Haszonbérleti szerződés


Bea1 # 2018.05.13. 16:50

Mikor vehetem meg az általam frissen haszonbérre kibérelt termőföldet?

Tiltja valamilyen jogszabály, hogy pár hónapon belül megvehessem?

lajcsó # 2018.05.13. 19:53

"Mikor vehetem meg az általam frissen haszonbérre kibérelt termőföldet?"
Amikor akarod.

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.13. 20:43

(A haszonbérletre ugyanúgy van előjog, mint a vásárlásra. Ha tehát ezzel akarja valaki az első - na, jó, a második -helyre csempészni magát az elővásárlási sorban, akkor nem biztos, hogy működni fog.)

Bea1 # 2018.05.14. 03:48

Köszönöm! Azt hallottam, hogy csak 3 év bérlés után. Akkor nincs ilyen kitétel, örülök! :)

Bea1 # 2018.05.14. 06:08

Lehet, hogy rosszul kérdeztem! :)

Mikor élhetek a haszonbérbe vett földel kapcsolatban kikötött elővásárlási jogommal? Akár azonnal is?

nonolet # 2018.05.14. 06:27

Értelem szerűen, akkor...

HA éppen eladó az a föld és VAN is MÁR rá vevő.
Azaz az adásvételi szerződés létrejött valaki mással.

Hisz

  • az elővásárló
  • a vevő HELYETT léphet be
  • a már mással létrejött szerződésbe

- -

Ha netán "VÉTELI JOG"-od van az más.
De gondolom nem az van.

Vételi jog: ha úgy döntesz megveheted és ekkor kötelező neked eladni.

lajcsó # 2018.05.14. 06:46

"Mikor élhetek a haszonbérbe vett földel kapcsolatban kikötött elővásárlási jogommal?"
Erre már te válaszoltál: 3 év bérlést követően.

Bea1 # 2018.05.14. 07:04

:) Köszönöm!

Akkor, ha jól értem, jobban járok, ha nem írok be elővásárlási jogot a szerződésbe?

Mert ha beírom, akkor nem vehetem meg 3 évig, de ha nem írom be, bármikor megvehetem?

Bea1 # 2018.05.14. 07:15

Van különbség a vételi jog és az elővásárlási jog között?

Kovács_Béla_Sándor # 2018.05.14. 07:32

Van.

Bea1 # 2018.05.14. 08:01

Köszönöm!

Érdemes-e vételi jogot kikötni haszonbérlet esetében, ha a célom az, hogy pár hónapon belül megvegyem a haszonbérbe vett földet?

nonolet # 2018.05.14. 08:35

Igen.

Hisz akkor te egyoldalúan mondhatod, hogy: MOST megveszem.

Így te leszel a szerződéses vevő a kifüggesztéskor
és mások élhetnek az elővásárlási jogukkal,
ha van nekik olyan, ami erősebb még nálad is.

A vételi jognak van

  • határideje

és

  • szokott lenni díja is

Nyilván csak akkor fog vételi jogot adni a tulajdonos neked, HA
ő egyébként el AKARJA adni a határidőig terjedő időszakban.

nonolet # 2018.05.14. 08:40

Bea1

Jájjj....

1.
Bármikor megveted, ha éppen eladó
és veled köt szerződést a tulajdonos.
Ekkor legfeljebb más a tiédnél erősebb jogú elővásárló viheti el előled a kifüggesztés során.

2.
Az elővásárlási jogod alapján akkor veheted meg, ha

  • már eladták valakinek (ki van függesztve)

DE!!!

  • a te elővásárlási jogod erősebb.

3.
A vételi jogról meg alább volt már szó...

Bea1 # 2018.05.14. 10:19

Köszönöm a válaszokat!

Patrac # 2018.05.15. 19:00

2012. évben kötött termőföld bérleti szerződés lejárt 2017. év végén. Kérdésem az lenne, hogy a 1994. évi LV. törvényt kell még alkalmazni erre a szerződéses viszonyra, vagy az új földtörvényt. A bérlő ugyanis úgy, hogy a szerződése lejárt tovább művelte a földet, a szerződés megszűnésekor mezei leltárt nem nyújtott be, az új bérlő művelési kötelezettségét megakadályozza. Birtokvédelem elindítva, csak nem tudjuk az elszámolásra melyik jogszabály az érvényes, illetve, hogy a mezei leletárt érvényesítheti-e jóval a szerződés megszűnése után. Segítséget előre is köszönöm.

br92 # 2019.03.07. 07:57

Tisztelt Szerkesztőség!

Haszonbérleti szerződés kifüggesztésével kapcsolatban lenne kérdésem.
Amennyiben a földrészletnek két tulajdonosa van, de a haszonbérleti szerződés nem külön okiratba lett foglalva, hanem egy szerződésen lett megkötve mindkét tulajdonossal, ez esetben a jegyző felé a hirdetményi úton történő közlésre vonatkozó közzétételi kérelmet elég ha az egyik tulajdonos nyújtja be, vagy mind a kettőnek be kell nyújtania külön kérelmen?

Előre is köszönöm a választ!

mrng5 # 2019.03.28. 15:06

Tisztelt Szerkesztők!

Környékünkön bevett gyakorlat, hogy (MOSZ ajánlással egyezően) a korábban 20 évre megkötött haszonbérleti szerződést közös megegyezéssel felbontják a felek 19 év és xx napra, majd új szerződést kötnek újabb 20 évre - az új szerződést kifüggesztik, és a korábban 19 év xx napig haszonbérlő a volt haszonbérlői státusszal elviszi a földet.
E szerint az értelmezés szerint ugyanazon felek között a két szerződést nem tekintik ugyanazon jogviszony meghosszabbításának, hanem az új szerződést új jogviszonyként értelmezik (amivel a 20 éves időkorlát megkerülhető).
Kérdésem tehát egyrészt, hogy ha a felek a korábbi szerződést közös megegyezéssel felbontják, majd újat kötnek (kifüggesztéssel), azt két külön jogviszonynak kellene-e tekinteni vagy a korábbi jogviszony meghosszabbításának (ugyanazon felek között, megszakítás nélkül, ugyanarra a területre)? Másrészt pedig, hogy a volt haszonbérlői státuszra hivatkozással meddig gyakorolható előhaszonbérleti jog (pl. 15 évre felbontják a szerződést, kifüggesztik az újat mondjuk 10 évre, a volt haszonbérlő erre a státuszára hivatkozhat-e (hiszen a kettő együttes időtartama a 20 évet meghaladja)?
Amennyiben a volt haszonbérlő korlátlanul hivatkozhat volt haszonbérlői státuszára (20 éven túl), akkor viszont mi értelme a 20 éves időkorlátnak a törvényben?
Köszönöm szépen!

dr_Egyed_Zoltán # 2019.03.28. 19:02

@br92

a jegyző felé a hirdetményi úton történő közlésre vonatkozó közzétételi kérelmet a 2 tulajdonos megállapodása (döntése) szerinti tulajdonos nyújtjhatja be, én ezt rögzíteni szoktam a szerződésben.

"474/2013. (XII.12.) Korm. rendelet

7. § (1) A közzétételi kérelmet a haszonbérbeadónak kell benyújtania a jegyzőhöz. Ha a haszonbérleti szerződés tárgyát osztatlan közös tulajdonban álló föld képezi, és a szerződés szerint a haszonbérlet

  1. a földrészlet területének egészére jött létre, vagy
  2. a földrészletnek csak egy meghatározott részére jött létre, de a Fétv. szerinti használati megosztásról szóló megállapodás alapján azt több tulajdonostárs adja haszonbérbe,

a közzétételi kérelmet a tulajdonostársak döntése szerint kijelölt tulajdonostárs nyújthatja be."

dr_Egyed_Zoltán # 2019.03.28. 19:07

@mrng5

új közzététel, új szerződés= új jogviszony.

A korábbit nem felbontják, hanem megszüntetik.

Felsőbírósági döntés van arra nézve, meddig hivatkozhat vki a "volt haszonbérlői" minőségre.

A 2019. január 11. napjától hatályos szabályozás szerint nem csak a volt haszonbérlő állhat első helyen, bár amit írsz gyakorlat, az valóban visszasságra adhat okot......

mrng5 # 2019.03.28. 20:55

dr_Egyed_Zoltán

Köszönöm a választ.
Esetleg a felsőbírósági döntés számát le tudná írni?
Eddig csak olyat találtam, amely azt írja le, mit jelent a közvetlenül bérelte, ill. bérli kifejezés, olyat azonban nem, amelyből megtudnám, hogy meddig (akár 20 éven túl is?) hivatkozhat erre a minőségre a volt haszonbérlő.

dr_Egyed_Zoltán # 2019.03.28. 21:19

20 évente egyszer legalább közzé kell tenni a szerződést. Ha csak 5 évre kötik, akkor hosszabbíthatnak a felek további 15-öt. Közös megegyezéssel bármikor megszüntethetik és aznap újat köthetnek, amelyet közzé kell tenni. Ha nincs a rangsorban előrébb álló jogosult, akkor a régi-új bérlő használhatja újra 20 évig. A lényeg, hogy 20 évente egyszer legyen közzététel. (jelenlegi szabályok szerint, kérdés mi lesz 10-15-20 év múlva). Állattartó, ökogazda, kertészeti tev. szintén versenyben van, így nem 100%, hogy a volt bérlő viszi el.

Bh-ban egyre gondoltunk sztem, csak máshogy közelítettük meg a problémát. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.29. 06:09

A "földet használó" - így pl. a bérlő - földművest [18. § (1) b)] nem előzi meg az állattartó, a bio-, a kertész stb. [Mindezek csak az (1) d-e) pontja alá tartozókat előzik.)
A földet használó földművest tulajdonképpen senki nem előzi meg - csak az állam. (De még annak a joggyakorlása is célhoz kötött.)

dr_Egyed_Zoltán # 2019.03.29. 07:35

Adásvétel esetében igazad is van kolléga úr, de haszonbérletnél máshogy alakul a sorrend. :)

Kovács_Béla_Sándor # 2019.03.29. 07:45

Elnézést, valóban tévesen hivatkoztam a jogszabályhelyet. De a rangsor érdemben itt sem lesz más. Az általad soroltak bérlet esetén sem előzik meg - főszabályként - a "volt haszonbérlőt", hanem "megegyező ranghelyen illeti meg" őket az elővásárlási jog. (Gyakorlatilag tehát csak akkor előzhetik meg a bérlőt, ha utóbbi nem családi gazdálkodó.)

dr_Egyed_Zoltán # 2019.03.29. 08:05

Így van, ahogy írod.

Ranghely egyezőség állhat elő (volt földhasználó és állattartó, eredetterméket előállító, öko gazda, kertészeti és vetőmag előállító) között és az alsorrend lesz a döntő (családi gazdálkodó, fiatala fm, pályakezdő gazd.)

Én ebből szoktam puskázni, mert szemléletes:

https://www.nak.hu/…abalyozasban?…