Haszonbérleti szerződés


Csuklósbusz # 2021.01.21. 09:21

De akkor a jegyző után megy a földhivatalba majd onnan jön az értesítés hogy oké vagy sem?

Ha megkötni nem kellett ügyvéd akkor a felbontáshoz miért kellene?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.01.21. 14:10

Megkötni megkötheted ügyvéd nélkül - csak éppen a bejegyeztetésre nem lesz alkalmas.

drbjozsef # 2021.01.21. 16:20

Nem kellett ügyvéd a haszonbérleti szerződéshez, aminek már a közzététele is megtörtént? Akkor hogy kötöttétek meg? Csak úgy, két tanúval?

Csuklósbusz # 2021.01.21. 19:24

Tudtommal a haszonbérletihez nem kell ügyvéd, tehát ha jól lett megírva akkor elvileg be is jegyeztethető.
Jegyzőnek még nem sok mérlegelési hatásköre van, elvileg ha a közzétételi kérelmet kitöltve, meg mellé csatolva egy haszonbérleti szerződés című gyerekrajzot mellékelek neki azt is ki kéne tennie.
Jelenleg ki is van téve. Utána nem tudom mi a teendő és nem tudom mi fog történni. Pláne azt nem tudom hogyan lépjek hogyha vissza is akarom vonni...

Csuklósbusz # 2021.01.21. 19:24

Igen két tanúval és kész.

Csuklósbusz # 2021.01.23. 23:20

Kifüggesztés lement, akkor most a jegyző küldi a földbizottságnak vagy a földhivatalnak?

drbjozsef # 2021.01.24. 11:33

Ha szükséges hozzá a hatósági jóváhagyás (59.§), akkor a mezőgazdasági igazgatási szervnek küldi el. Ha nem, a haszonbérbeadónak küldi meg.

Szerintem a bejegyzést a bérbeadónak kell kezdeményeznie, szóval akár itt is meg lehet akasztani a folyamatot, és simán felbontani a szerződést. (Ez, ugye, azt jelenti, hogy előhaszonbérlő nem jelentkezett)

Csuklósbusz # 2021.01.25. 14:00

Hatósági jóváhagyás fogalmam sincs kell-e hozzá, haszonbérletihez nem szerintem. Haszonbérlő akkor nem kap semmi értesítést?

De én is azt látom útnak hogy elfelejteni az egészet, ha nem fizetek úgysem jegyzik be.

Csuklósbusz # 2021.01.25. 14:03

Másik fórumból:
"Aki megvette, Őt az adásvételi szerződés alapján be fogják jegyezni(ez az ügyvéd szerint most változott,mert eddig az adásvétéli után is kellett földhasználati bejelentő)"

Tehát mostmár aki földtörvényes cuccot vesz automatik beírják a tulajt mint földhasználót?

Gazda90 # 2021.02.10. 07:42

Üdvözöllek benneteket. !

Haszonbérleti szerződésben kikötésre került,
A szerződő felek kikötik, hogy a Haszonbérleti szerződést a felek egyoldalú akaratából – minden indok nélkül – bármikor, azonnali hatállyal felmondható .

Akkor csak annyi, hogy küldök egy tértivevényes levelet, hogy a szerződésben foglaltakra tekintettel felbontom ?

Köszönöm ! !

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 08:32

Mit bérel haszon? Mert ha ingatlant, akkor nem biztos, hogy érvényes ez.

Gazda90 # 2021.02.10. 09:41

Legelőt!

gerbera317 # 2021.02.10. 10:16

a felek egyoldalú akaratából
Szép egy fordulat. Ennél még a kóser sonka is valóságosabb. Ha ez azt akarja jelenteni, amire én gondolok, akkor így kellene kinéznie: "bármelyik fél egyoldalú akaratából".

gerbera317 # 2021.02.10. 10:22

Úgy látom, hogy mezőgazdasági haszobérletnél ez a kikötés semmis.

wers # 2021.02.10. 10:36

Ki ír alá ilyen szerződést?

gerbera317 # 2021.02.10. 11:02

Szerintem lényegtelen, ki és miért ír alá egy ilyet. A szerződésnek ez a kikötése semmis. A határozatlan időre kötött mezőgazdasági haszonbérleti szerződést hat hónapos felmondással a gazdasági év végére lehet megszüntetni. Persze, ha az egyik azonnali hatállyal felmondja, a másik meg kezet ad rá, az megint egy másik dolog. De ha vonakodik a felmondást elfogadni, akkor az van, amit a törvény mond.

wers # 2021.02.10. 12:02

Szerintem lényegtelen, ki és miért ír alá egy ilyet

:) na igen. Hülyeség ellen nincs jogszabály... oh, de mégis van.

Gazda90 # 2021.02.10. 12:15

Azért lett ilyen kötve, mert abban maradtunk a bérlővel, hogy addig használhatja a területet, amíg el nem adjuk. Ő nem akarta megvásárolni, csak használni, viszont a terület eladásra került. A bérlő mindent megígért, hogy visszaadja a területet, de most mégis igényt tart a területre. Biztonság kedvéért lett ez beletéve.

Most az új tulajdonos ez alapján mondaná fel a szerződést, mert a szó elszállt, írás megmarad.

lajcsó # 2021.02.10. 18:14

"Akkor csak annyi, hogy küldök egy tértivevényes levelet, hogy a szerződésben foglaltakra tekintettel felbontom ?"
Igen.
Ha az illetékes kormányhivatal jóváhagyta a szerződést akkor minden bizonnyal érvényes és hatályos, igy annak megfelelően kell/lehet eljárni.

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.10. 18:38

Az illetékes kormányhivatal nem hagyja jóvá a szerződést. Nincs is ilyen hatásköre.

Gazda90 # 2021.02.11. 09:01

Köszönöm.

Viszont egy másik dolog ami érdekes :

helyben lakó szomszéd fogalma témakörében :

NAK földügyi szabályok kiadvány 3. szerint :

helyben lakó szomszéd, de szomszédos településen lévő föld esetében csak a szomszédos településhatáron fekvő
földrészletek vonatkozásában

FFTV. megfogalmazásában :

23. szomszédos föld: az olyan föld, amely – a település közigazgatási határától függetlenül – a jogügylet tárgyát képező földdel közvetlenül, illetve önálló helyrajzi szám alatt nyilvántartott út, árok, csatorna közbeékelődésével közvetve érintkezik;

helyben lakó szomszéd:"

  1. aki helyben lakó és a tulajdonában vagy használatában lévő föld szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel, vagy
  2. akinek az életvitelszerű lakóhelye legalább 3 éve azon a településen van, mely szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező föld fekvése szerinti településsel, és a tulajdonában vagy használatában lévő, a lakóhelye szerinti településen fekvő földje szomszédos az adásvételi, a csere vagy a haszonbérleti szerződés tárgyát képező földdel;

Tehát, lakok ,,A,, településen, ,,B,, településen művelem az 1-es földet, akkor a mellette lévő 2es földet, mint helyben lakó szomszéd vásárolhatóm meg, vagy mint 20 km-es körzetben 3 éve üzemközpontot működtető földműves ?

Nem a településhatáron fekszenek.

Köszönöm, és kellemes napot mindenkinek !

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.11. 12:05

Nem vagy helyben lakó.
(Elég lett volna az utolsó rész.)

Gazda90 # 2021.02.12. 03:59

Köszönöm a választ !

Ami viszont még érdekelhet. Előhaszonbérleti rangsor tekintetében :

A terület kifüggesztésekor a szerződésben azt a pontot jelölték meg jogosultságként, miszerint a haszonbérlő helybenlakó őstermelők családi gazdaságának tagja. Erre a haszonbérleti szerződésre eredményes elfogadó nyilatkozatot tehet az személy aki ugyanúgy helybenlakó,őstermelők családi gazdaságának tagja, viszont fiatal földműves is. Sikeres lehet a rájelentkezés ?

Kovács_Béla_Sándor # 2021.02.12. 06:51

Ha az a kérdés, akkor a rangsorban nem előzi meg.

Christin28 # 2021.02.14. 19:33

Üdvözlöm!

2021.május.20.- val lejárnak az 5 éves feles bérleti szerződéseim amiket szántóként használtam,
Összesen 10 évig használtam feles bérleti szerződésekkel
A tulajdonosok többsége úgy döntött egy másik helyben lakó,állat tartó személlyel kötnek szerződést.
Kérdezném,hogy a szerződés lejárata előtt megköthetik-e a szerződést?
HA igen akkor én tudok előhaszonbérleti joggal élni ,hogy a szerződést velem kössék meg?
Milyen módon tudom megtámadni a magyarország.hu n hirdetmény meglátta után és érvényesíteni az előhaszonbérleti jogomat.?
Előhasznonbérleti nyilatkozattétel van-e?
Jó magam: 10 éve használom szerződéssel,földhivatali bejegyzéssel
Állattartó vagyok : 30 bika
Nővénytermesztő: saps 28 ha
helyben lakó
Másik szerződő: közel 400 birka állománya ,úgy gondolom van ökölogiai gazdálkodása is,nővény is termeszt minimum 300 ha területen

Milyen esélyeim lehetnek