ingatlan családon belüli ajándékozása


ObudaFan # 2012.12.29. 20:48

Legfeljebb az ajándék visszakövetelése iránti per jöhet szóba.
Az ajándékozó visszakövetelheti az ajándékot, vagy követelheti az ajándék helyébe lépett értéket , ha az a feltevés, amelyre figyelemmel az ajándékot adta, utóbb véglegesen meghiúsult, és enélkül az ajándékozásra nem került volna sor.
Ez esetleg megállhat.

MajorDomus # 2012.12.30. 11:33

igazad lenne, de itt nincs ajándékozási szerződés,csak adás- vételi attól tartok,igy nehéz ügy.

ObudaFan # 2012.12.30. 12:25

Dehogynincs. A kérdező minden ellenszolgáltatás nélkül vett egy ingatlant a fiának, ez ajándékozásnak minősül.

andriis # 2012.12.30. 19:21

Köszönöm a válaszokat. Még annyi lenne,hogy a fiam az anyjával él egy másik ingtlanba.A nevén lévő ingatlanon én vagyok az egyedüli haszonélvező,most is itt élek.Nem vagyok egy szemét ember,de a gyerek kokain függő,az anyja alkoholista,és ezért nem akarom,hogy a nevén legyen.Plusz engem is megvert többször is. Úgy érzem nem szolgáltam rá. Tehát megvettem a lakást a nevére,az én haszonélvezetemmel. Ha visza is lehet perelni,van e valami hátulütője? Például kérhet egy részt és ide költözteti a drogos cimboráit,esetleg átjáróházat csinál a lakásból? Egy ismerősöm azt mondta,birósági uton kérheti,hogy ide jüjjön és hozhat bárkit.Esetleg tudna ajánlani olyan ügyvédet aki elvállalja a visszaperelést?De ugy hogy én nem jelennék meg a tárgyalásokon,mert félek... És mik az esélyeim? Válaszukat előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2012.12.30. 19:40

Az ismerősöd hülyeségeket beszél. Viszont a haszonélvezet rontja az ajándék visszakövetelésének esélyeit. De annyira nem is fontos, épp a haszonévezet miatt.

andriis # 2012.12.30. 19:52

Kedves Kovács_Béla_Sándor. Köszönöm a válaszát. De el szeretném adni az ingatlant,és elmenni jó messzire... Ez lenne ami fontos.

ObudaFan # 2012.12.30. 21:28

Legalább egy tárgyaláson meg kellene jelenned, mert ilyen ügyben a fél személyes meghallgatása nem mellőzhető.

brigitta82 # 2013.01.09. 23:52

Tisztelt Szakértő!
örököltünk testvéremmel egy ingatlant, de szeretném neki ajándékozni a részemet, van rá mód hogy ez illeték mentes legyen mind a kettőnk részéről.
És milyen papírok kellenek hozzá.
Feltétlenül szükséges hozzá ügyvédi okirat?
Vagy csak elég ha nyilatkozok róla két tanú előtt és jelzem a nav felé?
Előre is köszönöm a segítséget!
Tisztelettel: Brigitta

MajorDomus # 2013.01.10. 21:27

ügyvéd mindenképpen kell,mert a földhivatal csak ügyvédi ellenjegyzéssel fogadja be . kell ajándékozási szerződés,sajnos testvérnek nem illetékmentes.

a megoldás az ,ha valamelyik Szülőd még él, ajándékozd neki a részedet,ő meg azonnal továbbajándékozza a testvérednek és pont,az egyenesági rokonok között ez illetékmentes,de oldalágon - testvér - már nem. sok sikert.

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.12. 17:48

A kérdésem az lenne,hogy lehetünk-e mindketten haszonélvezők?
Lehettek.

gyermeke ezt meg tudja támadni,vagy jár-e neki kötelesrész?
Mit támadna rajta? A köteles rész alapjába beleszámít mindaz, amit az örökhagyó a hagyaték megnyílta előtt 15 éven belül bárkinek ingyenesen juttatott.

MajorDomus # 2013.01.12. 23:50

ez kinek szólt ?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.13. 07:46

Gondolom, a topiknyitónak. A fórummotor mondjon le!

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 18:07

Tisztelt hozzáértők, szakértők!

Valószínűleg több órás böngészéssel ki lehetne hámozni valami infót, de hát a fórum jellegéből adódóan mindig van önzetlen válaszadó.

Az alábbi témakörben kérek segítséget, megerősítést:
Adott egy ingatlan, egy özvegy (haszonélvezeti joggal) és 50%-al, egy testvér 25 % egy másik 25% tulajdonhányaddal. Az egyik testvér el akarja ajándékozni a vér szerinti anyjának a saját részét.
Tudom hülyén hangzik, de van oka, ami most érdektelen.

  1. Konkrétan, ebben a témában pontosan mi az egyeneságú rokon fogalma? Szülő-gyermek-annak a gyermeke-stb.?
  2. Működik ez oda-vissza: gyermek (egyik testvér)-szülőnek ajándékozza a korábban örökölt saját részét?
  3. Utóbbi esetben is illetékmentes az ajándékozás?
  4. Kell-e ügyvédi közreműködés, illetve pontosan hogyan zajlik ez a része: a jogi folyamat. Gyakorlatilag, ha nincs gubanc benne, mennyi idő alatt fejeződhet be?
  5. Ezek után (DE NEM EZ A CÉL, csak érdekes) az anya elajándékozhatja a másik gyermekének ezt, vagy akármennyi tulajdonrészét?
  6. Ha lehet, akkor végig csinálható a két folyamat egy ügyvédi menetben?
  7. Utána bejelenteni: NAV, Földhivaatal, más?
hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 18:09

Most látom, egy kérdésem részben tisztult 4 sorral lejjebb?

Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.14. 18:56

Hogy mit csinált?

Egyébként: igen.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.14. 21:12

Tisztelt Szakértők!

Elkezdtem visszaolvasni a bejegyzéseket és a kérdéseim zöme letisztult valamelyest.
Változatlanul érdekelne azonban, hogy a két folyamat( egyik testvér anyjának, anya a másik testvérnek ajándékozza az ingatlant) egy szerződésben lebonyolítható-e, illetve ügyvédi és földhivatali szempontból ez mégis két költség?

Lentebb volt egy kérdés (ezen az oldalon). Gizi17 kérdésére GNapocska válasza: "Gizi17, ez az ajándékozás csak 15 év múlva lesz teljesen hatályos, ha jól tudom, ezt gondold meg!". Ezt ObudaFan még megkavarta.
Ennek mi értelme, hiszen Gizi17 elajándékozta és kistestvér már nem örökölhet?

Köszönöm

MajorDomus # 2013.01.14. 21:48

két külön jogügylet,két költséggel.

ObudaFan # 2013.01.15. 06:46

Két földhivatali költséggel, de az ajándékozási illetékmentesség miatt simán megéri.

Ennek mi értelme, hiszen Gizi17 elajándékozta és kistestvér már nem örökölhet?

Viszont a kötelesrész alapjához hozzá kell számolni az ajándékot.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.15. 09:21

Köszönöm a válaszokat.
Saját kérdéskörömben kérdeznék még:

  1. Két különböző választ kaptam a költségekre - "két külön jogügylet,két költséggel" és "Két földhivatali költséggel". Ez ügyvédfüggő?
  2. Jog fogalmi hiányosságaim vannak: "Viszont a kötelesrész alapjához hozzá kell számolni az ajándékot" mit jelent (és mikor??), a sajátján felül plusz részt (75%-ot= 25% testvértől anyának, majd teljes 75% az anyától)) ajándékként kapó testvér mikor szembesül azzal, hogy ő ajándékot kapott??
  3. Ha az anya meghal és megszűnik a haszonélvezet és ha az ajándékozott testvér eladná másképp kellene adózni, vagy ?? Ha eladná, mivel kell számolnia?
  4. Jobb megoldás, ha az anya adja el az egyik testvértől kapott ajándékkal együtt a 25+50%-át (78 éves és bármikor adódhat "probléma" egészségi okok miatt), a másik testvér pedig a saját 25%-át és a végén pénzben rendezik
Kovács_Béla_Sándor # 2013.01.15. 11:04

ajándékként kapó testvér mikor szembesül azzal, hogy ő ajándékot kapott??
Mondjuk, amikor aláírásával elfogadja. Ez nem a Mikulás, hogy éjszaka, titokban csempészi a fa alá azt az ingatlant.

pazs # 2013.01.15. 11:20
  1. ez nem két különböző válasz, hanem két egyforma. Dupla költség, nem ügyvédfüggő.
  2. Amikor meghal az örökhagyó, akkor kell ezzel számolni (ilyenkor nem csak azt veszik figyelembe az osztozkodásnál, hogy mije volt a halála pillanatában az elhunytnak, hanem hogy mi mindent ajándékozott a megelőző 15 évben az örökösöknek és ezzel próbálnak arányosítani).
  3. mihez képest?
  4. szintén: mihez képest?

Inkább mondd el, mit akartok elérni és akkor lehet jobb megoldást javasolni, mert végigvenni ennyi lehetőséget nehezebb.

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.15. 11:59

pazs

2. Lehet hogy a logika és a jog nem mindig ugyanaz: de ha az anya már elajándékozta, nem az övé, más vagyona nincs, nincs mit örökölni tőle, akkor a másik testvér még min osztozkodhat, ha ő korábban feltételek nélkül elajándékozta a részét és tisztában van mi lett annak a résznek a sorsa, a végén nem is akar semmit?
A hagyatéki eljárásban mégis figyelembe veszik, és milyen következménnyel?
3. Végül is a kérdés az, hogy ha a megajándékozott eladja (az anyja halála előtt vagy utána), akkor az után a rész után, amelyhez ajándékozással jutott másképpen kell adóznia?
4. Itt meg az lenne a kérdés, hogy ha az anya adja el, akkor nála kisebb az ajándékozott részarány, a pénzzel meg elvileg azt csinál amit akar, ha ezt a másik testvér is tudomásul veszi.

KBS Úr

Nem vagyok jogi tájékozottságú ember sok kérdésben, tudom sok esetben nem helyettesíti a fórum a végső jogi szakértőt, de tájékozódásra, mihez tartásra jó!
Lehet hogy pontatlanul fogalmaztam, de köszönöm a cinizmusát, és hogy lekezel!

MajorDomus # 2013.01.15. 20:30

hamiki

kbs már csak ilyen,viszont vedd figyelembe hogy segit,és ingyen van

hamiki (törölt felhasználó) # 2013.01.16. 08:00

MajorDomus

Értem a humort, a viccet, a szarkasztikus megjegyzéseket. Sokszor helyénvaló a cinizmus, magam is élek vele, mástól is elfogadom.
Csak hiányzik utána ": De egyébként ezt meg ezt így értelmezz, ezt jelenti, így csináld" kiegészítés.

Egyébként nem haragszom rá, mert tudom, hogy egy ilyen fórumon a segítség a fontos, ismeretlenül nincs értelme érzelgősnek lenni, és sok a bugyuta kérdés, az ismétlés, és mégis válaszolok rá, ha már felvállaltam az önzetlen segítséget (bár szerintem nem teljesen önzetlen, de ez nem érdekes).

Csak hogy nem igazán akarok hozzászokni még egy anonimitást biztosító fórumon sem ahhoz (bár ez ma divat), hogy előbb (vagy csak) orrba vágnak, majd esetleg segítenek.
Én meg már csak ilyen vagyok, igaz én szorulok értelmezésre, segítségre.

A fentiekre nem feltétlenül, de a kérdéseimre szívesen várom a választ.

seeely # 2013.01.22. 12:37

Kedves hozzáértők!

Édesapám saját tulajdonú ingatlanát szeretné nekem ajándékozni, melyre jelzálogjogot jegyzett be a társasház közös költség hátralék miatt.

A kérdésem, hogy így is megtörténhet-e az ajándékozás vagy csak akkor ha a tartozást előbb rendezem?

Amennyiben igen, szerepelnie kell az ajándékozási szerződésben, hogy tisztában vagyok a jelzálogjoggal?

Válaszukat előre is köszönöm!