ingatlan családon belüli ajándékozása


Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.16. 05:18

Akkor fizesd csak a Takarnetet. :P

zigbi29 # 2011.08.27. 10:25

Tisztelt Ügyvéd ur!Olyan kérdésem lenne önnhöz hogy az a ház amiben lakom 2n a testvéremé és édesanyámnak van haszonélvezeti joga.A testvéremnek van rajta adossága amit nemtud kifizetni igy elakarják árverezni.Én gondolkodtam rajtahogy az én részemet átíratom a kiskoru fiamra ez lehetséges?És ha igen az mennyibe kerül?Vagy van más megoldás is mer nem szeretnék gyerekkel az utszárakerülni.Előre is köszönöm a segítségét.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.27. 10:30

Fölöslegesen pánikolsz. A kutyának sem kell majd a tulajdoni hányad, de ha mégis, akkor sem kerülsz az utcára.
Más a helyzet, ha magad is felelősséget vállaltál azért a tartozásért - de akkor azt illene oda is írni.

soma66 # 2012.07.19. 17:24

Tisztelt Ügyvéd Urak!

17 éves lányomnak ajándékoznám családi házunk 1/2 arányban tulajdonomat képező részét, úgy, hogy egyben erre a tulajdonrészre számomra haszonélvezetet is alapítanánk a szerződésben. Lehet ezt? Van illetékvonzata?
Ugyancsak neki ajándékoznám termőföld ingatlanjaimat is. Van ennek akadálya? Egy szerződésben lehet több hrsz. alatti termőföldet ajándékozni? Illetékvonzata?
Velem házastársi vagyonközösségben élő házastársam, mint kk. törvényes képviselője(egyben a családi ház 1/2 részben tulajdonosa)kell, hogy szerepeljen a szerződéseken?
Várom segítő válaszaikat!
soma

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.19. 19:16

Lehet, nincs, igen, nincs, nem.

lajcsó # 2012.07.19. 19:16

A családi ház 1/2 részét és a termőföldeket is ajándékozhatod a gyermekednek. Egyik esetben sem kell illetéket fizetni. A szerződésben szerepelhet több ingatlan is. (De ettől függetlenül, a földhivatali díjat ingatlanonként kell megfizetni). A házastársad nem érintett, tehát ő nem lesz szerződő fél.

MajorDomus # 2012.07.19. 21:21

Új elem,a kbs egysoros

Gabicsek # 2012.07.20. 11:16

A második és harmadik válasza közözött kimaradt egy nincs:)

MajorDomus # 2012.07.20. 18:58

Attól még a többi igaz

Kovács_Béla_Sándor # 2012.07.20. 21:19

A második és harmadik válasza közözött kimaradt egy nincs:)
Ennyi kérdésnél... :) De igazából azt a kettőt egy kérdésnek tekintettem. Hiszen önmagában az, hogy lehet-e termőföldet ajándékozni, nem kérdés.

MajorDomus # 2012.07.20. 23:03

Sajnos eladni annál nehezebben.

szelati # 2012.09.13. 09:22

Tisztelt Szakértők!
Segítségeteket szeretném kérni egy ajándékozási ügyben.
Feleségem édesanyja elajándékozna a lányának egy üdülőtelket, így nem keletkezne illetékfizetési kötelezettség.
Az ingatlant 2 millió ft-ért vásárolta évekkel ezelőtt, mostani értéke 5 millió ft.
A szerződésben nyilván szerepelnie kell az ingatlan mostani értékének is, jól gondolom?
Miután bejegyzésre került a feleségem nevére a tulajdonjog, azonnal eladná 5 millió ft-ért. Ebben az esetben kell a feleségemnek szja-t fizetni, hiszen a szerzés értéke megegyezik az eladás értékével tehát nem keletkezik jövedelme az ügyletből.

Ebben kérem segítségeteket.
Előre is köszönöm.

lajcsó # 2012.09.13. 10:37

Amennyiben az ingatlant anyósod 15 évnél régebben szerezte (ebben az esetben nem kell adóznia), akkor adja el és a vételárat ajándékozza a feleségednek. Így valamivel olcsóbb. Ha nem így van akkor jöhet a te verziód.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.13. 11:36

Az ő verziója nem adómentes. Szja. tv. 62, § (2) gb) 1.

Paki74 # 2012.09.19. 08:27

Tisztelt Szakértő.

A feleségem nevén(14 éves kora óta)van egy lakás,és az Anyósom a haszonélvező.Most azt szeretnénk,ha a tulajdonjog visszaszállna az Anyósomra.A kérdésem a következő lenne:ez mentesül e az adófizetés alól,mert gondolom illetéket azért kell fizetni,és kell e ügyvéd előtt papírt csinálni,vagy elég ha elmegyünk egy közjegyzőhöz.Köszönöm válaszát.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.19. 08:41

Az ügyvéd nyilván nem dolgozik ingyen. De az ajándékozás illetékmentes.
Viszont mi az értelme az ügyletnek? Mert nem biztos, hogy alkalmas a kívánt cél elérésére.

Paki74 # 2012.09.19. 14:55

Van egy közösen vásárolt ingatlanuk amin jelzálog hitel van(én vagyok a hitelfelvevő a feleségem a kezes).Úgy néz ki,hogy lassan már nem tudjuk fizetni a részleteket.Mi nem abban a lakásban lakunk,hanem a kérdésben megemlítettben ami a feleségem nevén van.Ezzel a lépéssel azt szeretnénk megelőzni,hogy a bank,mivel a feleségem nevén van az ingatlan,de az Anyósom a haszonélvező, erre a tehermentesre ne tudjon jelzálogot rakni.Persze az én nevemen más tulajdon nincs.Lehet hogy egy kicsit komplikáltan írtam le,ezért elnézést kérek.Ja és ha jól vettem ki a válaszából,akkor nem kell közjegyzőhöz mennünk,csak ügyvédhez.Köszönettel.

zizi73 # 2012.09.20. 08:03

Én azt szeretném megtudni, hogy az alábbi helyzetben veszélyben van-e a második, tehermentes ingatlanom. Lakáshitelem van egy házon, amit azonban lassan nem tudok fizetni. Egy másik, osztatlan közös tulajdonú családi házban tulajdonos vagyok a rokonaim mellett. Édesanyámnak tulajdoni hányada és haszonélvezeti joga van az egész ingatlan felén. Mi történik akkor, ha nem tudom fizetni a jelzáloghitettel terhelt házat? Bevonhatják a másik ingtatlant? Ha igen, mi történik vele, hisz csak részben vagyok tulajdonos, ráadásul haszonélvezettel terhelt. Ebben az esetben úgy gondolom, hogy nem férnek hozzá a részemhez, hisz szinte értékesíthetetlen a haszonélvezeti jog és az osztatlan közös tualjdon miatt. Érdemes a részemet elajándékozni családon belül? Köszönöm előre is a választ.

ius latratus # 2012.09.20. 09:21

"Bevonhatják a másik ingtatlant? Ha igen, mi történik vele, hisz csak részben vagyok tulajdonos, ráadásul haszonélvezettel terhelt."

Nem nagyon értem a "bevonhatják" jelentését, de mivel sejtem, hogy mire gondolsz, így a válasz: igen.
Az történik/történhet, hogy a részedet bizony bevonják. (...)Amennyiben a többi tulajdonos/haszonélvező semmilyen módon nem felel a követelés kielégítéséért, akkor az ő részük bevonatlan marad. (...)

"Ebben az esetben úgy gondolom, hogy nem férnek hozzá a részemhez, hisz szinte értékesíthetetlen a haszonélvezeti jog és az osztatlan közös tualjdon miatt."

A kulcsszó a "szinte". Azért az legyen világos, hogy nem példa nélküli az eset, s nem egy példa van rá, hogy a tulajdoni hányad elkel. Pedig, szinte lehetetlennek hitték a családtagok...

"Érdemes a részemet elajándékozni családon belül?"

Persze. Ha még nincs elég gondod...

ObudaFan # 2012.09.20. 09:29

Paki74

Ez így fedezetelvonó ügylet lesz és ezért nem fogja elérni a célját.

taritu # 2012.09.20. 10:36

Üdvözlet !
Azzal a kérdéssel fordulnék Önökhöz, hogy a családunkba van egy nagynéni , aki már 2 éve az öregotthonban van.Eltartani nem tudjuk , napi 24 óra felügyelet igényel. Senki más rokona nincs, csak mi, rendszeresen látogatjuk, hétvégékre kihozzuk.
Édesanyám intézi a térítési díj fizetését a nagynéni nyugdíjából , és tavaly szeptember környékén kiderült, hogy a nyugdíja kevés, mert megemelték a térítési díjat. Csak egy háza , ( vagyis egy 3/4 , mert ennek az 1/4-e a down-szindrómás fiáé , aki szintén intézebe van ) félre tett pénze nincs , amiből ki tudta volna pótolni, így az öregotthon azt mondta , hogy ráterheli a házára a különbözetet minden hónapba. Mivel mi sem állunk olyan anyagi helyzetben , nem tudtuk kipótolni, így a tartozása már kb. 300.000 Ft körül jár azóta.
A néni nem szerette volna elveszteni a lakását,az elmaradás összegét sem terhelték még rá, és az öregotthonba is azt javasolták, hogy ajándékozza el a házát , akinek gondolja , mert így csak tudja megmenteni. Mivel csak mi vagyunk neki, így a testvéremnek ajándékozta, elmentek közjegyzőhöz, elintézték az ajándékozást , hitelt vettünk fel a az illeték és az eddigi elmaradása megfizetésére .
2012 augusztusban megkértük az otthont számolja ki mennyit kellene még fizetni,a szeptemberi térítési díj befizetésnél mondták, hogy még nem számolták ki , és találtak valami jogszabályt, hogy a továbbiakban annak , akinek elajándékozta, még 18 hónapig kell pótolni a néni nyugdíját, fizetni kell a különbözetet.
Tudna segíteni, milyen jogszabályok vonatkoznak erre ??
Mi történik, az ember nem keres annyit, és nem tudja fizeni, a továbbaikban ? Mit lehet tenni, ha erről az intézet gazdasági vezetője nem tájékozatott erről , fel sem merült, hogy ilyen lehet ???
Köszönöm

Gabicsek # 2012.09.20. 11:19

Hátha találtak erre ők jogszabályt, tőlük kérdezd meg.

Gabicsek # 2012.09.20. 11:20

Úgy akartam írni: hát, ha ők találtak erre jogszabályt, akkor mondják meg, mi az.

Kovács_Béla_Sándor # 2012.09.20. 12:27

Pont erre nem tudnak. De fedezetelvonó jellegre eséllyel hivatkozhatnak. Pláne, hogy nagy ügyesen maguk nevezték ajándékozásnak azt, ami nem is volt ingyenes teljesen.

anyamaci22 # 2012.09.24. 09:39

Tisztelt szakértő!
Édesapám 4 évvel ezelőtti halála után örököltem 1 családi házat,ami nem EU tagállam területén van.Ha most lehetőségem van eladni ezt a házat,mennyi illetéket kell utána fizetnem?Az ingatlan értéke 8 mill. ft.Válaszát előre is köszönöm.
Ágnes