ingatlanszerzési illeték


Adel77 # 2010.05.05. 09:20

Köszönöm szépen a gyors választ.
Akkor ha jól számolom 3,5 mFt után kell 4% illetéket fizetnünk?

Adel77 # 2010.05.05. 09:21

Bocs,de lemaradt.
A párom testvérének is ennyit kell fizetnie?
Tehát összesen 280.000 Ft-ot kettőjüknek?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.05. 09:25

Aki a lakást szerezte, az 4%-ot fizet. Aki viszont telket, az azután 10%-ot. Az illeték alapját - azt a bizonyos 3,5 milliót - az ő esetében értékarányosan megosztják. (Ha esetleg rá is 4%-ot rónának ki, ne fellebbezzen.)

vadvirág (törölt felhasználó) # 2010.05.05. 16:41

Tisztelt Kovács Béla Sándor.

Vagyonmegosztási szerzödést kötöttünk a volt férjemmel,még vállás elött.
A lakásnál 14 mill.ft ban állapodtunk meg ,melyből 6 mill.ft az én külön vagyonom.(Födhivatalnál 50-50 % ban volt bejegyezve,de a férjrem elismerte hogy a szülöktöl kapott pénz volt a 6 mill,ft a vásárlásnál. )Volt egy ingatlan gazdasági épülettel 50-50 % os tulajdonosok voltunk a férjemmel ,ez 8 mill.ft ban egyeztünk me,g. A lakás az enyém maradt a másik ingatlan a férjemé.Igy egyenlő arányban usztottuk el a vagyonunkat. Most kaptam egy levelet az illetékhivataltol,hogy a 4 mill ft arányában mekkora öszeget képviselnek a melléképületek (garázs pince) . Tudomásom szerint nem kellene illetéket fizetnem mivel nem lett több értékü vagyon.
Kérdésem miért kaphatam az illeték hivataltól levelet hogy nyílatkozzam a melléképületek értékéről?
vadvirág

kosa.roni # 2010.05.11. 10:53

Tisztelt Kovács Béla Sándor!

Azt szeretném kérdezni hogy mostanában hogyan alakulnak az ingatlan eladás utáni illetékek,valamint hogy mennyire célszerű azt a pénzt másik ingatlan vásárlásába be fektetni? Segítségét előre is köszönöm!
Tisztelettel.

Szilvi2 # 2010.05.26. 08:23

Tisztelt Hozzáértők!

Gyors segítségre lenne szükségem.
A problémám nem bonyolult, csak megerősítést vagy helyesbítést várnék.

2009. decemberében vásárolt újépítésű elsőlakásos 29millis értékű ingatlan után fizetendő illeték mennyi?
Most kb 800ezres illetéket rótt ki az APEH, de ez meglehetősen soknak tűnik.

misu32 # 2010.05.27. 13:35

Tisztelt hozáértök!
Vásároltam egy üres telket 4éven belül építettem fel a házamat!
Bekültem a lakhatási engedélyemet és kértem az illeték eltörlését!
Ma kaptam egy levelet, elutasítják a kérelmemet!
Indoklás nekem előzetesen jeleznem kellett volna, hogy építeni fogok.
Kérdésem ez tényleg így van, és mit tehet egyszer ember ilyenkor?
Mer a vérnyomásom a 200, veri.
Üdvözlettel misu

Rexor # 2010.05.27. 14:14

Misu ez igy van sajnos. Legkésőbb az illetéket kiszabó fizetési meghagyás jogerőre emelkedéséig nyilatkoznod kellett volna.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.05.27. 14:22

Szilvia, az alig 2%. Nem hogy sok, hanem nekem még kevésnek is tűnik.

Adel77 # 2010.06.02. 12:07

Tisztelt Szakértők és Fórumozók!
Pár hozzászólóval előbb leírtam már a sztorimat,de lenne egy kiegészítő kérdésem,ha utána néznének nagyon megköszönném.
Tehát:
az öröklakás,amit párom testvérével cseréltünk,lakott,apósom él benne.Azért is értékeltük kevesebbre a szerződésben,mert ugyebár nem tudjuk használni.Apeh viszont felértékelte és így elég magas lett az illeték.
Kérdésem az lenne,hogy fellebbezhetünk-e/érdemes-e fellebbezni/,hogy csökkentsék az ingatlan értékét és az illetéket?
Véleményem szerint egy lakottan vásárolt lakás nem ér annyit,mint egy üres,így ugyanis nem tudunk vele mit kezdeni még egy darabig.
Köszönöm előre is a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2010.06.02. 12:46

Ha van annak az apának valamiféle bejegyzett joga (haszonélvezet, használat), akkor azt a hivatal valószínűleg figyelembe vette az értékbecslésnél. Ha viszont nincs ilyen joga, akkor az, hogy megengedtétek neki, hogy ott lakjon, nem csökkenti az ingatlan forgalmi értékét.

Adel77 # 2010.06.02. 12:50

Köszönöm szépen a gyors választ.

monalisa1 # 2010.06.02. 15:00

Ha még a fellebbezési időn belül vagy próbálj mérséklést kérni de legalább is részletfizetést. (Persze meg kell tudni indokolni a kérelem okát.)

Az ezen kérelem külön elbírálásáig kérd hogy a kamatfizetést szüneteltessék.

"Mona"
laikus hozzászóló

Noname12 # 2010.06.03. 06:46

Nekünk felezték az illetéket,12 hónapos részletfizetési kedvezménnnyel.Minden kiadást/bevételt pontosan,részletesen feltüntettünk.A hivatalos papír mellé csatoltunk egy 1 oldalas részletező leírást is.
Így lett 200-ból 100.Megéri próbálkozni.

aviru # 2010.06.04. 07:00

Segítséget szeretnék kérni.

Hogy működik akkor az illetékfizetés, ha pl. július elsejével vásárolok egy 30.000.000.-Ft-os házat, de a jelenlegi ingatlanomat csak aug. elsejével tudom eladni.
Kiróják az illetéket a vásárolt ház után, de hogy módosul, ha eladtam a lakást. Sehogy?
Lehet-e kérni méltányosságot az illetékfizetésre, akkor, ha a már egyszer igénybevettem ezt a lehetőséget?

Köszönöm
Barbara

monalisa1 # 2010.06.04. 12:04

Mindkét ingatlan ügye külön szálon fut. Az eladásra kerülő esetében ha az 5 évnél régebben van a tulajdonodban nem kell szja fizetni.

Meg lehet próbálni az illeték mérséklését kérni - indokolással, legfeljebb elutasítják. A részletfizetés iránti kérelem megadása valószínűleg könnyebb lesz.

A kérelmek elbírálási idejére kérd hogy a kamatfizetés szüneteljen.

Külön: mivel az adásvételeknél ügyvéd közreműködésére szükség lesz, többek közt azért fizeted hogy informáljon...

"Mona"
laikus hozzászóló

zserboro # 2010.06.12. 20:10

Illeték kötelezettséggel kapcsolatban lenne egy kérdésem. A férjem megvásárolt egy lakást 2008-ban, akkor még csak élettársi kapcsolatban éltünk, és a lakás a férjem nevére került. Az akkor kiszabott vagyonszerzési illetéket jelenleg is részletekben törlesztjük, jövő év februárban jár le az utolsó részlet. Házasságot 2009. szeptemberében kötöttünk, és most szeretnénk a lakás tulajdonjogának felét az én nevemre átíratni. A kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben kell-e újból illetéket fizetni. A lakásra hitelt fizetünk, most egy részét előtörlesztenénk együtt. Ez most ajándékozás, vagy adásvétel lenne? És ha adásvétel, akkor a férjemnek még szja-t is kellene fizetnie?

monalisa1 # 2010.06.12. 20:34
  1. Ki és milyen pénzből vette azt a lakást, nem-e kizárólagos különvagyona?!
  2. Ha mint élettársak tettek rá szert akkor függetlenül a földhivatali bejegyzéstől, a szerzés százalékos arányában te is tulajdonostárs vagy - legalább is szerintem ekként.

Ha így, akkor a fele-fele arány korrekciójához vagy megveszed tőle a még hiányzó tulajdoni hányadot, vagy neked ajándékozza azt.

Ingatlannal kapcsolatos bármely ügylethez ügyvéd közreműködés.

http://www.complex.hu/illetek.php

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.06.12. 20:37

... ügyvéd közreműködése szükséges.

Szilci # 2010.06.20. 17:15

Segítséget szeretnék Kérni!

A közeljövőben tervezeme egy belterületi ingatlan vételét, melyen jelenleg egy piciny faház található, a tulajdoni lapon "kivett gazdasági épület, udvar" megjelöléssel. A telekre lakóházat szeretnék építeni és ehhez halasztott illetékfizetést kérni, illetve 4 éven belüli lakhatási engedély esetén mentességet.
Tudtommal jelenleg csak beépítetlen építési telekre kérhető mindez. Kérdésem, hogy ez tényleg így van-e é vagy ha a faházat átminősíttetem felvonulási épületnek, akkor is mentesülhetek e az illetékfizetési kötelezettsé alól.
Segítségüket előre is megköszönöm.

pogitomi # 2010.07.19. 17:54

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Tavaly májusban vettünk lakást a párommal a fészekrakó akcióban,amikor 50-50% a tulajdoni rész.
Kiküldték az illetéket,de mindkettőnknek a régi címére. Én át tudtam venni, a párom nem,mert a szülei is elköltöztek.
A rám eső rész 140e Ft lett,amire kértünk részletfizetést,ebben a hónapban fizettük be az utolsó csekket.
A kérdésem az lenne,hogy elévülhet-e az átírási illeték és mennyi idő alatt?
Valamint ha nem a mi hibánkból nem küldik a másik felét és én nem szólok az APEH-nak,később megbüntethetnek-e ezért? Esetleg ha pl. fél év múlva kiküldik,akkor is lehet-e élni részletfizetéssel?

Tisztelettel:Pogrányi Tamás

monalisa1 # 2010.07.20. 00:35

Pénztartozás elévülési ideje 5 év.

Ha a papírok az új lakásra íródtak akkor az adóhivatalban valaki nagyon elnézte a régi lakásra való címzést, vagy, már elnézést, a kérelemben valótlan adatok voltak megadva...

A feleséged 50% illetékfizetési kötelezettsége dolgában sűrgősen keressétek fel az APEH lakhely szerinti ügyfélszolgálatát., a kiszabott összeg utáni késedelmi kamat egy éve ketyeg...

A részletfizetést meg lehet próbálni, és ezen kérelem elbírálásáig kérni kell a kamatmentességet - legalább arra az időre ne ketyegjen.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.07.20. 00:40

Javítva: az adásvétel után fizetendő szerzési illetéket mi okból a régi címre küldték?! Előfordulhatott hogy levelezési címként még a régi lakást tüntettétek fel az iratokon...

Crag # 2010.07.25. 16:54

Üdv,

2 éve a párommal közösen vettünk egy telket és most jutunk el oda, hogy építkezzünk. Előreláthatólag nem tudjuk betartani a 4 évre szóló halasztott illetékfizetést, tehát addigra nem lesz meg a lakhatási engedély (kb 80%-os állapotban lesz). A kérdésem az, hogy lehet halasztást kérni, vagy könyörtelenül be kell fizetni az illetéket?

Választ előre is köszönöm!

Péter

Crag # 2010.07.25. 17:39

Üdv,

ezt találtam az Apeh oldalán:

"A nyári törvénymódosítás során életbe léptetett új rendelkezések kedvezően érintik azokat, akik a telek megszerzését követően a lakóház építésre 4 éves határidőt jelentettek be. Ha a beépítésre nyitva álló határidő 2008. október 1. és 2013. május 31. között járna le, esetükben a lakóház felépítésére nyitva álló határidő két évvel meghosszabbodik, azaz összesen hat év áll rendelkezésükre a lakóház/lakás felépítésére. Fontos kiemelni, hogy a határidő hosszabbítás nem automatikus, azt az adóhatóságtól egyénileg kell kérni. A kérelmet 2008. október 1. - 2010. január 15. között lejáró határidő esetén 2010. január 31-ig kell benyújtani. Ezt követően a kérelem előterjesztésének határideje a lakóház felépítésére nyitva álló határidő lejáratának napja."

A mi lejárati időpontunk: 2012.06.06.

Ezek szerint kaptunk plusz 2 évet? (2014.06.06)

Péter