ingatlan családon belüli ajándékozása


jozsi.sogor@outlook.com # 2014.02.01. 12:25

Tisztelt fórum tagok!
Édesapámék, nekem szeretnék, ajándékozni az általuk birtokolt ingatlant, amelyet jelzálog terhel jelenleg! Kérdésem: milyen okmányokat kell ehhez beszereznünk, valamint milyen jogi és anyagi vonzata lesz ennek, rám nézve és kell-e ügyvédet fogadnom?
Köszönettel:
Medgyes József

MajorDomus # 2014.02.02. 10:43

kell,sőt kötelező ! ajándékozási szerződés,és illeték 5%!

Sherlock # 2014.02.02. 10:46

Milyen illeték?

ObudaFan # 2014.02.02. 10:59

Illetékmentes lesz az ügylet.
Meg kell nézni, hogy a jelzálog mellett nincs-e elidegenítési és terhelési tilalom is, mert ha van, akkor a hitelező hozzájárulására is szükség lesz.

Vahur # 2014.02.04. 09:42

Tisztelt Jogi Fórumozók,

kihagyták a hangszigetelést a társasházban, ahol lakom. Azt szeretném kérdezni, hogy közös költségből lehet -e a födém hangszigetelését megjavíttatni?Vagy hol tudok ennek utánanézni. Köszönöm előre is.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.04. 10:42

Úgy érted, partizánakcióval megcsináltatod, és aztán beszámítod a közös költség tartozásoddal szemben? Nem ajánlanám.

szasza12 # 2014.02.14. 07:31

Kedves Fórumozók!

Ha apukám nekem akarja ajándékozni több ingatlanát, melyet megtett két tanú aláírásával,akkor azt hogyan tudom bejegyeztetni a földhivatalnál? Ilyen esetben a szerződést lehet közjegyzői okiratba foglaltatni? Vagy ez semmit nem ér így? Ha időközben meghalna és van másik örököse is, akkor ennek alapján lehet tulajdoni jogot bejegyeztetni részemre valamilyen módon?

pazs # 2014.02.14. 08:39

Ezt a két tanús papír alapján sehogy, úgyhogy irány a közjegyző vagy egy ügyvéd mindkettőtöknek, mielőtt meghal.

szasza12 # 2014.02.14. 10:21

köszönöm a választ

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.14. 11:27

Azért a kötelmi jogi igényt a bejegyzésre már ez az irat is megalapozza.

pazs # 2014.02.14. 12:26

Ez igaz, de ha még él az ajándékozó, inkább intézzék el rendesen, mint majd perelni kelljen és esetleg még el is évüljön az a kötelmi igény.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.02.14. 12:47

Egyetértek.

Anikó71 # 2014.02.18. 06:12

Kedves Jogismerő Fórumozók!

Azt szeretném megtudni, hogy ha anyukám a 28 Hektár legelőjét elajándékozza nekem, felmondhatom-e a Haszonbérleti szerződést, amit a Tsz-el kötött 2025-ig. Az új földtörvény ezt lehetővé teszi-e? Van-e esetleg valami lehetőség a szerződés felmondására, ha az én nevemen lenne a föld?

Köszönöm szépen a választ!
Üdvözlettel:
Anikó

MajorDomus # 2014.02.18. 20:25

és miért akarod felmondani?
a pénz téged illet a továbbiakban!

Anikó71 # 2014.02.19. 05:04

Azért, mert én szeretném igénybe venni a támogatást.
A kérdésemre pedig nem kaptam választ sajna.

MajorDomus # 2014.02.19. 22:11

a válasz:

nem ! határozott idejű a szerződés!

Domi0420 # 2014.03.03. 08:30

Tisztelt szakértő!
Édesapám halála után sajnos örököltünk tartozást is és egy családi ház 1/8 ad részét is fejenként.Négyen vagyunk testvérek akik közül 2 testvérem lemondana az örökségről részemre.
Elsőként az lenne a kérdésem hogy kivitelezhető e hogy ezek az ingatlan hányadok ne az nevemre hanem a gyermekem nevére kerüljön ő még kiskorú. Termèszetessen tisztában vagyok azzal ha elfogadom az örökséget a tartozást is fizetnem kell.
Másrészt az érdekelne hogy az ajándèkozás illeték/ adó mentes e ebben az esetben.
Az egyik testvéreknek elég komoly adó tartozàsa van,ennek ellenére le tud mondani az örökségről?
Köszönöm a vàlaszat!

MajorDomus # 2014.03.03. 21:49

az örökséget mindenkinek joga van visszautasitani!
annak is akinek komoly adósságai vannak.

helyesen látod,ha elfogadod az örökséget,akkor tiéd a hagyatéki teher is!

de ezzel nincs gond,hiszen hajlandó vagy kifizetni.

ha visdzautasitod,akkor a te részedet a gyermeked örökli,és a terhet is,amiért nem tud
helytállni!

egyszerübb eset,ha elfogadod az örökséget,rendezed az adósságokat,majd
egyenesági leszármazott részére illetékmentesen,azt a gyermeknek ajándékozod!

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.29. 06:18

Igen; igen; nem; igen.

lajcsó # 2014.03.29. 08:46

Mindenben egytértve KBS válaszával, csak annyit szeretnék hozzáfűzni, hogy önmagában az ingatlant terhelő jelzálogjog nem képezi akadályát az átruházásnak, feltéve ha a jelzálogjogot nem biztosítja elidegenítési és terhelési tilalom.
Én viszont fedezetelvonási szándékot sejtek a tervezett jogyügylettel kapcsolatban, ami bizony problémát okozhat.

lajcsó # 2014.03.29. 08:50

Na még annyit, hogy a jelzálogjog miatt valószínűleg szükség lenne a bank hozzájárulására! Jogilag a banki hozzájárulás hiánya sem képezi akadályát a tulajdonjog átruházásának, azonban ebben az esetben a bank szerződésszegésre hivakozva felmondhatja a kölcsönszerződést.

MajorDomus # 2014.03.29. 14:30

a kör bezárult,kérdezzétek meg a bank jogászait.
a fedezetelvonás szerintem megalapozott!

absinth # 2014.03.31. 06:01

Jó napot! 2 éve vagyunk házasok a férjemmel, de el szeretnénk válni A lakásunkon (50-50%) még 9 év hitel van, a férjem az adóstárs. Azt szeretnénk, hogy válás után enyém legyen a lakás (mivel az én örökségem volt anno az önrész), ő elköltözne. Hogyan valósítható ez meg jogilag? Ha nekem ajándékozza az illetékmentes? Ugyanis ha megvenném, akkor vagyonszerzési illetéket kellene fizetnem, ami kb. 150 ezer lenne, ezért ez nem jó opció számomra. A banknak lehet ezzel gondja, ha továbbra is adóstárs marad? Válaszát előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 07:53

Nem kell ahhoz se engedély, se jogi ügylet, hogy elköltözzön. Csomagol, kulcsokat az asztalon hagyja, köszön, és el.

Kovács_Béla_Sándor # 2014.03.31. 07:54

Házastársak között kötött ügyletek illetékmentesek.