ingatlan családon belüli ajándékozása


ObudaFan # 2009.03.15. 11:30

Nem, az ajándékozási illeték házastársak között lakásra 18M Ft-ig 2.5 %.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2009.03.15. 11:37

:)5%

ObudaFan # 2009.03.15. 11:44

Bocs, igaz, én néztem félre.

n.andy # 2009.03.28. 08:20

Tisztelt Ügyvéd úr!

A férjem kb. 10 évvel ezelőtt vásárolt egy ingatlant, időközben - kb. 5 éve - a szülei is tulajdonosaivá válltak az épületnek, így most hárman, egyenlő részben birtokolják az ingatlant. A vásárláskori ár kb. 4.000.000 Ft volt, azóta a szülők segítségével történt felújítás, bővítés, így a mai értéke kb. 15.000.000 Ft.
Férjemmel építkezni szeretnénk, melyhez megelőlegező szocpolt szeretnénk igényelni, de úgy tudom, ez csak abban az esetben adható meg, ha egyik félnek sincs vásárlásból származó ingatlan tulajdonjoga.
Erre szeretnénk megoldást találni oly formában, hogy a párom valamely szülője részére eladná, vagy elajándékozná a saját részét.
Szeretném segítségét kérni, hogy melyik megoldás milyen illetékfizetési kötelezettséggel jár az eladó/ajándékozó és a vevő/ajándékozott részéről, és melyik a célszerűbb megoldás az Ön véleménye szerint.
Ajándékozás esetén valóban vissza lehet igényelni a kifizetett illetéket, amennyiben 5 éven belül születik meg a szocpolnál bevállalt 2 gyermek?

Segítségét előre is nagyon köszönöm!

Anna1978 # 2011.07.01. 14:28

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Érdekelne, milyen lehetőség van a következő ügy megoldására.
Testvérem ajándékozási szerződés címén átadhatja-e nekem a hitellel terhelt ingatlanát, de a hiteleket ő fizetné továbbra is!
Válaszát előre is köszönöm!
Tisztelettel,

Anna

lupus75 # 2011.07.18. 10:10

Tisztelt Ügyvéd Úr!

Tanácsát kérem az alábbi ügyben.
Feleségem nevére szeretném íratni lakásunk nevemen lévő 50%-át (a másik az övén van) Ajándékozással vagy értékesítéssel (ennek kedvezőbb az illetéke csak kérdés lehet -e házastársak között). A fő ok, amiért ezt kívánom tenni, hogy kizárjam előző házasságomból született lányom az öröklés lehetőségéből. 30 évvel ezelőtt a váláskor az akkori ingatlanunkról való teljes lemondással őt és édesanyját már kárpótoltam anyagilag. A jelenlegi lakás 20 éve van közös tulajdonunkban, gyermekünk nincs.
Az átíratás után követelheti -e még a köteles részt a lányom, akivel semmi kapcsolatom nincs?

Köszönöm!

végrehajtó1 # 2011.07.18. 10:32

Halálod elött 15 évvel ajándékozod el akkor ,igen

Kalamona # 2011.07.27. 20:42

A következő témában szeretnék felvilágosítást kérni:

Sógornőm tulajdonosa egy ingatlannak, amit anno életjáradékként kapott. Az ingatlanon két személy haszonélvezete van bejegyezve. Egyik az édesapjáé, másik a nagyapjáé. Sógornőm semmilyen formában nem kíván az ingatlannal foglalkozni. Szeretné a tulajdonjogot átruházni nagyapjára. Kérdésem az lenne, hogy ezzel kapcsolatban mi a teendő? Kell-e ügyvédhez fordulni, mik a várható költségek, az ajándékozottnak (aki jelenleg az egyik haszonélvező) kell-e valamilyen illetéket fizetnie? Sógornőm GYED-en van, nagyapja nyugdíjas, édesapja (aki a másik haszonélvező), pedig munkanélküli. Jelenleg minden forint számít nekik. Tehát röviden és tömören, annyi érdekelne, hogy mi a legköltségtakarékosabb módja annak, hogy az ingatlan tulajdonjoga a tulajdonosról, az egyik haszonélvezőre szálljon. Az ügylet ellen a másik haszonélvezőnek sincs semmiféle kifogása.
Tájékoztatását előre is köszönöm!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.28. 08:15

A legolcsóbb, ha semmit nem csinálnak. Sok értelme a tervezett ügyletnek amúgy sincs.

Kezeske01 # 2011.07.28. 12:09

kbs, ha ilyet írsz, nem vagy túl rafinált ügyvéd...

ObudaFan # 2011.07.28. 12:19

Egyébként kell ügyvédhez fordulni, ha mégis meg akarjátok valósítani. Földhivatali eljárási díjat is kell fizetni, de illetéket nem.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.28. 14:54

OFF
Kezeske, valóban. Nem rafinált vagyok, hanem jó. ;)
ON

Kalamona # 2011.07.28. 15:20

Köszönöm a válaszokat.

Kedves Kovács Béla Sándor: A tervezett ügyletnek magán okokból van értelme. Van úgy hogy az ember szívesen megszabadul egy olyan dologtól ami a sok kellemetlenségen kívül semmi mást nem hoz az életébe. Amúgy pedig csak papíron tulajdonosa az ingatlannak, nem lakik benne, nem használja, nem akarja értékesíteni. Csak meg akar tőle szabadulni, hogy őt semmivel, még csak egy későbbi papír aláírásával se zaklassa senki.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.07.28. 15:30

Hülyeség. Egy nyilván többmilliós értékű ingatlan esetében nagy hülyeség.

Golden # 2011.08.10. 03:33

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Azt olvastam hogy egyenes ágon az ajándékozás (jan 1től) illeték mentes. Van egy 1M ft értékű telek,mely 50-50%ban édesapámé és az enyém, szeretném neki ajándékozni a részemet.

  1. Csak ügyvéd által lehet ajándékozni vagy helyesen megfogalmazott dokumentummal is be tudok menni a földhivatalba, megspórolva az ügyvédi díjat?
  2. Hallottam egy 6600,-Ft körüli összegről, ezt a F.hivatal kéri ha van ilyen?

Segítségét előre is köszönöm

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.10. 06:28
  1. Megspórolni nem lehet, legfeljebb közjegyzői díjjal kiváltani. Az egyrészt nem biztos, hogy kevesebb, másrészt a közjegyzőnek nincs felelősségbiztosítása.
  2. 6250 - szolgáltatási díj.
Golden # 2011.08.10. 14:31

Köszönöm a válaszát

takacskriszta # 2011.08.15. 14:48

Tisztelt Ügyvéd Úr!
Szeretnék felvilágosítást kapni a következő ügyben:
Édesanyám ég életében szeretné egyik ingatlanát odaajándékozni unokáinak. (3 nagykorú és 1 kiskorú)
Szeretné ha a nevén erre a részre lenne ezentúl haszonélvezeti joga. Unokáknak lehet ajándékozni

ObudaFan # 2011.08.15. 14:49

Persze, miért ne lehetne?

takacskriszta # 2011.08.15. 14:51

Bocsánat a másik fele lemaradt ezek szerint...... illetékmentesen lehet e ajándékozni úgy hogy az egyik kiskorú és anyukám szeretné ha lenne haszonélvezeti joga rajta ezentúl. Mi kell hozzá, és kb. mennyibe kerül az ügyintézés? Köszönöm.

ObudaFan # 2011.08.15. 14:54

Illetékmentesen lehet. Ügyvédre van szükség hozzá. Az ügyvédi munkadíj szabad megállapodás tárgya, a hiteles tulajdoni lap ára 6250 Ft, a földhivatali ügyintézési díj 6600 Ft.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.15. 15:53

Nem kell ahhoz hiteles tulajdoni lap; a kamara állásfoglalása szerint megfelel az online lekért is. Az meg csak 1000,- Ft. Persze, amúgy sem a legnagyobb tétel az ügyletben.

ObudaFan # 2011.08.15. 16:54

Az ügyvéd szempontjából azért a hiteles tul. lap nyújt nagyobb biztonságot a jövőre nézve, és valóban nem ez a nagy tétel.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.15. 18:53

Nem is tudom. Engem jobban megnyugtat egy az aláírás előtti napon a földhivataltól online lekért nem hiteles kivonat, mint egy papíron lévő, de egy héttel korábbi hiteles.

ObudaFan # 2011.08.15. 20:29

Engem a legjobban egy legfeljebb egynapos hiteles nyugtat meg, így inkább ahhoz tartom magam. :)