Fizetési meghagyás S.O.S.


ObudaFan # 2015.02.05. 09:34

Elképelhetőnek elképzelhető, és ha nem kérték, akkor vele szemben el is évült.

SineNomine # 2015.02.04. 19:32

A teljes előzmény, jelen esetben még nem lényeges. Adott egy 2008-as fmh, ami alapján (de rendesek voltak, vártak vele 4 évet, na ja, így több a kamat) 2012-ben kértek és kiadtak egy végrehajtást. Ezt 2013-ban befogadta egy vh iroda és 2014-ben elkezdték a végrehajtást (kamatos kamat :) ). Első célpont a munkabér, abból azóta is "ketyeg" lefelé az összeg. Eddig ok. A fmh-n szerepelt "tettestárs"-ként a volt nejem, a csjt-re hivatkozva egyetemleges "tartozó"-ként. Pedig sajnos ő semmiről nem tudott és a követelés alapjaként szolgáló hitel felvételekor nem éltünk már együtt, és a követelés keletkezésének időpontjában (a hitel bukása 2003.09), már 1 éves válóperes okirat tulajdonosa volt. Elnézést a hosszú bevezetőért, a kérdésem előtt, de szerettem volna "közel" teljes képet adni.

A fizetésemből közel 1 éve vonják a 33%-ot. A volt nejemet meg sem kereste a végrehajtó.(Aminek örülnék, mert nem az ő "hibája" volt és békében váltunk el, amit így is szeretnék hagyni.)
A kérdés:
Elképzelhető, hogy nem is fogják a volt nejemet zaklatni többet ez ügyben? Lehetséges, hogy a végrehajtást már csak rám kérték, az egyetemlegességet figyelmen kívül hagyva?

Kovács_Béla_Sándor # 2014.12.09. 17:16

Mit követelsz? Pénzt? Akkor azt lehet fizetési meghagyással érvényesíteni. Egymillió alatt csak azzal lehet.

Középperes # 2014.12.09. 13:46

2009./L.3. § (1) szerint: „A pénz fizetésére irányuló, lejárt követelés fizetési meghagyás útján is érvényesíthető.

  • Egy ingatlan több évtizedes bérleti jogáról kötött szerződés rövid (2-3 év) utáni egyoldalú felmondása esetén mikor lehet „lejárt követelés”ről beszélni? (Talán érdekes lehet az is, hogy pénzbeli bérleti díj helyett egy szolgáltatás hosszú távú nyújtásával "fizettem" eddig, ill. fizettem volna a későbbiekben is - pénzről szó sincs a szerződésben.)

Kérhető-e ilyen esetben FMH, vagy itt akkor is csak per jöhet szóba, ha a kár értéke egymillió alatt van?

tunti # 2014.10.06. 17:09

Rendben, köszönöm szépen mindenkinek a segítséget!

gerbera317 # 2014.10.06. 07:30

mert nincs benne jogcím?

Most viccelsz? Mindennek van neve, ha pedig nincs, akkor adni kell neki. Ennek én ezt adnám: "pénztartozás", esetleg: "elismert pénztartozás". A munkabérről pedig egy szót sem.

ObudaFan # 2014.10.06. 06:31

Megkaphatjátok az alapján is, kivéve például, ha elévült a követelés.

tunti # 2014.10.06. 05:57

Ezek szerint ez a alapján a papír alapján sosem tudjuk megkapni a pénzt, mert nincs benne jogcím?

Nincs benne szó tartozás átvállalásról. Csak annyi van, hogy megállapodásaink alapján x Ft összegű tartozásom áll fenn. A végén meg pár cég felsorolva, hogy feléjük nincs anyagi követelésem.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.05. 18:50

egy szó nem esik munkabérről a szerződésben.
Az nem szerződés, inkább egy tartozásátvallás illetve arról szóló tartozáselismerés.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.05. 18:49

Ha vita van egy tartozás fennállását illetően, az első kérdés a jogcím. Nehogy azt hidd, hogy a tartozáselismeréssel szemben nincs helye elévülési kifogásnak.

tunti # 2014.10.05. 18:41

De a mint írtam, egy szó nem esik munkabérről a szerződésben. Csak xy személyes tartozása z-nek papír szerint.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.05. 09:02

Elmaradt munkabérek
Annak nem öt hanem három év az elévülési ideje.

tunti # 2014.10.05. 05:41

"akkor miért érdekel, hogy elévül-e a követelésed?"

Mert ki szeretném tolni még 5 évvel a határidőt, hogy a behajtónak legyen elég ideje.

A jogcím ebben az esetben elég bonyolult, mert nem kölcsönről van szó. Elmaradt munkabérek, amire a cég tulajdonosa írt egy személyes tartozás elismerő nyilatkozatot, elismerve ezzel, hogy a cég felé nincs követelés. Viszont a munkabér szó nem szerepel benne, csak annyi, hogy "megállapodásaink alapján ... Ft tartozásom áll fenn".

ObudaFan # 2014.10.04. 09:57

Viszont hiper-szuper ügyvéde van, szóval a jogi út nem lenne hatásos, csak az "egyéb" módszereket alkalmazó behajtókban bízok...

OK, a te kockázatod, csak akkor miért érdekel, hogy elévül-e a követelésed?

Ha mégis megírnám a fizetési felszólítást, van annak valamilyen szabvány alakja?

Nincs, de a jogcím és az összeg legyen benne.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.10.04. 07:28

3% közjegyzői munkadíj.

tunti # 2014.10.03. 18:35

Köszönöm szépen a gyors választ!

Pont ezt szerettem volna elkerülni, mert tudom, hogy az ember nevén nincs az ég világon semmi, és még 20-30 másik embernek tartozik. Viszont hiper-szuper ügyvéde van, szóval a jogi út nem lenne hatásos, csak az "egyéb" módszereket alkalmazó behajtókban bízok...

Ha mégis megírnám a fizetési felszólítást, van annak valamilyen szabvány alakja?

Ha pedig elindítanám a fizetési meghagyásos eljárást milyen kapcsolódó költségekkel kell kalkulálnom?

ObudaFan # 2014.10.03. 13:53

tunti

Ez elvileg így van. Gyakorlatilag meg még nem alakult ki ennek a gyakorlata, ezért biztosabb lenne elindítani a fizetési meghagyásos eljárást, mint erre hagyatkozni.

tunti # 2014.10.02. 17:17

Sziasztok!

Van egy 2009 novemberében írt tartozás elismerő nyilatkozatom, amiben magánszemély tartozik magányszemélynek.

Megbíztam egy behajtó céget, ahol azt kérték tőlem, hogy első körben küldjek egy felszólító levelet az adósnak, és ha lehet, ügyvéd adja fel.

Utánaolvastam, és ellentétes információkat találtam az ügyben, hogy az 5 éves elévülési idő újraindul-e olyankor, ha felszólító levelet küldök. Mivel 2009-es a papírom, elvileg még az akkori Ptk. vonatkozik rá, igaz ez?
(http://ado.hu/…az-elevulest : „Az új szabályokat csak az új Ptk. március közepi hatálybalépést követően keletkezett követelésekre kell alkalmazni. Így a korábban megkötött szerződésekből fakadó követelések elévülése - az 5 éves határidőn belül - továbbra is megszakítható egy írásos felszólítással.” )

Válaszotokat előre is nagyon köszönöm!

Zsolt97 # 2014.09.17. 17:14

Köszönöm a gyors választ! A személyes kézbesítésről már lekéstem mivel az ügy már végrehajtónál van, nemsokára megérkezik hozzá az értesítés a végrehajtási eljárásról. Valószínűleg erre sem fog reagálni, de most már ki kell várnom mi történik.

gerbera317 # 2014.09.17. 09:19

Kérj a közjegyzőnél végrehajtói kézbesítést arra a címre, ahol tudod, hogy tartózkodik, és annak az eredményét soha nem fogja tudni megtámadni.

Zsolt97 # 2014.09.16. 15:04

Sziasztok!

Van egy folyamatban lévő ügyem, ahol én vagyok a kölcsönadó fél és fizetési meghagyást küldtem az adós részére. Az bejelentett lakcímét nem tudom, de itt lakik a szomszédomban ezért oda küldettem ki. Nem kereste visszajelzéssel jogerőre emelkedett. Meg tudja ezt támadni a bíróságon azzal az indokkal, hogy nem kaphatta meg mert nem lakik az általam megadott címen?

Előre is köszönöm a segítséget!

üdv
Zsolt

pazs # 2014.09.15. 20:34

Nem fogják rajtad behajtani, hanem a lányodon, előbb-utóbb lesz jövedelme, bár akkor már a többszörösét kell majd kifizetni a mostani összegnek.
Nem feltétele a felszólítás kiküldése a fizetési meghagyásnak.
Ha viszont nem bliccelt és ezt igazolni is tudjátok (pl. megvannak a bérletszelvények), akkor gyorsan adjatok be ellentmondást, az ingyen van és így megúszhatjátok a fizetést.

edenke74 # 2014.09.15. 16:45

Sziasztok szeretnék segítséget kérni.A lányom 16 éves és kapott egy levelet a MOKK-tól amit én vettem át mert suliban volt.kinyitom hát majd elájultam fizetési meghagyás volt a levélben,mint kiderült többször is megbüntették tömegközlekedési járművön.a gond az hogy felszólító leveleket nem kaptunk azaz hogy valószínű hogy az állandó lakcímünkre küldték nem pedig a bejelentett tartózkodási helyre,érdeke módon ez a levél jó helyre jött.mivel gyermekem 16 éves,tanul nincs semmilyen jövedlme szeretném kérdezni hogy kin fogják a követelést behajtani rajtam mivel én vagyok a törvényes képviselője?Én jelenleg GYED-en vagyok ami ugye nem vongható végrehajtás alá ezen kívül a családi pótlékot kaponm még,mindkettőt bankszámlára,utalással.kérnék a közjegyzőtől részletfizetést de az is díjköteles és azt írják a levélben 5000-15000ig van a díj,amit nem tudok kifizetni azonnal 15 napon belül a kérelem beadásával együtt.Szeretném a segítségeteket kérni az ügyben,mit tudok tenni ebben az esetben,nem sok pénzből élünk albérletben és 2 kiskorú gyermek van.mit tudok tenni az idő nagyon sürget.köszönöm előre is a segítséget.Üdv:Móni

Mrv87 # 2014.09.11. 11:18

Ha elektronikus úton került benyújtásra a fizetési meghagyás, akkor a MOKK rendszerében az is látható lesz majd, hogy az adós mikor vette át az fmh-t. A tértivevényt ugyanis fel szokták tölteni a rendszerbe, amelyet az eljáró ügyvéd az iratok között szintén megismerhet.
Természetesen, ha az adós a részére kiküldött hivatalos iratot első alkalommal nem veszi át, akkor az átvételt igazoló, vagy az át nem vételt igazoló térti visszaérkezése több napba is beletelhet, így pontos időtartamot nem lehet mondani...

celeron # 2014.09.11. 08:56

Az ügyvédem elektronikus úton adta be,tőle kaptam a felvilágosítást,hogy múlt héten a közjegyző kibocsátotta.
Most már csak azt várom,hogy a címzett mikor kapja kézhez persze elképzelhető,hogy az áll fenn,hogy a postás már kivitte csak nem találta otthon és még nem ment el érte...