válás közös hitellel.


sendiel # 2011.09.13. 11:46

Köszönöm a gyors válaszát, már csak azt nem értem, hogy miért adnak ilyen információkat, amikor ezek szerint semmi alapja...
Köszönöm a tanácsát, megfogadom.

Dr.Attika # 2011.09.13. 11:20

Tisztelt Uram!
Nem működhet. Ha az ingatlanon terhelési és elidegenítési tilalom van, akkor semmilyen jogcímen nem tudja elidegeníteni. Még ajándékozás jogcímen sem. Ha mégis kötne ilyen szerződést az semmis, mert jogszabályba ütközik.
A banknál kapott tájékoztatás nem helytálló. Ön akkor nem lesz adóstárs, ha a bank Önt "elengedi". Ez akkor következhet be, ha nyújtanak olyan plussz fedezetet, ami most az Ön adóstársi viszonya révén fennáll.

Jótanács: bank nyilatkozatát csakis írásban fogadja el.

sendiel # 2011.09.13. 11:01

Tisztelt fórumozok,

Az alábbi ügyben kérném tanácsukat.
Feleségemmel válunk, a 1/2-1/2 hányaddal van egy ingatlanunk amit jelzálog terhel Elidegenítési és terhelési tilalommal.
A feleségem az adós, én az adóstárs. A banknál utána érdeklődtem, és ott azt a tájékoztatást adták, hogyha viszem a válási papírokat, illetve "lekerülök" a tulajdoni lapról, akkor megszüntetik az adóstársi "viszonyomat".
Úgy gondoltam, hogy lemondok a kiskorú gyermekem javára a tulajdoni részemről (ajándékozás?). Ez így működhet?

Válaszukat előre is köszönöm!

Dr.Attika # 2011.09.13. 05:41

Kedves "kala45"!
A házasság felbontása nem vonja maga után automatikusan a közös tulajdon megosztását is. Meg lehet szüntetni a házastársi vagyonközösséget válás nélkül is. Ebben az esetben közös tulajdonba kerül mind az amit leírt. Ha közösen tudják működtetni, akkor miért kell megosztani. Meg lehet egyezni a gyermektartásban is nem kell azt bírósági határozatba foglaltatni.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.13. 04:50

Az lesz még csak az igazi. Továbbra is tartozol egyetemlegesen, de már 1/2 tulajdoni hányadod se lesz.

kala45 # 2011.09.13. 01:22

A tulajdoni lapon nincs bejegyezve elidegenítési és terhelési tilalom. Ebben az esetben a 1/2 rész átíratható? Ezt a válóper bírósági határozatával kérhető? Mennyi ennek a költsége mindkét fél részére?

ObudaFan # 2011.09.12. 20:29

Csak akkor nem, ha elidegenítési és terhelési tilalom is van rajta.

kala45 # 2011.09.12. 18:47

De a tulajdoni hányadot addig nem lehet átíratni, amíg hitel van rajta. Igaz?

Dr.Attika # 2011.09.12. 18:14

Annyit még hozzátennék, hogy ingatlan tulajdonjogával nem lehet felhagyni ( lemondani). A tulajdoni hányadot is át kell ruházni valamilyen jogcímen ( adásvétel, ajándékozás stb.)

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.12. 17:02

Igen, továbbá tilthatják a jövedelmedet, foglalhatnak ingót, stb. Tudniillik a kettőtök megállapodása a hitelezőre nem hat ki, vele szemben továbbra is egyetemlegesen feleltek.

kala45 # 2011.09.12. 16:54

Ha a válás során én lemondok egy ingatlan 1/2 részéről annak fejében, hogy ő fizesse tovább erre az ingatlanra közösen felvett hitelnek, és egy másik közösen felvett hitelnek a törlesztését, és valamilyen oknál fogva nem fizetné ezeket a hiteleket, akkor az én használatomban maradó (szintén közös tulajdonú) házat is elárverezhetik?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.11. 16:05

Felszólítani, hogy fizesse, illetve térítse meg a másik adós által fizetett részletek rá eső részét. Ha nem hat, akkor fizetési meghagyás.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.07. 05:13

Pedig minden benne van.

kala45 # 2011.09.07. 05:01

Húúú! Ez nem volt túl kimerítő válasz.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.06. 18:32

Meg kell egyezni.

kala45 # 2011.09.06. 17:51

A mi válásunk nagyon bonyolult lesz. 20 éves házasságot hagyott itt a férjem. Egy nagykorú nappali tagozatos egyetemista, és egy kiskorú gyermekünk van, akik velem maradtak a közös lakásunkban. A lakásunkon kívül még egy lakásunk van (ami jelenleg még nem alkalmas lakhatásra), és 2 nyaralónk. Az egyik nyaralóban én falusi vendéglátást folytatok. A férjem magánvállalkozó, vállalkozása a lakásunkhoz épített műhelyben folyik, valamint egy különálló üzletet is üzemeltet, ahol még én is dolgozom alkalmazottként. Az üzletben nem kevés értékű árukészlet is található. Ezen kívül földünk is van, amit ő művel.
Ezek a vagyontárgyak javarészt 1/2-1/2 arányban vannak bejegyezve, de az üzlet és a föld csak az ő nevén van. Mindegyik ingatlan közösen szerzett tulajdon. Különvagyonunk nincs.
Még tovább bonyolítja a helyzetet, hogy az ingatlanok jelzáloggal terheltek, melyeken mindketten adósok vagyunk. Ezen kívül még személyi hitel is van az ő nevén.
Annyira bonyolultnak látom ezt a helyzetet, hogy még azt sem tudom, hogy mit kérdezzek. Hogyan lehet az ingatlanokat, a hiteleket és a vállalkozásokat úgy szétosztani, hogy "megszabadulhassunk egymástól"?
És a gyermektartás? Mindketten minimálbért veszünk ki a vállalkozásból, de van mellette jövedelmünk is a mezőgazdaságból és a vendéglátásból is. Hogyan lehet így a gyerektartás összegét meghatározni?
Előre is köszönöm a választ.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.08.31. 14:01

Nem; fizetési meghagyás, ha ellentmond per; a különbözet egyösszegű megfizetésére nem kötelezhető, de a kölcsönt változatlanul törlesztenie kell - ahogyan neked is. (Megjegyzem, az kölcsönt valószínűleg elidegenítési és terhelési tilalom is biztosítja, szóval nem fog az eladás menni, ha a vételár tényleg nem fedezi a kölcsönt.)

Ice_tea # 2011.08.31. 13:32

Tisztelt forumozok,
az alabbi helyzetben kerek tanacsot.
Valunk 6 ev hazassag, egy kiskoru gyermek es egy kozos lakashitellel egyutt. A lakasban 50-50% tulajdonosok vagyunk az exferjemmel, en vagyok az ados es o az adostars. A lakas erteket joval meghaladja a hitel (svajci frank...).Egyelore en lakom a lakasban, de nem tartok ra igenyt, de a ferjem sem. Kerdesem: kovetelheti a ferjem a hazassagunk alatt befizetett torlesztoreszletek felenek visszafizeteset? Amiota elkoltozott, nem fizeti a lakashitel ra eso 50%-t. Mivel fizetni nem ohajt, milyen modon kerheto a birosagtol a tartozas kiegyenlitese? Hogyan kotelezheto arra, hogy a lakas eladasa eseten az eladasi ar es joval magasabb bankhitel kulonbsegenek ra eso 50%-t mindenkeppen ki kelljen fizetnie? Koszonettel.

karera # 2011.02.08. 06:57

Köszönöm a hozzászólásokat!

monalisa1 # 2011.02.07. 16:04

Igen, a hivatalból kirendelt értékbecslő határozza meg az ingatlan értékét, de ahogy a bíróság- úgy ő sem ingyen dolgozik.

monalisa1 # 2011.02.07. 16:01

"Valós" ára ma egy ingatlannak nemigen van, így marad a béka fene (...), és arról indítja a bíróság kb. 80-85%-on az árverezést.

A hitelnek a tulajdon megszüntetési árverezéshez semmi köze, az megmarad...

A többit KBS megválaszolta.

karera # 2011.02.07. 13:15

A válasz első részét értem, csak az utolsó mondattal vannak gondjaim. Lehet, hogy én nem voltam elég egyértelmű, de nemcsak a fele ingatlan az enyém, hanem a fele hitel is. Tehát adóstárs is vagyok.
Az ingatlan értékét a bíróság által hivatalból kirendelt értékbecslő fogja megállapítani? Ez általában a "valós" ár, vagy a gazdasági válság miatt jelenleg béka feneke alatt futó "alacsony" eladási ár?

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.07. 11:52

Ezt is bírósági végrehajtó csinálja; de vannak különbségek. Így pl. csak akkor lehet a bíróság által megállapított kikiáltási ár alá menni, ha azzal minden tulajdonostárs egyetért; és még a bíróság által megállapított kikiáltási áron is csak akkor hirdetik meg az ingatlant, ha valamelyik tulajdonostárs kéri a végrehajtást. Továbbá mivel itt a tulajdonostárs nem adós, maga is árverezhet.

karera # 2011.02.07. 10:29

Kedves KBS!

Mit jelent "ez a fajta" ingatlan árverezés? Mert gondolom nem egyenértékű a bank által kezdeményezett ingatlan-árveréssel? Fordítsd le kérlek szőkenő-i nyelvre is.
Köszi! Karera

Kovács_Béla_Sándor # 2011.02.07. 09:06

vagy volt-e esetleg valaki ilyen helyzetben?

Áááááá... Soha senki.

Viccet félretéve: a közös tulajdon megszüntetését bármelyik tulajdonostárs kérheti a bíróságtól. Ha másképp nem lehetséges, akkor az ingatlan árverezése útján is.