többlethasználati díj és lelépési díj?


monalisa1 # 2010.01.09. 18:41

Többlethasználati díjat köteles fizetni az aki a tulajdoni hányadát meghaladó mértékben használja a közös tulajdonú lakást. (Tehát nem a pasi beköltözése miatt hanem mert az asszony többet használ a lakásból mint amennyi az övé.) A díj mérlegelés tárgya, de a bíróság általában az ingatlan bérbeadási díjából szokott kiindulni.

Azonban a távozásra kötelezett fél köteles fizetni pl. a közös költség, esetleges liftdíj stb. rá eső részét - hiszen továbbra is félig tulajdonosa a lakásnak.

Azonban nem köteles fizetni a fűtés-, víz- gáz stb. közműhasználat/fogyasztás díját, hiszen azt távollétrében nem ő veszi igénybe.

"Mona"
laikus hozzászóló

Sly2009 # 2010.01.09. 19:48

Szerinted a bíróság akkor is megítéli a használati díjat, ha abban a lakásban laknak a gyerekek?
Kizárólagos lakáshasználatot lehet időben korlátozni? pl. x évre?
A használati díjat - megítélés esetén persze - lehet beszámítattni a havonta fizetendő gyt-be?

Immaculata (törölt felhasználó) # 2010.01.09. 19:55

Sly.

Azért nem kérhet, hogy a nő befogad valakit.

Nyilván amikor a bíróság rendelkezett a kizárólagos lakáshasználatról, akkor a lakásból távozónak félnek kérni kellett volna a lakáshasználati jog ellenértékének a megállapítását. Ez egyszeri összeg, a lakás elhagyásakor esedékes, ez után többlethasználati díj nem jár. A lakáshasználati díj, a lakás beköltözhető és a lakott forgalmi értékének arányos különbözete.

Sly2009 # 2010.01.09. 20:07

Még nem rendelkezett a bíróság a kizárólagos l.használatról, most lesz a tárgyalás. A távozó fél már önként elhagyta a lakást, arra nem jár a lakáshasználati jog ellenértéke, de nem is erről van szó:)

monalisa1 # 2010.01.09. 20:08

Nézd, jogász erre a kérdésre bizonyára kapásból megválaszolna, én meg mint laikus csak a józan paraszti ész alapján találgatok...

Szóval téged a bíróság kötelezett a lakás elhagyására, vagyis "kitiltott" a fél lakástulajdonodból. EZÉRT járhat neked ama többlethasználatí díj.

Nem tudom mekkora a lakás és a szobaszám, de egy anya 1-2 gyermekével végső soron elvan "a" nagyszobában is - akár, míg te lakhatnál ott "a" kisszobában - végső soron meghúzhatnád magad. De nem - neked távoznod kellett, és ezért a jogos igényed ama bizonyos többlethasználati díjra.

A kizárólagos lakáshasználat a (leg)kisebb gyermek 18. életévének betöltése napjáig, vagyis a szülő a nagykorú gyermeke lakhatásárólonnantól már nem köteles gondoskodni... - de addig igen.

A lakást azon másnaptól kezdve árulhatjátok., ha nem hajlandó erre akkor vagy kivásárolja a részedet, vagy bírósághoz fordulhatsz a közös tulajdon megszüntetése
végett. (Végtelen időkig nem ülhet a vagyoni értékeden.)

A t.díj szent és sérthetetlen, abból semmi sem vonható le és azt semmibe sem lehet beszámítani.

"Mona"

monalisa1 # 2010.01.09. 20:11

Az hogy te most esetleg albérletben laksz vagy egy barátnőnél, netán a szüleidnél ismét, ez a történet szempontjából érdektelen - a te dolgod/gondod megoldani a saját lakhatásodat.

monalisa1 # 2010.01.09. 20:18

Szövegjavítás: "... vagyis a szülő a nagykorúvá vált gyermeke lakhatásáról már nem minden esetben kötelese gondoskodni - de addig igen."

Magyarázva: egy esetleg tartósan, súlyosan beteg gyermekről továbbra is kötelesen gondoskodni, egy egészségesről már nem okvetlenül...

ObudaFan # 2010.01.10. 10:33

Ha kizárólagos lakáshasználata lsz, akkor téged a beköltözhető és a lakott forgalmi érték különbözete 1/3-ának megfelelő összeg fog megilletni lakáshasználati jog ellenértéke jogcímén. A közös kiskorú gyermek bentlakása miatt többlethasználati díj nem fog járni.

Sly2009 # 2010.01.10. 16:14

A férj már rég elköltözött önként, így szerintem a lakáshasználati jog ellenértéke ugrott,marad a többlethasználati díj. Az anyja kérte a bíróságtól a kizárólagos használatot, tárgyalás még nem volt. A férj albérletben él.
Vagy ha a bíróság megítéli az anyának a kizárólagos használatot, akkor annak ellenére, hogy önként elment otthonról kérhetné a lakáshasználati jog ellenértékét?

monalisa1 # 2010.01.10. 19:40

Ha nem a bíróság kötelezte/kötelezi távozásra akkor nem jogosult lakáshasználati díjra - önkéntes döntése volt...

A többlethasználati díjat ObudaFan megmagyarázta.

Külön írom: ha a bíróság nem szólitotta fel távozásra akkor a "kisszobát" hagyja meg magadnak., zárcsere és némi holmi maradjon ott - ha semmi más hát bosszantandó az asszonyt...

Természetesen alkalmasint "hazamehet" szellőztetni, netán 1-2 éjszakát ott is aludhat, hiszen joga van a szobát használni.

Az más kérdés, hogy ebben az esetben a rezsiköltség arányos részét fizetnie kell.

A zárcserével meg eleve kizárt, hogy harmadik személy beköltözzön oda...

De meg kell várni miként dönt a kérdésben a bíróság.

"Mona"
laikus hozzászóló

k.szonja # 2010.01.25. 17:19

Apám halála után 2000-ben örököltem egy ingatlan 1/4 részét. Ez a szülői ház volt, amiből 1980-ban költöztem el. Az ingatlanban nővérem él férjével és lányával az ingatlan többi tulajdonrésze az övéké 1/4, 1/4, 1/4 arányban.Többlethasználati dijjat szeretnék kapni, melyet 2009.szeptemberében kértem először. AZ a kérdésem, hogy kérhetem-e 5 évre visszamenőleg, vagy ez már nekem nem jár, mivel már 10 éve örököltem?
Köszönettel:
Szonja

monalisa1 # 2010.01.25. 17:56

Pénztartozás 5 évig visszamenőleg követelhető, és ez független attól mikor is költöztél ki a házból. Ők jónéhány éve használják a te tulajdoni részedet is., gyakorlatilag nincs megosztva a használati jog, ergo a tiédet is használják - köszönettel...

Előszőr egy fizetési meghagyást indíts el, ha elismeri a tartozást oké - fizet, ha nem válaszol ill. ellentmond akkor per lesz a dologból. Az első körben a követelt összeg 3%-át kell illetékként befizetni, és csak az esetleges bírósági eljáráshoz a további 3%-ot.

a szükséges ürlap letölthető:
http://www.birosag.hu honlap bal oldaláról.

2010.01.01-től a közjegyző is jogosult eljárni fizetési meghagyásos ügyben.

Külön írom: kezdeményezheted a tulajdoni részed megváltását, vagyis napi reális áron vegyék azt meg tőled - hiszen a pénzre vélhetően csak szükséged lenne már?! (Senki sem ülhet végtelen időkig a másik vagyoni értékén.)

Ha sehogy másképp bíróságon kérni kell a közös tulajdon megszüntetését.

"Mona"
laikus hozzászóló

monalisa1 # 2010.01.25. 18:00

Senki nem hozhatja fel ellened hogy miért csak most állsz elő ezen követeléssel - ez a te dolgod. Valamint a 10 évből 5 évig amúgyis nagyvonalú voltál velük szemben...

Egy testvérnek is tudomásul kell vennie hogy sok minden nincs ingyen.

Horváth Miklós # 2010.01.25. 18:58

Köszönöm Monalisa1! Az utóbbi hozzászólásaid sokat segítettek. Nem volt tudomásom rólla hogy ezt kérhetem. Mondjuk biztos hogy nagy sértődés lenne ha bármit követelnék. Ennek mértékét hogy lehet megállapítani szintén 1/4 tulajdon esetén?

monalisa1 # 2010.01.25. 19:26

Tegyük fel 40.000 Ft/hó egy ingatlan havi albérleti díja, ennek 1/4-ed része 10.000 Ft/hó.

Az hogy "mekkora cirkusz" lesz a családban amikor előállsz az igényeddel, nos abból kell kiindulni hogy használják a te tulajdoni részedet is - és már elnézést: eddig ingyen volt a továbbaikban meg nem. Akinek nem tetszik álljon odébb.

Azt hogy egy lakást/házat mennyiért is lehet kiadni az sok mindentől függ, leginkább a helyi viszonyoktól. (Évenként az inflációval arányosan lehet emelést kérni.)

véső (törölt felhasználó) # 2010.01.25. 19:59

Mi van a fenntartási költségekkel, karbantartással ?

monalisa1 # 2010.01.25. 20:15

Na jó, beszélgessünk te meg én - haverilag.

A felvetésed jogos, azonban szerintem előbb ők mutassanak számlákat fenntartásról és karbantartásról, netán értéknövelő korszerűsítésről és felújításról, aztán azt paritásba hozni az 1/4-ed bérleti díjjal - több évre is visszamenőleg.

Tudod, ha itt kérdez valaki valamit, a válasz leginkább csak arra szorítkozik, ezzel szemben egy kérdés mögött számtalan másik "bújhat meg" amit mi nem tudunk, nem ismerünk.

véső (törölt felhasználó) # 2010.01.25. 20:23

Nem vagyok a haverod !!

A karbantartás és egyéb kiadások nem megbújnak hanem szemben állnak a többlethasználati díjjal...

monalisa1 # 2010.01.25. 21:29

Én sem "a" haveromnak tekintelek, sőt...

Erika1968 # 2010.01.25. 22:17

A következőkben kérnék segitséget.1988-ban több mint 20 éve már hogy anyukám halála után megörököltem a családi házunk 1/4 részét a másik 1/4 részét a hugom és a fele az apukámé aki még ma is ott él a házba.A hugom ott maradt a családi házunkba a férjével később a született gyerekei is.A mai napig ott élnek én még anyukám halála előtt elköltöztem onnan.Most a hugomék válnak és nem tudom van -e valamilyen lehetőségem a férjétől valamilyen módon ugy mond "lakbért" követelni igy utólag mivel az én részemet is használta.A hugom felé nincs követelésem csak a férje felé.

Kacsa1111 # 2010.01.26. 03:41

csak ismételni tudom, amit a 'Gondviselő' topic-ban már írtam:)))

Kedves Erika1968,

a húgodtól válik nem tőled...miért haragszol rá ennyire?


Kacsa11

websas # 2010.01.26. 06:37

kedves Erika1968

Én úgy tudom Apuka nem csak a fél ház tulajdonosa hanem az egészre haszonélvezeti joga van ebből kiindulva csak Ő szedhetne bármilyen díjat.

websas

jmonica # 2010.03.30. 10:12

Egy év együttélés és 5 év házasság után 2009 májusában válókeresetet indítottam. Házasságunk semmilyen területe sem működött már ekkor. Férjem költözött a saját tulajdonomba (1/1) lévő lakásomba albérletből. Azaz a lakás a magánvagyonom volt házasságkötésünkkor. Sajnos nem kötöttünk házassági szerződést. A vagyonmegosztást nehezíti a 4 éve felvett, szabad felhasználású, 10 év futamidejű jelzáloghitel(3,7 M) a lakás felújítására.
Már két tárgyaláson (november, január) túl vagyunk, még mindig nálam lakik, a lakás nagyobb felét használja (30nm - nappali és háló) én jelenleg az első házasságomból származó 17 éves lányommal a gyerekszobát osztom meg. Havi 30 000 Forintot utal havonta a számlámra. Számszerűen ez pont a rezsi fele, szerinte ezzel a törlesztőrészletet is utalja, ám az 35.000/hó...Mind a rezsit, mind a jelzáloghitel törlesztőrészletét természetesen fizetem tavaly május óta is.
De nem tudom használni a nappalit és hálót. Nem zár ki, de provokatív a viselkedése, inkább kerülöm a konfliktust és a lányommal gyakran máshol alszunk esténként.
Semmi hajlandóságot nem mutat sem a távozásra, sem a felajánlott "természetbeni" javak (házimozi, bútor stb) elvitelére és egyéb javaslataimra (pl. nevén lévő de együttélésünk alatt fizetett megtakarítások 1,5M feletti értékben elvihetőek) Arra hivatkozik, hogy ez a bejelentett állandó lakcíme és joga van itt lenni.
És 2,3 M a követelése felém a távozása fejében.Nem tudom a kért 2,3 M összeget megfejteni, ez a lakáshasználatról való lemondás összege lenne? Kérhető tőlem ilyen?

A helyzet azért is tarthatatlan mert kétszer tettlegességre is sor került. A második alkalomról ő is szerzett látleletet (karmolásokat szerzett tőlem, mert nekiment a lányomnak, 110 kg, a lányom 40 kg...) és volt képe engem könnyű testi sértésért feljelenteni. Én bezzeg ilyet nem tettem...
Következő tárgyalás április 9-én, ahol tanuk meghallgatása a következő lépés, hacsak nem egyezünk meg előtte. De erre esély sincs...

A 2006 áprilisában folyósított jelzáloghitel egyenlege, változó törlesztőrészletekkel és fix lakástakarék befizetéssel együtt 1,6 M tesz ki 2009 áprilisáig. Szerintem ennek a feléről kell megegyeznünk. 2009 májusától azon túl, hogy egy ajtón jövünk be és utal egy 30.000-es összeget a számlámra szerintem gazdaságilag és minden egyéb téren is külön élünk. Gondolom a 3 év elszámolandó, de a 4. év hitelfizetése, - azaz a jelen - a gyakorlatban csak rám vonatkozik?
A hitelszerződésből pedig mindaddig nem tudom adóstársként törölni az OTP-ben, amíg nincs kézben vagy ügyvéd előtti megegyezés vagyonmegosztás terén, vagy végzés a válásról. Eközben lelki terrorként hallgathatom, hogy még mindig házasok vagyunk és még mindig minden közös és gyakorlatilag ki vagyok szorítva a saját lakásomból. Igazságérzetem szerint ennek a május óta eltelt időszaknak is "ára" van, mert havi 30 000 -ért nincs szoba bútorozva, takarítva és rezsi is beleértendő.
Mennyi esélyem van végre a kizárólagos lakáshasználatra? Kérhet-e a lakásból távozás fejében pénzt? A felújítás közösen felvett hitelből történt, de nem értéknövelő, egy teljes körű lakásfelújításról van szó, 4 éve történt, az ingatlanárak meg lent vannak... Amit csinál, az véletlenül nem a többlethasználati díj esete?

Kovács_Béla_Sándor # 2010.03.30. 14:26

Kérj ideiglenes intézkedést a lakáshasználati jog tárgyában.

kaméleon # 2010.03.30. 18:09

jmonica, hasznos, ha végigböngészed azok eseteit, akik válással, vagyonmegosztással, lakáshasználattal kapcs. kértek tanácsokat, hogy ötleteket kapj, és nagyobb rálátásod legyen az ilyen ügyekre. Sok idő, de a legtöbb kérdésedre választ fogsz találni. Illetve, ha - okosan - ügyvédhez fordulsz, már tudni fogod, hogy pontosan mit szeretnél.
Ha kbs tanácsát megfogadod, ne légy szemérmes, add elő, hogy a férjed agresszív, már tettlegességhez is folyamodott, lelki terror, provokáció, a tényeket igyekszik másképp beállítani a feljelentéssel, stb., stb., - természetesen a tények alapján.
(Valószínű egyébként, hogy ő már járt ügyvédnél, és nem véletlenül teszi azt, amit. Az unokahúgom a tárgyalásain – minden figyelmeztetésem ellenére - nem akarta kiteregetni a szennyest, és a végén igencsak meglepődött, amikor a tiedhez kísértetiesen hasonló helyzetben, osztott lakáshasználatot ítéltek.)