ingatlan családon belüli ajándékozása


Majordomus # 2023.04.16. 21:21

Egyszerű: kérhenek engedékyt a tulajdonosról de okosabb ha megvárják az ajándékozást.

osztap # 2023.04.16. 09:19

Az ajándékozási illetéket a megállapodás szerinti ingatlanérték alapján lehet fizetni, vagy hivatalosan fel kell értékeltetni?
Egyik sem. Az illeték alapját a NAV határozza meg. Akkor szokta elfogadni a szerződés szerinti értéket, ha az legfeljebb 20-30%-kal tér el az ő adatbázisukétól.

Amennyiben felújítják, javítják, modernizálják az épületet még a tényleges ajándékozás előtt, ezt megtehetik? Dokumentumokkal igazolt ráfordítási költségeik megtérülnek, ha mégsem történne meg az ajándékozás?
Röviden: Csak a tulajdonos beleegyezésével csinálhatnak bármit is. A kivétel a nyilvánvaló károsodás vagy életveszély elhárítása.
Hosszabban: A használók jelenleg szívességi lakáshasználók. A Ptk. haszonkölcsön-szerződés szabályai lépnek be, amik szerint a fenntartási költségek a használót terhelik, Ptk. 6:358. § (6). Ebbe elég sok felújítás-javítás belefér.
Ha a fenntartáson túl, a tulaj belegyezése nélkül tesznek bármit is, jó esélye van annak, hogy nemcsak hogy nem kapják vissza, amit ráköltöttek, hanem a tulajdonos kötelezi őket az eredeti állapot visszaállítására is, a saját költségükön. Vagy elpereskedhetnek azon, hogy gazdagodott-e a tulaj a használók tevékenységének következtében, és mennyi járna nekik emiatt a Ptk. megbízás nélküli ügyvitel szabályai szerint. Olvasgasd itt a fórumon a barkácsoló bérlőkről szóló bejegyzéseket.

Gyongye # 2023.04.16. 08:27

Szeretnék segítséget kérni ingatlan ajándékozással kapcsolatban.
Az ajándékozási illetéket a megállapodás szerinti ingatlanérték alapján lehet fizetni, vagy hivatalosan fel kell értékeltetni?
A leendő megajándékozottak már használják az ingatlant az állapotmegőrzésért, nem közjegyző előtt kötött ajándékozási szerződés mellett. Amennyiben felújítják, javítják, modernizálják az épületet még a tényleges ajándékozás előtt, ezt megtehetik? A tulajdonos nem lakik az ingatlanban.Dokumentumokkal igazolt ráfordítási költségeik megtérülnek, ha mégsem történne meg az ajándékozás?

free1024 # 2014.11.12. 20:02

A fiammal 1/2 - 1/2 tulajdon a lakásunk. A Földhivatal értesített, hogy végrehajtási jogot jegyzett be a lakásra, a fiam részére (az ő tartozása volt a Telekom felé, 63.000Ft).
Várható, hogy más tartozást is rátennének a lakásra, a fiam azt tanácsolta, hogy legyen csak az én nevemen az egész lakás, ő elajándékozza a részemre.

A lakáson hitel van, ahol a fiam az adóstárs, én vagyok az adós, én azt fizetem is rendesen, elmaradás nincs, nem is volt sosem.
Elajándékozhatja-e nekem a fiam a részét (gondolom ehhez ügyvéd szükséges),
kell-e ezért fizetni (adó, illeték, bármi),
kell-e emiatt a hitelszerződést módosítani,
egyáltalán milyen költségek léphetnek fel emiatt?

Hol kezdjek bele egyáltalán?

Köszönöm előre is a válaszukat!

tittilitti # 2014.10.28. 17:08

Igen, így van! Az ingatlan nem tehermentes, a hitelt 25 évre vették fel, és egyelőre nem is úgy tűnik, hogy bárki ki tudná fizetni. Tehát ahhoz, hogy a férjem lehessen a tulajdonos, gondolom a banknak szerződést kell módosítania, ahhoz viszont megnézik, hogy kivel szerződnek. Jól gondolom? Az önrészt annak idején fele-fele arányban "dobta össze" a két testvér, és amióta itt lakunk folyamatosan újítgatjuk az ingatlant, növelve ezzel az értékét.
Talán nem voltam egyértelmű, de annyit szerettem volna tudni, hogy az ingatlan - anélkül, hogy kifizetnénk a teljes hitelösszeget - átkerülhet-e a mi tulajdonunkba ajándékozás vagy adásvétel útján, illetve, hogy tető nélkül maradhatok-e télvíz idején a gyerekeimmel a szerencsétlen családi megállapodás miatt? Köszönöm mindenkinek, aki hozzászólt, és aki esetleg még hozzá fog szólni!

ius latratus # 2014.10.28. 15:04

Az a családon belül kötött, ügyvédi ellenjegyzés nélküli (sic!) szerződés meg éppen gyújtósnak jó -így a tél előtt.

ius latratus # 2014.10.28. 15:01

Igen,de a férje a haszonélvezeti jog jogosultja.
Arról nem beszélve, hogy az az ingatlan még nem tehermentes, éppen arról ír a kérdező, hogy gond van a kifizetéssel.
Vagyok én nem értem?

lajcsó # 2014.10.28. 14:26

"Kérdésem, hogy hitellel terhelt ingatlan esetében létre jöhet-e adásvétel, ha a bank nem találja megfelelőnek a vevő személyét (férjemnek nincs munkaviszonya)?"
A bank a vevő személyét nem vizsgálja. Arról van szó, hogy a hitelt és járulékait ti törlsztitek teljes egészében. Akkor milyen teher van még a lakáson?
"Vagy ajándékozásról szó lehet-e ilyen esetben?"
Nem, ebben az esetben visszterhes szerződésről (adásvételről) van szó.
"Továbbá nem fizetés esetén, kötelezhet-e minket a sógorom, hogy kiköltözzünk a házból?"
Igen, mert így állapodtatok meg.

tittilitti # 2014.10.28. 10:00

Tisztelt Szakértők!

A szóban forgó ingatlan 2008-ban felvett hitellel terhelt, tulajdonosa a sógorom, haszonélvezője a férjem. 3 gyermekünkkel egy családon belül kötött, ügyvédi ellenjegyzés nélküli, megállapodás alapján 2011. márciusától lakunk azzal a feltétellel, hogy a havi aktuális törlesztőrészletet, a rezsiköltséget, illetve egyéb felmerülő költségeket mi fizetjük. A megállapodás 2014. dec. 31-én jár le, mikor is ki kellene fizetnünk 11.200.000,- Ft-ot, ami a sógorom által a hitelfelvételkor kifizetett önrészt, a hitelfelvételtől 2010. nov-ig fizetett törlesztőrészleteket, stb. tartalmazza. Az összeg kifizetése után a tulajdonjog adásvételi szerződéssel a férjemre szállna. Amennyiben azonban nem fizetünk 30 napon belül ki kell költöznünk. Kérdésem, hogy hitellel terhelt ingatlan esetében létre jöhet-e adásvétel, ha a bank nem találja megfelelőnek a vevő személyét (férjemnek nincs munkaviszonya)? Vagy ajándékozásról szó lehet-e ilyen esetben? (szerintük igen, szerintem nem). Továbbá nem fizetés esetén, kötelezhet-e minket a sógorom, hogy kiköltözzünk a házból?
Válaszukat előre is köszönöm! Üdvözlettel:

ObudaFan # 2014.10.25. 08:34

Amíg a vagyonmegosztás nem történik meg, az az ajándékozás nem jogszerű. A bírói gyakorlat valóban elsősorban abba az irányba ment el, hogy ez ilyenkor csak nem hatályos a házastárssal szemben, de még olyan eseti döntések is vannak, amik szerint ez érvénytelen.

Immaculata (törölt felhasználó) # 2014.10.24. 18:34

El, azonban ha a feleségnek tulajdoni igénye merül fel arra a fél hányadra, akkor az ajándékozás vele szemben nem lesz hatályos.

impreza # 2014.10.23. 11:01

Üdv Mindenkinek!

Családi házunk 1/2 arányban a saját nevemen van 1/2 arányban pedig a feleségem nevén.
Jelenleg folyik a válóperünk de még nem jutottunk addig hogy a vagyonmegosztást tárgyaljuk és még a válást sem mondta ki a bíróság.
A saját tulajdonrészemet elajándékozhatom-e az édesanyámnak
jelen körülmények között.

Előre is köszönöm a hozzáértő válaszokat!

MajorDomus # 2014.07.17. 19:46

Csak ezen múlik, mit mond a bank.

Sherlock # 2014.07.17. 11:39

Ha a banknak nincs ellene kifogása (nincs elidegenítési és terhelési tilalom és/vagy nem felmondási ok ha elidegenítitek az ingatlant; őket kell megkérdezni) akkor igen.

Cs-Pearl # 2014.07.17. 11:34

Családi házunkat szeretnénk a gyerekeinknek ajándékozni. A ház még hitellel terhelt. El lehet-e úgy ajándékozni, ha vállaljuk, hogy a még meglévő hitelt a továbbiakban is mi fizetjük.

MajorDomus # 2014.06.25. 20:18

Egyenesági rokonok között az ajándékozás illetékmentes, tehát csak a nagynénéd 25%-a után kell illetéket fizetned.

Zsolt_82 # 2014.06.25. 06:44

Tisztelt szakértők!

Van egy ingatlan családon belül,amit szeretnék a nevemre íratni tulajdonrész elajándékozással, az ingatlanból 1/2 rész a nagymamámé, 1/4 rész az édesanyámé, 1/4 rész az édasanyám testvéréé! Az lenne a kérdésem, hogy mi lenne ennek a menete, milyen illetékekről lenne szó, és hogy lehetséges e az elajándékozás mindhárom részről, ha nem, akkor hogy kivitelezhető a dolog?!

Asdfghjkl10 # 2014.06.24. 08:29

Köszönöm!

Após tulajdoni része marad,ha csak el nem adja,ami amúgy is feltett szándéka,csak ő az egészet akarja és képtelen megérteni,hogy jogilag nem teheti meg...
De ez a mi harcunk vele,nem lényeges az ügy végett :)

MajorDomus # 2014.06.23. 21:05

És mi lesz a ház másik felével?
Közös tulajdon megszüntetése?

Wildmann # 2014.06.23. 19:53

nem hogy a lemondásunk nem kell, de az sem érdekes jogilag, hogy mit gondolnak az egészről. Persze a családi béke miatt, jól tettétek, hogy megbeszéltétek

pazs # 2014.06.23. 08:57

Nem.

Asdfghjkl10 # 2014.06.23. 08:00

Sziasztok!
Az alábbi ügyben kellene egy kis segítség vagy támpont!
Anyósomnak,apósomnak van egy közös házuk.
Elváltak,anyósom azt mondja,hogy a ház felét vagyis az ő tulajdoni részét a 3 fiára hagyta. Egyenlőre nyomát sem találjuk,mert még a válás során kapott papírokat sem találja egyik fél sem.
Földhivatalba bementem,ahol a ház még mindig 50-50%-ban após és anyós nevén van.
A helyzet a következő:
Anyósom és a párom 2 testvére beleegyeztek,hogy anyós része párom nevére kerülhet,ha elintézzük,tehát ajándékozással átadná.
Ez esetben a 2 testvérnek kell-e lemondási nyilatkozatot tennie?

MajorDomus # 2014.06.16. 20:45

Mennyi idős az anyuka?

ObudaFan # 2014.06.16. 17:03

Ha színlelt, akkor természetesen támadhatja.

Zsuzsa-Susan # 2014.06.16. 11:51

Köszönöm! Akkor biztosabb lenne egy eltartási szerződést kötni, mint ajándékozni.... A 10 év az hosszú idő. Az eltartásit pedig nem támadhatja! Köszönöm!