szakvizsga


Sherlock # 2011.09.09. 09:04

Nekem tetszik.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.09. 09:21

Nekem is. Feltételezem az "alkotmányjog" itt a közigazgatási jogot is jelenti.

Kacsa1111 # 2011.09.09. 11:59

nekem viszont vannak kifogásaim:

  • a munkajogot kihagyják, vagy hová sorolják?
  • közig?
  • az európa jog meg mi? írásbeliztetni akarnak intézménytörténetből, intézményekből és eljárásokból, ahogyan most teszik, csak éppen szóbelin? vagy rendesen belemennek a tételes jogi normákba? az előbbi eset teljesen felesleges csuklóztatás, mert pl. az Európai Beruházási Bank szervezetét még annak sem kell tudnia kivülről, aki ott dolgozik (félmosoly), utóbbi esetben meg nem külön vizsgára van belőlük szükség, hanem az egyes szakirányú vizsgák részeként kellene kérdezni (pl. Gt-nél illene kérdezni azt a néhány társasági jogi irányelvet)
  • aránytalan a tananyag eloszlása. az európa jog - tételes joganyag nélkül - kb. semmi. az alkotmány még a jelenlegi köziggel (ami ugye a szakigmentességet jelenti) együtt sem éri el egy masszívabb szigorlat mennyiségét. a büntető marad, amekkora volt, és óriási mamutként ott fog tornyosulni a (jó eséllyel a munkajoggal is megáldott) polgár.
  • az egyetlen szóbelire szabadon választom a tárgyat? Senki nem fog a mamut polgárból szóbelizni a többi csöppség mellett (büntetőből is csak módjával).
  • az írásbelinek nincs sok értelme, ha tesztként csináltatják (pláne, ha feleletválasztós).
  • miért ragaszkodunk az egységes szakvizsgához?

Kacsa11

Bandi4 # 2011.09.09. 21:13

Üdv!

Ma olvastam a Magyar Nemzet cikkét és az volt benne, hogy az írásbeliket a gyakorlati idő 3. évében meg lehet kezdeni, tehát 2 év lehúzása után már meg lehet kezdeni a szakvizsgát, csak a szóbelinél kell a 3 év kitöltése. Nálam most telt le a 2 év, így ha igaz a módosítás akkor már tavasszal mehetnék írásbelizni?

Örülnék is neki meg nem is, mert ez most k.. nagy terhet rakna rám, de jobb lenne minél előbb nekifutni, ha lehet.

Dr.Attika # 2011.09.10. 05:46

Január elsejétől lesz hatályos a rendelet. Onnan kezdheted az írásbeliket.

Sherlock # 2011.09.10. 05:51

Kedves Kacsa,

büntetőből is csak módjával

azért az ügyészségeket, bíróságokat ismerve nem hiszem, hogy ne követelnék meg a büntis fogalmazóktól + ehhez jönnek a büntető irodás jelöltek(talán?). A polgáros résszel egyetértek(hogy túl nagy), csak így meg ott tartunk, hogy nincs normális szóbeli tárgy :D

Bandi4 # 2011.09.10. 10:20

Köszi az infót.

Bandi4 # 2011.09.11. 22:08

Mivel az új szakvizsgarendszer januártól indulhat ezért nekiállok tanulgatni, a kérdés csak az, hogyan lesz megoldva technikailag.

1.) A polgári írásbeli 4 részanyagát egyszerre, egy feladatlapon adják ki? Az egész cuccos egyben lesz értékelve, részosztályzatok nélkül? Jogszabályt már nem lehet alkalmazni, mivel ez a szóbeli helyett lesz?

2.) A netes regisztráció után mennyi idő alatt igazolják vissza, hogy minden rendben és vizsgára lehet jelentkezni, mert olvastam, hogy valakinél ez több, mint 3 hónap volt?

boriska83 # 2011.09.26. 06:26

Valaki tud valami biztatót írni a 2012. januártól új rendszerben tehető szakvizsgáról?
Most tanácstalan vagyok, érdemes várnom vagy nem?

Bandi4 # 2011.09.26. 17:46

Hát ez jó kérdés, az új rendszer valamivel emberbarátibbnak tűnik, úgy olvastam, hogy valamivel könnyebben letehető lesz, mint az eddigi hagyományos szakvizsga. Engem csak ez érint, mivel most járt le a 2 év gyakorlati időm. Az egyik legfőbb változás, hogy 2 év gyakorlati idő után a 3 írásbelit le lehet tenni, a szóbelit csak a 3. év letelte után. Azt, hogy hogyan fogják megoldani technikailag azt nem tudom.

Egyjogász # 2011.09.26. 18:17

Eddig az volt a szlogen, hogy az elméleti felkészültségről alapvetően az egyetemi záróvizsgákon kell számot adni, a szakvizsgán pedig a három év gyakorlat után a gyakorlati tudásról, a jogalkalmazási képességről.

Most akkor két év után újra kikérdezik a jogász doktorokat arról, amiből két-három évvel korábban már záróvizsgáztak? Tesztet íratnak a Ptk-ból, meg a Gt-ből, mint az egyetemen? És ennek mi értelme van?

Bandi4 # 2011.09.26. 19:38

Ezt a koncepciót én sem értem, ráadásul korántsem biztos, hogy januártól be tudják indítani. Az új elem benne, hogy az írásbeliket vidéki egyetemeken is meg lehet írni, ez viszont kifejezetten jó lenne.

boriska83 # 2011.09.27. 06:48

A vidéki egyetemen való írásbeli vizsgázás az nekem is szimpatikus, ahogy a vizsga írásbeli módja is. Ha meg tényleg teszt jellegű lesz, az azért tényleg nagy könnyebbség lenne.

Egyjogász # 2011.09.27. 06:53

Mi egyszer nagyon örömködtünk az egyetemen, amikor közölték, hogy teszt lesz a vizsgán, mire a tanár mosolyogva közölte, hogy össze tud ő olyan tesztet állítani, amit senki nem old meg 50 %-osnál jobban. És tényleg...:))))

Nagyon kíváncsi leszek milyen lesz ez a teszt, itt van pl. egy mintakérdés:

Melyik jogszabály szabályozza a polgári peres eljárást?

1 - Be.
2 - A tehéntenyésztés szabályairól szóló kormányrendelet
X - Pp.

Kovács_Béla_Sándor # 2011.09.27. 07:09

Lásd még:

  • Dolgozatot írunk, legyen A-B csoport?
  • Neee, neee!
  • Rendben. Akkor ez az oszélop kék, ez piros, kék, piros, kék, piros.

Vagy:

  • Dolgozatot írunk, a jobboldali oszlopokban ülők írják fel a lapra: egyes, a baloldaliak: kettes. Aztán adják be!
hunfrakk # 2011.10.06. 16:37

új szakvizsga rendszerről

http://www.nepszava.hu/…/article.php?…

Egyjogász # 2011.10.07. 08:25

"A változtatás célja, hogy a jogászok a meghatározott gyakorlati idő megszerzését követően gyakorlati szaktudásukról és jogalkalmazási készségükről objektív keretek között, a gyakorlati jogalkalmazás szempontjaira koncentráló módon, átfogó jelleggel adhassanak számot."

Miért, akkor eddig ezek szerint nem így volt?????

Bandi4 # 2011.10.08. 12:39

itt a hivatalos tervezet:

http://www.kormany.hu/…tervezet.pdf!DocumentBrowse

Kacsa1111 # 2011.10.08. 12:41

Kedves Egyjogász,

miért? úgy érzed, hogy így volt?:)))


Kacsa11

Bandi4 # 2011.10.08. 12:56

A tervezet egyik lényeges része:

14. §
(1) A jelölt polgári jogi, büntetőjogi és – választása szerint – európai közösségi jogi vagy alkotmányjogi-közigazgatási írásbeli vizsgát tesz.
(2) Az írásbeli vizsgák vizsgatárgyai a következők:

  1. polgári jogi vizsga: polgári anyagi jog és családjog, a gazdasággal kapcsolatos joganyag, polgári eljárási jog,
  2. büntetőjogi vizsga: büntető anyagi jog, büntető eljárási jog, büntetés-végrehajtási jog,
  3. alkotmányjogi-közigazgatási vizsga: alkotmányjog, közigazgatási jog, munkajog,
  4. európai uniós jogi vizsga: az Európai Unió intézményi és jogforrási rendszere, az Európai Unió Bírósága előtti eljárások, a belső piac joga és a négy szabadság.
hunfrakk # 2011.10.08. 14:12

hogy lehet vagylagos kategóriába tenni a teljes közjogot+munkajogot...szerintem ez hiba...

Kacsa1111 # 2011.10.08. 15:34

Kedves hunfrakk,

szerintem az a hiba, hogy a közjogi rész gyakorlatilag a ketből és az önkorm. törvényből áll...

arra meg kiváncsi lennék, hogy mit értenek az EU-nál a "belső piac joga" alatt...az egyes anyagi jogi szabályokat talán a vonatkozó vizsgánál kellene kérdezni.


Kacsa11

Kovács_Béla_Sándor # 2011.10.08. 18:42

szerintem az a hiba, hogy a közjogi rész gyakorlatilag a ketből és az önkorm. törvényből áll...

Még miből álljon? 147/2004. (X. 1.) FVM rendelet
a kedvtelésből tartott állatok nem kereskedelmi célú mozgásának állategészségügyi szabályairól?

hunfrakk # 2011.10.08. 19:05

egyes szakigazgatási eljárások pl.?
(jogágak határán)

építési engedélyezési eljárások
telekalakítás
állami vagyonnal való gazdálkodás
KRESZ

Kacsa1111 # 2011.10.09. 08:24

Kedves kbs,

pl. amit Hunfrakk írt...:)


Kacsa11