ingatlan családon belüli ajándékozása


Pearls # 2009.02.11. 10:04

Kedves Fórumozók!
Idős egyedülélő nagyapám lakást szeretne vásárolni a 17 éves lányom (vagyis a dédunokája) nevére. Hogyan lehetne ezt úgy lebonyolítani, hogy ne kelljen kétszer illetéket fizetni. Gondolom, ha ő megvásárolja a saját nevére és utána elajándékozza a lányomnak, akkor kétszer kellene fizetni. Ha viszont csak egyszerűen átadja nekünk a pénzt (aminek egy részét nem tartja bankban) és abból mi megvesszük a lakást a lány nevére, félek, hogy később emiatt vagyonosodási vizsgálat alá vonnak minket, vagy a már nagykorúvá váló lányunkat.
Milyen megoldást javasolnak, hogy elkerüljük a kétszeres illetékfizetést?
Előre is köszömöm a válaszaikat!
G. Klára

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.02.11. 10:11

Az ajándékozó bankszámlájáról utalják az ajándékozott számlájára a pénzt. Az ajándékozás tényét 6 hónapon belül bejelentik.

Pearls # 2009.02.11. 10:37

Köszönöm gyors válaszát.
Ezzel kapcsolatban további kérdésem az lenne, hogy kinek a számlájára utalja el a pénzt a nagyapa? Tudtommal, 16 éves kor felett lehet nyitni bankszámlát, de akkor, hogy jelentem be az ajándékozást, hiszen a lányomnak még nincs adószáma.
Még egy utolsó kérdés. Kiskorú ingatlanvásárlását hogyan kell lebonyolítani és egyáltalán be lehet-e jegyezni egyedüli tulajdonosként?

ObudaFan # 2009.02.11. 10:52

Be lehet jegyezni. A törvényes képviselőnek is alá kell írnia a szerződést, vagy ha ő nem járul hozzá az ajándékozáshoz, helyette a gyámhivatalnak.

Pandu # 2009.02.20. 20:46

Kedves Fórumozok!
Az édesápám nekem kívánja ajándékozni egy ingatlanát.
azt kérdezném milyen folyamata van az ajándékozásnak, mire van szükség, milyen papírokat kell beszerezni, mit hol és kinek kell fizetni?

köszönöm a választ.
Márti

Grád András # 2009.02.20. 21:43

Kedves Pandu!

Az ingatlan ajándékozására érvényesen csak ügyvéd vagy közjegyző által készített (ellenjegyzett) szerződés keretében van lehetőség. Az ajándékozás kétoldalú jogügylet, szerződés, mert a megajándékozottnak el is kell fogadnia az ajándékot. A szerződéshez kell egy 30 napnál nem régebbi hiteles telekkönyvi szemle, ezt a földhivatalnál bárkinek kiadják. Ha van más törvényes örökös is Önön kívül, akkor tudjon róla, hogy amennyiben az édesapja 15 éven belül meghal, az ingatlant várhatóan osztályra kell majd bocsátani, vagyis hozzászámíthatják a hagyatékhoz. Önnek, mint megajándékozottnak egyrészt ajándékozási illetéket kell fizetnie (ennek összegét nem tudjuk, az ingatlan értékéhez idomul majd) másrészt az ingatlan-nyilvántartásba bejegyzés nem vészes (6.000 forintos) költsége is Önt terheli majd. Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.21. 06:06

Plusz ügyvédi munkqadíj.

Pandu # 2009.02.21. 16:37

Kedves András!

köszönöm a választ!
igen van egy testvérem. nincs-e olyan lehetőség arra, hogy Ő nyilatkozatot tesz, h ne kerüljön majdan közös hagyaték alá, vagy más megoldás, hogy ezt kiküszöböljük.
az Ő nevere már lett véve egy lakás, Ő lemond erről.
a másik kérdésem, hogy kell-e értékbecslőt alkalmazni, hogy felmérje mennyit ér az a lakás, ami után fizetem az illetéket?
vagy tud-e más lehetőséget, hogy a nevemre kerüljön a lakás?
köszönöm

Grád András # 2009.02.21. 17:13

Kedves Pandu!

Ha a testvérével jóban vannak, és ő nem szeretne ebből az ingatlanból semmit (pl. kötelesrészt a majdani örökségből), akkor kellene vele írniuk egy megállapodást ügyvéd vagy közjegyző előtt, amiben megállapodnak abban, hogy az ezen ingatlannal kapcsolatos bármilyen öröklési vagy egyéb igényéről lemond az Ön javára. Innentől aggálytalan az ajándékozás, esetleg adásvétel. A legcélszerűbb módszert az illeték minimalizálás szempontját is figyelembe véve kell majd megválasztani, de bizonyára megérti, hogy ebbe részletesebben itt a fórumon nem mennék részletesebben bele! :-) Üdv:


dr. Grád Andrásügyvéd - egyetemi tanár1137 Budapest, Szent István krt. 12. I. 5.06-30-280-1846www.kapcsolattartas.hu

Pandu # 2009.02.21. 19:28

Kedves András!
Igen, értem!:) így is sokat segített és rávilágított a témára!
köszönöm
üdv

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.21. 21:54

Az öröklésről lemondani (részben vagy egészben) nem az örököstárssal, hanem az örökhagyóval kötött szerződésben kell.

Kovács_Béla_Sándor # 2009.02.21. 21:54

És nem jár illetékteherrel egyáltalán.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.02.27. 10:23

i

zola1026 # 2009.03.05. 10:02

Tisztelt Ügyvéd úr!

Végig olvastam a forumot de nem találtam egyértelmü választ a kérdéseimre.
Három kérdésem lenne.
A párom elvált a férjétől és van két közös gyermekük.
Még a házaságuk idején vettek családi házat és most szeretnék a két gyerem nevére átíratni vagy át ajándékozni.
Kérdéseim:1;Áttkel íratni a gyerekek nevére vagy átajándékozni?
2;Menyibe kerül ez a dolog?
3;Mennyi ideig tart az elrendezése és mien dokumentumok szügségesek hozá?
Tisztelt ügyvéd úr ha márt válaszolt valakinek ezekre a kérdésekre,de én nem találétam elnézést kérek,de azért kérem válaszoljon a tisztább látás érdekében
Elöreis Köszönöm
Tisztelettel
Zola1026

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.05. 11:57

Miért akarják? Hány évesek a gyerekek?

  1. Ajándékozni.
  2. 18 millió forintig 5%

    18 millió forint feletti rész után

    35 millió forintig 8%

    35 millió forint feletti rész után 12%

  3. Ajándékozási szerződés
Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.05. 11:58

Mármint az ingatlan forgalmi értéke után számolja ki az illetékhivatal.

zola1026 # 2009.03.06. 06:19

Tisztelt ügyvéd úr!

Az ügyből kifojolag,hogy elváltak és mind a ketten lemondanak a gyerekek javára a házról.
Tisztelettel
Zola1026

zola1026 # 2009.03.06. 06:20

Elnézést egyik kérdésére nem válaszoltam.
A nagyobbik 14 éves lessz,a kisebbik 9 éves.

teofil # 2009.03.10. 12:02

Immaculata:
Én 18 millióig ajándékozás esetén 11% illetéket olvastam. Ez csökkent mostanában?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.10. 14:03

jaja, egyéb esetben 11%,18 és 21%. Lakástulajdon szerzésnél kedvezőbb, 5%, 8% és 12%.

Zolát meg itt felejtettem.
Azért kérdeztem a gyerekek korát, mert kiskorúaknak eltérő a jogügyletük, mint a cselekvőképeseknek.

A 14. éves gyermek már maga írja alá az ajándékozási szerződést, törvényes képviselőjének beleegyezésével.
A 9. éves kiskorú esetében, a törvényes képviselője jár el.
Mindkét esetben ha a szülők haszonélvezetet alapítanak az ajándékozott ingatlanra, akkora gyámhatóság előzetes jóváhagyása is szükséges.

A kiskorúak javait a törvényes képviselőjük kezelik, a gyámhivatal ellenőrizheti.

Ingatlanuk értékesítése, megterhelése esetén a gyámügy jóváhagyása szükséges, az ingatlanért kapott pénzzel már nem rendelkezhetnek szabadon, mivel azt a gyermek nagykorúságának eléréséig gyámügyi letétbe kell helyezniük, vagy a gyámhatóság engedélyével vehetnek nekik másik ingatlant.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.03.10. 14:08

A haszonélvezet alapításánál nem kell gyámhatósági engedély. Korábban valóban volt ilyen engedélyre szükség, évekkel ezelőtt a fenti irányban megváltozott ez a szabály.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.10. 14:12

Rendben, de az évekkel ezelőtt az túlzás.

Dr. Mohos Gábor ügyvéd (törölt felhasználó) # 2009.03.10. 15:07

Hát nem. Legalább 6 éve nem kell.

tapsi19790303 (törölt felhasználó) # 2009.03.14. 08:16

Sziasztok egy kis segitség kellene.Feleségemmel közösen vettünk egy ingatlant, (1/2,1/2) arányban van bejegyezve a földhivatalnál.A lakás kb 8 milliót ér de banktól vettünk fel a lakásvásárlásra 6 milliót. Nincs elidegenités és terhelési tilalom a tulajdonlapon, melyik lenne a legjobb,legolcsobb megoldás arra hogy az ő 1/2 része rám iratódjon?

monalisa1 # 2009.03.14. 19:31

Adásvételi szerződés esetén 4 M Ft-ig az illeték 2%, az azon felüli rész 6%. Ajándékozás esetén 18 M Ft-ig 5% az illeték.

Amenyiben adásvétel történik, mível a feleséged eladja a tulajdoni részét, őneki meg szja. fizetési kötelezettsége lesz.

Ügyvéd közreműködése kötelező, ő készíti az okirati szerződést, és ő jár el a földhivatalban is.

Monalisa
laikus hozzászóló