válás közös hitellel.


csaba12 # 2011.10.14. 14:16

Kedves Szakértők!
Jelenleg folyamatban van a válóperem, amelyben a közös vagyon megosztását is kérem,illetve kérném.
Van egy lakásunk, amelyet kölcsönből vettünk. Ezt a házasság alatt vettük, ill. vettük fel, de csak az én nevemre (a lakást is és a kölcsönt is). Most a svájci frank alapú kölcsön jelentősen meghaladja az ingatlan értékét, ezért a feleségen nagyon örül, hogy nem az ő nevén van és a perben arra hivatkozik, hogy ő nem tart az ingatlanra tulajdoni igényt. Én arra hivatkozom, hogy közös a lakás és közös az adósság. De: a közös tulajdon megszüntetését hiába kérem, mert

  • egyikünk sem tudja megváltani a másik illetőségét
  • több az adósság mint az ingatlan, tehát a bank nem fog hozzájárulni egy alacsonyabb értéken történő értékesítési kérelemhez.

És: a feleségem nem fizeti a részleteket, jelentős elmaradásban vagyunk, amely miatt előbb utóbb a bank fog árverezni. Az árverés után fennmaradó összeget pedig csak tőlem fogja behajtani a bank, mert csak én vagyok szerződő fél.
Az a kérdésem, hogy mit kérhetek, hogy a bank a feleségemmel szemben is fellépjen majd. Ha nem kérem a közös vagyon megosztását, kérhetem azt, hogy állapítsa meg a bíróság, hogy közös volt az adósság? Vagy kötelezze a bíróság a tartozás fele része megfizetésére?
Előre is köszönöm, ha tud valaki segíteni.

ObudaFan # 2011.10.14. 09:10

Mindketten a teljes tartozásért felelnek, ez a felelősség pedig egyetemleges. Ha összeházasodtok, a közös vagyon ráeső részével és a különvagyonával felel.

Sandi78 # 2011.10.14. 08:35

Köszönöm a választ!
Akkor , ha jól értem a felvett összeget is mi fogjuk teljes egészében visszafizetni, mert rajtunk fogják követelni? Ugyanis a párom felesége egy fillért sem fog beleadni. S ha elválnak onnantól kezdve szóba sem fognak állni egymással, tehát megegyezés kettejük között nem tud születni.
S ha senki se fizet kitől hajtják be az összeget, mikor se a páromnak, se a feleségének semmi nincs a nevén? Akkor jön a végrehajtó?S ha igen, kihez?
S ha összeházasodunk, minden közös vagyon lesz, s akkor abból hajtják be az összeget?

ObudaFan # 2011.10.13. 08:46

A bank bárkitől az egész összeget követelheti, de egymás között lehet érvényesíteni a túlfizetéseket. Az ingók megosztása körében is akár.

Sandi78 # 2011.10.13. 08:27

Kedves fórumozók!

Az én kérdésem az lenne: A z élettársam és az exe vettek fel deviza alapú lakáshitelt. Most válnak, de az ingatlan ne lesz tárgyalva, csak az ingóságok, mert a házat úgyis elárverezi a bank, s mindkettőjüknek úgyis fizetni kell, mert mindketten adóstársak.
De van egy kis bökkenő, hogy a feleség nem óhajt fizetni egy fillért sem. Sem a hitelbe, sem a közüzemi számlákba, s még asszonytartást is követel.Mondjuk engem a a közüzemi számlák annyira nem érdekelnek, csak a hitel. Hogy tudja az élettársam követelni rajta a hitel felét ha már elváltak? Van erre valami jogszabály? Egyáltalán lehet-e követelni, behajtani rajta a hitel felét, vagy a bankot egyáltalán nem érdekli ki fizet csak fizessen valaki? S ha az egyik fél elzárkázok s nem fizet , akkor az egész összeget azon hajtják be, aki törlesztget?

Köszönöm a segítségeket.

Dr.Attika # 2011.10.10. 15:36

Kedves Renáta!
A családjogról szóló 1952. évi törvény 27.§ rendelkezése szerint ez házastársi közös vagyon. Ön köteles helytállni ezen autó tartozásáért függetlenül attól, hogy a férje "nevén " van. Bizony a hátzra is végrehajtást vezethetnek. Renezni kell ezt az ex-el.

kala45 # 2011.10.10. 15:22

köszönöm a gyors választ

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.10. 15:06

Annak ahhoz semmi köze. Amikor megtörtént a névváltoztatás, akkor bejelented a hitelt nyújtónak, ő meg tudomásul veszi.

kala45 # 2011.10.10. 15:03

Ha válás után vissza szeretném venni a leánykori nevemet, akkor a hitelszerződésnél ez mennyi tortúrával jár, és van-e valamilyen költsége?

pazs # 2011.10.04. 10:13

Renáta79: dehogynem kérhet.

C a s a b l a n c a # 2011.10.04. 10:03

Értem, hogy miért vált el a férje...

C a s a b l a n c a # 2011.10.04. 10:03

"Volt egy közösen vett autó és a volt férjem nevén van. Nekem ugye nem kell fizetnem a hitelt utána, akkor sem ha sok ideig én használtam az autót ?! Hiába vettük közösen az ő nevén van..."

Biztos, hogy teljesen cselekvőképes vagy??? Hol hagytad a szerződés aláírásakor a gondnokodat???

A fentebb leírtakból én, mint doktor, csak az agyhalál tényét tudom megállapítani...

pazs # 2011.10.04. 09:23

Dehogynem, az mindegy, hogy kinek a nevén van, mert közös vagyon.

ObudaFan # 2011.10.03. 14:42

A bank választhat, hogy melyikőtöktől követel.

Csaba5232 # 2011.10.03. 09:58

Ahogy elnézem, a bank kiakar maradni az ilyen játékból, avagy nem akarják a tudtomra hozni ezt a lehetőséget, mert azt gondolják, hogy blöffölök! Kérdés, hogy mennyi idő után keresi meg a bíróságot a bank és mikortól kezd majd törleszteni?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.03. 09:57

A banknak nincs szüksége bírói ítéletre, közokiratba foglalt szerződése van.

Hogy a kérdező hogyan olvasta ki a korábbi válaszokból, hogy „nem kötelezhető a másik fél egyáltalán arra, hogy fizessen”, arra még ötletem sincs.

ObudaFan # 2011.10.03. 09:54

A bank kérésére természetesen a bíróság kötelezheti, hogy a lejárt és nem fizetett részleteket fizesse meg.

Csaba5232 # 2011.10.03. 09:41

A bíró kérte, hogy írjam le, mennyit fizettem eddig a másik fél helyett, majd közölte, hogy rójam le az illetéket, mert addig nem tárgyalja. Már júniusban kértem költségmentességet, de még választ nem kaptam. Rövidesen tárgyalás!

Ha jól értem, nem kötelezhető a másik fél egyáltalán arra, hogy fizessen??? És ha ezzel veszélyezteti a nálam elhelyezett közös gyermekünket?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.03. 09:41

A törlesztésre eleve kötelezett - csak éppen egyetemlegesen veled.

ObudaFan # 2011.10.03. 09:35

Csak azt kérheted, hogy térítse meg, amit helyette fizettél, vagy legyen ez elszámolva a vagyonmegosztás során.

Csaba5232 # 2011.10.03. 09:30

Szép napot!

A következő kérdésben várom tanácsukat!

Válóper van folyamatban. Van egy papíron 50-50% tulajdoni jogú ingatlanunk, amire ezelőtt 2 éve nagy összegű devizaalapú jelzáloghitelt vettünk fel. A másik fél másfél éve (amióta a vagyonközösségünk megszűnt és megindította a válókeresetet a másik fél)nem fizet a hitelekbe semmit. Hamarosan jövedelmem jelentősen lecsökken, így a hitelt tovább nem tudom fizetni még rögzített árfolyamon sem.

Milyen jogi eszközökkel lehet a másik felet fizetésre kényszeríteni? A válóperben a bíró azt mondta, hogy ebben a kérdésben kettőnknek kell(ene) megegyeznünk! De a másik fél hallani sem akar a fizetésről!

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.19. 14:58

Elég.

kala45 # 2011.09.19. 14:43

Ma kaptam meg a bíróságtól a válókeresetet a tárgyalás időpontjáról. Ebben rosszul van írva az édesanyám neve és a nagykorú gyermekem születési ideje. Kell erre reagálnom? Vagy elég csak a tárgyaláson szólni róla?

kala45 # 2011.09.13. 18:31

Kedves Dr.Attika!
Köszönöm a válaszát. Ezen már el lehet indulni.
Üdv: kala45

lajcsó # 2011.09.13. 13:26

A banki kölcsönt biztosító jelzáloggal terhelt ingatlan átruházása előtt érdemes átolvasni a kölcsönszerződést is. Ugyanis a kölcsönszerződés tartalmazhat olyan kitételt, miszerint az ingatlan átruházáshoz a bank hozzájárulása szüksége. Ennek elmulasztása esetén a bank jogosult felmondani a kölcsönszerződést.