határozott idejű bérleti szerződés felmondása


wers # 2016.07.26. 10:27

határozatlan idejü szerzödésnél a bérbeado a törvény szerint biztos, hogy 30 napra mondhat fel? Nekem 60 rémlik, de tévedhetek.

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.26. 10:46

Elsősorban a felek megállapodásától függ. Másodsorban attól, mekkora időszakra van megállapítva a bérleti díj.
A nemfizetés miatti felmondás megint más kérdés.

wers # 2016.07.26. 11:33

akkor csak kicsit eröszakolták meg a törvényt, de bérlöt jol beetették
de azért én kérném, hogy magyarázzátok már el, hogy ebbböl az összetákolt szörnyedvényböl hogyan jön le, hogy nem jár vissza?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.26. 11:47

Főszabályként a határozott idejű szerződést nem lehet felmondani. De a felek megállapodhatnak ettől eltérően. (ez volt a 3. pont.)
Az 5.4-ből kiderül, hogy ennek a felmondásnak a bérlő számára ára van: bánatpénz, amelynek az összege kéthavi kaucióval egyezik meg. (Megint csak sajátos megoldás, hogy maga a szerződés intézkedik arról is, hogy a bánatpénzt beszámítással, az óvadék elvesztésével egyenlíti ki a bérlő. Elgondolkodtató, hogy mi történne, ha az óvadékra óvadékként is szükség lenne, és így nem lenne beszámítható a bánatpénzbe.)

Az ilyen szerződésekkel a kisebbik baj, hogy rosszak, a nagyobb az, hogy a szövegezője meg a használója azt hiszik, hogy piszok jó, ők meg piszok okosak.

wers # 2016.07.26. 11:55

közi, talán mégsem olyan hülyén halok meg :)

MajorDomus # 2016.07.27. 17:47

Lényeg, hogy a kaució ugrott.

Bea1 # 2016.07.28. 04:06

Határozott idejű szerződésemet felmondom kiürítési záradékkal.

A lakó saját költségén megcsináltatta a kerítést, amit belefoglaltunk a szerződésbe, miszerint semmi követelése nincs a kapuért.

A telek előtt 2 kialakított kocsimegálló is volt, illetve a kerítés "áldozata" volt pár szépen termő fa is.

Mégis érdekelne, hogy vajon léphet-e fel követeléssel velem szemben a számla nélkül létesített kapuért?

Előre is köszönöm.

ObudaFan # 2016.07.28. 07:05

Ha a szerződésben ezt kifejezetten kizartatok, akkor természetesen nem.

MajorDomus # 2016.07.29. 19:57

Esetleg,, keritésről,, lehet szó!

Zoltanuss # 2016.07.30. 02:28

Nos ezért nem kötök sohasem határozott idejű szerződést !
Viszont igaz e az, hogy határozatlannál nem 30 nap hanem 3 hónap azaz 90 nap ?
V a felmondási idő vagy ez csak egy lehetőség arra az esetre ha valamiért elfelejtik beírni a felmondási időt ?

Kovács_Béla_Sándor # 2016.07.30. 07:14

A Ptk. alapvetően diszpozitív: "ha a felek másképp nem állapodtak meg".

birozsu # 2016.08.07. 18:37

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Azzal a kérdéssel fordulok Önökhöz, hogy bérleti szerződés kötése után, 24 órán belüli felmondása esetén a tulajdonos jogosan tartja magánál az előre megfizetett tárgy havi bérleti díjat a rezsi díjjal együtt, plusz a 2 havi kaukció díjával úgy, hogy a bérlő 1 napon belül felmondta a szerződést? Jelen esetben a szerződés szombaton készült, és vasárnap megszünt. Jogosan nem adja vissza az előre kifizetett pénzt?
Előre is köszönöm megtisztelő válaszát!
Üdvözlettel Zsuzsa

Kovács_Béla_Sándor # 2016.08.07. 19:05

Mennyi a felmondási idő? Kiköttetek-e bánatpénzt?

somogyiviki # 2016.10.03. 14:40

Tisztelt Ügyvéd Urak!

Határozott idejű albérlet felmondásával kapcsolatos kérdésem lenne.
2016. május 20-i dátummal egyéves határozott idejű albérleti szerződést kötöttünk, előre fizetve kéthavi (160.000Ft) kauciót.

A bérleti szerződés 10. pontja szerint "A felek a bérleti szerződést bármikor írásban felmondhatják". A felmondási idő 30 nap, a hónap végére.

Mivel közben sajnos a férjemnek megszűnt a munkája, a bérleti szerződést a 10-es pontra való tekintettel 2016. szeptember 26-án felmondtuk az életkörülményeinkre hivatkozva, október 31-re.

A bérbeadó szerint nem jár nekünk vissza a kaució, mert felmondtuk a szerződést, amit szerinte nem lehet egy év előtt felmondani.
Próbáltam a fórumon utánaolvasni, de csak összezavarodtam.
A 10-es pont valóban törvény által engedélyezett esetekben érvényes csak, vagy bármilyen indokkal felmondható a szerződés, ha ez a kikötés szerepelt benne?

Mivel ő előre közölte, hogy nem adja vissza a kauciót, megtehetjük, hogy nem fizetjük az utolsó két hónap rezsijét (2*20,000), hogy azt a kaucióból vonja le? A lakbért október 20-ig kifizettük már.

Ha nem fizetjük ki ezt a rezsit, de a szerződésünk él október 31-ig, jogilag megteheti, hogy elzárja a közműveket/zárat cseréltet/kipakol bennünket? (2 hónapos kisbabával vagyunk).

Nagyon köszönöm a válaszukat előre is!

SV

Bea1 # 2016.10.03. 17:17

A szerződés bármikor felmondható, igen, de a kaució nem jár vissza, csak ha pl 6 hónapig béreltétek az ingatlant, stb, ez lehet külön pontba szabályozva.

Ezenkívűl ha a tulaj nem tudja kiadni hasonló feltételekkel az ingatlanát másnak Önök után, a határozott idő leteltéig jogosan követelheti Öntől a bérleti díjat, ha Ön kezdeményezte a felmondást, és nem közös megegyezéssel szűnik meg a határozott idejű szerződés.

A kaució nem arra van, hogy lelakják, ez pontosan szabályozva van, de a szerződés rendelkezhet arról, hogy lelakható. Ha nem rendelkezik így, akkor az biza nem lelakható, sőt, a tulajnak van 30 napja, hogy visszaadja, hisz az elszámoló számlák megérkezéséig nem látja a pontos rezsidíjat!

Ön lépett ki egy határozott szerződésből, ilyen esetekre szól a bolondítási díj, amit Ön kérhetne, ha a tulaj mondana fel idő előtt ok nélkül!

Járjon el tisztességesen, szerintem!

somogyiviki # 2016.10.03. 18:32

Kedves Bea1,
Köszönöm a választ!

A szerződésben nem esik szó a felmondás feltételeiről/következményeiről semelyik fél felmondása esetében. (Bolondítási díj/kártérítés/ stb nem szerepel a szerződésben, ami egy kétoldalas, fénymásolt szerződés, amit az ingatlanos hozott magával)
Ebben az esetben sem jár vissza semmi a kaucióból?
Csak mert később azt írta, hogy van a tulajnak 30 napja, hogy visszaadja? Akkor mégis van, hogy visszajár?

Köszönöm szépen!

Kovács_Béla_Sándor # 2016.10.03. 19:43

Bea1, te olvastad a szerződésüket? Csak hogy ilyen határozott válaszokat tudsz neki adni.

Bea1 # 2016.10.04. 03:00

Határozatlan idejű szerződésnél is visszajár a kaució, ha nincs elmaradt rezsi illetve lakbértartozás, és a bérleményben sem keletkezett semmilyen kár, de semmiképp nem lelakható!

A kaucióból levonható az elmaradt rezsidíj, lakbér, a bérleményben keletkezett károk.

Határozott idejűnél furcsa, hogy nem rendelkezik a kaució visszaadásának idejéről, mert mindíg szoktak, ott csak bizonyos ideig, sok esetben a tartam végéig ottlakás feltételévé teszik a kaució, vagy óvadék visszaadását.

Ha nincs benne ilyen rész, a későbbi követelései akkor is jogosak lesznek a bérbeadónak, ezért mondom, hogy tudna ő is kellemetlenkedni a későbbiekben, ezért javaslom a jogkövető magatartást.

"A felek a bérleti szerződést bármikor írásban felmondhatják". A felmondási idő 30 nap"

Érdekes, hogy ilyet írtak egy határozott idejűbe, ráadásul a tulaj jól ismeri a szabályokat, igaza is lenne... de ha ilyen szerepel a szerződésbe, akkor a szerződés szövege az irányadó.

Kellene legyen benne olyan, hogy a kaució csak abban az esetben jár vissza, a szerződés teljes tartalma letelik, és minden rendezve van.

lelvira # 2016.10.19. 08:25

Tisztelt Fórumozók!
Érdeklődni szeretnék, hogy főbérlóként egyoldalúan felmondhatom-e a határozott időre kötött ingatlan bérleti szerződésemet? Az szerepel a szerződésben, hogy "rendes felmondással , közös megyegyezéssel" 30napos felmondási határidővel felmondhatom, de mi van, ha ők nem egyeznek bele? Családi ok elfogadható számomra hátrányos jogi következmények nélkül?
Előre is köszönöm a segítséget! Üdv!

matthiasi # 2016.10.22. 07:31

lelvira

! Azért kötöttétek határozott időre , hogy addig tartson a bérlet.

wers # 2016.10.22. 08:30

a közös megeyezés mintha nem felmondás lenne, és indokolni sem kell

drbjozsef # 2016.10.22. 15:17

lelvira,

az a baj, hogy olyan, hogy "rendes felmondás" és olyan, hogy " közös megegyezés" nincs egyszerre.

Vagy rendes felmondással fel lehet mondani valamit, vagy csak közös megegyezéssel. Jellemzően elöbbi vonatkozik a határozatlan időre kötött szerződésekre, jellemzően utóbbi a határozottakra. Ettől el lehet térni, de annak egyértelműnek kellene lennie a szövegből. Ez pedig nem az. Felteszem, valami netről letöltött laikus által összebarkácsolt szerződés lesz az.

Határozott időre kötött szerződést nem mondhatsz fel előbb általában, csak akkor, ha a másik fél is beleegyezik. Megpróbálhatsz belekapaszkodni ebbe a rendes felmondásos 30 napba, de ha a bérlő ragaszkodik az eredeti időponthoz, úgyis Te húzoda a rövidebbet, mert ő van birtokon belül, szóval amúgy is jó idő lenne kirakni.

Én a helyedben megpróbálnák egyezkedni vele, esetleg a hátralévő időhöz arányosított lelépési díjat lehetne felajánlani, ha az neked kisebb veszteség...

Csak egy közvetítő # 2016.11.14. 21:54

Budapesti ügyvéd munkatársaink állnak rendelkezésükre polgari mint büntetőjogi képvisetben egyaránt.

http://kompromisszum.com

tukoo # 2016.11.15. 09:05

Tisztelt Fórumozok!

Segítséget szeretnék kérni. Határozott idejű bérleti szerződést szeretnénk egyoldalúan felmondani/felbontani, mint bérlők.
Két évre szerződtünk (tudom butaság volt) és egy év után szeretnénk váltani.
Milyen kibúvók vannak?
Az sem érdekel minket, ha a kaució teljes összege a tulajdonosnál marad, csak egyéb költségeket nem szeretnénk még, ha ránk hárítana.
Találtam egy olyan új jogszabályt, miszerint egészségügyi okokra is lehet hivatkozni. Ez pontosan mit takar?
Mindenféle csalás és poén nélkül, féléve kiújult az asztmám. Ebbe lehet valahogyan kapaszkodni?
Előre is köszönjük a segítséget!

Üdv: Cseh Tamás

Kovács_Béla_Sándor # 2016.11.15. 11:49

Találtam egy olyan új jogszabályt, miszerint egészségügyi okokra is lehet hivatkozni.
Nocsak...