van, részben. Azt ne felejtsük el, hogy amennyiben napi 1 óra szünetet ad, akkor naponta csak 7 óra termelés lesz, tehát a napi termelés is csőkken. Igaz, ezt két hét múlva egy plusz nappal bedolgoztatja. Vagyis gyakorlatilag megoldható. A kérdés, hogy az aznapi termelés kell neki, vagy a termelés kiesés elég két hetente kompenzálni. Két hét alatt inkább 10 óra tud öszejönni mint 12 óra.
Egy termelő üzemnél azt is meg kell nézni, hogy a szombati napra plusz működési költségek merülnek fel (fütés, villany, stb) plusz a gépsort ismét működésbe kell hozni. Nálunk például még a munkavállalók szállítási költsége is ehhez jönne hozzá (a cég szállítja a dolzókat). Szóval nem biztos, hogy egy plusz nap megéri termeltetni, mintha inkább az egyébként is bentlévő munkavállalók aznap tovább dolgoznának.

Nálunk is felmerült ennek a kérdése, de a három műszak miatt, illetve az esetleges 12 órás műszakok miatt végül is meghiúsult a munkáltató ezen ötlete, hiszen ilyen esetekben még nehezebb lenne ledolgoztatni a szünetet (aznap).
KoZso

efi99 # 2010.04.06. 18:44

KoZso
A 23 nap után 1 napra:
Ha a munkáltató kellően genyó, nem kispályázik ám ennyire. 20 perc helyett mindjárt 1 óra munkaközi szünetet ad és akkor már 2 hetente össze fog jönni 12 óra, vagyis 4-ből 3 szombat.
Persze ettől a munkaidő nem lesz több, de mégis úgy fog "kinézni", hogy 5 nap helyett 6-ot vannak ott, és mindjárt 20%-kal több munkát lehet kiosztani...
Ráadásul a családi kirándulás helyett. Szóval mindenesetre nagy szemétség ez és nem is gondolnám, hogy szabályos.