Lakásszövetkezet


MajorDomus # 2017.04.18. 20:59

Tulajdonost nem elküldeni a közgyűlésről!

MajorDomus # 2017.04.18. 21:00

Nem lehet!

Honyi # 2017.04.20. 11:33

Tisztelt Fórumozók!
A 2004. évi CXV. tv. a lakásszövetkezetekről 16.§.(3)
...meghívót meg kell küldeni....
A kérdésem:
Azon kívül, hogy a lépcsőházi faliújságra kihelyezésre kerül:
Tiltja-e valami, hogy akinek van email címe, arra küldjék el az éves beszámoló közgyűléssel kapcsolatos meghívót és mellékleteit?

Szerintem, ha valami még kéri is - az eHáz - adta lehetőségek kapcsán, biztosabban célba ér, mint a levelesládákba, drága pénzen fénymásolt anyag.

Lsztv. 18.§.(6) közgyűlési jegyzőkönyvbe tag betekinthet, másolatot kérhet....
Kérdésem: kérni lehet! de adni, betekintést engedélyezni, lefotózni - ezt meg is tagadhatja a lakásszövetkezet?

Honyi # 2017.04.20. 11:36

bocsánat a géphibákért, hamarabb elküldtem, mint átolvastam, elnézést

Honyi # 2017.04.20. 11:54

Lsztv. 18.§.(6) közgyűlési jegyzőkönyvbe tag betekinthet, másolatot kérhet....
Kérdésem: kérni lehet! de adni, betekintést engedélyezni, lefotózni - ezt meg is tagadhatja a lakásszövetkezet?

Lemaradt a kérdésem másik fele:
Közgyűlési jegyzőkönyv értelmezéséről:
Annyi kerül beleírásra: jelen vannak, a jelenléti ív alapján.
A jelenléti ív, a meghatalmazások, + jegyzőkönyv, szerintem így képez egységet.

Írásos, felolvasott beszámolók sincsenek belegépelve a jegyzőkönyvbe, - annyit rögzítenek, annak mellékletét képezi.

Jól gondolom, hogy a felsoroltakkal együtt lenne teljes a jegyzőkönyv, tekintettel arra, hogy az Lsztv. 16.§(5) A meghívóhoz mellékelni kell a szavazásra előterjesztett napirendre vonatkozó írásos előterjesztéseket
...melyet nem kaptunk soha.

MajorDomus # 2017.04.20. 21:52

Meg
Nem
Nem jól gondolod és értelmezed!

Honyi # 2017.04.21. 07:50

Tisztelt MajorDomus!
Betekintést milyen indokkal lehet megtagadni?
Törvényességi felügyeleti eljárás indításával, a Cégbíróság engedélyi.
Minden alkalommal a Cégbírósághoz kell fordulni?

Honyi # 2017.04.21. 09:19

Tisztelt MajorDomus!
Kérdésem: Ez alapján sem lehet másolatot kérni, közgyűlési jegyzőkönyvről?
Lsztv. 41. §
A tag alapvető joga, hogy:e)
a lakásszövetkezetre vonatkozó bármely kérdésben a tisztségviselőktől tájékoztatást kérjen, és az
alapszabályba, valamint a közgyűlési jegyzőkönyvbe, illetőleg a jogaival, kötelezettségeivel kapcsolatban
keletkezett iratokba betekintsen, továbbá ezekről

  • a másolási költség megfizetése mellett –

másolatot kérjen.

drbjozsef # 2017.04.21. 10:12

Honyi,

Ha valamihez jogod van, akkor abban _törvényesen_ nem akadályozhatnak meg.
De ha megakadályoznak - értelemszerűen törvényellenesen -, akkor neked kell a hatóságra támaszkodva kikényszerítened a teljesítést.
Mindegy milyen indokot mond.

Ha nem mutatja meg, nem engedi lemásolni, vagy kérésre nem másolja le neked pénzért, akkor a felettes szervhez fordulhatsz.

Mostanában változott a törvény (2014-ben), hogy most a helyi jegyzőhöz, vagy bírósághoz kell-e forduljál, abban nem vagyok biztos.

Honyi # 2017.04.21. 17:19

drbjozsef

Az Lsztv. 8.§.
A lakásszövetkezet törvényességi felügyeletét a lakásszövetkezet székhelye szerint illetékes
cégbíróság látja el a cégnyilvánosságról, a bírósági cégeljárásról és a végelszámolásról szóló törvény rendelkezései szerint.
( Megállapította: 2011. évi LXXVI. törvény 7. §. Hatályos: 2011. VII. 28-tól. Ezt követően induló eljárásokban kell alkalmazni.)

Már volt törvényességi felügyeleti eljárás kérve tavaly.

Úgy tűnik most ismét csak ez a megoldás.

MajorDomus # 2017.04.21. 22:57

Kevered a dolgokat.
Mint tulajdonos betekinthetsz a szövetkezet jegyzőkönyveibe,könyvelésébe,de nem másolhatod le és,nem készithetsz fotókat.

A közgyűlés jegyzökönyveiből kötelesek neked másolatot adni!

Honyi # 2017.04.22. 13:25

Tisztelt MajorDomus!
Mi tiltja, milyen törvény, vagy rendelet, hogy nem készíthetek fotót közgyűlési jegyzőkönyvről, melyet nem adnak át, hiába írod, hogy kötelesek másolatot adni.

Végül, nem is tudom miről készítenék fotót, amit meg sem mutatnak? ! ?

A Cégbíróságon a papír alapon lévő bármilyen iratról készíthetek fotót, amely már számítógépen van, ott a monitoron megjelent bármilyen, a lakásszövetkezettel kapcsolatos iratot lefotózhatok.
Illetékbélyeggel pedig fénymásolatban megkapom.

Szomorú örökös # 2017.04.22. 13:44

Honyi

Ne keverd a szezont a fazonnal! A jegyzőkönyvből kötelesek egyedül másolatot adni, de ne gondold, hogy ez ugyanaz, mint a lefotózás. Szerintem egyébként is az ilyen kérést írásban kell beterjeszteni mindenhol, nem pedig ötletszerűen odaállítasz, hogy márpedig most azonnal kéred. Az egyéb iratokról (pl. könyvelés) már nem igazán kaphatsz másolatot és betekintési joga is csakis a hivatalos vizsgálóknak van. Erre van az éves beszámoló, ahol gyakorlatilag épp a könyvelés rád tartozó kivonata van.

Honyi # 2017.04.22. 14:21

Szomorú örökös

Szó sincs arról, hogy ötletszerűen odaállítok....
2015. szeptember 25-e óta kérem, ajánlott tértivevényes levelek tömegében!

Szomorú örökös # 2017.04.22. 14:26

Honyi

Ha Lázárék megtehetik, hogy nem hozzák nyilvánosságra azt, amire már bíróság is kötelezi őket, akkor mit gondolsz, egy lakásszövetkezet miért ne tehetné ugyanezt meg veled?
A törvény egy dolog, de a betartása is egy másik.

Honyi # 2017.04.22. 14:28

Szomorú örökös

"Erre van az éves beszámoló, ahol gyakorlatilag épp a könyvelés rád tartozó kivonata van." - írtad, könyveléssel kapcsolatban.

El sem tudom képzelni, miről írsz, milyen kivonatról?
Lakásszövetkezet vagyunk. Az egész lakásszövetkezet kiadása, bevétele, ezt kaptuk meg egyben.
Előző években volt lépcsőházi megbontás (főleg a kiadásokra gondolok).

A "holdudvar"-nak nem volt kérdése, aki pedig elolvasta, számolgatott, közgyűlésen kérdezett, válasz nélkül maradt, vagy "magyarázták", aminek se füle, se farka nem volt.

ks5350 # 2017.04.23. 09:21

Tisztelt Fórumozók, Szakértők!

Egy lakásszövetkezet kezelésében működik 4 emeletes, 28 lakásos épületünk. Természetesen különböző körülmények között élő családok lakják a lakásokat.

A ház részleges felújítása lassan már nem halasztható. A többség ezt belátta, a lakásszövetkezet segítségével hozzá kezdtünk a szervezéshez, hitel felvétel előkészítéséhez. Természetesen néhányan nem akarnak részt venni a munkában, nekik az is mindegy, ha a ház összeomlik.

Azért fordulok Önökhöz, hogy tanácsot kérjek és választ néhány kérdésre:

kötelezhető-e a felújítást akadályozó az együttműködésre?, Ha igen, milyen módon.
milyen szavazati arány szükséges a részközgyűlésen ahhoz, hogy a többség akaratát érvényre lehessen juttatni. (egyszerű többség?, kétharmad? 4/5?)
megoldásnak tekinthető-e, ha a részközgyűlés (a ház közgyűlése) úgy határoz, hogy a felújítást akadályozók közös költségét a hitel havi törlesztő részlete mértékével, a hitel futamidejére megemeli?
lehetséges-e, hogy egy-két tulajdonos megakadályozza a felújítást?

Üdv: ks5350

Klaczk # 2017.04.24. 14:15

Tisztelt Válaszadók!

Egy olyan problémám van, hogy van egy lakásom (három lépcsőházas, négyemeletes tásasházban) amiben egy munkatársam lakik fenntartásért cserébe. Rendbe tartja a lakást, fizeti a rezsit stb...
Eddig 3780 forint volt a havi közköltség ami helyi viszonylatban (Kazincbarcika) átlagosnak számított. Viszont Májustól megemelték 5250 forintra amit én "kissé" sokallok ezért fel is hívtam a lakásfenntartó szövetkezetet, magyarázatot kérve.
Szó szót követett, tetőszigetelés, takarítás, izzócsere stb, értetlenkedek, mire kiböki a vonal túlsó végén a hölgy, hogy "meg nagyon sok a társasház kintlévősége".
Mondom erre, hogy akkor ezután én sem fogom fizetni és akkor majd csak lesz valaki másik balek aki helyettem is kifizeti.
Erre a hölgy, hogy akkor ráterhelik a lakásra, jelzálogot tehetnek rá és végső soron el is árverezhetik a lakást. Nyilván nem járható út, de akkor a nemfizetőknél miért nem ezt alkalmazzák, miért mással fizettetik ki a tartozásukat?
Kérdésem, hogy jogosult e a szövetkezet ilyen jogcímen emelést végre hajtani a rendszeresen fizetők terhére vagy ez egy olyan dolog, hogy a hölgy ezt így bemondta nekem a telefonba viszont hivatalosan úgyse vállalnák fel?
Válaszokat előre is köszönöm!
MPA

MajorDomus # 2017.04.24. 21:21

Klaczk

A másik topikban leirtam.

Ksstb

Egyszerű többséggel hozott közgyűlési határozat kell hozzá!

Természetesen köteles fizetni a megemelt közös költséget!

Aki társasházban él,számitson arra hogy azt fel is kell ujitani!

Honyi # 2017.04.25. 10:41

MajorDomus

Én úgy gondolom, nem a közös költségből történik a felújítási, az a felújítási alapból.

Az üzemeltetés és felújítási alap külön számlán van, a mi lakásszövetkezetünknél.

Klaczk # 2017.04.25. 14:05

Nono, én nem a felújítási költséget nehezményezem.
Nekem az a gondom, hogy a tisztességesen fizető lakókra jogosan terhelik e rá a nemfizetők által termelt hiányt.
Hol ennek a vége? Ha már csak egy tisztességesen fizető lesz akkor Ő fogja egyedül állni az összes lakás terhét? Vagy. Ha engem megtudott fenyegetni jelzálog, elárverezés címszó alatt amikor azt mertem mondani, hogy akkor én sem fizetek, akkor a többi nemfizetővel miért nem tud ennek érvényt szerezni?
Nem a fizetés ellen ágálok, egyszerűen csak megint a becsületes ember szívja meg és ez nagyon bosszantó. Megéri annak lenni?

drbjozsef # 2017.04.25. 17:45

Klaczk,

ha érdekel kérdezd meg. Ha rendesen végzi a dolgát, akkor a nemfizetőknél a szabályoknak megfelelően elkezdte az eljárást. Ez nem megy egyik napról a másikra, ráadásul a jelzálog önmagában nem jelenti a tartozás megfizetését, az csak a biztosíték, hogy anélkül ne tudja eladni a lakását. Tehát a pénz megvan, csak jelzálogban. Aztán ha valaki sokáig nem fizet, ott elindíthatja a végrehajtást, de az is további hónapok lehetnek.

Lehet a lakszöv gyűlésen leszavazni az emelést, legfeljebb nem lesz pénz a karbantartásra, aztán szétrohad a ház. Abból már visszajönni nehezebb lesz, még ha kerül is pénz a végrehajtásból.

MajorDomus # 2017.04.25. 19:54

Teljesen egyetértünk!

Te ne a más gondjával foglalkozz hanem fizesd be ami rád tartozik!

Egyébként nekem hidd el,egy ilyen felujitás inkább összekovácsolja a házat. Nálam 95 % a fizetési morál,aminek egyszerű a magyarázata. A magasabb közös költséggel könnyebb ,,eluszni,, igy jobban odafigyelnek arra hogy ezt a tételt fizessék!

kolecsnikov # 2017.04.26. 09:32

48 éve lakom a szövetkezeti házban.Mindig lakó volt a közös képviselő.Az el ku...vulás a boldog új világunkkal kezdődőt.Hol egy gépkocsi hol egy nyaralóval lett gazdagabb 5 év után.Ezen már túltettek az utóbbi 12 év közös képviselői az utolsó 3 db. szövetkezeti lakást szerzett 7 év alatt, majd hosszabb bírósági pereskedés után eltűnt.A szövetkezett 34 millája még a mai napig zárolvavagy az új elnök már azt is eltüntette mert ez se piskóta 6 éves ténykedése alatt már 2 db lakást szerzett. 100000 millás hitel felvételével 140 millás felújítást vert a zömében 70-80 éves kis nyugdíjas lakókra.Ő és a sleppje fenyegeti a lakókat,hogy pillanatok alatt utcán lesznek ha nem fizetik a hitelt.Vagy négyszemközti beszélgetést kezdeményez,hogy mit akar azt én nem tudom de 250-.260000 Ft ért szereltek a gáz bojlerek megszüntetése miatt villany bojlereket. Aki volt a négy szem közti megbeszélésen annak 80000 Ft ért cseréltek.Ez a régi leszerelését a gáz meg szüntetését el hegesztését, adták a villanybojlert felszerelve bekötve.

Honyi # 2017.04.26. 10:13

kolecsnikov
nonolet

Máshol is vannak furcsa állapotok, sajnos a tulajdonosok Istenként tekintenek a tisztségviselőkre, a közgyűlésen hozzászólók, kérdezők, bíróságtól határozatok felülvizsgálatát, törvényességi felügyeleti eljárást kezdeményezőt mélységesen megalázza, kigúnyolja az elnök, a jelenlévők pedig erre vevők.

Pénzügyi vonatkozásban mi is tehetetlen vagyunk, hogy tisztán lássunk.